°


Maciej Bochnowski

Konserwator uniemożliwi budowę marketu?

Mazowiecki konserwator zabytków rozpoczął postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków zespołu pałacowo-parkowego w Komorowie wraz z fragmentem Alei Marii Dąbrowskiej. To dobra wiadomość dla mieszkańców, który obawiają się budowy dyskontu w mieście-ogrodzie.

O rozpoczęcie tej procedury starały się stowarzyszenia mieszkańców Komorowa, w tym m.in. Towarzystwo Komorowianie. – Uzasadnialiśmy nasz wniosek istnieniem interesu społecznego jakim jest potrzeba zachowania zespołu pałacowo-parkowego i Alei Marii Dąbrowskiej ze względu na posiadane wartości historyczne i artystyczne oraz istnienie zagrożeń dla zachowania tychże wartości, związanych z narastającymi i agresywnymi działaniami inwestycyjnymi i przestrzennymi wokół układu przestrzennego Komorowa – wyjaśnia Małgorzata Pachecka z Towarzystwa.

Wniosek trafił na biurko konserwatora w połowie maja. Pod koniec kwietnia wydano postanowienie o wszęciu postępowania, a 14 maja odbędzie się wizja lokalna.

Dlaczego to tak ważne? Jeśli konserwator podejmie decyzję wpisie do rejestru zabytkó zespołu pałacowo-parkowego i fragmentu Alei Marii Dąbrowskiej wraz z jej przedłużeniem w pierwotnym śladzie, znacznie utrudni to powstawanie w tej części Komorowa dużych inwestycji komercyjnych. Mowa m.in. o możliwości budowy marektu sieci Lidl, przeciw czemu od kilku miesięcy protestuje część mieszkańców miasta-ogrodu. Więcej na ten temat pisaliśmy tu i tu.


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 32

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

No i co konserwator na spacerku powiedział?

Zapora

Rodowwityjanusz ty musisz być złodziejem i boisz się zamknięcia w więzieniu dlatego wypisujesz takie bzdury przynosisz chańbę rodowotym komorowianom!!!

ajcwajwypadaj

Niech w Niemczech budują Lidle

Gość

Krótka radość będzie. Konserwator w tym przypadku nic nie może. Działka jest prywatnym polem, bez żadnych historycznych cech. W art. 3 pkt 1 ustawy stwierdza się m.in., że zabytkiem jest nieruchomość lub rzecz ruchoma, będące świadectwem minionej epoki lub zdarzeń, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na ich wartość historyczną, artystyczną lub naukową. "Zabytek powinien pełnić istotną rolę w wyjaśnianiu znaczenia przeszłych zdarzeń, być wysoko oceniany ze względu na indywidualnie odczuwane piękno i walory artystyczne, bądź służyć do weryfikacji hipotez czy badań naukowych. Posiadanie powyższych przymiotów przez dany obiekt jest kwestią dowodową, dlatego w wielu postępowaniach inwestorzy, jak i organy administracji, uzyskują opinie mające udowodnić, lub zaprzeczyć, iż dany obiekt posiada cechy zabytku.

Gość

Komorów to miasto ogród i taki moloch jak Lidl nie jest tu potrzebny. Są lokalne sklepiki a na większe zakupy można podjechać wkd do Tesco w Piastowie czy Lidla lub Biedronki w Pruszkowie. Co w tym złego. Pruszków to już miasto więc o co robią aferę mieszkańcy Pruszkowa? Powinniśmy dbać i chronić zielone zakątki.

Gość

Wniosek do konserwatora dotyczy AMD i przedłużenia AMD w kierunku "pałacu" (który pałacem od lat 60 nie jest, tylko skaleczonym architektonicznie blokiem, z dobudowanymi obok mieszkaniami). Sklep o ile dobrze wyczytałem ze wszelkich dyskusji na FB i tutaj, ma być na działce narożnej przy rondzie na Pęcice. Czyli nie w przedłużeniu AMD, a obok, oraz absolutnie nie na terenie "pałacu". Tak jak p. Pachcka napisala "wniosek dotyczy tylko AMD, a nie posesji przy AMD" - wynika z tego że wniosek nie obejmował działki 'pod Lidla', więc budowy sklepu nie zablokuje. Poza tym - otoczenie obu rond to post-pegiereowskie czworaki, raczej bez szans na przebudowę. Czy to jest właśnie ten "zabytkowy układ przestrzenny Komorowa" ?

Gość

Zalew w Komorowie to bajoro. Nie rozumiem kto tam spędza wolny czas :-)

Gość

Rumuza chyba Grabka ma złość na ciebie że dałeś sie ograć Aureli Zalewskiej. Brawo Aurelia Zalewska pięknie zalatwilas Krzysia!!

Ferdek

Jaki zachcianek ten Komoruf. Markietu nie chco!

Gość

Życzę blokującym, że jak sobie lub dzieciom kupią działkę, i będą chcieli budować dom, to wam sąsiedzi zablokują warunki zabudowy na kilka miesięcy ;) Po drugie, jak wynajmiecie lub kupicie lokal usługowo handlowy, to mam nadzieję że sąsiedzi uznają wasz biznes za zbyt uciążliwy :) Po trzecie, proponuję zrobić referendum, a nie żeby grupka ludzi decydowała za wszystkich. Znam kilka osób z komorowa które stwierdziły że ten sklep był by im tam na rękę ;)

none

Anna - takie apele to można było 25 lat temu. Teraz, jak już jest zabudowane to trochę po czasie.

Gość przejezdny

I bardzo dobrze. Sieci handlowych jest stanowczo za dużo. Szczególnie dotyczy to niemieckiej sieci Lidl.

gość

właściciel kupił działkę przy pałacu za grosze i miał nadzieję,że sprzeda pod market i się wzbogaci?Brawo mieszkańcy- wasza walka pokazuje,że być może nie zawsze pieniądz i chęć zysku wygrywa. Chrońmy piękne okolice! Niech to będzie przestroga dla potencjalnych " biznesmenów" z okolicy.

Anna

cudowna wiadomość! Jest szansa na uratowanie chakatkeru pięknęgo zielonego Komorowa. Nie róbmy z tej miejscowości miasta z tysiącem klepów, korkami i parkingami.

Gość

To niech Ci przeciwnicy odkupią ta działkę albo zrzuta od całego komorowa i kupic od niego ta działke i zrobić sobie tam park czy coś a nie zablokować i co właściciel zrobi z działką jak będzie w rejestrze zabytków po co mu ta działka jak nic nie będzie mógł tam zrobić

Gość

Blokowanie - to takie polskie. Ekozabwiciele, którzy bez analiz, bez badania potrzeb mieszkańców Komorowa chcieliby zdecydować za innych. Nie interesują ich emeryci, którzy ze swoimi wózeczkami chodzą do Pruszkowa do dyskontów, bo taniej. Też mają w nosie środowisko, które zasmradzają spalinami ze swoich suvów. Oni swoimi furami dojadą do Biedrony czy innego Lidla, tyle, że poza Komorowem, gdzie nikt z sąsiadów ich nie zobaczy, jak kupują tanie Prosecco w promocji. A mogliby piechotą, albo rowerem na skraj Komorowa. Ech, ta hipokryzja...

Olga z Komorowa

Nad Zalew Komorowki chetnie przybywacie z Pruszkowa ,a rowerku rodzinami i milo jest co nie?Posprzatac tez po sobie nie umiecie. To jak mozecie nas zrozumiec o co walcymy.pytam

Robert z Komorowa

Gosc ludzie z Pruszkowa przyjezdzaja na rowerach nad Zalew Komorowski i nawet nie racza po upojeniu alkoholowym pozbyc sie puszek i butelek w sposob przyzwoity czyli do kosza tylko gdzie popadnie wiec nie mow nam o wyrzycaniu smieci i dbałosc o srodowisko

none

"posiadane wartości historyczne i artystyczne oraz istnienie zagrożeń dla zachowania tychże wartości, związanych z narastającymi i agresywnymi działaniami inwestycyjnymi i przestrzennymi wokół układu przestrzennego Komorowa" - no, to ja przy każdej nowej inwestycji (na przykład przebudowie ul. Marii Dąbrowskiej) będę pisał do konserwatora zabytków, że ta inwestycja narusza te wartości. Powodzenia.

Gość

Lepiej przyjechac nad Zalew Komorowski pruszkowianie z blokowiska, niz tkwic w piwem w reku na osiedlowej ławcej co? NIE ZROZUMIECIE WIEC O CO WALCZYMY !!

Ann

@gość z 15.06 Zupełnie bez sensu jeździć ze śmieciami do Pruszkowa. Przecież od reformy "śmieciowej" gmina odbiera każdą ilość odpadów w kwocie ryczałtowej. Płacisz tyle samo za każdą ilość czy masz dużo czy mało liczy się per capita.

Gość

wszystkim piszącym o zmowie PIS - polecam dalsze grillowanie kiełbasek. Ludzie tu chodzi o nasze otoczenie - czy naprawdę potrzebujemy kolejnego dyskontu.

mieszkaniec Gminy Mi

Wspaniała wiadomość. Wielkie gratulacje dla pani Małgorzaty Pacheckiej. Wierzę w to że ludzie mający pasję, wiedzę i wiarę w sukces powinni być w strukturach samorządowych naszej gminy. Jeszcze raz gratuluję i bardzo dziękuję za Pani pracę na rzecz Komorowa i gminy.

Gość

Wierzę w to, że wizja pięknego Miasta Ogrodu nie skończy się na Komorowie, ale rozprzestrzeni się na całą Gminę Michałowice. Jestem przekonana, że skorzystają na tym nie tylko mieszkańcy Gminy, ale również nasi najbliżsi sąsiedzi.

Gość

Rodowity jaka manifestacja czy coś takiego jak kod jeszcze istnieje wytrzeźwiej chłopie i obudź się ze snu zimowego.

Gość090

Do RodowityJanusz 2018.05.05 15:46 Manify to ty możesz robić w swojej wiosce, do Warszawy nawet nie przyjeżdżaj bo to Miasto ma na co dzień dość przyjezdnego buractwa typu wpr, wpi llu i inne.

Gość

nie się wezmą za tych urzędników co w Granicy i nowe wsi ul wspólnej i kamelskiego nadali numer domu .To były geniusze .Wezcie sie do roboty dajecie na pozwolenia budowy a gdzie podjaz strazy w niektore male zakamarki .Kase biora za co

Komor

I po co tak się Pruszkowiacy napinacie. A gdzie spędzacie sobotnio-niedzielny czas wolny jak nie na działkach w Komorowie właśnie. I nad zalewem również. Przyjemnie jak jest cicho i spokojnie ? Jak się mieszka w mieście Pruszków to trzeba się pogodzić z pewnymi uciążliwościami. Komorów to niestety (?) wieś

Gość

Rymuza ale dostałeś łomot od Pań ha ha ha, teraz czas na pare pytań do ciebie :)

Dankuso

Lepiej przyjechać na zakupy do Pruszkowa po co u siebie zrobić jeszcze sąsiad zobaczy i dopiero będzie wstyd na cały Komorów. Niech się Pruszków martwi spalinami i krokami. Przecież jesteście mieszkańcami Komorowa normalnie elita i pewnie spadły by ceny działek przy okazji to dopiero by było.

RodowityJanusz

Oczywiście PiS-dzielce zablokowały budowe marketu a pozniej i tak by zamkneli market w niedziele!Banda kaczystowska wybuduje tam pomnik glupoty smolenskiej!zapraszam wszystkich na demonstracje nowoczesnej i kodu do warszawy 12maja!obalmy kaczora dyktatora!kcemy polski wolnej bo teraz to kazdego tylko zamykaja!

Gość

Przeciwnicy budowy marketu w Komorowie na idealnym do tego miejscu kogo reprezentują?. Znam bardzo dużo mieszkańców Komorowa, którzy przyjeżdżają na zakupy do Pruszkowskich Marketów ale przy okazji podrzucają całe wory śmieci do osiedlowych śmietników. "Dęta szlachta" Dla tej grupy ludzi wszystko dobre tylko daleko od swojego siedliska. Oni potrzebują ciszy i spokoju. Popatrzcie sobie na grupy ludzi dojeżdżające na zakupy do Pruszkowa nawet na rowerach żeby nie jechać na pusto to wiozą całe siaty śmieci.