24° Wtorek
21 Sierpnia

Śr

Czw

Pią

Sob

Nie

Pon
wpr24

Kolejne burzliwe spotkanie w sprawie CPK

We wtorek w Szymanowie (gmina Teresin) odbyło się kolejne burzliwe spotkanie mieszkańców z Mikołajem Wildem, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańcy zapowiedzieli protesty przeciw inwestycji.

Temperatura sporu o budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego sięga zenitu. Jak informowaliśmy kilka dni temu, prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę dotyczącą inwestycji, co oznacza, że przygotowania do jej rozpoczęcia mogą nabrać tempa. Dla mieszkańców leżącego w trzech gminach (Baranów, Teresin, Wiskitki) terenu oznacza to konieczność opuszczenia swoich domów, gdzie wielu z nich mieszka od urodzenia, a ich rodziny nawet od pokoleń.

Trudno więc się dziwić, że perspektywa przymusowego wysiedlenia w zupełnie inne miejsce i na nieznanych jeszcze warunkach budzi tak duży opór. Dowodem na to jak wielkie są to emocje, było wtorkowe spotkanie Mikołaja Wilda, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, które odbyło się w szkole podstawowej w Szymanowie. Zebrani na nim mieszkańcy nie przyjęli argumentacji przedstawiciela rządu, zapowiedzieli protesty w Warszawie. – Pójdziem szturmem na parlament! Nie wydziedziczycie nas – krzyczał jeden z mieszkańców.

Kilka tygodni temu w podobnej atmosferze przebiegło spotkanie z Mikołajem Wildem w Baranowie. Podobnie zapewne będzie w najbliższy czwartek, 7 czerwca, w Wiskitkach (godz. 18.00 hala sportowa przy ul. Kościuszki), gdzie Wild również spotka się z mieszkańcami.

Przypominamy, że nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3000 ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli powinien być otwarty w 2027 r.

Zanim jednak się to stanie, zamieszkany teren o powierzchni 66 km kw. musi zostać wysiedlony.


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 18

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Gość 2018.06.06 15:13 O mieście nie decyduj, za cienki jesteś.

Zupa

Putin, Kim, Hitler, Stalun itd. wszyscy dyktarzory chca najwieksze najlepsze, ale kończą tak samo...

Gość

Wielki krzyk o ziemie skradzioną Panu podczas reformy rolnej. Kto ma kwit że kupił od właściciela ?

harley

A pójdźcie sobie na "parlament". Dostaniecie potężny łomot od służb porządkowych i będzie spokój. Z wami Rząd nie będzie się cackał tak jak z okupantkami Sejmu z niepełnosprawnymi. Nie ten poziom.

Gość

PiSomatoły łączcie się !!! To widać po ostatnich postach przy tym temacie. Ciemny Lud uwierzył w bajkę o Żelaznym Wilku i Snach o potędze. PiS chce dorównać wzorcom z których czerpie całymi garściami. Mogła być obietnica "Drugiej Japonii" to dlaczego nie ma być "Potęgi w Ruchu Lotniczym" ??. A tak naprawdę to chcecie po sobie zostawić przysłowiową "Żabę", którą będzie musiał zjeść albo wypędzić nowy rząd, bo następnej kadencji na realizację tego chorego wytworu rozbuchanej wyobraźni na pewno nie dostaniecie . A kto za to wszystko zapłaci ?? ................wiadomo :-(

Gość

Po co nam Polska,skoro jest Moskwa i Berlin-Bruksela...

Tusq

Bardzo proszę żeby na lotnisku nie były obsługiwane samoloty typu TU-154 jak i o wycięcie wszystkich żelaznych brzóz w okolicy. Jest taki pryszczaty, wychudzony 20-latek z tłustymi włosami - on nadawałby się na prezesa CPK, który wszystko załatwi. Z resztą można zrobić takie doświadczenie z eksplodującym blaszanym garażem które udowodni czy samoloty będą się rozbijać koło tego lotniska i czy był wybuch.

Gość

Wspaniała inicjatywa. Może pozwoli uwolnić mój kochany Pruszków od lotniczego hałasu Okęcia .... Drugim etapem tej inwestycji powinno być zaoranie Okęcia ....

Gość

Pogońmy te pisowską klikę w diabły!!!! Donaldu thuske wróć!!!! Bronku bulu komoruski wróć!!!!! Skretino prowadź nas!!!! Kochani żeby było tak jak było!!!

Gość

Bardzo ciężko pracują aby nie zbudować konkurencji dla nowego lotniska w Berlinie.

Gość

Całym sercem za protestującymi. Tutaj (w Piastowie) też mamy takiego jednego budowniczego. Obwodnicę chce wprowadzić w Piastów. Tak samo jak na szczeblu rządowym, w sprawie tego pomnika socjalistycznej Polski im. J. Kaczyńskiego (bo tak zapewne pomnik dotowany z naszych pieniędzy od początku do końca będzie nosił nazwę) tak samo bez jakichkolwiek konsultacji działa się na szczeblu samorządowym - odnośnie Ekscelencji Grzegorza Szuplewskiego.

Gość

Pewnie firmy wykonawcze ostrzą zęby na super kontrakty i to pewnie te gdzie szefowie są związani z PiS, koleina " dojna krowa" dla PiS-iorów dla tego tak się spieszą z uruchomieniem inwestycji, bo jakby się nie powiodło w wyborach to zostaną kontrakty, a jeżeli nowa władza się wycofa to zostaną do wypłaty odszkodowania za zerwanie umów, to szalbierczy pomysł z "kukułczym jajem" w tle......

Gość

Szymanowianie, nie pozwólcie zaśmiecić, zabetonować swoich pięknych żyznych ojcowskich ziem. Grodzisk Was popiera!!!

op

@Głos. Polska C 20km od Pruszkowa a właściwie 35km od centrum Warszawy? Czego ty słuchasz?

ddd

Pogońmy tą pisowską klikę w diabły

Głos

Lotnisko musi powstać a ludzie muszą dostać odpowiednie zadośćuczynienie za nieruchomości. Wiadomo że teren pod przyszłe lotnisko to zapomniana dziura typu Polska C, ale zobaczycie państwo za chwilę ten jazgot i lament,który już powstaje (artykuł w newsweeku thomasa fuchsa ,słowa POljaka Czaskoskiego-po co nam lotnisko?Przecież jest w Berlinie!).Wszyscy zawodowi opluwczae Polski łaczą się!

Gość

W godzinach od 23.30 do 6 rano miała być cisza nocna. Czyli żaden samolot miał nie lądować i nie startować. Linie które nie stosowały by się do tego zakazu miały ponosić kary. Chciał bym spytać o te kary. Czy ponoszą? Bowiem nie zdarza już się żeby cisza była respektowana. W nocy z niedzieli na poniedziałek jeszcze przed pierwszą w nocy startował ostatni samolot. A w godzinach ciszy było ich napewno ponad 10. Samoloty są tak intensywnie eksploatowane, że opóźnienia występują nagminnie. Często po 23.30 startują takie, które miały wystartować ponad 2 godziny wcześniej. Samoloty różnych przewoźników. Powiedział bym, że LOT w tym przoduje. Np. nagminnie latał opóźniony samolot do Izraela.

Gość

Redakcjo - temat budzi wielkie emocje. Jak już zamieszczacie mapkę, która może wielu przyprawić o palpitacje lub zawał, to podajcie czego ona dotyczy i JEJ ŹRÓDŁO. Taka zwykła solidność dziennikarska. A jeżeli jest ona wytworem Waszej radosnej twórczości - to moje gratulacje!