18° Wtorek
24 Kwietnia

Śr

Czw

Pią

Sob

Nie

Pon
Maciej Bochnowski

Koniec z rajdami ulicą Długą

Wiele wskazuje, że rajdy ulicą Długą w Pruszkowie staną się niemożliwe. Przynajmniej w rejonie szkoły podstawowej, gdzie ma się pojawić wreszcie sygnalizacja świetlna.

Pod koniec ubiegłego roku przy ul. Długiej doszło do wielu zdarzeń drogowych. Potrącono tam rowerzystę, dachowały dwa auta. Mieszkańcy mówili wtedy, że ta ulica stała się torem do rajdów nieodpowiedzialnych kierowców. – To droga nierówna, ma zagłębienia, których nie widać, asfalt jest zużyty. Jadąc szybko samochody nagle podskakują i niewiele trzeba, żeby takie auto wybiło na chodnik, którym chodzi połowa uczniów pobliskiej szkoły. Druga połowa chodzi ul. 3 Maja, gdzie wcale nie jest lepiej. W tych miejscach jeździ się za szybko. Ostatnio na ul. Długiej mieliśmy dwa dachowania. Tak się kończy połączenie prędkości ze stanem tej drogi – mówił nam Paweł Pławiak, mieszkaniec Pruszkowa.   

Mieszkańcy pruszkowskiego Żbikowa proponowali coraz to nowe rozwiązania, które miałyby zniechęcić kierowców jadących ul. Długą do naciskania na pedał gazu. Zwłaszcza w okolicy szkoły. Wachlarz był szeroki: od progów zwalniających, przez stworzenie tzw. mijanek, po przewężenie drogi. Ze względu na charakter drogi starostwo wykluczyło wtedy montaż progów. To wzburzyło mieszkańców.

– Skoro starostwo „NIE ZAMIERZA” stawiać progów zwalniających, może w końcu postawi tam sygnalizację świetlną lub fotoradar. Zasłanianie się patrolami policji nic tu nie da, ponieważ nie mogą one być tam cały czas. Dla władz powiatu bezpieczeństwo mieszkańców a zwłaszcza dzieci chodzących do pobliskiej szkoły powinno być sprawą priorytetową – napisała w komentarzu pod jednym z artykułów Julka.

To głosy jakie padały po każdym naszym materiale opisującym kolizje i wypadki na Długiej. Co więcej, w tym rejonie zaczęły pojawiać się patrole policji, które monitorowały zachowania kierowców. Policja twierdzi, że sytuacja się unormowała. – Nie otrzymaliśmy ostatnio zgłoszeń z ul. Długiej. Ale mamy to miejsce na uwadze i doraźnie prowadzimy tam patrole – mówi nam podkom. Karolina Kańka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie. – Jeśli dzieje się tam coś co niepokoi mieszkańców zachęcamy do zgłaszania problemów przez mapę zagrożeń – dodaje.

Powiat Pruszkowski nie pozostał jednak obojętny na apel mieszkańców i postanowił zadbać o bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 9. Na skrzyżowaniu ulic Długiej i Mostowej pojawi się sygnalizacja świetlna. – Staramy się odpowiadać na sygnały zgłaszane przez mieszkańców w miarę naszych możliwości i tak też było w tym przypadku. Wiemy, że mieszkańcom Pruszkowa szczególnie zależało na poprawie bezpieczeństwa w tej okolicy, przede wszystkim z uwagi na dzieci uczące się w pobliskiej szkole podstawowej, co znajdowało nieraz wyraz podczas spotkań, sesji Rady Powiatu, jak i na łamach WPR24. Słuchamy, działamy i robimy co w naszej mocy, aby dostosowywać plany inwestycji do realnych potrzeb mieszkańców – mówi nam Maksym Gołoś, starosta pruszkowski.

Starostwo ogłosiło już przetarg na wykonanie sygnalizacji na skrzyżowaniu ulic Długiej i Mostowej. Ma ona działać od godz. 6 do godz. 22. Później będzie czynna tylko w trybie ostrzegawczym (żółte pulsacyjne światło). Starostwo nie wyklucza jednak możliwości przeprogramowania sygnalizatorów tak, by działały przez całą dobę.

W ramach tego zadania „światła” powstaną w jeszcze sześciu lokalizacjach na terenie powiatu, m.in. w Piastowie, Nadarzynie i Brwinowie. Sygnalizacja ma stanąć na wybranych skrzyżowaniach w ciągu 150 dni od momentu podpisania umowy z wykonawcą.


Anna Sołtysiak
anna.soltysiak@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 13

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

na ul szopena też są wyscigi i policji nie widać ,z radarem w ręku szybko miejski budżet postawią na nogi :-DD a i prawa do tzw jazdy polecą ...

Gość

Golas niech lepiej wraca do wolomina tam jest jego miejsce.starostwo do likwidacji.

Gośćaaaa

Zapraszam policję na Mostową są momenty że nie da się przejechać swobodnie bo samochody na praw i lewo poustawiane a dzieci wylatują za nich bo rodzicom się do świateł iść nie chce. Ulica wąska a samochody w obu kierunkach się pchaja. Świateł nacuduja a i tak dzieciaki leżą jak popadnie.

Gość jaaga

To skoro już poprawiają bezpieczeństwo na Długiej to może na skrzyżowaniu z Narodową by zainstalowali lustro dla wyjeżdżających z Narodowej bo ogrodzenia skutecznie ograniczają widoczność.

Gość

Gościu z 12;43 mozna , ja mieszkam w bloku i codzienie widze i słysze jak jezdza .Huraaaaaaaaaaaa wrescie swiatłą beda .

op

Jak tam można szybko jeździć?? Tam asfalt to fale Dunaju.

Gość

200 mieszkań nowiutkich mieszkań komunalnych oddanych za darmo w tym rejonie , to po flaszke i papieroski trzeba jechać wypasionym autem z fasonem , tyle ile fabryka dała, niech inni myślą za nich

Gość

Brawa za pomysł. Teraz przejazd z Mostowej do Poznańskiej przez trzy sygnalizacje świetlne i wiecznie zastawioną samochodami uliczkę przy szkole będzie nad wyraz przyjemny.

och

sygnalizacja na powstancow nie jest chora. stan przy przejsciu rano i powiedz to dzieciom, ze ta sygnalizacja jest chora bo nie mozesz przejechac swoja puszka do roboty w korpo.

Sct

W jaki sposób sygnalizacja zapobiega rajdom?

Gość z piastowa

A gdziecw Piastowie ma pojawić się sygnalizacja??

Gość

Czyli się da. Dobrze dobrze! Niech Gołoś tak dalej działa a potem wystartuje na Prezydenta.

Gość

Progi zwalniające to jest kretyństwo. Brawo dla Starostwa, że nie ugiął się przed tym terroryzmem. Szkoda, że w mieście przybywa sygnalizacji bo do utrudnia ruch samochodów. Cóż, to będzie kolejna sygnalizacja do likwidacji obok tej chorej na Powstańców.