°


AZ

Kiedy zabiorą śmieci?

Worki ze śmieciami stały już po świętach Bożego Narodzenia. Do tej pory nikt ich nie odebrał – z taka informacją zadzwonił do nas jeden z mieszkańców gminy Brwinów. Okazuje się jednak, że to nie wina firmy która zajmuje się odbiorem odpadów.

Problem dotyczy głównie dwóch miejscowości w gminie Brwinów. Chodzi o Kanie i Otrębusy. – Odebrali tylko zielone, reszty nie. Mieli odbierać między świętami, a Nowym Rokiem – napisała do nas Kasia. Podobnych głosów jest więcej. Na wielu ulicach stoją natomiast worki, które raczej nie ozdabiają okolicy. – Po świętach nikt nie odebrał śmieci. Wszystkie stoją od kilku dni, stały tak i w Sylwestra i w Nowy Rok. Może wy jakoś sprawicie, że burmistrz zrobi z tym porządek – zwrócił się do nas kolejny czytelnik. 

Z prośbą o wyjaśnienia zwróciliśmy się do burmistrza gminy Brwinów Arkadiusza Kosińskiego. – Problem polega na tym, że od grudnia mamy nową umowę, z firmą która zajmuje się odbiorem odpadów. Wraz ze zmianą firmy, zmieniliśmy również częstotliwość odbioru odpadów. Do tej pory śmieci były odbierane co dwa tygodnie, teraz robimy to raz w miesiącu. W grudniu do skrzynek trafił również nowy harmonogram odbioru odpadów. Niestety w ferworze przedświątecznych obowiązków nie każdy się z nim zapoznał. Efekt, jest taki, że mieszkańcy wystawili worki, choć nie było w tym terminie przewidzianego odbioru – mówi nam Arkadiusz Kosiński. 

Mieszkańcy powinni zatem zapoznać się z nowym harmonogramem odbioru odpadów. I wystawiać worki według nowych zasad. Pojawia się jednak pytanie, co z tymi workami, które już zostały wystawione. – Mamy własny samochód i nim zbieramy worki, które następnie trafiają do wybranego w przetargu wykonawcy. To nadzwyczajna sytuacja. Kolejne odbiory będą już prowadzone zgodnie z harmonogramem – zaznacza Kosiński.

Pojawia się jednak pytanie, skąd decyzja o zmniejszeniu częstotliwości odbioru odpadów – Gdybyśmy tego nie zrobili mieszkańcy musieliby płacić ponad 20 zł za wywóz odpadów segregowanych. I tak musieliśmy podwyższyć stawki, powiem koszty odbioru znacznie wzrosły. Chodzi zatem o oszczędności – dodaje burmistrz.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 47

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Naprawdę nie wiem w czym jest problem śmieci zmieszane będą odbierane dwa razy w miesiącu tak jak było wcześniej natomiast segregowane zostały podzielone na papier szkło i plastiki i to będzie odbierane raz w miesiącu nie ma sensu co dwa tygodnie u mnie 5 osobowa rodzina produkowała miesięcznie 5 worków segregowanych i pojemnik zmieszanych w chwili obecnej pomimo braku odbioru w grudniu mam 3/4 pojemnika zmieszanych dwa worki żółte i dwa niebieskie z papierem i co dwa tygodnie miałbym wystawiać po dwa worki szkoda kasy na paliwo i wysyłanie samochodów po takie ilości bardzo często dotychczas sam wystawiałem raz w miesiącu

Gość

Nexo : mam nadzieje,ze bedzie zmiana, ale nalezy nam sie wyjasnienie . Przede wszystkim przedstawienie dokumentow przetargu i dlaczego nastapila zmiana w grudniu, przeciez tamta firma wziela pieniadze ! To jest przekret i dlatego chcielibysmy osobiscie spotkac sie z Burmistrzem. Odpady zielone tez sa nadal tematem, ja nie odpuszcze.!

Gość

Aaaa to z tej gminy śmieją się nawet odbiorcy odpadów! :) W Poznaniu i okolicach funkcjonuje związek międzygminny. Gminy mają wspólną politykę dot. odpadów. W partnerstwie z firmą Suez działa w Poznaniu nowoczesna spalarnia, gdzie trafiają odpady frakcji zmieszanej z okolic. Reszta jest zagodarowywana. Spalarnia produkuje energię elektryczną i cieplną oraz prowadzi odzysk metali z popiołów. Jest tanio, ekologicznie i nowocześnie. Szkoda, że na dzikim wschodzie tak się nie da.

nexo

@Gość 2018.01.04 13:27 A po cóż to ja miałbym się z tym wątpliwej jakości towarzystwem spotykać? Będzie nowy burmistrz, będzie nowa rada, będzie szansa na normalność. Obecny skład się skończył.

Złofczarni

Po awanturze 20 i 21 grudnia w urzedzie gm. Brwinow w sobote dzien przed wigilia nikogo nie poinformowujac na ulicy o godzinie 7;15 slysze samochod odbierajacy wystawione worki na smieci. Dzien wczesniej w urzedzie informacja ze odbior zgodnie z nowym harmonogramem zostana odebrane 22 stycznia nowego roku (rejon Owczarnia). Ostatni wywoz 8 grudnia. Okres 1,5 miesiava bez odbioru smieci!!!! To wielka porazka zwlaszcza ze nikt nie poinformawal zaiteresowanych wczesniej a co dziwne ze przeciez oplata jest wniesiona do konca grudnia czyli do dnia obowiazujacej umowy z odbierajacym smieci. Efekt rana sobotniego - szlafrok przy 4 stopniach celsjusza i pakowanie smieci w pospiechu i wystawienie ich przed dom. Mysle ze to jakis wielki przekret z tymi smieciami a burmistrz mowi cos onowej-starej firmie. Jak mozna zmieniac umowe zawarta do konca roku przed jej skonczeniem przeciez obie strony ja podpisaly i musza sie z niej wywiazac? Przeciez ludzie zaplacili za odbior smieci do konca roku wliczajc w to odbior grudniowy. Informace znalazlem w skrzynce pocztowej ok 20 grudnia. Panie Kosinski mialem nadzieje ze jest pan burmistrzem z przyszloscia ale smieci w nastepnych wyborach pana pograza. Ktos pisze o szczurach owszem sa od roku widoczne przy obecnej polityce smieciowej gminy brwinow.

Gość

Gdzie są inne komentarze ? Czemu nieuaktualniacie ?

Gość

Skad Pan Burmistrz wie ,ze mieszkancy nie zgodza sie na stawke 20 zl. ? przeciez nikt nas nie pytal. I dlaczego 20 a nie np. 16? i odbior co 2 tygodnie.

Gość

Nexo: Proponuje spotkanie z Panem Burmistrzem i Rada !

nexo

Od teraz wywozimy śmieci na ulicę Dworską! Tam jest dla nich odpowiednie miejsce.

Gość

Zgadzam sie ze wszystkimi komentarzami negujacymi te wszystkie zmiany - odbior odpadow zielonych i obecna dot. zmian w odbiorze oraz nie wiedziec dlaczego podwyzki cen o odbiorze duzych gabarytow nie wspomne ,bo finanse na ta usluge skonczyly sie juz chyba w listopadzie. Pytanie : czy oprocz komentarzy jestesmy w stanie cos zrobic? i jak dlugo pozwolimy sobie na takie traktowanie?

Gość

Niekompetencja aż piszczy. Warto o tym pamiętać i rozliczyć pana burmistrza przy najbliższej okazji.

Gość

Nie za komentarz posłuży komunikat ze strony http://www.brwinow.pl/ekologia/harmonogram-odbioru-odpadow.html "404 OOPS! Strona nie znaleziona!"

mak

Nie dostałem nowych worków, tylko stare (na papier i plastik łącznie). Na nowej rozpisce - marnym ksero - jest tylko mowa o "pierwszym wtorku" itd. Nigdzie nie było powiedziane, że anulowane są poprzednie daty wywozu. Ja chętnie dopłacę 5 zł miesięcznie, byle by nie trzymać i nie widzieć tych przeklętych worów w okolicy. A efekt rzadkiego wywozu poza tym będzie taki, że więcej śmieci skończy teraz w piecu lub w lesie. Czy o to chodzi w tej zmianie?

Gość

Wszystko fajnie - ale nowy harmonogram winien obowiązywać od stycznia 2018. A odbiory w grudniu 2017 tyczą się harmonogramu, który otrzymali mieszkańcy na początku 2017 roku.. I zakładał odbiór do grudnia włącznie. Więc rok 2017 winien być zamknięty zgodnie z ustaleniami... Harmonogram na 2018 ustalony jesienią przez Radę zmienił postanowienia wcześniejsze. A wydawało by się, że prawo nie działa wstecz... Finał taki, że ludzie zostali ze śmieciami i bez nowych worków...

Gość

Firma Francuzka lepsza niż Polskie buhhaha

Gość

nie otrzymałam harmonogramu, worek na papier jeden malutki...

Gość

Panie Kosiński, czas zamienić garnitur na fartuch i wziąć się do sprzątania po swoich decyzjach. 8000 zł comiesięcznej pensji do czegoś zobowiązuje.

Kamo

poda ktoś adres prywatny burmistrza?

Gość

Mieszkańcy w ramach protestu powinni teraz zawieźć wszystkie swoje śmieci na posesję burmistrza gminy.

Gość

DOŚĆ CWANIACTWA KOSIŃSKIEGO I JEGO KLAKIERÓW Z RADY GMINY !!! NASTAŁ CZAS NA ZMIANĘ !!!... a te świecie osobiście zawiozę mu pod dom.

Gość

Dlaczego nie ukazał się mój komentarz ?

Altani

Problem polega na tym, że firma dostarczyła jedynie harmonogram, ale o odpowiednich workach do nowego sortowania to już zapomniała. Nowa ustawa wchodzi w życie od 1 stycznia, ale u nas zniany następują już w połowie grudnia. Pan Burmistrz zorganizował jakiś transport na odpady, ale zebrano tylko worki wystawione na ulicę, nie informując mieszkańców, którzy woleli je schować, aby później nie zbierać swoich śmieci po okolicy. W Urzędzie Gminy wszyscy zarzekają się, że informacja była przekazana, tylko nie wiadomo gdzie..

Gość

Kosiński zaplanował 4,5 mln w 2018 roku na remont rudery pałacyku który kupił za kilka milion od szkoły Gospodarstwa Wiejskiego. Jest budowlańcem i wie że z tych 4,5 mln częśc wróci do niego

Gość

Wypadałoby przywozic co 2 tygodnie żółte worki pod UG. Niech tam leżą przez kolejne 2 do miesięcznego wywozu. Może wtedy ktokolwiek z wlodarzy Brwinowa zauważy swoją bezmyślność. Zarządzanie segregacja i zbiórka odpadów jest katastrofa w tej gminie. Wolę płacić 20 złotych co miesiąc i mieć odebrane śmieci co 2 tygodnie i zielone w nieograniczonej ilości. Gmina określa powierzchnię biologicznie czynna w warunkach zabudowy a później pokazuje środkowy palec i odbiera 2 worki na miesiąc. Powinna zapewnić odbiór takiej ilości worków ile zajmuje średnio ilość trawy koszona co 2 tygodnie z danego obszaru. Niebieskiego worka w ogóle nie otrzymałem. Nowy harmonogram wrzucony do pojemnika na odpady niesegregowane. Panie burmistrz ocknij się Pan bo jak tak dalej pójdzie to Pana wywioza za miesiąc z UG razem z odpadami i latarniami stawianymi na środku drogi.

Pozdrowia_Piastów

w Piastowie to dopiero jest cyrk Otwieram zgłoszenie. Otwieram zgłoszenie. Piastowskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych PPUK nie jest w stanie zapewnić prawidłowego ustawowego odbioru nieczystości stałych z posesji którymi zrządza. Nie dość że brak jest odpowiednich pojemników np na popiół to pojemniki na odpady niesegregowane (czyli cały syf i smród)wystawiane są jeszcze przed godziną 20 dnia poprzedzającego wywóz( dzieje się to co dwa tygodnie bo Pani Administrator nie potrafi zorganizować ustawowego co tygodniowego odbioru śmieci za które wszyscy lokatorzy płacą ), Pojemniki wystawiane są pod samymi oknami zastawiając przy tym chodnik prowadzący do wyjścia z posesji .Miasto stara się o dofinansowanie projektu pn. „Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Piastowie” pieniądze na ten cel maja zostać w 85 % pokryte z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Po co ten cały cyrk jak Miasto nie może zmobilizować PPUK do przestrzegania UCHWAŁY NR XLII/314/2017 RADY MIEJSKIEJ W PIASTOWIE z dnia 12 grudnia 2017 roku w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz UCHWAŁY NR XLII/313/2017 RADY MIEJSKIEJ W PIASTOWIE z dnia 12 grudnia 2017 roku w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Piastowa 15 % to wkład własnego na realizację tej inwestycji Miasto musi pozyskać nowe kredyty a żeby je dostać musi spłacić stare w tym celu chce wyemitować obligacje na kwotę 28.000.000 zł

kulson

Może "geniusz" od kompostowników teraz zaproponuje mieszkańcom bakterie zżerające plastik? Podobnie jak z odpadami zielonymi, efekty działań burmistrza zobaczymy w okolicznych lasach. Póki co są sterty worków przed domami. Brwinów to dno dna! Miasto ogród... hahaha.

Mieszkaniec Otrębus

Paranoja.moze śmieci trzeba dostarczyć pod urząd miasta- żeby sami przekonali się jaki zapach będzie unosił się w lecie? Darmowa zbiórka odpadów. Burmistrz jedynie w wygłaszanych teoriach jest dobry ale nie w czynach...

Gość

Panie burmistrzu Kosiński. W Pruszkowie opłata jest po 12 zł i segregowane wywożone są 2x w tyg. a bio nie mają ograniczeń. W Brwinowie segregowane wywożone 2x w tyg ale bio tylko 2 worki w miesiącu byłyby za 20 zł?? Panie burmistrzu co poszło nie tak? Czemu wokoło jest taniej a tu przetarg wygrywa droga firma?

Gość

Ten system to porażka całkowita. Przedwyborcze udawanie, że cenę się podnosi tylko trochę. Biorąc pod uwagę dwukrotnie rzadsze odbieranie, to cena już skoczyła dwa razy, a jeżeli dodamy do tego podwyżkę, to wychodzi grubo ponad 20zł w porównaniu do tego co było. To najdrożej w okolicy, w dodatku śmierdzieć będzie też najbardziej.

Gość

Niestety , do mnie , nikt do skrzynki żadnej informacji nie wrzucił a zgodnie z info p. burmistrza powinien. Odpady w pojemniku , zamiast przed świetami , zostały zabrane po terminie , po kilku telefonach do gminy.

Gość

co z komentarzem ?

Gość

To jest chore ! firma wywożąca odpady nie wywiązała się z umowy, worki stoją na chodnikach już piąty dzień a przecież my za to zapłaciliśmy. nie wspomnę iż widok jest piękny ! Oczywiście nikt się nie poczuwa do rozwiązania problemu. Proponuję te worki przewieźć pod Urząd, może wtedy będzie zainteresowanie i uda się problem rozwiązać.

Gość

Zaraz, zaraz, jaka nowa firma odbierająca odpady? Był Suez i jest Suez. Ktoś tu się mija z prawdą, mówiąc oględnie. Proszę to sprawdzić.

Gość123

MZO w pruszkowie od mieszkanca wyciaga 12 za segregowane, ta sama firma w jaktorowie odbiera za 11 pln. 20 pln z dwa worki zielonego w miesiacu? postawcie kontener przez urzedem, bedzie jeszcze taniej.

Wasz wyborca

W gminie Brwinów zapanowało DZIADOSTWO !!! Jak można ograniczyć odpady zielone do dwóch worków na miesiąc ? !!! To jest "ekologia" ? To zmusza do kombinowania, jak za "starych dobrych czasów". W zamian za zmniejszenie ilości worków, zaproponowano wielki wór na kompostownik. Pytam, po co mi produkować kompost ? Co mam z nim zrobić ? Płacę podatki, płacę za utylizację śmieci, na co idą te pieniądze ? Sąsiedzi z Podkowy Leśnej wystawiają odpady zielone, po kilkanaście worków przed posesją. I tam widać można zadbać o EKOLOGIĘ i mieszkańców. Działania władz Brwinowa w kwestii ekologi, coraz mniej podobają się jej mieszkańcom. Przepraszam, rozpisałem się. Do zobaczenia na WYBORACH !!!

Gość

Ja mam przed sobą harmonogram na 2017 rok i jak byk tam są dwa wywozy w grudniu. To że ktoś zmienia firmę to mnie mało interesuje, ja nowego harmonogramu na grudzień nie dostałem. Fajnie teraz wygląda domkowa część Brwinowa, wszędzie żółte wory

Gość

Tetaz rozumiem dlaczego jest taki wzmożony ruch pojazdów z gminy Brwinów, przy pruszkowskich śmietnikach.

Tutka

Coś tu się nie zgadza. Owszem info było, zdążyłam przeczytać i nie wystawiłam worków. Ale skąd do jasnej anielki pomysł żeby zmienić częstotliwość odbioru śmieci???!!!! WTF?! To jest skandal i rabunek w biały dzień!! Dlaczego Nadarzyn nie ma takiego problemu i liście odbierają ile wlezie i plastik też? Już akcja z liśćmi była debilizmem bo teraz przez całą zimę worki brązowe upiększają chodniki, ale teraz plastikowe opakowania śmierdzące mam trzymać przez miesiąc? Może jeszcze powiecie że mam myć śmieci?!

Gość

Miasto Pruszków w zeszłym roku też miały zabierane odpady segregowane raz w miesiącu i jiktvnie narzekał

Łukasz

Chyba burmistrz ma ostatnią kadencję za ten nos pinokia...

Łukasz

W broszurce jaką wysłał urzad gm. Brwinów nie było słowa o tym, że anulowano odbiór śmieci ostatniego tygodnia grudnia 2017. A tak się stało. To wina urzędu. Brak informacji. A zgodnie z rozpiską na 2017 powinni odebrać śmieci 27 i 28 grudnia. Mogę podesłać skan tej rozpiski jako dowód. Jest 3 stycznia 2018 i śmieci w Kaniach nadal stoją na ulicy.

Gość

Burmistrz kłamie - kompromitacja totalna. Dostarczone ulotki informują, że takie działanie było zaplanowane. Mieszkańcy musieli zapłacić za niewykonaną usługę - na to jest stosowne określenie.

Gosc

Oszczednosc? A gdzie ekologia? Teraz plastik, papier i szklo beda odbierane raz w miesiacu. Wyobraz sobie Pan Panie Kosinski jaki fetor bedzie w lecie...zielone ograniczone do 2 workow na miesiac - paranoja. Inne gminy nie maja z tym problemu i nie sa podnoszone stawki za wywoz. Jest Pan slabym gospodarzem, jak mozna zmienic harmonogram w polowie miesiaca? Zaplacilem za wywoz tych smieci a wy zmieniacie harmonogram. Gorszej gminy nie ma w okolicy - wy nie sluchacie ludzi barany. Zebym wiedzial, ze tak podchodzicie do mieszkancow to bym nie kupowal nieruchomosci w gminie brwinow. Jestescie KUTAFONAMI wlodarze tego balaganu. Bedziecie mieli kontener ze swojego budynku UG. Pozdrawiam mieszkancow, ktorzy sa poszkodowani w tej sprawie.

Gość123

A podziela sie zyskiem z utylizacji smieci?

Gość

kiedy? jak przyjdą szwedy

Brwinowianin

To co napisał burmistrz nie do końca jest prawdą, ponieważ dostarczone nowe harmonogramy są od stycznia 2018r. - nikt nie poinformował mieszkańców, że zostają unieważnione harmonogramy na rok 2017, w których jak byk stały w grudniu po dwa wywozy odpadów segregowanych. To raz, a dwa to to, że tak informacja powinna być dostarczona wcześniej. A problem dotyczy również mieszkańców innych mejscowości - zresztą wystarczy przejechać się po północno-zachodnim Brwinowie, aby zobaczyć ten widok, na własne oczy...

Gość

Aha. To latem mam przez miesiąc trzymać odpadki na swoim podwórzu. Smród i szczury gratis. Super.