17° Poniedziałek
15 Października

Wt

Śr

Czw

Pią

Sob

grodzisk.pl

„Oj, będzie się działo!”

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 14 stycznia. W tym roku zbiórka będzie prowadzona w celu wyrównania szans w leczeniu noworodków. – W najbliższym Finale skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych – powiedział Jurek Owsiak, prezes zarządu WOŚP.

Wybór celu, dla którego zagra Wielka Orkiestra nie jest łatwy... – Wybór celu Finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musi podjąć Zarząd naszej Fundacji. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji. Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować. A to nie jest łatwe – wszyscy zwłaszcza w ostatnich dniach widzimy, z jak wieloma bolączkami boryka się dziś cały system ochrony zdrowia w Polsce – mówi  Jurek Owsiak.

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiło 3,8 tys. urządzeń medycznych za kwotę blisko 122 mln zł. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów.

W większości oddziałów neonatologicznych sprzęt od Orkiestry stanowi podstawę nowoczesnego wyposażenia. Orkiestra prowadzi też na co dzień ogólnopolskie programy medyczne, których celem jest wsparcie zdrowotne noworodków – Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków oraz Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków.

Jednak po raz ostatni ta dziedzina medycyna była kompleksowo wspierana przez Fundację WOŚP po 21. Finale (styczeń 2013 roku). Od tego czasu mija już 5 lat, a to w świecie medycyny długi czas. Na całym świecie nastąpił znaczący rozwój nowoczesnych technik leczenia i opieki nad noworodkami i wcześniakami, a w Polsce nałożył się na to dodatkowo proces zmian systemowych w organizacji ochrony zdrowia. Spowodowało to gwałtowny wzrost potrzeb zgłaszanych przez szpitale.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 10

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Złoty melon pęknie ;-)

Hare Kryszna

Ciekawe ile mieszkań kupił za pieniadze z tych puszek. Inwestycja w naklejki plus oczywiście marchuana lub inne narkotyki dla ochotników co stoją i sępią od biednych emerytów pod kościołem - szybko sie zwraca. Błoto i przygodny seks na woodstoku na szczęście za darmo. Ciekawe co w tym roku Nergal i ksiądz Sowa dadzą na aukcje WOŚP. Może flaga KODu z autografami albo romantyczna kolacja ze Swetru

Jąkała

Dziadostwo popierane przez starostwo i wpr24

Gość

Jurek ogórek

Gość

Nigdy mu nie dam

Tusk z sld

Precz owsikiem

PiS

Mam nadzieje, że nasz nowy premier w końcu zlikwiduje i zakaże takich akcji. Tylko zbiórki prowadzone przez Naszego Ojca Dyrektora Doktora Tadeusza Rydzyka powinny być legalne. Reszta powinna być traktowana jako wyłudzenia.

Zez

A zapewne ksiunc z ambony wygłosi źe "wolontariusze zbierają na aborcje i eutanazje zamiast modlic sie na mszy" (tak nakazuje sekta PiS) ale może ten żund PiSowski przestanie wspierac łojca "oszusta" RYDZA który jest oszustem i naciągaczem i już dawno powinien przestac być księdzem.POPIERAM JURKA OWSIAKA tyke dobrego juź zrobił a żund PiS uarów wspomaga milionami sekte z Torunia a guru RYDZEK tylko się smieje jak to mochery dają mu kasiore.

Q

Ale pis-uary będą pluć jadem!

Gość

Wspierajcie WOŚP !!! Jurek to jedyny człowiek któremu jeszcze można zaufać .