°


Maciej Bochnowski

Miliony na nowy tabor

Szybka Kolej Miejska i Koleje Mazowieckie szykują się do dużych zakupów. Dofinansowanie na nowe pociągi udało się pozyskać z puli środków unijnych. Kwoty te idą w setki milionów.

Szybka Kolej Miejska uzyskała dofinansowanie w pełnej wnioskowanej wysokości, pozwalające na pokrycie kosztów modernizacji zaplecza na warszawskich Szczęśliwicach oraz zakup 21 nowoczesnych pojazdów. Spółka otrzyma na ten cel kwotę ponad 202 mln zł z Funduszy Europejskich. – Pociągi będą klimatyzowane i w pełni dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz wyposażone m.in. w nowoczesny system informacji pasażerskiej, ładowarki USB i defibrylatory AED, pozwalające ratować życie – mówi Krystyna Pękała, Prezes Zarządu SKM.

Dzięki dotacji zakupiony zostanie m.in. symulator jazdy, a pracownicy zostaną odpowiednio przeszkoleni.

O dofinansowanie swoich inwestycji starały się także Koleje Mazowieckie. Również z powodzeniem. Przyznana dostacja to ponad 580 mln zł. Dzięki temu w latach 2019-2022 przewoźnik zakupi co najmniej 55 sztuk pięcioczłonowych ezt (elektrycznych zespołów trakcyjnych). Będą to tzw. „Flirty”, nowoczesne składy, które zastąpią wysłużone EN57.

Nowe pojazdy będą obsługiwały m.in. linię skierniewicką. – Właśnie na takie rozstrzygnięcie czekaliśmy. Co prawda, wszyscy liczyliśmy, że nasze projekty zyskają uznanie i dostaną dofinansowanie, ale nie mieliśmy jeszcze potwierdzonych informacji. Dziś, kiedy lista projektów została już zatwierdzona przez Instytucję Zarządzającą, a tym samym mamy zapewnione finansowanie, będziemy mogli podpisać umowę realizacyjną z firmą Stadler – mówił po ogłoszeniu listy projektów Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 6

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Wiejska biedota, aż żal czytać. Roboty u was nie ma ? Gdzie wy tak chcecie dojeżdżać ? Bo chyba nie do stolicy gdzie jesteście pośmiewiskiem.

Rado

194 i 191 niech lata z Pruszkowa a nie z Niedzwiadka!

Gość

Autobusy niech kupią, bo pociągi i tak nie mają po czym jeździć. Ewentualnie zasiać, czy zasadzić coś na tym rozoranym ex-torowisku, na przykład buraki. Będą się dobrze komponować. Robotnicy ich nie stratują, bo przecież nie zaglądają na te "budowy".

Głos

Szkoda że te miliony trzeba było wydać w Szwajcarii,niestety nie zostały w naszym kraju...My damy wam zapomogę pod warunkiem że wydacie ją u nas!Brawo,tak się dba o swoje interesy!

silver

Może niech trochę autobusów kupią?

Gość

USB jest a toalet brak.