19° Sobota
22 Września


archiwum

Mamy listę inwestycji Pruszkowa na przyszły rok

Ponad 100 mln zł władze Pruszkowa przeznaczą na realizację zadań inwestycyjnych w przyszłym roku. Sprawdziliśmy jaki pozycje znalazły się na liście.

Budżet miasta Pruszkowa na 2018 r. zostanie uchwalony dopiero za kilka tygodniu. Jednak już dziś wiemy, jak wgląda plan finansowy miasta na kolejny rok. Szacowane dochody wyniosą prawie 274 mln zł, a wydatki zaplanowano na kwotę 339 mln zł. To oznacza, że deficyt w miejskiej kasie wyniesie 65 mln zł.

Jakich inwestycji należy się spodziewać? Najwięcej, bo aż 37,5 mln zł pochłonie finansowanie trwających już inwestycji oświatowych – budowy kompleksu oświatowego na Bąkach (22,5 mln zł) oraz na Gąsinie (15 mln zł).

Na drugim miejscu pod względem wydatków znalazły się inwestycje drogowe. Te pochłoną łącznie 25,6 mln zł. Przewidziano łącznie 43 zadania dotyczące budowy oraz przebudowy dróg, parkingów czy ścieżek rowerowych. Przeszło 3,4 mln zł ma kosztować budowa ul. Jarzynowej, kolejne 3 mln pochłonie budowa łącznika drogowego między wspominaną już ul. Jarzynową a ul. Nałkowskiej. Przebudowę ul. Wokulskiego oszacowano na niewiele ponad 1,5 mln zł, natomiast przebudowa ul. Brzezińskiego ma kosztować 1,5 mln zł. Miasto na przebudowę ul. Działkowej wraz z budową tunelu chce wydać 1,4 mln zł.

Na liście inwestycji drogowych znalazły się również takie zadania jak: budowa i rozbudowa ul. Miry Zimińskiej-Sygietyńskej na odcinku od ul. Prusa do al. Wojska Polskiego, budowa wiaduktu na Papierni między Grunwaldzką a Warszawską, przebudowa nawierzchni na ul. Stalowej i Mokrej.

W przyszłym roku w Pruszkowie termomodernizację przejdą budynku Przedszkola Miejskiego nr 11, Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Urzędu Miejskiego. Przebudowane zostaną budynki komunalne przy ul. Broniewskiego. Utrzymanie zieleni poprzez inwestycje w parki i skwery będzie kosztować przeszło 4,7 mln zł. Natomiast na inwestycje kulturalne, czyli Centrum Dziedzictwa Kulturowego, miasto wyda 2 mln zł.

Zakupione zostaną również urządzenia do pomiaru stanu środowiska (m.in. mierniki zanieczyszczeń powietrza) oraz rozbudowany będzie system monitoringu wizyjnego miasta o rejon pałacyku na Ostoi.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 30

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Pewnie termomodernizację wygra jak wszystkie przetargi firma molendy co jeździ najnowszym bmw na tbu jego nowa partnerka agniesia od angielskiego jest dumna z rozbijania zwiazkow

Gość

Odnośnie termomodernizacji: bardzo proszę o staranny wybór kolorystyki tynku - oby to nie była paleta barw w stylu budyń waniliowy, lody pistacjowe i majtkowy róż!

Gość

@12:03 Masz częściowo racje, ale tez nie wyczerpales tematu... Pochodze z Wawy i pracuje w Wawie. W Pruszkowie kupilem mieszkanie, bo za warszawska cene lepszy standard. Bedzie fajnie mowili. Komunikacja rewelacyjna, a ceny lepsze. Teraz wiem dlaczego.

Gość

@Gość 2017.11.29 19:41 "zakupy robie za swoje, za przedszkole musialem placic" - to chyba jak każdy. Jaki jest powód, że się tu przeprowadziłeś? Niech zgadnę: praca. Czyli tam, skąd pochodzisz jej nie było. A tam właśnie wolisz płacić podatki - i co? Czy tamta miejscowość robi coś aby tam żyło się lepiej i ludzie nie wyjeżdżali? Czy tamtejsi podatnicy nie muszą płacić za przedszkole i zakupy? A o ilości wiaduktów, przejazdów przez tory i długości stania w korkach należało się poinformować przed decyzją o przeprowadzce tutaj.

Gość

@14:48 Kupilem tu mieszkanie za swoje, zakupy robie za swoje, za przedszkole musialem placic, bo mi sie nie należało , w korkach sytoje, bo jeden wiadukt i, pożal sie Boże, przejazd kolejowy w podwarszawskim miescie, do niedawna zwężenie, brak wody przynajmniej raz w miesiacu... Za co mam placic tutaj podatki?? Za CDK dla jasia? Co oferuje mi miasto Pruszkow, poza tym za co zapłaciłem i za co płace?

Gość

Mieszkańców przybywa a pewnie niewielu z nowych płaci tu podatki. Bo mają to gdzieś, bo może nie wiedzą, że mogą się tutaj rozliczać mając meldunek gdzieś w Polsce, bo może brak im motywacji żeby to zrobić. Powodów może być 1000. Potrzebna jest solidna kampania informacyjna zachęcająca do płacenia w miejscu gdzie się mieszka. Pewnie jakaś część ludzi to oleje, ale na pewno znajdą się tacy, którzy podejda do tematu w sposób racjonalny: tu mieszkam, tu korzystam z infrastruktury, tu moje dziecko chodzi do szkoły dobra wolę tu płacić podatki a nie w gminie gdzie nie mieszkam 10 lat i jeżdżę tam 3 razy w roku na święta

Gość

Aga, trzeba zapytać jak to robią w Grodzisku :) poważnie. Jakoś potrafili przyciągnąć inwestycje, u nas nawet budowa centrów magazynowych kuleje, i może nie było by to złe gdyby powstawały bardziej zaawansowane inwestycje tylko ich też brak. Tylko cienki handel,i magazyny na Gąsinie, w sumie dziwne bo lokalizacja dobra węzeł autostradowy, tereny uzbrojone, blisko W-wawy nawet jest "bocznica" kolejowa

Gość

Spoko Dla nieprzychylnych, jakby się władza zmieniła i przyjdzie ktoś z partii rządzącej to inwestycje będą tylko dwojakiego rodzaju, czyli dofinansowanie Ojca Rydzyka i budowy pomników, acha jeszcze proszę pamiętać o zmianach w nazwach ulic na poprawne politycznie. Ciekawe jakie kredyty wtedy będą zaciągane :P:P:P

Aga

Pytanie czy rzeczywiście nie da się zrównoważyć budżetu? Inwestycje potrzebne - Bąki i naprawa dróg ale czy można gospodarować tym co się ma a nie zarządzać kredytem? Mieszkańców przybywa więc potencjalnych podatków też ale ... kij ma dwa końce-dla tych "nowych" też trzeba zapewnić szkoły, przedszkola, drogi... Trzeba się zastanawiać jak można wydawać mniej i zarabiać więcej. Sprzedawanie dzialek miejskich zakończone - w Pruszkowie niewiele pozostało trawników - na każdym rogu nowy blok "apartamentowiec", Biedronka lub inny lokal. Pytanie co dalej z przychodami- na podatkach dochodowych raczej nie da się długo bazować... Kto ma pomysł na zwiększenie przychodów miasta bez wyprzedaży majątku (może dzierżawa?) Piszmy o naszych pomysłach. Współpracujmy a nie narzekajmy...

Gość

Hehe wyborcy i sympatycy pisu, którzy tutaj odmieniacie słowo deficyt przez wszystkie przypadki jednocześnie ze spokojem patrzcie jak wasza dobra zmiana zadluza cały kraj... Dziękuję tyle w temacie

Gość

A kiedy będą parkingi?

Sct

Ludzie, deficyt 65 MLN ZŁ! MILIONÓW! Pruszków ma 60 tysięcy mieszkańców, władze w naszym imieniu biorą - tylko w tym roku! - po ponad 1000 zł kredytu na osobę, w tym na każde dziecko i emeryta. Kto i kiedy to spłaci? I z czego?

P.

Prośba do WPR aby przygotowała i opublikowała zestawienie budżetów gmin z regionu (jak te będą już uchwalone) zawierającego liczbę mieszkanców gminy, dochody, wydatki, wydatki inwestycyjne, i zadłużenie na rok 2018/ bądź ogółem zadłużenie gminy. Tylko takie zestawienie pokaże na czym stoimy i o czym piszemy.

Gość

I czym tu się chwalić? Że Starzyński zadłuża miasto na wiele kadencji? Że ze 100 mln. 65 to kredyt? To teraz sukcesem nazywa sie budżet składający się w 65% z kredytu? Widać że jest to budżet wyborczy i ma służyć zapewnieniu wygranej w przyszłym roku ekipie obecnego prezudenta Pruszkowa. Tylko dlaczego on to robi kosztem naszego miasta?

Gość1

A gdzie kasa na drogi na Gąsinie???

Jarek

Zbikow wypad z Pruszkowa!

Gośćttt

Przydałoby się wreszcie poszerzyć wąskie gardło... dojazd do Warszawy to koszmar

Działkowicz

Są gdzieś plany przebudowy Działkowej tudzież jakieś konsultacje?

Gość

Deficyt 65 milionow ! Co oni wyrabiają ? Dosyć juz tego ! Wszyscy do wymiany. Współczuje jednak następcom, którzy bedą musieli zmierzyć sie z 20 letnim bagnem.

Gość

deficyt wysoki bo kolejny kredyt na ponad 20 mln UM zaciaga. A moze zainwestujecie w dobre relacjie z producentem papieru toaletowego? Moze jakis oficjalny sponsoring? To nie bedziecie wyciagac kasy od rodzicow na postawowe potrzeby. Z calym szacunkiem, wybieg dla psob budujecie a o dzieciach zapominacie.

Mieszkaniec Żbikowa

Władza o nas nie pamięta!

Gość

Przy takim deficycie trzeba w najbliższych wyborach podziękować władzom.

Gość

KOLEJNY KREDYT NA INWESTYCJE 65 MLN???!!!! To czym tu się chwalić? Co ci ludzie w tym Urzędzie wyrabiają? Janek boi się o stołek to zadłuża miasto na potęgę! SKANDAL!!!!

XXL

Deficyt zdecydowanie za wysoki, kwota dwa razy wyższa niż w 2017 roku.

Gość

A i tak mieszkańcy Żbikowa będą piszczeć, że władza o nich nie pamięta.

Gość

A ile w przyszłym roku pochłonie nowo budowany ośrodek kultury?

Gość

Co z modernizacją ulicy Szczęsnej praktycznie w centrum? Wedkug planu zadanie to mialo byc wykonane w 2018 roku. I co, wypadlo?

silver

Taczki dla obecnych włodarzy Pruszkowa mogę sam zasponsorować

Gość

No super ze Miry będzie rozbudowana i dwu kierunkowa

Gość

Proponowałbym wciągnięcie na listę zakupu taczek dla pomysłodawców utworzenia strefy płatnego parkowania.