19° Sobota
22 Września


archiwum

Pamiętajmy o bezdomnych

Późna jesień i zima to szczególnie trudny okres dla osób bezdomnych. Nie zapominajmy o nich, szczególnie gdy temperatury stają się coraz niższe.

Co roku w okresie jesienno-zimowym w naszym kraju z powodu wyziębienia organizmu gminie kilkanaście osób. Policja apeluje, aby reagować w sytuacjach, gdy zauważymy osobę śpiącą na przystanku, ławce, w altanie śmietnikowej. Wystarczy jeden telefon do odpowiednich służb, a możemy komuś uratować życie.

Kiedy słupki na termometrach zmierzają ku ujemnym temperaturom, a za oknami panują niekorzystne warunki pogodowe wtedy bezdomnych czeka ciężki los. Często dochodzi do odmrożeń kończyn, a w najgorszych przypadkach do śmierci. I choć temperatury nadal są dodatnie, to bezdomni już mogą potrzebować pomocy.

Osobom bezdomnym z pomocą często przychodzi straż miejska, która monitoruje pustostany, parki czy ogródki działkowe. To głównie w takich miejscach osoby bezdomne szukają schronienia przed chłodem. Strażnicy apelują również do mieszkańców, by ci informowali o miejscach przebywania osób bezdomnych. – Jeden telefon może uratować ludzkie życie – podkreślają.

W jesienne i zimowe miesiące warto również zwrócić uwagę na osoby starsze, często samotne. Zdarza się, że z różnych przyczyn nie radzą sobie z codziennymi obowiązkami, np. napaleniem w piecu. Warto zapytać czy nie potrzebują naszej pomocy.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 6

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Ja rozumiem jeszcze te sto lat czy kilkadziesiąt lat temu, ale teraz będąc bezdomnym można normalnie żyć, masa schronisk, masa darmowych jadłodalni, nawet robotę takim znajdują, sam swojego czasu poznałem paru ludzi którym potoczyło się tak a nie inaczej i wtedy akurat byli bezdomni No i jak wyglądali? Ano jak normalni ludzie, czyste, schludne ubranie, umyci, pachnący, pracujący Tylko że oni byli po prostu bezdomnymi a nie zawszonymi obszczanymi menalami na własne życzenie, menelstwem gardzę i to się powinno tępić a nie litować się nad śmierdzielami z własnej woli, ja już nawet rozumiem że jak od lat codziennie chlasz to z dnia na dzień nie przestaniesz, ale można chlać i nadal pozostać człowiekiem, to po prostu wynika z chęci, a menele mają wywalone i taki stan rzeczy im pasuje, więc my też powinniśmy mieć wywalone na nich Bezdomnemu pomogę, człowieka z problem wysłucham, menela przekopię

Jarek

Do Makowa powinni przesac bezdomnych !

Zapora

Jarek PIS o nich pamięta , a o ciebie du.pku zapamięta tatalna targowica z błaznami : schetyną i ryśkiem petru w Brukseli.

Gość

Przede wszystkim to bezdomni powinni sami o sobie pamiętać. Są noclegownie tylko warunkiem jest pozostanie w trzeźwości.

Gość

Proponuje udać się na żbików,jeśli naprawdę chcecie pomóc.

Jarek

Niech PiS o nich pamieta !!!