27° Środa
19 Września


Archiwum

Nie chcą CPK. Baranów szykuje się do referendum

Na najbliższej, zwołanej w trybie nadzwyczajnym sesji, radni Baranowa prawdopodobnie podejmą decyzję o przeprowadzeniu gminnego referendum w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Decyzja o przeprowadzeniu referendum ma zapaść w najbliższą środę. Co skłoniło władze gminy do tego kroku właśnie teraz? To reakcja na projekt specustawy dotyczącej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, w którym nie uwzględniono postulatów zgłaszanych przez samorządowców.

Zaproszenie do udziału w nadzwyczajnej środowej sesji skierowano do Mikołaja Wilda, pełnomocnika rządu ds. CPK. – Po przeanalizowaniu treści tekstu projektu ustawy dotyczącej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów muszę z przykrością stwierdzić, że brak jest w niej jakiegokolwiek odniesienia się do sugestii i propozycji, jakie wraz z radą i wójtem przestawiliśmy panu podczas styczniowego spotkania w Urzędzie Rady Ministrów. Ufam, że będziemy mogli to przedyskutować i odpowiednio zmienić zapisy podczas konsultacji, w których nie będzie pominięty głos społeczeństwa i samorządu lokalnego – czytamy w zaproszeniu wystosowanym przez Romana Bodycha, przedwodniczącego baranowskiej rady gminy.

Jakie konkretnie są zastrzeżenia do projektu ustawy w sprawie CPK? W jej myśl teren pod port zostałby „zamrożony” na 6 lat. – Ten okres oczekiwania będzie skutkować wnioskami mieszkańców o zwolnienia podatkowe czyli zmniejszeniem dochodów gminy Baranów. Ograniczenie przez okres tych lat wykonywania prawa własności bez konkretnie określonej rekompensaty dla gminy spowoduje istotnie perturbacje w wykonywaniu jej zadań (pozbawiamy się dochodów) – zaznaczają samorządowcy. W projekcie nie doprecyzowano jaki los może czekać rolników w okresie przedemerytalnym. Bez odpowiedzi pozostały wątpliwości dotyczące m.in. wypłaty odkodowań, wyceny gruntów, ewentualnej zamiany nieruchomości.

Nadzwyczajna sesja rady gminy Baranów odbędzie się w środę, 18 kwietnia, o godz. 18.00 w sali OSP w Kaskach.


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 14

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Po co takie lotnisko ???!! Jeszcze trochę władzy PiSbolszewii a do tego grajdoła Ciemnego ludu do tej "PiSLANDII" nikt rozsądny nie będzie chciał przyjechać.

Gość

@Gość 2018.04.15 19:00 "Nikt nie straci" - człowieku, mieszkam w Pruszkowie, po wybudowaniu autostrady dojazd samochodem na Okęcie zajmuje mi 20 min. Biorąc pod uwagę, że korzystam z lotniska raz na kwartał, a dojazd do tego Centralnego Pola Kapusty będzie znacznie dłuższy niż obecnie na Chopina STRACĘ CZAS NA DOJAZDY! Śmiem domniemywać, że osób w podobnej sytuacji jak moja jest znacznie więcej niż tych, dla których znaczenie ma wysokość podatków w Baranowie i poziom hałasu w Radziejowie!

Pan Prado

widać że antypolacy z PO już poszukali swojej szansy w tym, by podsycać loklane nastroje w Baranowie i podpuszczać ludzi żeby byli przeciwni tej inwestycji ... PO FUNKCJONUJE JAK TONĄCY CZŁOWIEK, KTÓRY BRZYTWY SIĘ CHWYTA.

Pisposamozło.

Jaki jest prawdziwy powód powstania CPK?Bo ruch lotniczy nie zwiększył się nawet na tyle żeby ktoś chce chciał latać chociażby z Radomia czy Łodzi!Znowu Polacy zapłacą za jakieś Żydowsko,amerykańsko,niemieckie interesy . Generalnie coś mi tu śmierdzi.

Gość

Po pierwsze to nie specustawa, zaledwie projekt bez przepisów wykonawczych, więc o co to larum? Poza tym podatki po wybudowaniu lotniska wzrosną niebotycznie i Baranów urośnie do miana najbogatszej gminy w Polsce, a pracy będzie od metra. Kupicie sobie działki w Radziejowicach, tam samoloty wam latać nad głową nie będą. Ludzie nie dajcie się zwariować. Szczegółowe przepisy dotyczące partykularnych problemów będą określone w przepisach do ustawy i o tym będzie warto dyskutować. Nikt nie straci......Budowali niedawno A2 i co? Ludzie dostali odszkodowania, przebudowali się i nie grzebią w ziemi V i VI klasy, a miejscami IV może. Po co bać się czegoś, co nie istnieje, nie wiem.....?

rybak

Nie chcą portu lotniczego??? A co mają do powiedzenia tak zwani samorządowcy. Nie wiedzą o tym, że specustawa jest centralnie uchwalana przez Sejm RP i dotyczy każdego obywatela w Polsce? Co, znów kolejne durackie księstewko powstaje w środku Polski? Księstewko spod ciemnej peeselowskiej gwiazdy? Jeśli postanowiono na najwyższym szczeblu, że w Baranowie powstanie Centralny Port Lotniczy to powstanie. Przypominam sobie lata, gdy budowano Centralną Magistralę Kolejową. Mieszkańcy Jaktorowa i ościennych miejscowości tez bruździli, jak mogli. A jednak udało się ich "przekonać". Można z powodzeniem zrobić to teraz bez problemu.

Gość

Jestem przekonany, że w PiSie już przytulają za to lotnisko premie. Lepkie łapki, oj lepkie.

Jacek

Wydają unijną kase na absurdy. Inwestycje za tzw unijne rodzą się bezstresowo i bez pomyślunku i wtedy gminy nie zwracaja uwagi ze drogo, że przepłacają. Portlotniczy potrzebny i forsa musi sie znaleźć i wszyscy na tym zyskają. Rolnicy nie bójcie sie , zobaczcie Grodzisk i ziemie pod park rozrywki= czy ludzie na tym stracili? Wprost przeciwnie. W Baranowie rolnicy też staną się bogaczami

Gośćtred

Banda pisbolszewii chce zmarnować kolejne miliardy.

Gość

ot, partykularne interesy krótkowzrocznych. Wartość terenów w okolicy CPK wzrośnie w sposób skokowy. Płaczą tylko ci "nieszczęśnicy", których teren będzie w obszarze CPK i nie mogą tym terenem spekulować.

Gość

Odebrać ziemię którą bandyci zabrali inteligencji polskiej i rozdali podczas reformy rolnej, nie pytać o zgodę.

Gośćbroooo

Budowac i sie nie patrzec na kilka osob

Gość

Nie będzie żadnego lotniska bo rząd zakosił pieniądze na premie. Jak to było? Wystarczy nie kraść?

Gość

Ludzie w Baranowie wbrew nazwie miejscowości nie tacy głupi. Mają rację - niech sobie oszołomy wybudują lotnisko w "Kaczorowie" :-)