25° Wtorek
18 Września

Śr

Arkadiusz Kosiński Facebook

Nowatorskie rozwiązania na Pszczelińskiej

W końcu kierowcy spokojnie mogą korzystać z ul. Pszczelińskiej, która przeszła modernizację. Co istotne, na drodze zastosowano szereg nietypowych rozwiązań. Jakich?

Dziury na Pszczelińskiej to już tylko wspomnienie. Jedna z najważniejszych dróg w regionie przeszła gruntowną modernizację. Nie brakowało obaw, że remont będzie wiązał się z wycinką drzew, jednak te udało się zachować. – W trakcie projektowania przebudowy ul. Pszczelińskiej na odcinku od ul. Jesionowej w Brwinowie do skrzyżowania z drogą wojewódzką ul. Warszawską w Otrębusach zastosowaliśmy szereg nietypowych a nawet nowatorskich rozwiązań projektowych, które – z jednej strony – pozwoliły na ocalenie alei starych drzew a z drugiej: zapewniły bezpieczeństwo użytkownikom drogi – podaje Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów.

Jednym z zastosowanych rozwiązań jest trasowanie drogi miedzy drzewami. Z punktu widzenia obserwatora zmiany nie są dostrzegalne, jednak jezdnia jest nieznacznie odchylona. Można powiedzieć, że droga wije się między drzewami. Kolejna sprawa to zwężenie jezdni przy cennych okazach. Przy Pszczelińskiej zastosowano krawężniki o obniżonej wysokości w rejonie korzeni drzew, zaś nawierzchnia chodników jest przepuszczalna dla wody i powietrza. Aby zachować względy bezpieczeństwa, ustawiono lustro poprawiające widoczność dla wyjazdu ze stacji kontroli pojazdów, gdzie drzewa ograniczają widoczność.

Krajobraz Pszczelińskiej wzbogaciły również nowe drzewa. – Całości dopełnia 51 młodych lip posadzonych na odcinku drogi w Otrębusach – a już niedługo: kolejnych kilkudziesięciu lip i kilku dębów na odcinku w Brwinowie, ale o tym przy innej okazji, bo to niespodzianka – zapowiada burmistrz Brwinowa.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 16

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

brwinowianin

BurmistrzBrwinowa 22:16: Jeśli chodzi o nowatorskie rozwiązania na ul.pszczelińskiej to jedynie jest to oświetlenie ledowe. Osobiście chcę patrzeć na Brwinów pozytywnie, ale jeśli widzę po każdym większym deszczu olbrzymią kałużę koło galerii Brwinów, bo zwyczajnie studzienki odprowadzające wodę są pozapychane błotem, liśćmi, badylami - bo nie sprząta się ulic - to jak mogę wobec takich zaniedbań patrzeć pozytywnie? To po co budować drogie odwodnienia ulic skoro wiadomym jest że u nas o to się nie dba? Wobec takiej polityki lokalnych władz, - polityki pt. - "nie sprzątamy miasta w ogóle" powinno się projektować ulice jak np. ul.Biskupicka - czyli chodnik idzie sobie 5 metrów od jezdni, która jest bez krawężników ale z rowami melioracyjnymi. Wówczas nie trzeba będzie w ogóle sprzątać i nikt nie będzie się czepiać... - i taniej w budowie, i taniej w utrzymaniu .

nexo

obiektywny 2017.09.22 15:55 Proponuję mniej reżimowych mediów, a więcej obiektywnych faktów. Straszne, że są ludzie wierzący w takie bzdury, dający się tak manipulować. Ten rząd nie jest niewygodny złodziejom, a wszystkim, którzy mają i używają szarych komórek. Tym, których ambicja sięga trochę dalej, niż do Korei Północnej czy Białorusi. Na szczęście nie wszyscy stanowią tak ciemną masę kupioną 500+, zbyt krótkowzroczną, by zrozumieć, że program ten finansują z własnej kieszeni. Obecny rząd niszczy wszystko na swojej drodze, od puszczy zaczynając, na relacjach międzynarodowych kończąc. Lansujący nierobów i nieudaczników, model socjalistyczny, nie sprawdził się nigdzie na świecie. My oczywiście mamy powtórkę z historii. W imię walki z dawno martwym komunizmem, przywracamy go na nowo. Tym razem pod patronatem facetów w czarnych sukienkach. Brawo! Ciężko pomyśleć, że owa walka z duchami - komunizmem, Niemcami służy wyłącznie celom politycznym?! Społeczeństwem w konflikcie z wyimaginowanymi wrogami, zarządza się łatwiej, jednoczymy ciemną masę przeciw jednemu, fikcyjnemu wrogowi. Do tego zawłaszczenie banków czy odbudowa państwowych stoczni - hasełka dla ludzi nie mających pojęcia o gospodarce. Podobnie sprawa wygląda na rynku ubezpieczeń. Stworzono państwowy TUW, który płaci krocie za reasekurację międzynarodową i jej pośredników. Jest to czysta fikcja by omamiać prostych ludzi. Efektem jest kompletna niegospodarność i stanowiska dla partyjnego garnituru. Mamy marionetkowy rząd pacynek sterowanych przez niedowartościowanego maminsynka, do spółki z gościem od radia z "twarzą". Doprawdy, jest się z czego cieszyć!

Tomek

Do obiektywny, musisz zmienić nick na stronniczy raczej. Mówisz że były inne standarty? Masz rację, były czysciutkie dziurawe drogi i krzywe chodniki, pamiętam że nie miałem gdzie iść na spacer z córką bo strach było ze wypadnie z wózka. W mieście jest zawsze dużo do zrobienia i nie da się zrobić wszystkiego na raz po tylu latach zaniedbań poprzedniego burmistrza. Rozumiem że odzyskanie terenów po byłym SGGW też bylo niepotrzebne bo poprzednik nie był tym zainteresowany a może liczył na kolejnego developera i następne bloki

Gość

Obiektywny, żałosne że ktoś wierzy w te bajki.

Gość

@obiektywny Nie Polski, tylko katolicki niestety. A deficyt jest, tylko został czasowo ukryty przez odroczone zwroty VAT, kosztem tysięcy przedsiębiorców. Takie są fakty nt. tego rządu. Populizm w czystym wydaniu i psucie relacji z każdym, z kim się da.

obiektywny

Do Tomka: Zdecydowanie były wówczas wyższe standardy utrzymywania czystości w gminie niż obecnie ! Gdyby kandydował zagłosowałbym na niego. Paradoks polegał na tym, że miał wielu przeciwników! Podobnie jak obecnie rządz PiS - pierwszy Polski rząd, który nie ma deficytu budżetowego, który odzyskuje sektor bankowy, który mówi NIE - Nimecom, a jednak dla wielu jest to "zły rząd" Dla kogo zły? - DLA ZŁODZIEI - tak w skrócie i uproszczeniu !

Gość

OK, Tomku, dbajmy jak nie będzie pliniejszych spraw. Za kasę zmarnowaną na pałacyk i podobne bzdury, powstałby wiadukt. Z pałacyku i innych przybytków kultury skorzysta garstka. Po wysoką kulturę i tak trzeba będzie odwiedzić teatr czy galerię sztuki w Warszawie, po niższą, któreś z kin. Pałac tego nie zmieni i nie przyniesie żadnych korzyści lokalnej społeczności, poza bandą pociotków, która zostanie tam zatrudniona by zabijać bąki. Obwodnica przydałaby się wszystkim. Poza kierowcami, docanią ją mieszkańcy bo pozwoliłaby na wyprowadzenie znacznej części ruchu tranzytowego z rynku i okolicznych ulic. Obecny układ jest permanentnie niewydolny, a "nasze" władze skupiają się na bzdurach - kwiatku do kożucha. Kiedy w Brwinowie powstała jakaś nowa ulica? Kiedy zrobiono cokolwiek by poprawć przejazd? Działania ograniczają się do pogarszania obecnych rozwiązań (vide Pszczelińska) lub łatania dróg jakimś odpadowym syfem. Nie ma żadnej wizji rozwoju i rozbudowy miasta, jedynie utrwalania jego zaściankowości.

Tomek

Widzę że niektórym było lepiej jak rządził Guzik i gmina była na OSTATNIM miejscu w Polsce pod względem wykorzystania środków z UE i nic nie było robione. Jeszcze parę lat temu w Brwinowie nie było jednego prostego chodnika a do parku strach było wejść. A ul. Pszczelinska była słynna z tych dziur na całą Polskę. A pałacyk jest zabytkiem o który należy dbać...

Gość

Komentując poniższe słowa Pana Kosińskiego, mamy niedoróbkę na miarę naszych możliwości. Czy jest zatem powód by się nią chwalić? Zamiast drogi umożliwiającej swobodny przejazd, mamy "szybko wykonaną" prowizorkę pełną upierdliwych i niebezpiecznych rozwiązań. Rzeczywiście, niesłychany to powód do dumy! Żeby chociaż trwały jakiekolwiek prace nad alternatywnym przejazdem przez Brwinów. Ale nie, zatkajmy ten zakorkowany grajdołek jeszcze bardziej, utrudnijmy przejazd. Będziemy za to mieli zaj...ty pałacyk i inne bzdury, bo tym pewnie żyją mieszkańcy. Zupełnie opacznie wyznaczone priorytety gminy! Brak planu rozwoju infrastruktury! A co z tego wynika, wieczne zacofanie i małomiasteczkowość.

Gośka

Panie Burmistrzu ,ja również czasami krytykuję niektóre brwinowskie pomysły .Wczoraj miałam ,,przyjemność " jechać ową ulicą i .....niestety krytykanci mają rację. To nie są ,,nowatorskie rozwiązania "ale spory bubel drogowy !

Gość

Zwężająca się nagle jezdnia zagraża bezpieczeństwu! Nie są się w stanie swobodnie minąć tam większe pojazdy, a mniejsze są spychane z drogi. Nie trzeba długo czekać, a dojdzie tam do tragedii. Jedyna pociecha, że może wówczas prokurator zajmie się pomysłodawcą tego rozwiązania.

BurmistrzBrwinowa

Brwinowianin, 2017.09.21 godz. 15:49, zejdź proszę na ziemię! W 2014 roku protesty ekologów i grupy mieszkańców zatrzymały przebudowę ul. Pszczelińskiej: wówczas przebudowa zakończyła się na skrzyżowaniu z ul. Pedagogiczną w Brwinowie. Gdybyśmy - zamiast się dogadać z ekologami - zaczęli z nimi wojować, to przebudowy ul. Pszczelińskiej nie byłoby jeszcze przez jakieś 3-5 lat, bowiem tyle potrwałaby droga administracyjna. Czytam Pana/Pani wpisy na mój temat i nie uważam, że zachowuje się Pan stronniczo-negatywnie, bowiem wszystko co zrobię Pan kontestuje i krytykuje. Nie mam czasu a czasami szkoda mi tracić energię na dyskusję z Panem/Panią. Niemniej, sugeruję trochę wiecej obiektywizmu w Pana/pani opiniach. Pozdrawiam ciepło. Arkadiusz Kosiński. Burmistrz Gminy Brwinów. www/facebook.com/Arkadiusz.Kosinski

Gość

Piszą bzdury przy pasach na wysepkach krawężnik jest wysoki i zakończony na płasko czyli mijając wysepkę jak uderzę kołem to w najlepszym przypadku rozwalę felgę.Ogólnie po tylu latach mijania tej ulicy jest super ale strasznie dużo niedoróbek i błędów.

Tomek

Ty brwinowianin, kto Ty jesteś? Wszystko komentujesz i nic Ci się nie podoba tylko ciągle krytykujesz burmistrza. Pewnie sprowadziles się z jakiej zajebistej dziury gdzie było pięknie i nic Ci nie pasuje.

jola

wyciąć to ciebie powinni

brwinowianin

Dokłatdnie jak napisał pan burmistrz, czyli wszystkie WADY tego projektu przedstawił w pozytywnym świetle ! - to się nazywa umiejątność manipulacji ludźmi :)!!! 1) Drzewa powinny być wycięte bo zagrażają bezpieczeństwu, już są zniszczone krawężniki przy tych zwężkach - bo zwyczajnie kierowcy nie mieszczą się tam, zwłaszcza większymi autami 2) Stry drzewostan w perspektywie kilku lat przyczyni się do wysadzania nowej nawierzchni i deformacji drogi 3) Od początku roku wytykam burmistrzowi zaniedbania w zakresie sprzątania ulic, i jak np. w zeszłym roku samochody myjące kilka razy w roku sprzątały miasto - tak w tym roku tylko raz ! To jest efekt zwyczajnej złośliwości b.Kosińskiego, który chcąc mi pokazać - KTO TU RZĄDZI, zwyczajnie robi na odwrót. Ale co śmieszne on tylko ze mną walczy :) - mam osobistą satysfakcje. 4) Krawężniki jezdni obok tych starych drzew są zbyt wysokie (dokładnie odwrotnie jak napisał burmistrz), a powinny być takie na równi z jezdnią, mój szwagier już sobie rozwalił felgę w samochodzie - serio! Projekt generalnie podoba mi się zwłaszcza nocą z tymi ledowymi światłami :) - jednak byłoby ładniej i estetyczniej, a zwłaszcza bezpieczniej gdyby wycięto ten stary drzewostan sadząc nowe młode drzewka.