13° Poniedziałek
25 Czerwca

Wt

Śr

Czw

Pią


Gmina Nadarzyn Facebook

Michałowice, Grodzisk i Nadarzyn na podium

To nie wyniki zawodów sportowych, lecz rankingu zrównoważonego rozwoju jednostek samorządu terytorialnego w 2016 roku w województwie mazowieckim. Na drugim miejscu w kategorii gmina wiejska uplasowały się Michałowice. Wysoko są Nadarzyn, Grodzisk Mazowiecki i Podkowa Leśna. W czołówce nie ma Pruszkowa.

Ranking zrównoważonego rozwoju samorządów to nie nowość. Badania prowadzone są od wielu lat i pokazują zachodzące zmiany w poszczególnych gminach. Zarazem stanowią istotny materiał do analizy i zarządzania rozwojem oraz podejmowania decyzji o wykorzystaniu środków zewnętrznych.

Przy ocenie samorządów wykorzystano 15 wskaźników. Są to m.in. wydatki majątkowe inwestycyjne per capita, procent dochodów własnych w dochodach budżetu gminy, liczba podmiotów gospodarczych i osób pracujących na 1000 mieszkańców oraz napływ i odpływ ludności.

W zestawieniu gmin wiejskich na 2. miejscu znalazły się Michałowice. Na przestrzeni lat widać wyraźną zmianę, jeśli chodzi o wskaźniki. W 2003 roku michałowicki samorząd otrzymał ponad 721 punktów, a w 2015 roku już 1165 punktów. – Zajmowanie przez gminę Michałowice po raz kolejny wysokiej pozycji w rankingu, ukazuje  i potwierdza dobrą strategię rozwoju naszej gminy –  podkreślają urzędnicy z Michałowic. Trzecie miejsce w zestawieniu przypadło Nadarzynowi. Poza podium znalazł się Raszyn (4. miejsce), a liderem wśród gmin wiejskich została Lesznowola.

Wśród gmin miejsko-wiejskich nie brakuje przedstawicieli naszego regionu. Na 10. pozycji sklasyfikowano Brwinów. Z kolei Grodzisk Mazowiecki znalazł się na trzecim miejscu. Lepsze były gminy Ożarów Mazowiecki i Błonie. Warto wspomnieć, że to kolejne wyróżnienie dla Grodziska, który okazał się najlepszy w bezpłatnym rankingu fDi Intelligence na Polskie Miasto Przyszłości 2017/2018 w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców. Nagrodę podczas gali w Cannes odebrał burmistrz Grzegorz Benedykciński.

Warszawa dominuje wśród gmin miejskich. Na podium także Nowy Dwór Mazowiecki i Płock. Wysoko uplasowała się Podkowa Leśna, która zajęła 5. miejsce.

Uhonorowanie laureatów miało miejsce w Mateczniku Mazowsze w Otrębusach. W konferencji wzięło udział ponad 200 wójtów, burmistrzów, starostów oraz prezydentów. Dyskutowano m.in. o idei i rozwoju polskiej samorządności oraz projekcie ustawy metropolitalnej.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 8

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość PSl + PZPR

Obwodnica, obwodnica, obwodnica, tak przed każdymi wyborami obiecuje znany w kraju i zagranicą Burmistrz Grodziska Maz z PSL. Dzięki gazetowym tytułom ok. 70% wyborców od ponad 20 lat w to wierzy. Budżetu obywatelskiego jak nie było tak niema, ale będzie hala do utrzymania, ale co się dziwić skoro przewodniczącą komisji gospodarki jest była wieloletnia członkini PZPR która uczyła języka rosyjskiego w szkole podstawowej. Pani nauczycielka jest wieloletnią radną miejską.

lowi

a Pruszków ma taki rozwój, że powstaje czarny gobowiec przy głównej ulicy za 100 baniek, miasto jest praktycznie zakorkowane i planowane jest zrównoważone zamknięcie SKM

Gość

a gdzie Pruszków gdzie wspaniały nasz Prezydent który tyle lat stara i poświęca się dla Pruszkowa za marne 15 tyś/m-c

Gość

A czy przypadkiem wszyscy ci nagrodzeni nie są z PSL????? :))))))))))

sprawiedliwy

Kiedy ta beczka otrzyna zasłużoną karę???

Gość

A ten gruby z wąsem nie był ostatnio w TVP ? Nagrody odbiera a na plecach zarzuty prokuratorskie CBA na karku wisi a zastępca zatrzymany po pijaku za kierownicą 3.18 promila. A Struzik mu nagrody daje , jedna klika z PSL

Gość

Nie ma Pruszkowa bo tu jest SPP i Jan.

Gość

Jak długo te chłopki z PSL-u będą nas doić ?