24° Wtorek
21 Sierpnia

Śr

Czw

Pią

Sob

Nie

Pon
Pixabay

Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie!

Przypominamy, że w trakcie upałów pod żadnym pozorem nie zostawiać wewnątrz nasłonecznionych pojazdów dzieci, a także zwierząt. Zwróćmy uwagę również na osoby starsze i reagujmy jeśli ktoś potrzebuje pomocy.

Choć takich przypadków jest mało, to wciąż nie wszyscy potrafią zrozumieć, że nie wolno zostawiać dzieci we wnętrzu nagrzanego samochodu. Takie zachowania są skrajnie nieodpowiedzialne i mogą zakończyć się tragedią. Należy pamiętać, że przebywające w samochodzie dziecko narażone jest na niebezpieczeństwo przegrzania organizmu, które może doprowadzić do zagrażających życiu urazów narządów wewnętrznych oraz udaru cieplnego. Szczególnie narażone na wysokie temperatury są dzieci do lat 3, u których mechanizmy termoregulacji są niewykształcone, temperatura ciała wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Co więcej, dzieci w takich sytuacjach nie krzyczą ani nie płaczą, zazwyczaj są zdezorientowane i nie mają siły aby sygnalizować wołanie o pomoc. Nie zostawiajmy dzieci w autach. To samo tyczy się zwierząt! Gdy zauważymy taką sytuację mamy prawo wybić szybę w aucie, następnie niezwłocznie należy powiadomić policję.

Ale to nie wszystko. Z pozoru zwykła wycieczka na plac zabaw może spowodować nieprzyjemne sytuacje. Na słońcu metalowe elementy wyposażenia placów zabaw nagrzewają się, gdy o tym zapomnimy i posadzimy dziecko na huśtawce, może się to skończyć nieprzyjemnymi poparzeniami spowodowanymi przez gorące łańcuchy. Trzeba też pamiętać, że samochodowe foteliki również posiadają metalowe elementy (zapięcia) i podczas upałów również robią się niemiłosiernie gorące.

Pomocy mogą potrzebować też osoby starsze. Zwracajmy większą uwagę na otoczenie i nie bądźmy obojętni na wołanie o pomoc!


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 4

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

śliski kocyk wersja premium

Benek the Roman

Serio mamy tak tępe społeczeństwo, że trzeba takie apele robić???!!! Boshe...

Gościówa

Wiem, że to może straszne co napiszę, ale rodziców którzy świadomie zostawiają dzieci w nagrzanym samochodzie wychodząc np na zakupy najchętniej sadzałabym w zamkniętym, nagrzanym samochodzie i rozpoczynała relację live udostępnioną w internecie dla innych- może więcej nikomu nie przyszło by na myśl zostawiać bezbronne dzieci lub zwierzęta w aucie.

Gość

W samochodzie robi się bardzo gorąco nawet przy 20 stopniach na zewnątrz.