13° Poniedziałek
25 Czerwca

Wt

Śr

Czw

Pią


czytelnik

Nowe zasady wycinki drzew

Od 17 czerwca w życie wchodzi nowelizacja ustawy o ochronie przyrody. Wraz z nią zmieniają się przepisy dotyczące wycinki drzew prowadzonej przez osoby fizyczne. W ich myśl konieczne będzie zgłoszenie zamiaru wycinki do urzędu.

Po zgłoszeniu zamiaru wycięcia drzewa będziemy musieli poczekać na wizytę pracownika urzędu. Ten w ciągu 21 dni od zgłoszenia będzie musiał przeprowadzić wizję lokalną oraz sprawdzi czy drzewo lub krzew który chcemy usunąć nie jest chronione. Wycinkę będziemy mogli przeprowadzić po kolejnych dwóch tygodniach, o ile urząd nie wyrazi sprzeciwu. Na wycinkę będziemy mieli sześć miesięcy. Jeśli nie wykonany jej w tym terminie, konieczne będzie złożenie kolejnego wniosku.

Warto tu podkreślić, że powyższe zasady dotyczą jedynie wycinki na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Co więcej w okresie pięciu lat od dokonania oględzin właściciel nie może przeznaczyć nieruchomości pod działalność gospodarczą. Jeśli to zrobi za wycinkę każdego drzewa będzie musiał wnieść stosowną opłatę. Jeśli już dziś planujemy wycinkę i przeznaczenie działki pod działalność gospodarczą to musimy złożyć odpowiedni wniosek.

Nowa procedura związana z wycinka to nie jedyna zmiana wprowadzana przez nowelizację ustawy. Zmiana obejmuje również przepisy dotyczące drzew, które możemy usuwać bez wcześniejszego zgłaszania. Bez zezwolenia możemy wyciąć drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza:
– 80 cm w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego,
– 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
– 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.


Anna Sołtysiak
anna.soltysiak@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 7

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Może to spowolni szaloną deweloperkę w Pruszkowie... Ciekawe co na to podwładny Prezydenta Starzyńskiego, Pan Wiceprezydent Kurzela....

Zapora

Ci co tak kochają drzewa to najwięcej je niszczą nawet nie wiedzą ze drzewa iglaste tlenu nie produkują, a ci co mają na swoich terenach drzewa to je szanują i je zasadzili , ich nie można pozbawiać prawa o decydowaniu o swojej własności to dzieki im macie czym oddychać ,mózgi macie i tak niedotlenine bo piszecie bzdury. Niszczycie przyrodę jadąc do lasu i po lasach samochodami , kładami płoszycie zwierzynę itp. -dobrze wychowani niedouki!

Gość

To TBS na budowie na Studziennej zdążył. A przepraszam oni teraz i poprzednio zgodę na wycinkę dogodnych drzew z Urzędu otrzymywali. To ten urząd bardzo liberalny jest. http://forum.studzienna.pruszkow.pl/index.php/topic,216.0.html

Gość

Po komentarzach widać, że rodzice źle was wychowali, bo nie nauczyli was szacunku do drzew, dzięki którym oddychacie. Nie powiedzieli rodzice, że drzewa to wasze drugie płuca? To dzięki nim możemy żyć i istnieć na tej planecie. Po co wy żyjecie? Was też nie powinno być.

Gość

Normalnemu człowiekowi drzewa nie przeszkadzają. Człowiek jest najgorszym gatunkiem na ziemi, który niszczy wszystko co go otacza. Człowiek niszczy ziemię na której jest gościem. Czasem warto się zastanowić, czym będziemy oddychać jak zniszczymy drzewa, wycinając je do pnia? Połowa ludności też nie powinna istnieć na świecie, a żyje i niszczy bez opamiętania. Człowiek jest gorszy od zwierzęcia.

Gość

gdyby można było ciąć jak do tej pory , to właśnie teraz ludzie by te drzewa sadzili na swoich działkach , a tak dupa nikt normalny już drzewa a nie posadzi

zapora

To tak samo jak było za komuny i po , bo te ograniczenia to jak uzyskać pozwolenie na wycinkę. Czyli wróciliśmy do dawnych czasów , wszystko zależy od urzędnika , a nie własciciela.