°


Ewelina Latosek

Nocna pomoc w nowych lokalizacjach

Trzy punkty Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej oraz dodatkowa karetka dla regionu – to zmiany, które podnoszą bezpieczeństwo medyczne.

Październik przyniósł wiele zmian w służbie zdrowia w naszym regionie. Od 1 października w pruszkowskiej bazie pogotowia stacjonuje dodatkowa 12-godzinna karetka. O dodatkowy zespół przez wiele miesięcy walczyli sami ratownicy medyczni. Falck Medycyna, który odpowiada za ratownictwo medyczne w naszym regionie nie mógł samodzielne zwiększyć liczby zespołów, bowiem to ile karetek pracuje na danym obszarze regulują zapisy Planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Ten w ostatnim czasie został zaktualizowany i do Pruszkowa trafiła dodatkowa 12-godzinna karetka. 

Dodatkowy zespół będzie dużym odciążeniem dla ratowników. Niewiele osób wie, że na Pruszków i Piastów przypadały do tej pory tylko dwie karetki (kolejne stacjonują m.in. w Otrębusach i Raszynie). Jedna to zespół „P” złożony z ratowników, druga to „S”, mająca w swym składzie lekarza. Pozostałe stacjonują w okolicznych miejscowoś- ciach, w tym m.in. w Otrębusach czy Raszynie i mogą służyć wsparciem tylko wtedy, gdy nie mają pilnych wezwań na własnym terenie. – Długo walczyliśmy o dodatkową karetkę dla tego regionu. Gdy Falck przejmował ratownictwo medyczne w Pruszkowie przy aneksowaniu umowy zabrano nam ten zespół. Teraz został przywrócony z czego bardzo się cieszymy, bo chodzi tu o bezpieczeństwo mieszkańców – zaznacza Wojciech Diadia, kierownik pruszkowskiego pogotowia. 

To nie jedyna zmiana. Od połowy września Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska zmieniła lokalizację. Zmiany wynikają z prac prowadzonych w Szpitalu na Wrzesinie. Chodzi tu o roboty modernizacyjno-remontowe w głównym budynku lecznicy. Na czas prac, czyli od 18 września br. do 31 marca 2018 r. Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska została przeniesiona na ul. Andrzeja 23, gdzie znajduje się również przychodnia specjalistyczna. 
Od 1 października uruchomiono punkty Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej w dawnym Szpitalu Kolejowym oraz w przychodni „Piastun” w Piastowie. Te dwa nowe punkty to duże udogodnienie dla mieszkańców powiatu pruszkowskiego, którzy nie muszą już jechać po pomoc lekarską „na Wrzesin”.

Przypominamy, że lekarz dyżurujący w NiŚPL udziela porad z zakresu podstawowej opieki medycznej. W dni powszednie dyżur trwa od godz. 18.00 do godz. 8.00 następnego dnia. W weekendy NiŚPL czeka na pacjentów od piątku od godz 18.00 do poniedziałku do godz. 8.00. Należy pamiętać, że w Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej pracują dwa zespoły lekarsko-pielęgniarskie. Jeden pracuje stacjonarnie, a drugi w razie konieczności będzie pracował wyjazdowo.

Jeśli nagle poczuliśmy się gorzej, zabolał nas brzuch, zabrakło leków na receptę, lub od kilku dni chorujemy i potrzebujemy konsultacji z lekarzem – powinniśmy udać się właśnie na Nocną i Świąteczną Pomoc Lekarską. Karetkę powinniśmy wzywać tylko w nagłych przypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji. 


Anna Sołtysiak
anna.soltysiak@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 7

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Reforma polega na przestawieniu mebli w pokoju, chodzi o to, ze coś się dzieje a efekt żaden , ale partii o to chodzi....

Gość

Dodam tylko że szpitsl na Wrzesinie "sąsiaduje" z ul. Andrzeja więc to żadne udogodnienia, a każda osoba na stałe zażywająca leki powinna zadbać o ich zapas dla własnego zdrowia i umożliwić skorzystanie z nocnej pomocy "nagłym przypadkom"

Gość z piastowa

W "Piastunie" od dawna była opieka nocna i świąteczna, więc brawo za je utrzymanie i nie zlikwidowanie!

Kasia

Szkoda tylko, że na dyżurze jest jeden lekarz bo nie ma niby pieniędzy na drugiego i kiedy ktoś wezwie karetkę to ten lekarz jedzie a pacjenci czekają 2-3 godziny...

Gość

Jak zwykle radz sobie sam. Nic nowego.

Gość

dziadostwo te starostwo w Pruszkowie zrobilo

Gość

Ale w Pistnie była tak pomoc także przed ta nieudolna reforma. Czyli nic się nie zmieniło a cała reszta to zwykła propaganda i rowincjonalne dziennikarstwo