27° Sobota
21 Lipca

Nie

Pon

Wt

Śr


Wizualizacja

Kolejne kąpielisko w okolicy zmieni swoje oblicze

Choć nieco dalej położone, to nadal blisko powiatów grodziskiego i pruszkowskiego. Mowa o Zalewie Żyrardowskim, który ma przejść gruntowną modernizację do końca maja 2018 r. Miasto wybrało wykonawcę, który za nieco ponad 8,8 mln zł zrealizuje to zadanie.

Plany są szerokie. Miasto chce zmodernizować Zalew Żyrardowski tak, by był to jeden z najnowocześniejszych i najatrakcyjniejszych takich obiektów na Mazowszu. Po zmianach cały kurort ma zajmować 21,5 hektara powierzchni, natomiast tylko sam zalew 11,3 hektara. To znacznych rozmiarów teren, na którym ma pojawić się masa atrakcji. Jakich? Aby to sprawdzić zaglądamy do dokumentów umieszczonych w przetargu ogłoszonym jeszcze w czerwcu przez miasto, który został już rozstrzygnięty.

W dokumentacji przetargowej znajdujemy ciekawe zapisy. Planuje się wybudowanie: budynku restauracji z wypożyczalnią, budynku wielofunkcyjnego, tarasu restauracyjnego, kąpieliska, przystani, oświetlenia instalacji, nawierzchni utwardzonych. To wszystko brzmi dość ogólnie, dlatego idziemy dalej i sprawdzamy projekt, gdzie szczegółowo opisano całą inwestycję. Najciekawsze zmiany? Wokół zalewu ma zostać poprowadzona ścieżka rowerowa o szerokości dwóch metrów. Nie zapomniano o osobach zmotoryzowanych i specjalnie z myślą o kierowcach wybudowane zostaną parkingi, dokładnie trzy o powierzchni ok. 0,6 ha. W efekcie pojawi się 250 miejsc postojowych. Pod same drzwi główne dotrą też osoby korzystające z komunikacji miejskiej, bowiem blisko wejścia wybudowana zostanie pętla autobusowa. 

Deptak, ciąg pieszo-jezdny, bulwar pieszy, alejki spacerowe – na to też znalazło się miejsce w dokumentacji projektowej. Również wędkarze będą mieli wygodny, mały parking, pomosty i stanowiska o wymiarach 2 m x 3 m. Z pewnością to, co wszystkich zainteresuje to plaża, a dokładniej dwie, bo miasto zamierza wybudować piaszczystą o powierzchni ok.  6 tys. m kw. i trawiastą rozłożystą na 3,6 tys. m kw. We wspomnianym wcześniej budynku wielofunkcyjnym, który znajdzie się przy wejściu głównym znajdą się m.in. kasy, toalety, natryski i boksy handlowe. 

Na miejscu coś dla siebie znajdą fani sportu – dwie siłownie zewnętrzne, boisko do piłki nożnej, a także siatkówki plażowej. A tych wszystkich zmian ma być jeszcze więcej. 

Prace modernizacyjne miały rozpocząć się jeszcze wiosną, ale przetarg ogłoszony w maju został unieważniony. A to z powodu zbyt wysokich ofert, które oscylowały w granicach 8,5-9,5 mln zł. Wówczas miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel 6 mln zł. W czerwcu ogłoszono kolejny przetarg. Brakująca kwota została dołożona i 4 lipca wybrano wykonawcę tego zadania. Przetarg wygrało konsorcjum firm złożone z „Amat” Zbigniew Hordyj (lider) oraz „Tel-Bud” Sławomir Borkowski. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 8,8 mln zł. 


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 16

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

ZbynioGość

I komu przeszkadzała przyroda? Co to za przyjemność, kąpać się w rytm disco polo, wysłuchując wrzasków dzieciarni.... Zaraz ktoś wpadnie na pomysł, małą gastronomię rozkręci i będzie cuchło fryturą... Coraz mniej dzikich plaż...

Gość

Jaka to okolica, chyba chodzi o Grodzisk ...a nie Pruszków...

Gość

Piękny lazur nad tym zalewem tez zrobią? Będzie widać dno....

Gość

Zalew w Żyrardowie niech będzie przykładem dla wójta gm. Michałowic ma On oczyscic zalew komorowski ale nie pomyślał o kąpielisku w tym zalewie - gm. michalowice nie ma kąpieliska, a radna sołtys i rada sołecka śpi upoiona samozachwytem po imprezach " bez alkocholowych!!! "

Gość

W Pruszkowie cos takiego by kosztowało 88 milionów. Nie miejcie nadziei. Tu sie cos zmieni po odejściu SPP i Jana.

Mieszkaniec

Kiedy Król mgr i jego dwóch Paziów pomyślą o stworzeniu czegoś podobnego w Pruszkowie, na miarę potencjału tego 60 tys. miasta?

Głos

Hahahhah już myślałem że chodzi o Pruszków, ale tam wszyatko "po staremu"

Go

Taaaa.....po kąpieli tam córka miała grzybice a ja na czole tyle krost że można było marchewke utrzeć,woda brudna bo kilka kilometrów wcześniej szambo do rzeki wylewają i żadne modernizacje za miliardy nic nie dadzą

brwinowianin

Cyt. "W efekcie pojawi się 250 miejsc postojowych" - To ja przypomnę, że właśnie budowana jest kolejna stacja PKP Parzniew więc przewidziano też parking na ....UWAGA :) ! - na 30 miejsc parkingowych :)! ha ha ha . No gratuluje Burmistrzowi Brwinowa i władzom PKP wyobraźni ! Przecież kiedy (jeśli) powstanie paszkowianka to stacja w Parzniewie będzie głównym dworcem przesiadkowym ! - z 30 miejscami parkingowymi :))))) ! Koń by się uśmiał z tępactwa lokalnych władz i ich perspektywicznych mózgów !

Gość

Żyrardów choć nie jest miastem przyszłości i nie posiada mistrza samorządności z PSL to szybko się rozwija. Od wielu już lat to miasto posiada obwodnice, zaś Bur mistrz Grodziska Maz przed każdymi wyborami ciągle obiecuje. Zamiast sławnego parku wodnego AWW wykopano jeden staw na Walczewskiego. Za to w Grodzisku pełną parą idzie deweloperka dzięki której rosną korki. Zamiast zalewu - będzie następna hala do utrzymania.

Gość

Do Oktaby: to kiedy w Żyrardowie nastąpiła zmiana włodarzy? o ile mi wiadomo wybory samorządowe są w przyszłym roku

Gość

A co tam słychać nad Zalewem Zegrzyńskim?

Oktaba Kendzingjaba

Jak to dobrze że za rządów PISu tak duzo się zaczyna dziać w naszym kraju...jaka to dobra zmiana...możemy być dumni z zarządców

Gość

Wszystko fajnie tylko kiedy się tam kąpać jak ciągle zimno i lato jest ze 3-4 tyg?

Gość

40 km do Żyrardowa z Pruszkowa, a do Łodzi ponad 100? Nie przesadzasz trochę?

Gość

Żyrardów, to w okolicy? to może i Łódź