18° Piątek
19 Października

Sob

Anna Zwolińska

Piastów doczeka się węzła przesiadkowego?

Władze Piastowa snują plany stworzenia węzła przesiadkowego w samym sercu miasta. Pomysł jest, potrzebne są tylko pieniądze. Realizacja zadania zależy od tego czy miastu uda się zdobyć dofinansowanie.

Piastowscy włodarze próbują rozwiązać problemy z zanieczyszczeniem powietrza. Jednym z tych działań jest zachęcenie mieszkańców do zostawienia swoich samochodów i korzystania z komunikacji. Kłopot w tym, że parkingi przy piastowskim dworcu kolejowym są zapchane (mimo tego, że kolej podmiejska nie jeździ). Dodatkowo przystanki autobusowe linii ZTM są oddalone od dworca kolejowego o kilkaset metrów.

Jest jednak wizja rozwiązania tych problemów. Piastowscy włodarze chcą stworzyć w mieście węzeł przesiadkowy i to... na wiadukcie! – To działanie wymaga zbudowania specjalnej platformy dla autobusów, tak aby te mogły zatrzymywać się na szczycie wiaduktu nie tamując jednocześnie ruchu. Pasażerowie ruchomymi schodami zjeżdżaliby na peron kolejowy i przesiadali się do pociągów – mówi nam Grzegorz Szuplewski, burmistrz Piastowa. – To oczywiście koncepcja. Zdajemy sobie sprawę, że może to być technicznie niewykonalne. Prowadzimy rozmowy z PKP. Chcielibyśmy, żeby projekt przygotowały firmy realizujące inwestycje kolejową – dodaje.

Dogodny węzeł przesiadkowy dla pasażerów autobusów to jednak nie wszystko. Piastowscy włodarze systematycznie zwiększają liczbę miejsc parkingowych po obu stronach dworca kolejowego. Pojawiła się również wizja budowy parkingu typu park&ride. To swego rodzaju próba „uporządkowania” okolic dworca. – Planujemy przebudowę parkingu, na którym dziś jest postój taksówek. Same taksówki chcemy przenieść przed budynek dworca. To podwójne udogodnienie. Taksówki będą bliżej zejścia do tunelu, a my stworzymy więcej miejsc parkingowych, dla tych osób, które chcą zostawić swoje auto przy stacji i przesiąść się do komunikacji – dodaje Szuplewski.

Ostatnim ogniwem są autobusy. Piastowscy włodarze chcą kupić elektryczne pojazdy, które miałyby obsługiwać miejskie linie. Na początku mowa o trzech autobusach. Z podobnego rozwiązania chcą skorzystać również włodarze Grodziska czy Pruszkowa. Jednak zakup elektrycznych autobusów do obsługi linii P1 i P2 w Piastowie to nie wszystko. – Chcemy zwrócić się do ZTM by do obsługi linii 716 i 717 również skierowane zostały autobusy niskoemisyjne – zaznacza burmistrz Piastowa.

Wartość zadania, na które składa się stworzenie węzła przesiadkowego, budowa parkingu oraz zakup autobusów oszacowano na 13 mln zł. – Złożyliśmy wnioski na dofinansowanie tego przedsięwzięcia. Możemy liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 proc. tej kwoty. Teraz musimy już tylko czekać na pomyśle rozstrzygnięcie – podkreśla Szuplewski. A co jeśli wspomnianego dofinansowanie nie uda się uzyskać? – Wtedy zrezygnujemy z realizacji tych pomysłów – dodaje piastowski włodarz.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 56

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Nawet w naszej stolicy brakuje biletomatów przy przystankach a ten narzeka na brak automatów w takim małym mieście jak Piastów. Co za ludzie tutaj mieszkają?!!?!?!

Gość

W Piastowie nawet brak automatów z biletami na przystankach...

Gość

A co ze ścieżkami rowerowymi? Chyba znalazły się w katalogu science-fiction.

Gość

A co jeśli wspomnianego dofinansowanie nie uda się uzyskać? – Wtedy zrezygnujemy z realizacji tych pomysłów – dodaje piastowski włodarz. I wszystko w temacie. Pomysłów to i Ja mam jak się kładę spać przed odczytaniem liczb w totka. Budować platformy jak 80% Piastowa ma roz........lone drogi i nie posiada utwardzonej nawierzchni tylko grzęzną w błocie jak w średniowieczu.

Gość

bo i nic ci się nie należy robaku, mopsiarzu, trzeba było myśleć a nie robić dzieci

Gość

Kogoś tutaj naprawdę nieźle pogrzało, nawet chciałem to obszerniej skomentować ale to jest pomysł tak absurdalny że nawet nie ma sensu zaczynać

Wilku

Martinez, napisz proszę tutaj co proponowałeś w sprawie ronda. Piszę bez złośliwości, bo jestem ciekaw. Zmiana ronda na turbinowe wydawała mi się krokiem w dobrą stronę, ale mogę być w błędzie. Myślę, że lektura dobrze posłuży też mieszkańcom, bo mieli wyobrażenie jakie olewactwo prezentują politycy.

Gośćmmm

Prośba do tytanów intelektu z SUŁKOWSKIEGO, sprawdzcie zaklepany budżet Piastowa na 2018 rok. To nic trudnego. Tak ta najważniejsza ulica w historii wszechświata i okolic będzie remontowana W CAŁOŚCI. Przestańcie już pisać te swoje brednie.

Hahahaha

No chyba że znowu wy dostawiliście

Beka z typa

Hmmm przeciwnicy obecnego burmistrza pilnują żeby komentarze miały odpowiedni wskaźnik plusów hmmmmmmm... Desperacja?

Hmmm...

Pracowite żuczki znowu minusują komentarze niewygodne dla burmistrza Szuplewskiego. Desperacja, czy odrabianie pańszczyzny?

Marcin

W wyniku błędu urzędnika z Mopsu, przez rok nie otrzymywaliśmy żadnej zapomogi. Rodzina wielodzietna matka na wychowawczym, ojciec stracił pracę. Zero dochodu, wydatków dużo. Wielikrotnie z żoną stawialiśmy się w Mopsie aby dowiedzieć się o jakąś pomoc socjalną ale mówiono nam że to się należy po roku bezrobocia. Pierwszy raz byliśmy w takiej sytuacji życiowej aby prosić państwo o pomoc. Człowiek bez pracy w depresji, żyć się nie chce, bo nie ma za co, pętla finansowa się zacieśniała! Urzędniczki Mops odpowiadały że nic się nie należy. Przejedliśmy oszczędności życiowe plus pożyczkę. Po roku znalazłem pracę i jest ok. Jednak dowiedziałem się że zapomoga nam się należała! Napisałem do zwierzchnika Mopsu czyli do burmistrza Szuplewskiego prośbę o uregulowanie zaległości! Odpowiedział że wtedy się należało a teraz już nie bo mam prace! Tak mnie Szuplewski potraktował. Ale na takich przyjdzie czas rozliczenia, jeśli nie tu na ziemi to tam wyżej! I nie nakarmi się taki na krzywdzeniu człowieka leżącego! Nie zazna taki spokoju ducha i jego kariera policzona!

Martinez

Odnosząc się do problemu organizacji ruchu na rondzie Kaczorowskiego w Piastowie - często nazywanego właśnie rondem chaosu, warto również wspomnieć o dużym "wkładzie" starostwa pruszkowskiego w obecną sytuację. Zarządzana przez starostę Gołosia jednostka administracji samorządowej, przyjęła bowiem do realizacji fatalną i pełną błędów ideowych organizację ruchu, pogłębiającą obecny już wcześniej problem. Tymczasem właściwy sposób eliminacji punktów kolizyjnych przedstawiłem zarówno staroście Gołosiowi, jak i burmistrzowi Szuplewskiemu w obszernym piśmie. Według mojej wiedzy, do dzisiaj nic w tej sprawie nie uczyniono. Warto o tym pamiętać w kontekście nadchodzących wyborów.

Gość

Nie sprawdzili czy pomysł jest wykonalny, ale klepią gębami ile wlezie. Co sądzić o takich mędrcach?

Gość

To niby miasto ?????????? ... transport miejski --- linnie zrobione bez żadnej logiki a rondo to wizytówka głupoty !!!!!!!!!!!!.Czy wreszcie ktoś uporządkuje ten chaos .Wszędobylski brud i psie kupy --- a targ to skandal. To cud .ze jeszcze epidemia nie wybuchła --- niemoc urzędu i sanepidu . I po co nam taka władza bardzo kosztowna w utrzymaniu .........

Martinez

Megalomania polskich samorządowców ma tyle wspólnego z inwestowaniem, co krzesło - z krzesłem elektrycznym. Ja nazywam to zwykłym wyprowadzaniem publicznych pieniędzy na konta wykonawców owych "słomianych misiów". Powiem więcej, organicznie nie znoszę samorządowców-lobbystów, używających retoryki "inwestycje"ponad wszystko. Ktoś na tym zarobi - choćby na samym projekcie, podatnik zapłaci, a władza się podlansuje. Nie i jeszcze raz nie! To czysty populizm. O jakości życia świadczy konsumpcja indywidualna i dostępność usług publicznych. Tak jest w krajach germańskich od Norwegii przez Danię, Niemcy po Szwajcarię. I te kraje uznaje się za wzorce dobrostanu. No ale kursujące po miastach szwajcarskich tramwaje mają często po 50 lat i nikt z nimi nie walczy że stare. Nikt nie wymienia też chodników przed każdymi wyborami. Tymczasem typowa polska nowomodna logika legitymizowana od 2007 roku przez wszystkie środowiska opiniotwórcze, polega na przesuwaniu nakładów na tzw. inwestycje kosztem rozmiaru eksploatacji. Buduje się nowe przychodnie (bo tu branża budowlana może się odwdzięczyć i wziąć np. takiego urzędnika czy polityka na zastępcę prezesa firmy której nagonił zleceń) ale jednocześnie redukuje zakres usług (bo koszty stałe, zaś kasa poszła na wkład własny pod środki UE). Kupimy nowe autobusy (nawet elektryczne) - a niech się tłuszcza cieszy, no ale potniemy i ograniczymy rozkłady jazdy. Kupimy nowe WKD-ki, a następnie podniesiemy ceny biletów bo "zainwestowaliśmy" (czytaj głupio wydaliśmy). W moim odczuciu to patologiczny i korupcjogenny system, w którym przedstawiciele instytucji publicznych działają już nie w interesie publicznym, ale kosztem tego interesu.

SUŁKOWSKIEGO

Gosciu, który tak klamiesz, że robią ulice Sułkowskiego! Tłumacze jeszcze raz! Urzędnicy miejscy z Naszego Piastowa postanowili wybudować niewielki odcinek drogi. Tylko na dojazd do nowo budowanych bloków komunalnych. Taka ich laurka przedwyborcza? Ponawiam pytanie gdzie jest projekt przebudowy do wglądu? Kiedy cała ulica będzie mieć utwardzoną nawierzchnie??!!

suweren

Panie Szuplewski mieszkańcy już zdecydowanie przekonali się, że jest pan szują i krętaczem a na domiar złego to się okazało, że jest pan zdziecinniałym nieodpowiedzialnym człowiekiem, zadłużać miasto do 2029r. i jednocześnie rozpościerać bajkowe nierzeczywiste wizje sprzeczne z interesem mieszkańców to szczyty megalomani a takich ludzi trzeba się wystrzegać jak bomby atomowej, tak więc serdeczne dziękujemy za wykonane inwestycje choć to jest psi obowiązek każdego kto by nie był burmistrzem, lecz na takie traktowanie mieszkańców przez pana i pańskie ugrupowanie nie jesteśmy w stanie się godzić, zaklinanie rzeczywistości już panu nie pomoże, a większość mieszkańców już zrozumiało jaki popełnili błąd dając mandat zaufania, lecz teraz to będzie mandat karny abyś szanowny już więcej nie tykał się spraw miasta i mieszkańców

Gośćxxxx

A może by tak galerię handlową zbudować na dworcu pkp, wówczas nie obowiązuje zakaz handlu w niedzielę

Gość

Człowieku od Sułkowskiego,czy ty jesteś ograniczony ?czy z tworek uciekłeś?przejdź się Sułkowskiego,to zobaczysz że jest robiona ulica

Gość

Szuplewski. Wyjdź. Starczy.

Gość

najpierw niech zrobią porządne rondo! Co za gamonie to wymyślili --- bo co dotychczas zrobią to spieprzaą . i sprzątać .sprzątać bo zyjemy w sredniowieczu !!!!

SUŁKOWSKIEGO

Przebudowa ulicy jest tylko na niewielkim fragmencie od Sowińskiego do Żbikowskiej - czyli typowo pod folder dla mieszkań komunalnych. Gdzie cwaniaczku można znaleźć informacje kiedy cała ulica od Bohaterów pod Konotope będzie mieć położoną utwardzoną nawierzchnie ?

Ewa

Jeśli Piastowscy włodarze nie potrafią zapewnić bezpiecznej drogi dla dzieci do Szkoły (ul. Norwida zagraża ludziom) to nie wierzę w jakiekolwiek ambitniejsze plany.

Gość

Szanowani Państwo Będą następne WyborySamorzadwe. Mądrze musimy podejść do tematu. Miastem powinien rzadzić,kierować człowiek z głową ,mający doświadczenie w zarzadzaniu. Człowiek,który będzie słuchał i radził się swoich wyborców. Platformy,schody to bzdury. Wjezhac na wiadukt nie można zima. Prosimy bajki i wizje snuć w swoim domu. Niech PAN nie buduje zamków na lodzie panie Burmistrza.

Gość

No proszę ...Jaka fantazje ma nasz burmistrz. Widać ,ze to ani humanista ,ani inżynier. Fantazjuje na koniec kadencji. Po co? PAN przez ostatni okres źle się zapisał w pamięci mieszkańców. Proszę zejść na ziemie.Ruchome schody....za Przyzwolenie na Obwodnicę.Zero szacunku dla mieszkańców,którzy dali Panu mandat sprawowania władzy.

Kasjer

Ale bajki! Sz. i reszta ekipy już liczy jak by tu kolejną obwodnicę w Piastów wpuścić?

Gość

czy to jeszcze kac imieninowa trzyma burmistrza....... ale musiała być libacja ........

pola

poproszę o autobus do Ożarowa a nie jakieś platformy (platforma się jednoznacznie kojarzy z nędzą )

Gość

Niech dogadają się z ZTM i puszcza linie z zajezdni redutowa przez ul Bodycha i Warszawską na Ursus niedźwiadek. Mogą też połączyenie zrobić z WKD. Ta linią Piastowska to dramat. Dzieci do szkoły i tak chodzą w każdą pogodę na piechote.

Gość

Gościu z 2018.04.27 12:51 przestań w końcu pisać o Sułkowskiego bo mnie zaraz szlag trafi! Nie mieszkam na Sułkowskiego a wiem że ulicę robią. Wyjdź przed dom, zainteresuj się zamiast pisać to samo w każdym temacie!

Gość

Ja lubię te Piastowskie wieści. Basen się nie opłaca bo można pojechać do Pruszkowa, Ożarowa lub Ursusa i wtedy jest blisko. I strefa ZTM się nie opłaca bo to drogo i lepiej zrobić jeszcze jedną przesiadkę w Ursusie. A tu taka innowacja. Ciekawe kiedy Piastów zażąda dostępu do morza ;)

Gość

Jeszcze tylko brakuje aby przejście dla pieszych ze światłami na szczycie wiaduktu zrobili, a jeśli nie to perony o 100 m trzeba wydłużyć, bo inaczej te schody ruchome pasażera na torach wysadzą.

Gość

A kiedy remont Sułkowskiego?

Cezar

Mieszkam w Piastowie przy granicy z Pruszków em. Skażenie powietrza w miesiącach listopad marzec pochodzi nie z samochodów ale z palenisk w domach jednorodzinnych.Pan Szulpiewski powinien ogłosić program wymiany wszystkich pieców węglowych na gazowe i współfinansować go a nie zajmować się nieistniejącym skażeniem z samochodów.

KajkoKokosz

koncepcja wydaje się git, ale czy któregokolwiek z lokalnych decydentów interesują takie projekty?

Gość

głupich nie sieją sami się rodzą a naiwni takich wybierają na swoją zgubę

Piastun

@Gość 2018.04.27 09:30 - a właśnie że ma-Teolog sekty wyznaniowej obrządku pazernego na środki publiczne to piastowska rzeczywistość ;-)

Gość

o czyje powietrze ten człowiek chce dbać o piastowskie czy warszawskie ? Jeżeli nawet technicznie będzie to możliwe to te samochody przyjadą do Piastowa zasmrodzą go i zakorkują a kierowcy i pasażerowie pojadą do pachnącej Warszawy. Ponad to wiemy co się dzieje z wiaduktem gdy popada nawet odrobina śniegu i autobusy nie mogą pojechać pod wjazdy z jednej i drugie strony wiaduktu, a nawet osobówki na letnich oponach, będzie istny cyrk na kółkach. Czy ten człowiek jest poważny czy tylko udaje głupiego przed wyborami ? Jeżeli taka lokalna władza ludziom poda na umysł to już się nie dziwię tym z parlamentu i rządu. Boże chroń Piastów przed takimi wizjonerami.

JN

Eee, dlaczego niewykonalne? Tylko nie żadne platformy a bliźniaczy wiadukt (tak żeby były po dwa pasy w każdym kierunku) i przystanek może być. Przy okazji byłoby miejsce i ścieżkę rowerowe nad torami - która wcześniej czy później i tak powstać musi. Jakieś 30-50 milionów zł i zrobione...

hbc

Większej głupoty jak te platformy to nie słyszałem, wykonać się na pewno da... ale jakie koszty (projekt, budowa, utrzymanie) Natomiast miejski autobus elektryczny, który by dowoził do dworca jak najbardziej tak. Park & ride też ok, ale nie zmniejszy ruchu samochodów w Piastowie, co najwyżej zmniejszy ruch do Warszawy.

Gość

Do Piastun 2018.04.27 08:16 - teologia i bajkopisarstwo to to samo, jedno i drugie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością . :)

Gość

"Zdajemy sobie sprawę, że może to być technicznie niewykonalne". Nic dodać, nic ująć

Gość1

Co za ludzie w tym mieście? Wszystko krytykują. Dla mnie ten pomysł z windą z wiaduktu jest czadowy. Tylko jak go zrealizować?

ewa

za chwilę ktoś nam obieca Niderlandy...

Gość

Absurd z tymi platformami i schodami ruchomymi jak z tramwajem pruszkowskim po laczniku WKD-PKP. Choc obie inwestycje rodem z sci-fi i tak mialyby wiekszy sens niz CDK, tor kolarski czy stok narciarski na gorce smieciowej na Gasinie. Matko, co za region, co za mozgi, a wody jak nie bywalo, tak i nie bedzie.

Gośćxxxx

Take tam science-fiction

Gość

trzeba wyciągnąć więcej pieniędzy z Unii i pobudować rewelacyjne parkingi typu parkuj i jedz jak na Hallera potem CBA zafunduje włodarzom bransoletki i lud Piastowy zostanie uwolniony znikną wszelkie problemy ot i wielka filozofia

Olo

Monitoring byś belzebubie naprawił. Może lotnisko. Powiedział Panu doradca że to w baranów a nie u barana?

Piastun

Te elektryczne autobusy będą oczyszczać powietrze po tirach jadących obwodnicą. Myślałem, że Szuplewski teolog a on bajko pisarz ;-)

Pio

On jest poważny? To może zrobić ursus lub Pruszków nie małe miasteczko bez infrastruktury. Ten chłop chce zadłużenia miasto na kwoty niemieszczace się w głowie. Burmistrz po nim będzie mógł cerowac skarpety pod tym wiaduktem żeby dorobić do rat za pomysły szulerskiego

Gość

Fajnie, że Pan burmistrz ma czas snuć koncepcje i opowiadać o swoich wizjach dziennikarzom. Szkoda, że nie ma odwagi rozmawiać z mieszkańcami i unika spotkań. Mówię tu również o ostatniej radzie miasta z dnia 24.04.

Gość

A kiedy Piastow doczeka sie basenu? Jest on bardziej potrzebny mieszkańcom

Gość

Chce zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, zwiększajac ruch ? Ciekawa koncepcja, godna Grzegorza! :-)

Nana

Idą wybory.

Gość

A może gwiazę śmierci pan Szuplewski wybuduje