°


michalowice.pl

Największy atak smogu już za nami?

Jakość powietrza w naszym regionie poprawiła się dziś w porównaniu z alarmującymi wynikami pomiarów z niedzieli i poniedziałku. Ale na radość za wcześnie. Normy nadal są przekroczone.

Dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z wtorkowego poranka wskazują na znaczną regukcję zanieczyszczeń powietrza zarówno w dużej części Warszawy, jak i w sąsiednich miejscowościach. Stacja pomiarowa w Piastowie o godz. 7.00 rano zanotowała stężenie pyłu PM2,5 na poziomie 284 proc. Dla porównania, w poniedziałek o tej samej porze badanie wykazało 548 proc. GIOŚ zmienił ocenę stanu powietrza ze „złego” na „dostateczny”.

Poprawa dramatycznie złych wyników była spodziewana wraz z pojawieniem się... wiatru. W związku z tym stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego nie zdecydował się na przedłużenie darmowych przejazdów komunikacją miejską.

Mimo polepszenia się jakości powietrza, aktywiści Warszawskiego Alarmu Smogowego ostrzegają: – Podczas gdy politycy na portalach społecznościowych ogłaszają sukces w walce ze smogiem (bo przyszedł wiatr, tak jakby politycy mogli wpływać na siłę wiatru), my Was rzetelnie informujemy o stanie powietrza.Powietrze jest dużo lepsze niż było, poprawia się powoli, ale czy znaczy, że jest dobre? W dzielnicach centralnych występują stężenia ponad 80 mikrogramów/m3 (PM10). Przy takim stanie powietrza w Paryżu obowiązuje alarm smogowy. Czemu nie u nas? Czemu nasi politycy mówią, że już jest bezpiecznie dla mieszkańców?


Ewelina Latosek
ewelina.latosek@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 23

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Pan Marian, opisał jak wygląda palenie w domkach jednorodzinnych i 100% ma rację, że ludzie palą czym popadnie. Mieszkam w północnej części i wieczorem nie da rady przewietrzyć mieszkania, ponieważ śmierdzi plastikiem i innym gó....em. Ludzie nie segregują odpadów więc je palą przez całą zimę. Miasto Piastów i inne powinny wnieść opłaty za palenie w piecach węglowych na swoim terenie i po problemie.

Gość

A Starzyński z Kurzelą wolą wydac 75 mln. Na CDK a nie na walkę ze smogiem....

Edyta

Przy stężeniu ponad 80 mikrogramów/m3 (PM10) w Paryżu obowiązuje alarm smogowy. U nas to powody do samozadowolenia. Dlaczego nie eliminuje się z rynku odpadów węglowych ? W Polsce obowiązuje około 30 norm regulujących jakość i kontrolę paliw gazowych i płynnych. Dla węgla nie ma żadnych norm jakości !!! Jak tak może być !? Polska – jako jeden z najbardziej zanieczyszczonych krajów UE – nie ma opracowanych standardów emisji kotłów węglowych i norm jakości paliw. Ktoś za to odpowiada ? Oby problemy z górnictwem nie miały nic wspólnego z zabezpieczeniem naszego zdrowia przed śmiercionośnym smogiem.

W

Jak biały dym to znak że wybrali papieża a niebieski ..hm nie wiem ..czyżby nowy prezydent miasta..

Gość

Niebieski dym na stalowej - tekst miesiąca :-)

m.

Panie Marianie z Piastowa. "Dlaczego mam przepłacać skoro to co robię jest dopuszczalne? " Otóż to nie jest dopuszczalne. To jest przestępstwo.

Gość

mieli budować te tbs-y na obrzeżach z miejskiej kasy po to aby te siedziby lumpenproletariatu usuwać z centrum miasta, a w ich miejsce budować schludnie i w sposób co najmniej neutralny dla zdrowia ludzkiego no i właśnie widać na tym przykładzie jak działa ta cała idea tbs

Gość

Środki unia dała na Mazowszu na wymianę pieców i raptem wszyscy widzą i czują smog ?

Gość

albo być zamknięte do czasu podłączenia

Gościu

Ty, marian - posłuchaj. Nie cwaniakuj bo namierzenie ciebie po adresie IP (pewnie nie wiesz co to) to kwestia czasu. Kopara ci opadnie jak cię odwiedzą policjanci - obiecuję ci to

Gość

Wszystkie domy w Pruszkowie powinny być albo podłączone do miejskiego ogrzewania albo mieć ekologiczne ogrzewanie. Co władze miasta robią w tej sprawie?

Hrabia

Potulickiego 6 i 8 to sa siedziby lumpenproletariatu ktory pali czym chce i pije co chce. Wczoraj smrod byl taki ze nie dalo sie uchylic nawet okna.

Gość

Teraz jestem ciekaw co powiecie Włodarzom Miasta, że likwiduje "slamsy" a w to miejsce buduje bloki! Przez to "słoiki " będą miały czyste powietrze. A cha..... pozdrowienia dla czytelników komentarzy z biur .....!

gość

Dlaczego nie mówiło się o SMOGU : rok temu, pięć, dziesięć, piętnaście, dwadzieścia czy trzydzieści. Czy wtedy był on mniej szkodliwy, czy rządziło inne ugrupowanie.Uważam że jest to temat zastępczy i medialny. SMOG to na pewno jest w Rosji,Chinach, Indiach- bo był tam wczoraj widziany. Komuś zależy na tym, aby pozamykać nasze KOPALNIE, otwierając drogę na GAZ ze WSCHODU.

Panisko w Mercedesie

Do Marian z Piastowa: jak ci córka na raka płuc padnie to przynajmniej będziesz wiedział od czego ty sknerusie. Jesteś biedy bo jesteś głupi. Oby mniej takich januszy jak ty na świecie.

Gość

Prawdziwy PRUSZKOWIANIN - Potulickiego 6 i 8 to są siedziby starosty i prezydenta .Błagam wracajcie tam gdzie nie ma smogu i jest luźna zabudowa.

Gość

Nie polecam również okolic Stalowej i Ołówkowej- feria barw, jaka wydobywa się z tutejszych kominów codziennie mnie zaskakuje! Oprócz oczywiście brunatnych, żółtych oraz czarnych oparów ostatnio pojawił się niebieski dym- brak pomysłów czym tam palą ;) - a szczerze załamuje mnie fakt, że codziennie przejeżdża tędy kilkukrotnie straż miejska i nie jest w stanie nic zrobić, aby zapobiec temu zjawisku...

Gość

Wczoraj o 20:00 w Legionowie stężenie pyłów PM2.5 wynosiło 2392% !!!

Marian z Piastowa

Ja mieszkam w Piastowie, piszę szczerze - palę czym popadnie, miałem węglowym,oponami, plastikami, śmieciami. Dlaczego? Bo taniej a zatruanie powietrza mam gdzieś! I tak mi nikt nic nie zrobi! Rachunek jest prosty. Tona dobrego węgla to 1 tys PLN. Nikt go nie kupuje. Tona słabego wegla co dymi na okolice i bardzo śmierdzi to 500 PLN. Kupuje więc ten tani. Do tego dorzucę opone, plastikowe butelki, papiery, stare deski, ramy okienne, książki, śmieci i wychodzi 400 PLN. Dlaczego mam przepłacać skoro to co robię jest dopuszczalne? Urząd może mnie skontrolować w godz 8-16 a i tak w minutę mogę zdusić dym jakby przyszli. Ale wieczorem trzeba dorzucić do pieca do oporu. Szczerze - mam głęboko gdzieś zatruwanie! Paniska w Mercedesach co dużo jeżdżą zatruwaja cały rok o wiele więcej NOX-ami! Paniusie co mają pozapychane wille dobrami konsumpcyjnymi zatruwają powietrze poprzez produkcję tych dóbr! A ja mam mało a nawet niewiele!

Gość

ja rozumiem, że w poprzednich latach tego problemu nie było i teraz pojawił sie po raz pierwszy, bo nigdy nie słyszałem słowa "smog" ze strony przedstawicieli miasta, powiatu itp. słyszę za to o rewitalizacji , że miasto ma dopłacać województwo do modernizacji szpitala tworkowskiego... może niech miasto w ramach rewitalizacji dopłaci mieszkańcom ulic Prusa, cz Potulickiego do wymiany pieców. Albo niech umożliwi postawienie tam budynków nie urągających zdrowiu ludzkiemu. Jak ktoś chce wdychać spalane śmieci to zawsze się może budować na obrzeżach miasta, an terenach podmiejskich - gdzie taka praktyka jest stosowana od lat i nikomu nie przeszkadza. CENTRUM MIASTA, PANIE PREZYDENCIE, MA BYĆ WOLNE OD KREMATORIÓW, BO TU SĄ SZKOŁY I PRZEDSZKOLA MIEJSKIE - NIECH PAN SOBIE TO WPISZE DO CELÓW "SUKCESU KADENCJI" PANIE PREZYDENCIE. NA 20-LECIE INHALACJI.

Gość

w Pruszkowie: potulickiego 6 i 8 tam należny adresować wnioski o odszkodowania za utratę zdrowia drugi wniosek do prezydenta i starosty - za bezczynność wobec skażenia środowiska i zagrożenia dla zdrowia być może również 3 wniosek powinien dotyczy domniemanego zatajenia posiadanej wiedzy przed lokalną opinią publiczną

Gość

"Stacja pomiarowa w Piastowie o godz. 7.00 rano zanotowała stężenie pyłu PM2,5 na poziomie 284 proc. Dla porównania, w poniedziałek o tej samej porze badanie wykazało 548 proc." TYLE, ŻE DZIŚ JEST WTOREK I CO MIELIŚMY POWDYCHAĆ TO JUŻ POWDYCHANE DZIĘKUJĘ WAM ZA TO: 1. PANIE PIERWSZY, DRUGI I TRZECI PREZYDENCIE WIELKIEJ METROPOLII PRUSZKÓW, Z ZASTĘPAMI SEKRETAREK URZĘDNIKÓW, DEPARTAMENTÓW FIRM OBSŁUGUJĄCYCH STRONY INTERNETOWE 2. PANIE STAROSTO WIELKIEJ METROPOLII POWIAT PRUSZKOWSKI, Z ZASTĘPAMI SEKRETAREK URZĘDNIKÓW, DEPARTAMENTÓW FIRM OBSŁUGUJĄCYCH STRONY INTERNETOWE 3. PANIE WOJEWODO WIELKIEJ METROPOLII POWIAT PRUSZKOWSKI, Z ZASTĘPAMI SEKRETAREK URZĘDNIKÓW, DEPARTAMENTÓW FIRM OBSŁUGUJĄCYCH STRONY INTERNETOWE 4. ZGRAJO RADNYCH MIEJSKICH OPŁACANYCH CO MIESIĄC - NIE WIEM ZA CO 5. ZGRAJO RADNYCH POWIATOWYCH OPŁACANYCH CO MIESIĄC - NIE WIEM ZA CO CZEKAMY NA SZCZEGÓŁOWE I KWIECISTE OPISY WASZYCH KOLEJNYCH SUKCESÓW W POSTACI UDZIAŁU W KOLEJNYCH PRZECIĘCIACH UROCZYSTYCH WSTĘG I OTWARĆ WYSTAW TUDZIEŻ TEATRZYKÓW. MAM JESZCZE TYLKO NADZIEJĘ, ŻE WRÓCI PANI SMOLIŃSKA I POCZYTA DZIECIOM BAJECZKI NA DOBRANOC

Jadwiga

W Piastowie bylo ponad 800 % . Jak pisałem o tych co palą śmieciami deskami wiórowymi to niektórzy się oburzyli teraz pewnie zmienili zdanie zlikwidować magazyny w śmietniku przy Łukasińskiego 1, 2 . Tym później oddychacie.