19° Sobota
22 Września


Seweryn Dębiński

Niespodzianka nabiera rumieńców

Jeden z najpiękniejszych zabytkowych budynków w okolicy odzyskuje dawny blask. Mowa o willi Niespodziance mieszczącej się w Grodzisku Mazowieckim. Jej biała elewacja i elementy wykończenia wprawiają w zachwyt.

Jeszcze do niedawna ta zabytkowa willa stała jakby zapomniana. Na działce przy ul. Kościuszki 12 otaczała ją dziko rosnącą zieleń, a budynek wystawiony na działalność czynników atmosferycznych powoli niszczał. Aż do końca 2015 r. gdy grodziski magistrat zajął się uporządkowaniem terenu. Nieco później w styczniu 2016 r. budynek Niespodzianki fachowo zabezpieczono, i tak czekał kolejny rok na rozpoczęcie rewaloryzacji.

Obecnie efekty widać już „gołym okiem”. Biała elewacja, drewniane elementy ozdobne w kolorze jasnobrązowym, metalowe balustrady o ciekawym wzornictwie, szara dachówka – przechodząc ul. Kościuszki trudno tego wszystkiego nie zauważyć. Krótko mówiąc grodziski zabytek promienieje. W pochlebnych słowach wypowiadali się na jego temat też mieszkańcy. – Jeśli mam być szczera, to nawet nie wiedziałam, że z takiego brzydkiego kaczątka może powstać taki ładny budyneczek. Stał tu odkąd pamiętam, jednak dobrego wrażenia nie robił, wręcz odwrotnie... Teraz cofam te słowa (śmiech) – powiedziała nam pierwsza napotkana mieszkanka Gro
dziska Mazowieckiego.

Według harmonogramu prac budowlanych Niespodzianka zostanie oddana do użytkowania w marcu przyszłego roku, jednak gros robót będzie wykonana jeszcze w tym roku. Kilka miesięcy wcześniej burmistrz miasta na łamach naszej Gazety WPR, a także portalu WPR24.pl zapowiadał, że w noc sylwestrową chętnie udzieli młodej parze ślubu. Czy pomysł jest aktualny? – Cała rewaloryzacja przebiega zgodnie z planem. Generalnie przygotowujemy się do uruchomienia Niespodzianki przed świętami Wielkiej Nocy, i rzeczywiście rzuciłem takie hasło, że udzielę ślubu w noc sylwestrową, ale do tej pory nikt się nie zgłosił. Więc zachęcam! Do końca roku zdążymy tyle zrobić, że ślubu udzielę – zapewnia Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

I właśnie ta zabytkowa willa ma być miejscem, w którym będą udzielane śluby. Ale nie tylko. Miasto chce organizować tam wystawy prac lokalnych artystów, głównie dzieł prezentujących Grodzisk. Niespodzianka przyjmować ma również utalentowaną młodzież, która interesuje się m.in. rzeźbiarstwem.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 11

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

hahahhahaha, udzielanie ślubów i chyba 10 miejsce dla kultury, niezłe wymówki, po to tyle kasy na remont przeznaczyli?

Gość

A co to za atrakcja dla nowożeńców udzielenie ślubu przez burmistrza ? To miałby być ślub czy kabaret ? Ostatnio jakiś pijany wójt udzielał ślubu i narobił samych kłopotów

Gość

Do Akipar 2017.11.04 11:11 Ale ja nie jestem gościem z 20:56. Ja jako przypadkowy czytelnik przeczytałem ze zrozumieniem Państwa dyskusję czyli dyskusję Gość 2017.11.03 20:56 i Gość 2017.11.04 09:44

Akipar

Link z Wikipedii pojawił się ponieważ to pierwsze z brzegu wyszukiwane hasło. Niech Pan nie próbuje przekonywać osób tylko do swojej racji, która jest błędna. Zrobił Pan błąd, jest Pan niedouczonym człowiekiem, proszę się przyznać, przeprosić i koniec tematu.

Gość

Do Akipar 2017.11.04 09:35 Widzę , że ci super niby wykształceni czerpiący wiedzę z Wikipedii nawet nie potrafią ze zrozumieniem przeczytać tego o czym piszą.

Akipar

Akurat Pan redaktor dobrze napisał, to niestety Pan Gościu z 20,56 jak i znakomita większość ludzi jest niedouczona i zdziwiona poprawnymi zachowaniami. Proszę wrócić do podstawówki, bo tam taką wiedzę się zdobywa. Proszę aby moje słowa puste nie były: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rewaloryzacja_(architektura)

Gość

Panie redaktorze rewaloryzować to mozna oszczędności w banku a budynek podlega rewitalizacji taki mały szczegół

do Gość hurra

Obwodnicy nie robi miasto tylko województwo, ot taki drobny szczegół umknął w tej zawiści :) Po co porównywać coś co pokazuje, żeś idiota? A jak miasto chce zrobić drogę, która ułatwi dojazd choćby do szpitala to pewnie sam protestowałeś, by tego nie robili, co nie? Rozdwojenie jaźni? To się leczy.

Gość

Dorwali się do koryta to rządzą nieprzerwanie od ponad 20 lat. Nawet w radzie miasta nie ma zbytniej rotacji tylko ci sami klakierzy, co przytakują każdą decyzję podjętą przez jaśnie pana. Pozwolenia na budowy wydają bez opamiętania. Teraz już na skrzyżowaniu przy stacji Shell po obu stronach będą stawiali następne pigalaki, zamiast przebudować skrzyżowanie , które jest zlokalizowane przy najgłówniejszych ulicach miasta. Teraz to będzie ciekawie. Kiedy się opamiętają ? Jak ich wy....

Anka

To nie byl brzydki budyneczek. Zapomniany przez lata, zaniedbany poprostu, przechodzący z rąk do rąk. Gmina sprzedala by po paru latach odkupic. Dobrze, ze teraz pod czujnym nadzorem konserwatora ta renowacja

Gość hurra

Po 24 latach na urzędzie za nasze pieniądze dokonano remontu ? Ile kamienic w których mieszkają grodziszczanie dokonano remontów przez te lata ? Co ważniejsze odnowiona willa, czy obwodnica ? Ale nobilitacja dla tego który przybył z PGR Książenice.