°


Anna Zwolińska

Konsultacje w sprawie pomnika już w czwartek

Pomnik „Wyzwolicielom” znajdujący się u zbiegu al. Wojska Polskiego i ul. Przyszłości w Pruszkowie ma zostać odnowiony. Wizję remontu obelisku władze Pruszkowa chcą skonsultować z mieszkańcami.

Pomysł wyremontowania pomnika pojawił się jeszcze w ubiegłym roku. Władze Pruszkowa chcą przywrócić mu „pierwotnego” patrona. – Ten pomnik został utworzony w innym celu niż dziś on funkcjonuje. Pomnik miał upamiętniać 36. pułk piechoty Legii Akademickiej. Ten pułk, który walczył na terenie Pruszkowa i okolic – mówił w październiku ubiegłego roku Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa. – Dzisiejsze tablice nie są zgodne z pewnymi faktami historycznymi – dodawał. 

Dokumentacja projektowa przebudowy pomnika jest już gotowa. Prace obejmą nie tylko otoczenie monumentu. Zmieni się również wizerunek głów żołnierzy znajdujących się na pomniku. Postaciom zostaną przywrócone pierwotne oznaczenia, rogatywki i hełmy. W ramach prac pomnik zostanie również wyczyszczony. 

Nim roboty się rozpoczną pruszkowscy włodarze postanowili przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami dotyczące właśnie planowanego remontu. Spotkanie odbędzie się już 15 lutego o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego, ul. Jasna 2 w Pruszkowie. 


Anna Zwolińska
anna.zwolińska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 14

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

a wasze gdzie, na nowej wsi, buhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Bolek

Pisiory wasze miejsce jest w kobyłce,wołominie,lub na nowogrodzkiej a nie w Pruszkowie.

Gość

Mieszkańcy nie byli zainteresowani konsultacjami - kilka osób. Cytat z Przeglądu Pruszkowskiego nr 1/2013, pisze Pani Irena Szymańska Horban - "Korzystając z tego, że jednym z uczestników walk pod 122 Przegląd Pruszkowski Nr 1/2013 Brwinowem był Adam Rapacki (ówczesny minister Spraw Zagranicznych), uzyskali pozwolenie na budowę pomnika w Helenowie z napisem „Bohaterskim żołnierzom 36 pułku piechoty Legii Akademickiej – poległym za Ojczyznę”. Gdy zbliżał się dzień odsłonięcia pomnika, generał o nieustalonym nazwisku, jadąc do Helenowa nakazał przerwać pracę i zasłonić pomnik. Inny dygnitarz nakazał zmienić napis. Miał on brzmieć: Wyzwoleńcom i Obroń- com Ojczyzny – Chwała” Nakazał też co drugą głowę żołnierską przyodziać w hełm Armii Czerwonej. Projektantem pomnika w pierwszej wersji był A. Jarocha. Sądzę, że nie powinniśmy pozbywać się tego pomnika. Możemy tylko doprowadzić do zmian. 36 pułk Legii Akademickiej ma piękne tradycje walk o niepodległość w latach 1918 – 1920."

Mieszkaniec

A ja uważam Moi Drodzy Pruszkowianie, ze my to ani PiS-u ani Jana i SPP nie potrzebujemy. Czas na zmianę. I prosze nie obrażajmy sie.

xmen

b.pisowiec w listopadzie to prędzej zniknie całe te spp z ich 3 królami, a starzynski to mieszka w nowej wsi

Gość cd2

Pomnik powinien być przesunięty (z całym szacunkiem aby nie było że to kawałek betonu czy kamienia) w stronę płotu do terenu wojskowego. Stworzyłoby to szansę na konkretną przebudowę skrzyżowania , które zostało zaprojektowane przez osoby które chyba nawet tam nie były na wizji lokalnej. To jedno z najgorzej rozwiązanych skrzyżowań jakie widział świat chyba...

Wysłannik Piekieł

I jeszcze jedno. Przerabianie pomnika postawionego dla Armii Czerwonej na pomnik dla bohaterów września '39 uważam za równie żenujący, co pomysł podarowania dziadkowi na urodziny swetra, który sam dostałem pod choinkę dwa lata temu i który od tego czasu wyszedł z mody.

Wysałnnik Piekieł

Pomnik stoi dokładnie w miejscu wejścia do Pruszkowa żołnierzy Armii Czerwonej w styczniu '45 roku. Może stanowić symbol zwycięstwa koalicji antyhitlerowskiej w skład której wchodził również Związek Radziecki. Należało by się zastanowić, czy nie przeredagować znajdujących się na nim napisów, aby trafniej oddawały prawdę historyczną. Zupełnie inny pomnik i w innym miejscu powinien być natomiast poświęcony żołnierzom polskim walczącym w kampanii wrześniowej, a w szczególności 36 pułkowi.

b.pisowiec

pisowiec się odezwał spadochroniarzy z kobyłki z godz.20:16 ile Ci płacą za te głupoty .Nie twoje dociekania to w listopadzie PiS zniknie z Pruszkowa wraz ze swoim golaskiem.

Gość

Niech juz oni do listopada nic nie robią.

Gość

Po co te konsultacje, jeżeli wszystko już ustalone? Dokumentacja gotowa, termin i wykonawca też już może wiadome. Może chodzi tylko o poinformowanie elektoratu - działamy.

Gość

"Ten pułk, który walczył na terenie Pruszkowa" - ciekawe byłoby poznanie szczegółów tego historycznego odkrycia. Przez te ostatnie kilkadziesiąt lat powszechnie było wiadomo, że polskie oddziały nie przebiły się na tym odcinku dalej niż do Parzniewa. Walki w Pruszkowie? Hmmmm....

Gość

Zostawić jak jest i nie zakłamywać historii!

Gość

Dlaczego teraz władze Pruszkowa chcą wszystko konsultować z mieszkańcami?