°


Straż Miejska w Grodzisku Mazowieckim

Ogromna kara za wycinkę, ponad 1,1 mln zł

Sprawa rozpoczęła się od zgłoszeń mieszkańców i interwencji straży miejskiej. Chodzi o usunięcie drzew bez zezwolenia na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki. Wydział ochrony środowiska wszczął z urzędu postępowanie i wymierzył firmie ogromną karę finansową.

– Po dokładnym przeanalizowaniu akt sprawy i wizji lokalnej zweryfikowano, że drzewa zostały wycięte bezprawnie. Ustalono, że na działkach wycięto kilkaset drzew, z czego 16 sztuk drzew gatunków: Brzoza brodawkowata, Sosna pospolita i Klon zwyczajny, na które właściciel powinien uzyskać stosowne zezwolenie Burmistrza Grodzisk Mazowieckiego – poinformował Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim.

Jak nieoficjalnie udało się nam ustalić chodzi o działki zlokalizowane w miejscowości Opypy. To sporych rozmiarów teren, który należy do jednej firmy. Za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia wymierzono karę pieniężną w wysokości ponad 1,1 mln zł – zgodnie z art. 88 ust 1, art. 89 ust 1 i 4 oraz art. 85 oraz zgodnie ze stawkami opłat za usunięcie drzew.

Według przepisów ustawy o ochronie przyrody podmioty gospodarcze nie są zwolnione z obowiązku uzyskania decyzji, co do wycinki drzew, których obwody na wysokości przekraczającej 130 cm wynoszą: 100 cm w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej, platanu klonolistnego oraz 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.

– W ważnym interesie społecznym gminy jest dbanie o zdrowie jej mieszkańców oraz czystość środowiska naturalnego, a usunięcie drzew jest aktem ostatecznym i nieodwracalnym dla środowiska. Dlatego bardzo prosimy mieszkańców naszej gminy o zgłaszanie do Wydziału Ochrony Środowiska niepokojących Państwa aktów wycinki drzew, a jeżeli zamierzają Państwo usunąć drzewa sugerujemy kontakt z naszym Wydziałem – apeluje wydział ochrony środowiska grodziskiego magistratu.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 13

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Ale niech chociaż zasądzają kary. Może w końcu coś ruszy i ze ściągalnością.

Manski

Wielki krzyk że ten co wyciął drzewa zapłaci karę. To dopiero wydana decyzja administracyjna od której są kolejne stopnie odwoływania się i jak znam życie to gość na pewno nie zapłaci, a ten szum wokół całego zfarzenia jest po to żeby innych zniechęcić. Pamiętacie jak Hołowczyc gnał na mazurach drogą jak wariat, i co zapłacił ? Wcale nie zapłacił bo sprawa się przedawniła i tylko jego adwokat zarobił.

Hbx

Sam sobie odpowiem bo sprawdziłem, tak. To jest w Opypach okolice Polnej róży.

hbx

może ktoś powiedzieć czy to chodzi o ten lasek w okolicach ulicy Polnej Róży 52°6'6.322"N, 20°40'30.671"E Czy to inna wycinka... tak się zastanawiam, bo ostatnio sporo tych drzew ubywa :(

Marek

W parzniewie ten od ociepleń wyciol 100 drzew przy rzece i nic była policja bez zezwolenia i nic

Gość

A w Pruszkowie FIB-DEWELOPER chce wybudować kolejne osiedle, ale tym razem na terenach zalewowych i powodziowych o najwyższym stopniu zagrożenia powodzią. Garaże podziemne. FIB wie o tym, ale ma to w nosie. On przecież nie będzie tam mieszkał. Ludzie którzy dadzą się skusić na kupno mieszkania, bo zielono, blisko WKD(prawie na torach), utopią pieniądze w prawdziwym błocie. On rączki,, umyje" i powie- widziały gały, gdzie kupowały. Pan deweloper nie powie, że to trern powodziowy. Takich rzeczy się nie mówi. Odwierty były robione na pół metra w głąb ziemi. W każdym odwiercie zaraz była woda. To cwaniak, nad cwaniakami.

Gość_3.14

Jak w grę wchodzi taka kasa ( kara ) to nagle okaże się że w trakcie wycinki własność nieruchomości była przeniesiona na osobę fizyczną ( tylko dokumenty od notariusza nie wpłynęły do wydziału ksiąg wieczystych ) i wycinka odbyła się zgodnie z prawem , bo przecież osoba fizyczna może wyciąć wszystko na swojej działce i jest to zgodne z obowiązującym prawem , a notariusz napisze wsteczny akt przeniesienia własności za drobny ułamek kwoty ewentualnej kary .

Wgm

Tiaaa, zawiadom służby..... Znam gościa co wezwał policję gdy widział jak ktoś nielegalnie wycinał drzewa ( też w opypach) i.... Zapłacił 500 zł mandatu ( nota bene głupi był że go przyjął, ale po prostu są jeszcze ludzie którzy myślą że policja jest po to żeby nam służyć a nie doić) za nieuzasadnione wezwanie policji.

Gość

Kilkaset drzew to także potężne pieniądze zw sprzedaży drewna

Gość

Karę wliczy w cenę osiedla? Spróbuj sam tak zrobić. Sprzedajesz np. samochód o wartości 50 tys. Krzyknij klientowi 70. Zobaczysz co usłyszysz.

Gość

Super, wreszcie coś może ruszy

Gość

Te karę wliczy się w cenę osiedla i po sprawie :)

Gość

pier........o komuna