17° Poniedziałek
15 Października

Wt

Śr

Czw

Pią

Sob

pixabay.com

Mazowsze podzielone

Od 1 stycznia w życie weszło rozporządzenie Komisji Europejskiej, które zakłada nowy podział statystyczny Mazowsza. Dzięki temu biedniejsza część regionu otrzyma większe środki unijne po 2020 r.

Starania o podział Mazowsza rozpoczęły się już kilka lat temu. Scenariuszy podziału było wiele. Rozważano nawet podział administracyjny Mazowsza na dwa województwa. Przystano jednak na wizję proponowaną przez urząd marszałkowski, która zakładała podział, ale jedynie statystyczny. Na tę propozycję przystał polski rząd, który w 2016 r. wystosował pismo do Eurostatu o taki właśnie podział. 

Od 1 stycznia Mazowsze statystycznie zostało podzielone na dwa obszary. Pierwszy obejmuje Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: pruszkowskim, grodziskim, warszawskim zachodnim, nowodworskim, legionowskim, wołomińskim, mińskim, otwockim i piaseczyńskim. Drugi resztę Mazowsza. 

Po co ten podział? Dzięki niemu w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej nasz region otrzyma więcej środków. Głównie chodzi tu o biedniejsze gminy, które do tej pory nie mgły korzystać z wielu programów unijnych tylko przez to, że statystyki województwa zawyżała „bogata” Warszawa.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 12

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

@Gość 2018.01.03 01:14 Ratunkiem dla Warszawy byłoby jak byś się tam więcej nie pokazał.

Gość

opowiem pewna historię oceńcie sami mieszkam w kamienicy komunalnej w Piastowie jeden z sąsiadów ma syna geja który z programu Mieszkanie Dla Młodych dostał dofinansowanie do kredytu i wraz z kochankiem uwił cieple gniazdko w bloku na osiedlu w Ożarowie Jego tatuś (niedoszły Radny) lata po gminie i opowiada że sprowadził się do nich biedny członek rodziny bo studiuje w Warszawie a nie stać go na wynajęcie lokalu .Żeby dostać większe mieszkanie na nowych blokach tatuś wciska kit urzędnikom że mieszka w raz z żoną synem i kuzynem pod jednym dachem Urzędnicy udają że wierzą i w ten sposób zamiast 20 metrów liczbę pokoi tatuś dostanie 30 metrów podkreślam samych pokoi bo ma rzekomo ciężką sytuację mieszkaniowa .Nikt w gminie tego nie kontroluje a ludzie naprawdę potrzebujący są kasowani w przedbiegach ,Tatuś dostanie ładne mieszkanko a wtedy synek przeprowadzi się do swojego gniazdka gdzie do żyje spokojnej starości u boku swojej ,,dziewczyny''

Gość

Piastowskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych PPUK nie jest w stanie zapewnić prawidłowego ustawowego odbioru nieczystości stałych z posesji którymi zrządza. Nie dość że brak jest odpowiednich pojemników np na popiół to pojemniki na odpady niesegregowane (czyli cały syf i smród)wystawiane są jeszcze przed godziną 20 dnia poprzedzającego wywóz( dzieje się to co dwa tygodnie bo Pani Administrator nie potrafi zorganizować ustawowego co tygodniowego odbioru śmieci za które wszyscy lokatorzy płacą ), Pojemniki wystawiane są pod samymi oknami zastawiając przy tym chodnik prowadzący do wyjścia z posesji .Miasto stara się o dofinansowanie projektu pn. „Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Piastowie” pieniądze na ten cel maja zostać w 85 % pokryte z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15 % to wkład własny Gminy Na realizację tej inwestycji Miasto musi pozyskać nowe kredyty a żeby je dostać musi spłacić stare w tym celu chce wyemitować obligacje na kwotę 28.000.000 zł ZADŁUŻAJĄC I TAK BIEDNE MIASTO

Adas

Skierniewice to chyba Lodz a nie Wawa. Nie?

Gość

Warto dodać że wnioskował o to Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik z PSL, a ratunkiem dla Warszawy i okolicznych gmin miała być wielka Warszawa co pozwoliło by sięgnąć po inne środki unijne ale zostało to zablokowane przez lokalnych włodarzy....

Gość

a Łomianki maja już bilety w 1 strefie, a reszta metropolii kiedy może się spodziewać państwo radni?

Gość

@2018.01.02 13:14 - gdyby nie było podziału, całe województwo miałoby problemy z pozyskaniem środków. Po podziale biedniejsza część będzie mogła otrzymać dofinansowanie. Poza tym PiS, dzięki antypaństwowej polityce, doprowadzi do naszej izolacji w UE i żadnych środków nie będzie.

Pawel

A powiat Sochaczewski? Tez powinien byc z Warszawa!

Gość

Dzięki niemu w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej nasz region NIE!!! otrzyma więcej środków, bo jest w tym regionie WARSZAWA ;-)

Gość

czyli metropolia

op

Tyle że w powiecie pruszkowskim biednych gmin nie ma (w porównaniu np. do pow. wołomińskiego)

Gość

Świetnie - tylko po co? Przecież nas już kolejna stransza dzięki staraniom PiS już nie dotyczy.