27° Niedziela
19 Sierpnia


wpr24

„Ładowarka” dla samochodów w budowie

Takiej instalacji nie ma nigdzie regionie. Pierwsza powstaje właśnie w Regułach. O co chodzi? O wiatę samochodową z panelami solarnymi.

Gminę Michałowice można nazwać prekursorem tego typu inwestycji w regionie. Na parkingu przy ul. Kuchy powstaje solarna wiata, w której zupełnie za darmo będzie można „naładować” samochód z napędem elektrycznym. – To jeden z elementów wymaganych przy ubieganiu się o środki w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Mamy na to pieniądze z zewnątrz. Liczymy na to, że mieszkańcy gminy będą korzystać z tego rozwiązania. Wpisujemy się w pewien trend narzucany zarówno przez Unię Europejską, jak i nasz rząd – mówi nam Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice. – Prace budowlane już się rozpoczęły – dodaje.

Wiata będzie służyć nie tylko do ładowania samochodów. Dodatkowo będzie tu można ładować elektryczne rowery. Jednocześnie będzie można przypiąć tu 12 jednośladów. Z paneli, które będą umieszczone na dachu wiaty zasilane będzie również oświetlenie i monitoring parkingu. Uzupełnieniem całości będą elektroniczne tablice informujące o liczbie wolnych miejsc.

Budowa wiaty pochłonie 498 tys. zł. Taką kwotę zainkasuje firma ZBW Elektronika, która jest wykonawcą prac. 


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 8

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Martin

Jak bez sensu może być dążenie do wprowadzenia chociaż odrobiny "nowej technologii" w Polsce. Od czegoś przecież trzeba zacząć. Na szczęśćie to się już dzieje! U nas w firmie mamy póki co 2 samochody elektryczne i tydzień temu jachałem taki do klienta na spotkanie. Uwierzcie, że komfort jazdy jest zdecydowanie lepszy. Dodatkowo z tego co widziałem na mapie Greenway'a punktów do podładowania auta na trasie jest coraz więcej, a co sam sprawdziłem - ładowanie jest coraz szybsze (25 minut i w drogę). Zamiast zamykać się na postęp... może czas zmienić taktykę? Bo tak to nigdy do niczego nie dojdziemy

Gość

W naszych realiach, te elektryczne samochody to hipotetyczna oszczędność, to jedno wielkie oszustwo. Niektórym wydaje się, że to zbliżone do perpetuum momile, a prawda okaże się inna.

Głos

Michałowice blisko ,już za około 20/30 lat będziemy mieli taki w Pruszkowie!

Gość WGM

bezsensu jest promowanie samochodów elektrycznych w Polsce. Najbardziej ekologiczne samochody to zasilane LPG i takie powinni promować.

Gość

Pół miliona za wiatę Hm chyba to dużo za dużo

Gość

Fajne. Kupuje rower elektryczny i przeprowadzam się do Reguł :)

Olo

Badziew! TDI to klasa!

Pytek

Grodzisk maz nie będzie prekursorem w tej dziedzinie. Co na to czlowiek sukcesu czyli burmistrz Grodziska