16° Wtorek
16 Października

Śr

Czw

Pią

Sob


grodzisk.pl

Pawilon Kultury w Grodzisku zaprasza za Światowy Dzień Serca

30 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Z tej okazji w grodziskim Pawilonie Kultury przy ul. Westfala 3 odbędzie się spotkanie i prelekcja specjalisty kardiologa. Będzie można też m.in. wykonać bezpłatne badanie EKG i pomiar ciśnienia tętniczego.

W Grodzisku Mazowieckim od końca sierpnia organizowana jest akcja „Dzień dla serca”. Mieszkańcy mogą bezpłatnie wykonać ekg, zmierzyć ciśnienie oraz skorzystać z konsultacji lekarzy – kardiologów. W trakcie spotkań przeprowadzane są prelekcje na temat profilaktyki chorób serca. Można również porozmawiać z dietetykami, wykonać pomiar BMI (wskaźnik masy ciała) oraz sprawdzić swój wiek metaboliczny. Dużym zainteresowaniem cieszy się pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej, podczas którego mieszkańcy mogą nauczyć się, jak poprawnie wykonać sztuczne oddychanie ratujące życie. Do tej pory w „Dniu dla Serca” udział wzięło ponad 400 osób.

Kolejne spotkanie już 30 września, czyli w najbliższą niedzielę. Wydarzenie odbędzie się w grodziskim Pawilonie Kultury przy ul. Westfala 3 w godz. 11-14. Tego dnia pojawią się krwiodawcy z Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża im. Jana Kustosza przy Gedeon Richter Polska. Codziennie w całej Polsce potrzebne są setki litrów krwi, przykładowo do przeszczepu serca zużywa się średnio 5–6 litrów. Krwiodawstwo nie boli, nie uzależnia, nie powoduje skutków ubocznych. Jest darem serca.

Tego dnia będzie można wysłuchać prelekcji kardiologa na temat objawów, konsekwencji i leczenia: chorób wieńcowych, zawałów serca, nadciśnienia tętniczego, migotania przedsionków (z uwzględnieniem udaru mózgu). Ponadto będzie można bezpłatnie wykonać badanie EKG, pomiar ciśnienia tętniczego, skorzystać z porad dietetycznych, a także wziąć udział w pokazie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 2

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Jaki darmowy EKG, każdy może w przychodni iść do ambulatorium i zrobić sobie codziennie EKG.

Gość

Dzień serca - tylko dlaczego taka reklama tuż przed wyborami ? Każdy kto musiał skorzystać z SOR w szpitalu w Grodzisku Maz, wie ile GODZIN trzeba czekać na spotkanie z kardiologiem - o ile się doczeka. W tym mieście (księstwie) PSL na jesieni na gwałt sadzi się kwiatki i stawia ławeczki - dlaczego tego nie czyniono na wiosnę. Czy tak wygląda gospodarność - czy trzymanie się koryta ? Zamiast wydawać pieniądze z sensem np. zarybić stawy Walczewskiego , dzięki temu mieszkańcy złowiliby sobie rybkę, a jaką korzyść mają patrząc na kwiatuszki co chwila podlewane ? Zamiast zagospodarować rzeczkę Mrowną władza woli wydawać ogromne pieniądze na kwiatuszki, jak widać susza niczego radnych nauczycieli ziemi Grodziskiej nie nauczyła.