19° Sobota
22 Września


Adam Zaborski

Nastolatki potrącone na pasach

Niedzielny wieczór, 11 grudnia. Dwie 17-letnie dziewczyny przechodzą przez przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Chopina w Pruszkowie. Przepuszcza je kierowca na pierwszym pasie. Ten nadjeżdżający z przeciwnego kierunku nawet nie zaczyna hamować. Z impetem uderza w nastolatki...

Do wypadku doszło w centrum Pruszkowa, choć po zmroku, to w dobrze oświetlonym miejscu. O tym, co się stało, na naszym portalu informowaliśmy jako pierwsi. – Zgłoszenie otrzymaliśmy o godz. 18.45. Kierujący skodą poruszał się jezdnią ul. Kościuszki od strony al. Wojska Polskiego w kierunku ul. Sienkiewicza. Na skrzyżowaniu z ul. Chopina potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych dwie 17-letnie dziewczyny – mówiła nam „na gorąco” st. asp. Marzena Dąbrowska z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.

Tyle suchego opisu. To co wstrząsa, to nagranie wypadku. Moment potrącenia nastolatek zarejestrowała bowiem kamera należąca do jednego z mieszkańców, Adama Zaborskiego. Dzięki jego uprzejmości materiał wideo mogliśmy zaprezentować czytelnikom za pośrednictwem naszego konta w serwisie YouTube. W ciągu trzech dni nagranie obejrzało ponad pół miliona osób. Naszym tropem podążyły największe ogólnopolskie media, które film udostępniały dalej swoim widzom i czytelnikom. I trudno się dziwić. Obraz można określić jednym słowem: drastyczny.
Co dokładnie zarejestrowała kamera? Do przejścia dla pieszych na ul. Kościuszki wolnym krokiem zbliżają się dwie osoby. Na „zebrach” przepuszcza je kierowca jadący po bliższym im pasie. Gdy dziewczyny są w połowie przejścia, kierowca białej skody, który za kilka sekund uderzy je autem, dopiero dojeżdża do skrzyżowania. Samochód jest rozpędzony. W ułamku sekundy nastolatki zostają „zmiecione” z przejścia.

Na szczęście moment potrącenia wygląda dużo groźniej niż obrażenia jakich doznały nastolatki. Pomocy udzielały im dwa zespoły ratownictwa medycznego. Obie poszkodowane zostały przewiezione do szpitala dziecięcego w Warszawie. W jakim były stanie? – Pacjentki były przytomne, wydolne krążeniowo i oddechowo, w kontakcie słowno-logicznym, bez utraty przytomności. Jedna z nich zgłaszała bóle głowy i kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Druga miała ranę na lewej nodze na wysokości kolana i bóle miednicy – wyjaśnia Wojciech Diadia, szef pruszkowskiej bazy Falck Medycyna, który był na miejscu wypadku. Jak udało nam się ustalić, nastolatki dochodzą do siebie pod okiem lekarzy, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

W dużych tarapatach może znaleźć się kierowca białej skody. Jeszcze na miejscu wypadku policjanci zabrali mu prawo jazdy. – Mężczyźnie został odebrany blankiet, co nie jest jeszcze równoznaczne z pozbawieniem uprawnień. Wystąpiliśmy do prokuratury o zatwierdzenie zatrzymania prawa jazdy – tłumaczy st. asp. Marzena Dąbrowska z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie. – Zbieramy dowody w tej sprawie, zeznania świadków, opinie biegłych i ustalamy, czy materiał wystarczy do postawienia zarzutów – dodaje.

Wstrząsające nagranie z prywatnego monitoringu również będzie badane. – Oględziny tego zapisu zostaną przeprowadzone, ale w pierwszej kolejności powołany zostanie biegły, który wyda opinię o rozstroju zdrowia nastolatek. Później, w zależności od ustaleń, może zostać powołany biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. Określi on jak doszło do potrącenia, kto był tego sprawcą, czy mamy do czynienia ze współwiną czy nie – zaznacza st. asp. Dąbrowska.

Potrącenie na ulicy Kościuszki to najpoważniejszy wypadek na drogach naszego regionu w mijającym tygodniu. Z policyjnych statystyk wynika, że ostatnie siedem dni należało do bardzo niespokojnych zarówno na drogach powiatu pruszkowskiego jak i grodziskiego. Można wręcz mówić o czarnej serii, szczególnie w przypadku tego pierwszego powiatu. – Od zeszłego czwartku mieliśmy 73 kolizje i trzy wypadki drogowe. Bezpieczeństwu nie sprzyja pogoda. Aura potrafi zmienić się z godziny na godzinę, trzeba uważać na to jak się jeździ, zachować szczególną czujność nawet w tym przedświątecznym pośpiechu – zaznacza st. asp. Dąbrowska.

Tylko nieco spokojnej było w powiecie grodziskim. – Łącznie odnotowaliśmy 47 zdarzeń, w tym jeden wypadek. Rowerzystka zgłosiła się do nas twierdząc, że została potrącona przez pojazd. Z 46 kolizji 37 to zderzenia samochodów, 3 to niegroźne potrącenia pieszych, jeden z kierowców wjechał do rowu, inny zderzył się z sarną, trzy kolizje były spowodowane przez nietrzeźwych kierowców – mówi asp. sztab. Katarzyna Zych z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim. – Możemy mówić o tym, że to bardzo duża liczba. Na pewno mają na to wpływ warunki pogodowe i zabieganie. Na szczęście nie kończy się to tragicznie, ale apelujemy zarówno do kierowców jak i do pieszych, aby bardziej na siebie uważali. Ostrożność wskazana jest nawet na przejściu dla pieszych – dodaje przedstawicielka grodziskiej policji.


Ewelina Latosek
ewelina.latosek@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 18

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Pruszkowianka

Kodeks Ruchu Drogowego Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. I to chyba wszystko w tym temacie.

Czarek

W WGM takie cos by nie bylo mozliwe!

lamar odoom

dojechac tego skur..wiela , ile on tam jechał 60? powinien 30 w takich warunkach, niech czarni bracia z 20cm sprzetem przeoraja mu dziure

Gośćgrrr

Obie strony po 100% winne, damesy nawet nie spojrzaly czy cos nadjezdza!!!

ON

wina 30 proc dziewczyn 70 kierowcy .w Pruszkowie tak jezdzą niestety ciasne wąskie uliczki i robią sobie WRC

Gość

Pio ta taki chłopski filozof z Piastowa na wszystkim i niczym się zna ...

Gość

wyczuwam pruszkowską wersje Smoleńska...

Gość

Do gość z 13:55 - odczep się od prezydenta. Można mu wiele zarzucić, ale to nie on kierował tym pojazdem, który potrącił dwie nastolatki. Jeżdżę codziennie Kościuszki i o ile w przypadku natężonego ruchu, pieszych faktycznie nie widać (wychodzą zza samochodów) tak w niedzielny wieczór jest tam pusto i wszystko widać. To przejście gdzie doszło do potrącenia jest dobrze widoczne z co najmniej kilkudziesięciu metrów i jest czas się zatrzymać.

Gość

A tyle razy były prośby o doświetlenie przejść dla pieszych, a także tych części chodnika przed pasami aby było widać czy ktoś nie oczekuje na przejście. A prezydent co robi - urządza sobie spacery studyjne po mieście. Władza obrosła w lata pracy i znieczulice na realne i pilne potrzeby mieszkańców. Do roboty panie Starzyński i zmienić budżet o kasę na przejścia dla pieszych.

Gość

Wyrok sądu w tej sprawie jest oczywisty. Pomimo iż dziewczyny zachowały się jak osoby ograniczone i nawet nie spojrzały w prawo to kierujący miał jak najbardziej szansę się zatrzymać. Nie wylazły mu wprost pod koła. Tymczasem z filmu wynika, że nawet nie próbował się zatrzymać, żadnych odruchów obronnych, żadnych prób odbicia, zrobienia czegokolwiek. Tyle, że on ma "tylko" zniszczony samochód i perspektywę wyroku. Dziewczyny zaś mogą do końca życia odczuwać skutki tego wypadku. Ten film powinien być głównym argumentem w dyskusji, czy piesi powinni mieć pierwszeństwo czy nie w chwili samego zbliżania się do przejścia. Widać do czego może doprowadzić przechodzenie przez ulicę na pałę.

Gość

teraz będzie kierowca miał kilka lat na przemyślenia w więziennej celi.

kolega

Chodzi o chwilowe nieużycie telefonu gdy trzeba zachować szczególną ostrożność a nie używanie go tylko w domu. Wina jest kierowcy ale jakby się rozejrzały to nie byłoby sprawy. To było niewątpliwie w ich "zdrowym" interesie.

Gość

Pio - ciekawe czy Ty korzystasz z telefonu tylko w domu :D hipokryzja pełną gębą. Komentarz właśnie na poziomie pokemona ;)

ja do gość

nastolatki za przeproszeniem mogły dłubać sobie w majtach a nie telefonie i odpowiedź, tak się przechodzi... pieszy na przejściu dla pieszych ma święte prawo, a one już schodziły z przejścia (!) wina kierowcy Skody ewidentna i nie ma dla niego wytłumaczenia ...

Gość

Polecałbym sprawdzić, czy sam sprawca nie wypisuje tych bzdurnych komentarzy obwiniając dziewczyny. To może sie przydać przed sądem jako przykład jego postawy i braku skruchy. Trzeba być debilem żeby smarować takie bzdury. Ta skoda była kawał drogi od przejścia, gdy dziewczyny zaczęły przechodzić, a na dodatek przepuszczał je inny kierowca. To jego wina w 100%.

pio

Czy sprawdzono dziewczyny na zawartość alkoholu i środków odurzających? Ps znalazły pokemona? Juz widziałem dzieciaki na środku ulicy bo tam on byl. Moim zdaniem wina jest po obu stronach. Jeżeli nie mozna prowadzić i trzymać telefonu tak i wchodząc na ulice tez powinien byc zakaz,ja różnicy nie widzę.

Gość

Mam wrażenie , że większość tych komentarzy negatywnych pisze sam sprawca , bo jak można obwiniać te dziewczyny ? Ślepcem trzeba być . Pozdrawiam .

Gość

Kamery zarejestrowały coś jeszcze: dziewczyny nie spojrzały w prawo i dłubały przy telefonie. Czy tak się prawidłowo przechodzi przez jezdnię?