19° Sobota
22 Września


Wizuaiacja

„Mały Kopernik” znów unieważniony

Do tej inwestycji władze Grodziska Mazowieckiego nie mają szczęścia. Drugi przetarg na budowę „Małego Kopernika” zakończył się fiaskiem. Postępowanie unieważniono.

Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej ma powstać przy ul. Sportowej w Grodzisku Mazowieckim. Znajdzie się w nim hala widowiskowo-sportowa, skatepark, ścianka wspinaczkowa oraz wieża z obserwatorium astronomicznym, nazywana również „Małym Kopernikiem”. Inwestycja zapowiada się obiecująco, ale póki co podziwiać ją można tylko na papierze.

Grodziski magistrat ma spory kłopot ze znalezieniem wykonawcy tej inwestycji. Problemem nie jest jednak brak chętnych, a koszt realizacji tego zadania. Drugi przetarg na budowę tego obiektu został unieważniony, podobnie jak pierwsze postępowanie, ze względu na zbyt wysokie oferty. Do przetargu zgłosiły się cztery firmy. Najniższa oferta opiewa na 68 mln zł, gdy tymczasem gmina chce na ten cel przeznaczyć 52,5 mln zł. – Nie mogę pozwolić na to by za takie pieniądze budować tę halę, bo z naszych kosztorysów wynika, że powinno być znacznie taniej. Przed drugim przetargiem okroiliśmy zakres tego zadania o jakieś 8 mln zł, a najniższa oferta jest o te 8 mln wyższa od najkorzystniejszej oferty w pierwszym postępowaniu – mówi nam Grzegorz Benedykciński.

Pomysł budowy hali widowiskowo-sportowej trafia więc do szuflady. Ale jak przyznaje grodziski włodarz, nie na długo. – Chcemy trochę odczekać. Dziś wiele samorządów realizuje inwestycje z dotacjami, popyt na firmy budowlane jest duży, a brakuje rąk do pracy. Ceny szybują w górę. Zrobimy obserwację rynku i jak ten boom się nieco uspokoi ponownie ogłosimy przetarg – dodaje Benedykciński. – Zapewne wspólnie z projektantami poszukamy kolejnych oszczędności – podkreśla.

Perypetie związane z wyborem wykonawcy wpłyną również na termin realizacji inwestycji. Obiekt miał być gotowy w kwietniu 2020 r. – Ten termin zapewne się wydłuży. Dziś ciężko określić jak bardzo, ale chcielibyśmy żeby hala była gotowa jeszcze w 2020 r. – zaznacza grodziski włodarz.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 5

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

A komin obserwacyjny w Grodzisku nie wystarczy. Musi być astrobaza w każdej gminie ;-)

pippa

Do Gościa Nie można przeznaczyć tych 52,5 mln zł na drogi, bo tych pieniędzy najzwyklej nie ma. W tej sprawie chodzi o to, aby gonić króliczka. Nie ma pieniędzy na budowę hali, więc gmina ogłasza przetarg i go unieważnia. I tak przez kolejne 5 lat. Aż może Unia coś dosypie?

Max2

Wniosek jest taki, że trzeba było zwiększyć finansowanie wraz z pierwszym przetargiem i budować!

Wojtek

Lepszym wyjściem bylaby budowa duzej sali gimnastycznej przy szkole nr6, tak jak mają w dwójce tylko juz nowoczesniejszej: Po co hala na kilka tysiecy ludzi , kto to utrzyma a poza tym to nie dla ogólu mieszkanców: Koncerty i przedstawienia w ck i też nie zawsze komplety widzow:Dla naszej dzielnicy to nic dobrego ta koncepcja hali widowiskowej i nawet maly kopernik mojej opinii nie zmieni; tak ze ciesze sie ze nie ruszyla ta budowa

Gość

Może te 52.5 mln przeznaczyć na drogi a nie na tak wybujałą inwestycję ? Z dróg będą zadowoleni wszyscy, z hali nieliczni. Drogi p.Burmistrzu są bardziej potrzebne niż takie budowle które tylko generują koszty. Codziennie dojeżdżamy do pracy , szkół, przedszkoli czy sklepów i jest problemem jechać jak nie po dziurach , to po błocie. Czy tak ma wyglądać miasto-gmina przyszłości ? Mieszkańcy tego oczekują.