16° Wtorek
16 Października

Śr

Czw

Pią

Sob


Bolo Skoczylas

Linia 400 kV obok Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Wracamy do tematu kontrowersyjnej linii 400 kV, która miała powstać w gminach naszeg regionu. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wstrzymały realizację inwestycji i odsunęły ją w czasie. Pojawiają się jednak doniesienia, że może ona powstać w okolicach planowanego w Baranowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Linia 400 kV od zachodniej strony miała „domknąć” tzw. ring warszawskie, stanowić ważny element krajowej sieci przesyłowej. Sposób przygotowania jej budowy wzbudził jednak duże protesty społeczne m.in. w Jaktorowie, Grodzisku i Żabiej Woli. PSE zmuszone było wycofać się ze spornych planów.

Ale z pomysłu nie rezygnuje. Wiadomo natomiast, że nie będzie on zrealizowany szybko. – Budowa linii relacji Kozienice-Ołtarzew jest przeniesiona poza horyzont 2027 roku. Tym samym, za wcześnie jest mówić o jakichkolwiek wariantach trasy tej linii – mówi nam Beata Jarosz-Dziekanowska, rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Spekulacje o możliwej trasie dla linii trwają jednak w branżowej prasie. Jak informuje serwis biznesalert.pl, nie jest wykluczone, że przy wytyczaniu nowego śladu znaczenie będzie mieć Centralny Port Komunikacyjny i potrzeba jego zasilania. Wtedy linia Kozienice-Ołtarzem mogłaby przebiegać w okolicach nowego lotniska. Czyli na terenie lub w pobliżu Baranowa.

Byłaby to już druga tak duża i tak znacząca inwestycja w tej okolicy. Przeciw samemu CPK od wielu miesięcy również trwają protesty mieszkańców Baranowa, Jaktorowa i Wiskitek. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, aby rząd miał zamiar je uwzględnić.


Ewelina Latosek
ewelina.latosek@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 5

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Elżej

Dietka, ty ljubisz ocień rwane dżjinsy.

Gość

Szanowna Redakcjo, linię w pobliżu lotniska poprowadzą pod ziemią i w ten sposób problem będzie rozwiązany :)

Gość

Podziękujcie PSL - ziemi grodziskiej, to oni to przyjęli na nasz teren

Głos

My Nowoczesny POstępowy naród mówimy stanowcze NIE dla rozwoju i niezależności Polski!!! Po co nam własne źródła energii?przecież można kupować nadwyżki od zachodu! Po co nam nowoczesny hub dający ogromne korzyści dla Polski w perspektywie handlu z Chinami! Przecież taki sam mogą wybudować Niemcy! Po co nam LOT i Okęcie?Przecież jest w Berlinie! Po co nam Poczta Polska i PKP przecież jest Deutsche Post i DB!!! PO co,PO co ,PO co....Po co Polska? Przecież jest UNIA ,a o tym jak ma wyglądać Unia uświadomił nas ostatnio Heiko Maars w wywiadzie -Nowy Niemiecki porządek świata,polecam poszukać w necie!

Gość

To będzie taka nowa sztuczna brzoza.