17° Poniedziałek
15 Października

Wt

Śr

Czw

Pią

Sob

pixabay.com

„Ładowarka” dla samochodów powstanie w Regułach

Gmina Michałowice ogłosiła właśnie przetarg na budowę solarnej wiaty samochodowej. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli ładować swoje samochody z napędem elektrycznym wykorzystując do tego promienie słoneczne.

Samochody zasilane energią elektryczną stają się coraz popularniejsze. Póki co, chodzi tu jedynie o te auta, które pod maską mają silniki hybrydowe. Ale część kierowców, mimo braku infrastruktury, przesiadła się do samochodów „na prąd”.

Wiata ma powstać w Regułach na parkingu przy ul. Kuchy. Dzięki ogniwom fotowoltaicznych będzie można w niej ładować dwa suta. To jednak nie koniec. Tu będzie można ładować rowery elektryczne. Do tego mają służyć dwa stanowiska do ładowania, które obsłużą 12 rowerów elektrycznych. Wiata ma również zasilać oświetlenie parkingu oraz monitoring. To jednak nie koniec. Na parkingu mają pojawić się elektroniczne tablice, które będą informować o liczbie wolnych miejsc.

Skąd pomysł na budowę tego typu instalacji na terenie Reguł? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do władz gminy. – To jeden  z elementów wymaganych przy ubieganiu się o środki w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Mamy na to pieniądze z zewnątrz. Liczymy na to, że mieszkańcy gminy będą korzystać z tego rozwiązania. Wpisujemy się w pewien trend narzucany zarówno przez Unię Europejską, jak i nasz rząd – mówi nam Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice.

Kiedy wiata zacznie funkcjonować? Terminu zakończenia prac jeszcze nie określono. Zostanie on ustalony wspólnie z wybranym w przetargu wykonawcą.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 10

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Xiao7

Gość Wgm... 2017.11.14 18:3... Niezły ubaw mam z twojego komentarza oskarżasz elektrownie węglowe o to że nie są ekologiczne ale za tao atomowe już są eco. No ubaw po pachy. Typowa propagandowa wypowiedz z mediów. Gdzie w mediach milczą o tym że odpady radioaktywne z elektrowni atomowych są coraz większym problemem bo nie ma gdzie ich już składować. Jako ciekawostka za PeOwców przepchnęli kontrakt z Niemcami i Francuzami Na to że do końca 2019 roku w jednych z zamkniętych (przez niemców) kopalni węgla powstanie składowisko tych odpadów za co polska rzekomo otrzyma grubą kasę. Problem w tym że nawet tej grubej kasy nie wystarczy na utrzymywanie takiego składowiska w należytej kondycji przez najbliższe 10 lat. Co do elektrowni węglowych to większość i tak wykupiona jest przez niemcy lub francję (oba kraje czepiają się Polski o zanieczyszczanie powietrza i nadmiar CO2). Jeśli wyprodukowany prąd nie spożytkują użytkownicy w Polsce to te nadwyżki i tak zostaną spożytkowane w innych częściach europy. Więc zdecydowanie lepiej wykorzystać nadwyżki prądu do jazdy autami elektrycznymi niż dalej jeździć na paliwach kopalnianych (w tym też LPG i CNG). Propaganda medialna niestety ale mocno już zaprogramowała myślenie (a raczej brak myślenia i logiki) u sporej części populacji żyjącej na ziemi.

Paw

Niesamowite jest dla mnie to, że tylu ludzi sądzi, że elektryczne auta są ekologiczne, bądź ekonomiczne. Z jednym i drugim niewiele mają wspólnego. CNG to faktycznie co innego, ale niestety w kwestii ekonomii gdy sprawdzałem to jakieś 3 lata temu przegrywało z LPG i rynek był prawie zerowy, a szkoda bo gdyby choć w połowie CNG, było tak propagowane przez władzę jak elektryki, to odniosłoby spektakularny sukces i mielibyśmy świeższe powietrze i grubsze portfele.

Gość Wgm

W Polsce jazda na prądzie , nie ma nic wspólnego z ekologią. U nas elektrownie są na węgiel więc jeżdżąc samochodem elektrycznym zatruwasz środowisko. Pro ekologiczne samochody to te na CNG i LPG. W takiej Francji jazda samochodami elektrycznymi to jest ekologicznie bo tam prąd wytwarza się w elektrowniach atomowych.

Jano

Marcin z Pruszkowa jezdzi badziewiem!

Wow

Brawo oby tak dalej!

Xiao7

Gość... 2017.11.13 22:04... Czego w warszawie się nie da?? Radzę pierw zrobić rozeznanie zanim wypowiesz się na jakiś temat. ZTM zrezygnował z CNG na rzecz elektryków. Już zamówione są autobusy, do tego lada dzień miały powstać stacje ładowania ich na pętlach a w następnym roku planują modernizować przystanki które będą doładowywać zamówione autobusy. Już nie wspomnę, że od kilku lat jeżdżą hybrydy. Ale oczywiście żeby o tym wiedzieć trzeba jednak się trochę interesować okolicą miejsca zamieszkania.

Gość

A w Pruszkowie co? Nadal niedasię?

Gość

po co .. ?

Jaro

A kto jezdzi tym badziewiem? Sa tacy?

Gość

A czy nie mogłaby gdzieś w okolicach powstać stacja CNG? Tyle się mówi o czystym powietrzu a nic się w tym kierunku nie robi. W Radomiu np. Wszystkie autobusy komunikacji miejskiej jeżdżą na CNG, ale w Warszawie się nie da.... O ile powietrze byłoby zdrowsze, a trzeba nie wiele...