16° Wtorek
16 Października

Śr

Czw

Pią

Sob


Ewelina Latosek

Od poniedziałku pojedziemy bez dowodu i OC

Od 1 października kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC. Wchodzi w życie zapowiadana od miesięcy zmiana przepisów.

Już od najbliższego poniedziałku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC nie będzie karana mandatem. Nie będzie więc potrzeby, by się martwić, jeśli wyjedziemy z domu i nagle okaże się, że dokumenty auta zostawiliśmy w domu. Na odejście od karania za brak dowodu rejestracyjnego przy kontroli drogowej pozwala przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacja ustawy o ruchu drogowym.

Kierowcy nie muszą wozić wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) podczas kontroli sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK, a dokładniej w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie. Od dnia 1 października 2018r. w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie.

Przepisy nie dotyczą prawa jazdy i dowodu osobistego. Kierowca nadal musi mieć je przy sobie. Może również spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).


Ministerstwo Cyfryzacji
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 9

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Każdy inaczej opisuje. Gdzie jest ustawa na która można się powołać. Od 1 października dowód rejestracyjny i polisa OC mogą zostać w domu dzisiaj 11:05 Zapowiadane niedawno zmiany w prawie wejdą w życie szybciej, niż się spodziewaliśmy. Już od pierwszego października kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia (OC). Ministerstwo cyfryzacji dotrzymało słowa i wprowadziło już rozwiązania prawne oraz technologiczne, dzięki którym nie trzeba będzie mieć przy sobie dokumentów auta i potwierdzenia zawarcia polisy OC. Wszystkie służby uprawnione do kontroli drogowych będą miały dostęp online do danych auta już od 1 października. Uwaga! W dalszym ciągu kierowcy będą musieli wozić ze sobą prawo jazdy – za jego brak grozić może mandat w wysokości 50 zł. W związku z tym, że policjanci będą sprawdzać dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców poprzez zamontowane w pojazdach komputery, zmieni się także procedura w przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Szczegółów jednak jeszcze nie znamy. Dowód rejestracyjny będzie potrzebny podczas wizyty na badaniu technicznym, przy sprzedaży auta i podczas wyjazdu za granicę. Oczywiście nadal trzeba go odbierać z urzędu w ramach procedury rejestracji samochodu. W dalszym ciągu najpierw otrzymamy pozwolenie czasowe (czyli dowód tymczasowy), który dopuszcza pojazd do ruchu na 30 dni. Później trzeba odebrać docelowy dowód rejestracyjny

Rafał

W bazie UFG można sprawdzić każdy pojazd po nr rejestracyjnym gdzie ma OC, wystarczy wejść na stronę UFG - każdy ma do tego dostęp, jest też apka do pobrania przygotowana przez UFG do pobrania na telefon.

Gość

Stwierdzenie "nie ma obowiązku" nie oznacza, że nie powinniśmy zabierać ze sobą dowodu rejestracyjnego. Nadal powinniśmy mieć go przy sobie podczas jazdy. Ta zmiana dotyczy głównie sytuacji awaryjnych gdy nieumyślnie nie weźmiemy dokumentów. Ludzie użyjcie głowy.

Gość

Rząd, a w szczególności obecnie miłościwie nam panujący tylko pozornie dba o dobro obywatela, a tak na prawdę ciągle robi pod górę uczciwie pracującym... bo gdzieś trzeba zbierać na "pińcetplus. Teraz przy większości stłuczek będzie wzywana policja zamiast napisać oświadczenie (bo jak je spisać skoro sprawca nie będzie miał przy sobie dokumentów?). Jak przyjedzie policja to obligatoryjnie leci mandacik. Z mandaciku pieniążki trafiają do budżeciku. Tak oto miłościwie panujący stworzyli sobie kolejne narzędzie do dojenia obywatela! Szczerze to wolałem już jak w********li te ośmiorniczki...

Libertarianin

Nie istnieje żaden przepis obligujący do noszenia dowodu osobistego przy sobie ;) pytanie czy to niewiedza redakcji czy ministerstwa cyfryzacji ;)

Gość

Posiadanie dowodu osobistego przy kontroli drogowej chyba nie jest obowiązkowe...

X

W przypadku kolizji gdy sprawca nie będzie miał kwitka OC przy sobie trzeba będzie wzywać policję. A ten dowód osobisty to pierwsze słyszę że trzeba mieć w samochodzie.

Gość

Mogliby jeszcze zrezygnować z obowiązku jeżdżenia z blankietem prawa jazdy. Przecież mogą sprawdzić uprawnienia po dowodzie osobistym.

silver

Co to znowu mamy stan wojenny? Wtedy obowiązkowo trzeba było nosić przy sobie dowód osobisty. Teraz nie, a dziennikarzyna nie wie o czym pisze.