27° Sobota
21 Lipca

Nie

Pon

Wt

Śr


wikipedia.org

Nasadzenia morwy białej i czerwonej

Na terenie Milanówka pojawią się drzewa – morwy białe oraz czerwone. To realizacja zadania zgłoszonego w ramach budżetu obywatelskiego na ten rok.

Jak wyjaśniał pomysłodawca projektu drzewo morwy jest ściśle związane z historią miasta. Gdy Milanówek uzyskał prawa miejskie morwa widniała na wizerunku herbu. W związku z tym, że działania władz jak i stowarzyszeń skierowane są w stronę przywracania historii jedwabnictwa, to warto przywrócić też dawny wygląd miasta. Niegdyś drzewa te można było spotkać „na każdym kroku”.

– W okresie pojawienia się dojrzałych już owoców morwy można połączyć to z obchodami święta Milanówka bądź zorganizować Dni Drzewka Morwowego połączonego z dziedzictwem Witaczków (wystawa plenerowa, wspólne zbieranie morwy, wyświetlanie filmów). Niestety większość drzew morwowych w Milanówku już nie istnieje, spotyka się jedynie pojedyncze ich egzemplarze. Wzbogaci to także drzewostan miasta – czytamy w treści zgłoszonego projektu.

Według przetargu zakłada się zakupienie materiału roślinnego w postaci drzew morwy białej w ilości 100 sztuk o obwodach pni 16-18 cm oraz kolejnych 100 sztuk morwy białej i czerwonej (po 50 sztuk każdego rodzaju) o obwodach pni 8-10 cm. Postawiono też pewne wymagania. Drzewa powinny być szkółkowane przez okres 2-4 lat, sadzonki muszą być prawidłowo uformowane  - pień prosty, bez zrostów, zgrubień i rozgałęzień, pędy korony u drzew nie powinny być przycięte, bryła korzeniowa nie uszkodzona, a cały materiał roślinny bez oznak chorobowych, martwic, pęknięć kory oraz innych uszkodzeń. 

Drzewa o mniejszym obwodzie pnia wykonawca będzie musiał dostarczyć we wskazane miejsce przez gminę Milanówek. Natomiast te o nieco większym obwodzie wykonawca nie tylko dostarczy, ale i posadzi. 

Zamówienie ma zostać wykonane maksymalnie do 30 listopada tego roku. 


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 10

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

GDY BY W MILANÓWKU POWSTAŁA KLINIKA USUWANIA ZAĆMY wtedy do Milanówka zjeżdżali by się pacjenci z całego województwa. W Lublinie jest taka prywatna klinika usuwania zaćmy (najtańszy płatny zabieg kosztuje 3000 złotych) na operację trzeba czekać 30 dni.Sam zabieg trwa około 12-15 minut .Są duże kolejki .Hotele mają klientów. Milanówek i okolice szybko się rozwijają ,powstają nowe domy .Dobrze by było ,żeby zwiększyć atrakcyjność Milanówka.

Mieszkaniec Milanówk

CO NAJBARDZIEJ CENIĘ W MILANÓWKU? Czyste i pachnące powietrze,śpiew ptaków,zapach lasu,biegające po drzewach wiewiórki. Co mnie drażni w Milanówku? Trąbiąca WKD-ka (zakłóca spokój i spokojny sen.)

Przedsiębiorca

Idąc za przykładem w ubiegłym roku posadziliśmy na naszej działce w Milanówku dwa drzewa morwy ,jedno czarnej a drugie białej. Nie mogę się doczekać kiedy drzewka zaczną owocować. Myślę ,że to dobry pomysł.

Gość

Nowy pomysł przed Urzędem Stanu Cywilnego w Milanówku. Przy wejściu postawiono miskę dla psów, obok której sikają uwiązane psy. Proszę sobie wyobrazić nasłonecznione miejsce regularnie obsikiwane przez pieski . Nie życzę nikomu w tak uroczystym dniu jakim jest zawarcie związku małżeńskiego wąchania takich zapachów. Czy nie lepiej wyznaczyć miejsce dla piesków gdzieś w cieniu?

Gość

Żeby przyciągnąć turystów i zwiększyć atrakcyjność Milanówka przydało by się wybudowanie tężni solankowej (sól przywozi się z Wieliczki.) Powietrze jest wspaniałe, brakuje tylko jakiejś atrakcji ,która by przyciągała gości do naszego miasta. Co wy na to?

Gość

Wspaniały pomysł z nasadzeniami morwy na terenie Milanówka. Pamiętam z czasów dzieciństwa jak jeździliśmy z ojcem rowerami do Piaseczna gdzie rosły wspaniałe Morwy których smak pamiętam do dziś. Jeszcze przydały by się ścieżki rowerowe. Będąc pierwszy raz w Milanówku natrafiliśmy na kolędników (poczułem się jak w bajce, wspaniały klimat ) przypomniały mi się czasy dzieciństwa, dlatego zakupiliśmy dom w Milanówku gdzie mamy zamiar zamieszkać.

Producent Odzieży

Myślę ,że w logo Milanówka zamiast podkowy i liścia dębu powinna znaleźć się morwa biała, jako symbol miasta rozwijającego się o tradycji przemysłu odzieżowego. Jako miejsce zamieszkania wybraliśmy właśnie Milanówek, żeby naszym klientom nasze wyroby kojarzyły się z produkcją jedwabiu. Milanówek staje się miastem modnym. Brakuje amfiteatru ,żeby było można zorganizować jakieś występy artystyczne.

Gość

za to w Pruszkowie wycinka... Przy Wojska Polskiego na odcinku pomiędzy Shell a Biedronką wyciętych na świeżo kilka drzew. I tak po kilka sztuk co jakiś czas, aż zniknie zieleń i pozostanie piękna betonowa pustynia...

Gość

Będzie co sprzatać

Gość

Bardzo dobrze, im więcej nasadzeń, tym lepiej. Trzeba tylko zwrócić uwagę by rośliny nie były uciążliwe dla alergików. Wszelkie zapachy odpadają. Niestety w Pruszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej o tym zapominają.