°


Seweryn Dębiński

Nowy sprzęt do pomiarów szkodliwych pyłów

Pruszkowska straż miejska zakupiła urządzenia do pomiarów szkodliwych pyłów, składających się na smog. Dzięki nowej technologii funkcjonariusze będą mogli zbadać jakie zanieczyszczenia wydobywają się z kominów poszczególnych domostw.

2 lutego w Urzędzie Miasta w Pruszkowie odbyło się szkolenie funkcjonariuszy straży miejskiej w zakresie stosowania w praktyce urządzeń do mierzenia przekroczeń zanieczyszczenia powietrza w związku ze spalaniem niewłaściwego paliwa stałego w piecach. Zaprezentowano też zakupione urządzenia kontrolno-pomiarowe. Wszystko po to aby poprawić jakość powietrze, którym przecież stale oddychamy.

– Wszystkie działania podejmowane przez urząd w ramach różnych programów niskoemisyjnych zmierzają do tego, by jakość powietrza była coraz lepsza. Niedawno przekazywaliśmy urządzenia do poprawy jakości powietrza we wszystkich przedszkolach i szkołach podstawowych w Pruszkowie. Te urządzenia już tam funkcjonują i zdają egzamin. Bardzo istotnym działaniem, które prowadzimy to dofinansowanie do wymiany pieców starych i nieekonomicznych. Tych pieców wymieniliśmy w ubiegłym roku około pięćdziesięciu – mówił podczas spotkania prezydent Pruszkowa Jan Starzyński.

Jak urządzenia będą wykorzystywać strażnicy? Oczywiście do badania jakości powietrza. Na przykład gdy zajdzie podejrzenie, ze jeden z sąsiadów spala odpady wystarczy zawiadomić straż miejską. Wówczas funkcjonariusze podczas kontroli będą wykonywać pomiary nowymi urządzeniami. – Jeżeli strażnicy zauważą, że w danym rejonie naszego miasta normy są przekroczone, będą śledzić co jest przyczyną. Oznacza to wejścia do gospodarstw domowych i firm. Jeżeli zdarzy się, że ktoś spala odpady to odbyte kontrole i pomiary będą dowodem w sprawie – powiedział nam Włodzimierz Majchrzak, komendant Straży Miejskiej w Pruszkowie.

Dowiedzieliśmy się też, że w niedalekiej przyszłości mieszkańcy poznają dokładne dane o jakości powietrza. Na stronie internetowej urzędu i straży miejskiej dostępne będą raporty. Pomiary byłyby dokonywane w danych miejscach miasta, o konkretnej godzinie.

Na początek do strażników trafią trzy urządzenia o łącznej wartości około 90 tys. zł.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 12

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Pieniądze wydane, syf we wiosce że hej, SM-brak udokumentowanych osiągnięć.

Gość

PSL rządzi w miastach i miasteczkach mazowieckich. Ciemnota łyka wszystko tak jak kiedyś wyższość margaryny nad masłem , a dzisiaj dziwią się dlaczego masło takie drogie.

Gość

z mieszkania mojego sąsiada capi jak z afrykańskiej chaty , można to jako tako zmierzyć? to może gmina zrefunduje mu mydło albo kuwetę dla kota...

Gość

No proszę jakie cuda sprawia kampania wyborcza. Przez tyle lat "nie dało się" a tu takie zaskoczenie. Pytanie czy rzeczywiście strażnicy będą kontrolowali kominy, czy to tylko ustawka

Gość

I tka nic nie zrobią.

Gość

Podpowiedź: warto skontrolować wszystkie warsztaty "mechaniki" samochodowej. W wielu z nich do ogrzewania wykorzystuje się przepracowany olej silnikowy. W wielu także w kozach i innych wynalazkach spalane są plastikowe opakowania po olejach, wsady filtrów oleju, zużyte czyściwo i inne wyjątkowo niebezpieczne odpady.

Gość

te 90 tyś. można było przeznaczyć na wymianie kopciuchów , ale widać lepiej karać niż zapobiegać- tak łatwiej

SYNJANA

OCZYWISCIE W GRODZISKU INFORMACJE O ZANIECZYSZCZENIU SA JUZ OD DAWNA.PRUSZKOW JAK ZAWSZE PLANUJE.NIE MA JAK ZARDNY WODZ.FAJECZEK I SIE POmysli...czas na zmiany.

Gośćaa

Proponuje tu i teraz pisac i zglaszac trucicieli i nie przejmowac sie ze kogos nie stac - a jak ktos ma problemy finansowe to niech tez napisze to sie zrzucimy na wegiel

Gość

A w Piastowie to dopiero taki sprzęt potrzebny. Władzo weź przykład z Pruszkowa.

Alchemik

Kasa wyrzucona w błoto. Skoro starszaki nie widzą źle zaparkowanych aut, śmieci wywalających się ze śmietników w parkach i innych temu podobnych w city Pruszków to trudno wymagać by ganiali z detektorami. PS. może to głupie ale przynajmniej homologowane te detektory bo w mieście magistra wszystko jest możliwe

Gość

Jedna wielka lipa podpisali kontrakt z dostawą czujników i bałahen ludzi zaprawiajom