13° Poniedziałek
25 Czerwca

Wt

Śr

Czw

Pią


Bolo Skoczylas

Nie ma ratunku dla zabytkowego pałacyku...

Temat pałacyku popadającego w ruinę, który mieści się przy ul. Broniewskiego w Pruszkowie poruszaliśmy tyle razy, że trudno zliczyć. Tym razem zwracamy się do urzędu miasta, by spytać czy być może planowano lub planuje się przejęcie tego obiektu. Ponadto pojawiły się doniesienia, że pałacyk jest... nawiedzony.

Budynek ten powstał w 1908 r. jako jeden z elementów kompleksu Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Najpierw służył jako szpital dla pracowników kolei, później w 1919 r. zaadaptowano go na potrzeby szkoły podstawowej. Jego edukacyjna rola trwała latami. Podstawówka istniała do 1974 r., jej miejsce zajęła szkoła zawodowa. W latach 80-tych budynek zmienił się w hotel turystyczny. Po likwidacji ZNTK trafił w ręce prywatne i od tamtego momentu zabytek niszczeje.

W zachowaniu jego dobrego stanu nie pomogli też szabrownicy, którzy w 2011 r. rozkradli dachówkę, a rok później miedziane elementy poszycia dachowego. Na domiar złego kilka lat temu spłonęła wieża budynku. W październiku 2016 r. Aleksandra Udziela-Łabęda, kierownik Wydziału Kontroli w MWKZ poinformowała naszą  redakcję, że: „pomimo dozorowania obiektu, nastąpiła dewastacja nieużytkowanego budynku. Oględziny przeprowadzone w lipcu 2011 r. w  ramach procedury wpisu do rejestru stwierdziły brak rynien, rur spustowych, pokrycia i obróbek blacharskich z blachy miedzianej, dewastacje pomieszczeń, braki wewnętrznej stolarki, ślady po skradzionych instalacjach, braki oszklenia”.

Dalsze odpowiedzi MWKZ, nieco ogólne, nie dały recepty na pytanie jak ratować obiekt. Postanowiliśmy więc skontaktować się z miastem. Czy kiedykolwiek były plany przejęcia zabytkowego pałacyku, który mieści się przy ul. Broniewskiego?

– Miasto nigdy nie było zainteresowane tym obiektem, szczerze mówiąc. Wiemy, że właściciel nie dba o ten budynek, próbuje go sprzedać, ale z marnym skutkiem. Pałac jest w takim położeniu, że chyba trudno będzie znaleźć nabywcę... Zwłaszcza, że tam podobno jest proponowana dosyć wysoka cena. Żeby właściciel chciał oddać za darmo ten budynek na potrzeby miasta, to owszem, ale jeśli chodzi o sprzedaż nie jesteśmy zainteresowani. W tej chwili zdecydowanie więcej jest  innych potrzeb w naszym mieście – mówi Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Skoro miasto nie chce kupić budynku, to być może inna forma przejęcia pałacyku wchodziłaby w grę. Dlatego zaproponowaliśmy oddanie miejskich działek za obiekt. – Przejąć ten pałac to tak naprawdę pół biedy... Co zrobić z nim później? Tam trzeba włożyć kilkanaście milionów złotych, żeby doprowadzić go do odpowiedniego stanu. Warto też pamiętać, że obiekt jest pod opieką konserwatora zabytków i wszystkie prace jakie należy przeprowadzić będą pod jego nadzorem. Trzeba będzie nawiązywać do pierwotnego projektu pałacu. To wszystko byłyby prace ręczne, sztukatorskie i to podwyższa koszty bardzo. Nawet jeżeli chodzi o otwory okienne czy drzwiowe, to nie są to koszty standardowe, tylko kilkakrotnie wyższe. Zdecydowanie taniej wychodzi wybudowanie nowego obiektu na potrzeby miejskie – odpowiada Kurzela. I dodaje: – Chętnie przejmujemy zabytki, zwłaszcza, że ten budynek ma znaczną wartość historyczną dla Pruszkowa. Funkcjonowała tam czteroklasowa szkoła. Ja sam osobiście mam sentyment do tej dawnej szkoły, ponieważ uczęszczał do niej mój ojciec. Był mieszkańcem Żbikowa i tam zaczynał edukację.

Ponadto to nie koniec historii związanej z pruszkowskim pałacykiem. Ostatnio pojawiły się kontrowersyjne doniesienia, że jakoby obiekt był... nawiedzony. W styczniu tego roku w serwisie YouTube pojawił się film grupy „Urban Squad”, której członkowie twierdzą, że w opuszczonym pałacyku znaleźli pozostałości po czarnych mszach i okultyzmie. Chodzi o pentagramy namalowane na ścianach i podłodze, martwe gołębie, krzyże, figurki, znicze czy czerwony tron. Wszystko to zostało dokładnie pokazane na nagraniu wideo (film zatytułowany „Pałac Satanistów – Pruszków” można obejrzeć w serwisie YouTube).

Sprawdziliśmy czy policja posiada wiedzę na ten temat. – W tym roku nie mieliśmy żadnych tego typu zgłoszeń. Natomiast dawno temu otrzymywaliśmy informacje, że tam mogło się coś dziać. Policjanci z zespołu do spraw nieletnich i patologii monitorują ten pałacyk, sprawdzają, jeżdżą na miejsce. Obecnie nic się tam nie dzieje – mówi podkom. Karolina Kańka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.

Dowiedzieliśmy się też, że policjanci nigdy nie byli świadkami podobnych zdarzeń, ani nikogo tam nie zatrzymali. Wydaje się to być tylko legenda, która przyniosła krótkotrwałą sławę zabytkowemu pałacykowi.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 49

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

No niestety zdechnie jak wiele tego typu obiektów w polsce, będzie niszczał i niszczał aż się w końcu zawali jak willa adelajdy w piastowie(albo też mu ktoś pomoże) Co do satanistów to albo zwykłe nudzące się gimbusy zresztą ci z urban squad to są też dzieciaki co się własnego cienia boją Co do konserwatora zabytków, pogonić w cholerę dziada, bo konserwator zabytków to największy rak, widać to w wielu kamienicach, kamienica się sypie, mieszkańcy chcą coś w niej zrobić jakoś to trochę podreperować żeby jeszcze postało, to nie nie można bo konserwator, w efekcie taki budynek niszczeje dalej aż się sam rozsypie, wiadomo że każdy remont to jest ingerencja w oryginalny stan ale kiedyś te budynki normalnie ludziom służyły do mieszkania i też się je jakoś łatało, zawsze lepiej żeby zachować budynek nawet nie w stanie oryginalnym niż ma się w cholerę zawalić Sytuacja raczej patowa bo tam trzeba ogromnych nakładów finansowych które się po prostu nie zwrócą

Gość/Otrębusy

Piękny wartościowy z bogatą historią obiekt, wybudowany z wielkim pietyzmem rękami pokolenia naszych przodków. Dziś po restauracji, zabytek byłby chlubą dla miasta i powiatu pruszkowskiego..

Gość

W tej okolicy nasze władze Pruszkowa nie tylko o zabytki nie dbają, przyroda jest tak samo traktowana. http://forum.studzienna.pruszkow.pl/index.php/topic,216.0.html "Jako kontynuacja wcześniejszej historii o tym jak to władze w Pruszkowie dbają o przyrodę tym razem na budowie nowych bloków TBS przy Studziennej wycięto modrzewie".

Anka

Zdementować plotki o Szatanie i nawiedzeniu i rozpuścić własne o objawieniu i cudownej mocy uzdrawiającego miejsca. Poświęcić budynek i nadać mu imię św Lecha a fala kasy popłynie na odnowę nie tylko ze stolicy ale i z Torunia.

Gość

Czy prywatyzacja tego obiektu i jemu podobnych nie przebiegała w stylu prywatyzacji warszawskich?

Gość

taka jolka - monika to kiedyś była na studziennej w starych blokach, całe swoje zas....... e życie przechodziła w jednej parze obs... h szortów ,,gimnastiorek,,

Gość

podobno nie grek , a były trener reprezentacji w piłce kopanej

Gość

do Bolek tylko nie prykaj-strzelasz grochem jak piszesz

Gość

co wybudują na miejscu pałacyku? ta informacja odpowie na wszelkie pytania " dlaczego tak a nie siak ." ZAWSZE CHODZI O PIENIĄDZE !

Bolek

Do tego szczura co kopie doły na cmentarzu z godz.11:36 .Szczerbaty nieuku uważaj co piszesz lepiej gacie swoje zasrane upierz bo cały Pruszków zasradzasz.A od Joli radzę ci pętaku odczep się raz na zawsze.

Gość

Precz z Jolą, fanatyczką mgr nieudacznika.

Gość

Obecny właściciel jest Grekiem i nie obchodzi go nasz sentyment do tego budynku... Ma to w nosie ... Jak to Grek ...

princeps lithuaniae

do jola i pisowiec tylko nie srajcie ogniem

Gość

jolka komunalne mieszkanko ci pachnie za friko?

Pisowiec

Lennox to grabarz cmentarny z 4 klasami podstawówki.Nie masz grabarzu szkoły więc kop doły .

Jola

Ponowiam mój apel do Redakcji,aby komentatorów typu lennox,gość i tych co opluwają tylko Władze Miasta banować jak też niech wynoszą się tam gdzie ich korzenie tam na nich czekają głodne krowy,świnie,myszy,szczury.

Gość

jola komunalna patola

Gość

Właścicielem jest osoba prywatna i to ona powinna mieć wlepioną dużą karę za doprowadzenie zabytku do takiego stanu. Co więcej, właściciel jest jeden, jest znany, można ustalić jego adres itd., a nie tak jak w przypadku wielu zaniedbanych kamienic, gdzie właścicieli jest kilkoro i nie wiadomo gdzie się podziewają. Nie dziwię się też, że władze miasta nie chcą tego obiektu przejąć - z jakiej racji mieliby za pieniądze z naszych podatków naprawiać i utrzymywać budynek przejęty kiedyś za półdarmo i kompletnie zaniedbany przez lata przez właściciela. To co najwyżej konserwator zabytków działa bardzo kiepsko. Kiepskie jest też prawo w tym zakresie.

Gość

Aktualna cena właściciela to 2 630 000 zł. Jest ktoś chętny kupić sobie skarbonkę bez dna ?

vester episcopus

nie ma też ratunku dla miasta przy takich rządach debeściarskiej ekipy

lennox

Ponowny mój apel do Redakcji, by komentatorów typu Jola banować.

MGY

ten pałacyk to symbol kiepskich 20 letnich rządów mgr i jego ekipy

Jola

na forum piszą tylko śmierdzące barany szczujące tylko jadem na Władze miasta .kim wy jesteście nikim nierobami i w butach nosicie słomę wiejską .nie podoba wam się w Pruszkowie to wynocha tam gdzie wasze swinie i szczury czekają w chlewie wiejskim.

Gość

Szkoda tego budynku. Złomiarze to jest plaga w tym kraju! Nigdzie indziej ludzie nie kradną kaloryferów i nie wyrywają kabli ze ścian w opuszczonych domach!! A swoją drogą to prywatyzacja ZNTK to też był większy przekręt.

kaprynio starego

piękny budynek gdybym wygrał w lotto ze 25 baniek to bym go kupił , a co

Gość

satanistom to bardziej by podpasował budynek CDK , czarna elewacja i ,, architjektura oćień tiuremna,, żeby nie powiedzieć upiorna, projektant t

turirek

O jakim zabytku wy piszecie, przecież to jest Pałacyk Satanistów !!!

Okoliczna mieszkanka

Jak to nikogo nie zatrzymali 3 tyg temu sama zadzwoniłem na policje.Kradli dachówke.Dwóch na gorącym uczynku.Nikogo nie zatrzyali brednie.

Kasia

I bardzo dobrze bo nie potrzeba marnowac publicznych pieniedzy

Gość

Pan Kurzela niech się nie kompromituje. Temu człowiekowi nic jest niepotrzebne w mieście, oprócz deweloperskich bloków. W mieście wybuch kolejny skandal, bo Urząd Miasta dąży do umorzenia sprawy, która dotycz wycinki drzew na WOKCH, z dnia 3.03.2017. Tylko po to żeby FIB-deweloper nie poniósł kary finansowej i postawił tam kolejne blokowisko. Deweloper robi co chce, bo Władze miasta robią wszystko, żeby te tereny dostał deweloper. Pan Kurzela powinien odejść, ponieważ działa na szkodę miasta. Sprswa trefia do wszystkich mediów. Mieszkańcy są tak wściekli faktem, że deweloper nie poniesie żadnej kary. Tak jak dwa lata temu. Co się kuźwa w tym mieście dzieje? Pan Kurzela myśli, że Pruszków to jego prywatmy folwark? Czy pieniądze zrobiły swoje?

Gość

Zabytek jest prywatna własnością moze ktos zna właściciela i pogada z nim zeby oddał w ramach czynu społecznego ten budynek ??

Gość

Niech wystawią kolejne Czarne Dzieło Króli (CDK) . Co to za władza co nie dba o zabytki. wymienić ich w 2018 !

Gość

,,niedasie,, uratować tego zabytku, to proste

Gość

Kasa na zabytki idzie na miesięcznice i na zjazdy na Wawelu a nie do Gmin na zagospodarowanie zabytków.

Gość

Makabra, nie są zainteresowani. "Andrzej Kurzela: Miasto nigdy nie było zainteresowane tym obiektem". Proszę o ścisłość to aktualne władze nigdy nie było zainteresowane, miasto było bo to jego historia. Wstyd za zniszczenie tego "obiektu" będzie się ciągnął za wami zawsze.

lennox

Przyznam, że ja też zaczynałem tam edukację i nie była to żadna szkoła czteroklasowa tylko "normalna" podstawówka nr 5, Panie Kurzela. "Zawodówki" jakoś nie kojarzę, może dlatego, że mieszkałem już na Żbikówku, Poza tym, położenie obiektu jest w miejscu, gdzie wrony już zawracają, co wyraźnie widać na zdjęciu ... Nie dziwi, że od lat nie ma chętnych.

Gość

Hm. Za 2,9 mln jest do sprzedaży. Prawdopodobnie za działkę samą dostałby tyle jak nie więcej.

Gościówka

Z miłą chęcią przygarnę ten i ten na AK :) Na jeden już mam pomysła

Gość

Dlaczego nasi decydenci tak nienawidzą starego Pruszkowa. Niby obchodzą 100-lecie, ale zaprzepaścili już większość ( lista jest bardzo długa ) zabytków. "Chętnie przejmujemy zabytki,,," konkrety proszę, konkrety

uczęszczacz

Co za bzdury , tam sztukaterii nie było- w szpitalu? W latach 70-tych mróz szalał w klasach w zimę dlatego zamknęli szkołę ,okna były makabryczne jedyne co było, to super schody. Łazienki lepsze były na dworcu kolejowym. Porobić zdjęcia i rozebrać tam zawsze straszyło zła moc biła od tego miejsca może dlatego ,że był tam szpital.

Gość22

Skąd pieniądze na ratowanie zabytków jeśli cała kasa jest marnowana na grobowiec faraona Jana przy Zniczu.

Gość/Pruszków

Chciałbym wiedzieć, co to znaczy "trafił w ręce prywatne i od tamtego momenty zabytek niszczeje", kto w takim razie był odpowiedzialny za prywatyzacię ZNTK, kto dopuścił do dewastacji zabytku, jak ostatecznie obiektem "opiekuje "się konserwator zabytków?.

Gość

"Żeby właściciel chciał oddać za darmo ten budynek na potrzeby miasta, to owszem, ale jeśli chodzi o sprzedaż nie jesteśmy zainteresowani - mówi Andrzej Kurzela". Dla was towarzysze, zawsze własność prywatna ma wartość zero. Potraficie tylko trwonić wyciągnięte w podatkach nasze pieniądze, wypracowane ciężką pracą. Po prostu nie macie nawet chęci do rozmów o odkupieniu tego budynku z działką. Wieczni nieudacznicy.

Gość

Nowy zabytek CDK jest dla włodarzy miasta cenniejszy ;-)

Gość

Czyli nie zatrzymali podpalaczy i złodziei blachy z dachu po uprzednim telefonie od mieszkańca?

pamiętamy

za pałacyk porcelitu to chcecie odpalić deweloperowi dole , mimo że przed laty miał być oddany za darmo w zamian za korzystne zmiany w zabudowie osiedla

pamiętamy

za pałacyk porcelitu to chcecie odpalić deweloperowi dole , mimo że przed laty miał być oddany za darmo w zamian za korzystne zmiany w zabudowie osiedla

Gość

Proponuję obejrzeć filmiki na youtubie z tego miejsca. Nie sądzę by ktokolwiek zadał sobie tyle trudu by dla żartu sprawić wrażenie, że są tam odprawiane czarne msze. To nie jest tylko kwestia głupich graffiti na ścianie. Tam jest tron dla szatana, jakieś straszne figurki aniołów, martwe ptaki i znicze. A wszystko w doskonałym stanie, widać że to nie zostało zrobione kilka lat temu i nikt się tym nie interesuje. To wszystko wygląda na zadbane. Ja bym tam w nocy nie poszedł a i w dzień dwa razy bym się zastanowił.

Gość

trzeba było oddać działki na studziennej w zamian za ten pałacyk, a nie budować tam komunalnych bloków za 20 mln