16° Wtorek
16 Października

Śr

Czw

Pią

Sob


Bolo Skoczylas

Piastów na niechlubnej liście zanieczyszczonych miast

Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała ranking najbardziej zanieczyszczonych 50 miejscowości w Europie. Na liście znaleźliśmy Piastów.

Z pewnością nie jest to ranking, którym gminy chciałyby się pochwalić. Zwłaszcza, że smog to ostatnio temat na topie. Wiele mówi się o szkodliwych pyłach, m.in. mikrocząsteczek PM2.5, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. W miejscach gdzie powietrze jest najgorsze szczególnie narażone są nasze drogi oddechowe i układ krążenia. 

Niemalże na końcu listy, bo na 43. miejscu znalazł się Piastów. I choć jest niemal na końcu, to nie ma powodów do zadowolenia. Wręcz przeciwnie. Lista obejmuje wszystkie kraje Unii Europejskiej.  Badacze wzięli pod uwagę średnie roczne stężenie pyłu PM2.5. W Piastowie przekracza on 30 µg/m3. Miejscowości z pierwszych pięciu miejsc przekraczają 40 µg/m3.

Na koniec przypomnijmy tylko jak chronić się przed smogiem. W czasie gdy obecność szkodliwych pyłów znacznie przekracza normy, zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 37

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

wieloletni mieszkani

Mieszkam na ul. Sienkiewicza ale po stronie "odnowionej" na pierwszym miejscu zaznaczę jak jest to możliwe,że na całej ul. Sienkiewicza nie ma ani jednego śmietnika. Butelki które się walają pod płotami powinien posprzątać pan burmistrz + radni. Często spaceruję z Dziećmi i współczuję mieszkańcom ul. Sienkiewicza nie odnowionej czyli za ul. Dworcową. Stan ulicy tragiczny bez chodników +dziura na dziurze. I te dwa domy Sienkiewicza 47(dom był tynkowany 2 lata temu a komin czarny) i Sienkiewicza 39. Wystarczy spojrzeć na kominy i widać czym kto pali. Po godz. 17 już dzisiaj nie da się tam spacerować. Palą czym popadnie. pan burmistrz zainwestował taj jak piszecie w tężnie krzaczki itp. 6 milionów złoty. Co dało by realnie wymianę pieców w około 700 domach. Nie wspomnę o remoncie ul. Sienkiewicza. Idą wybory i i tak nie będziemy mieli wyboru wybierzemy mniejsze zło...

Śmierdzący.palacze

Na Sienkiewicza w Piastowie w budynku komunalnym mieszka rodzina majętna dwa samochody palą śmieci w piecu nie z biedy ale ze sknerstwa myją auta na posesji dewastują mienie gminne Urząd przymyka oczy i jeszcze chce im dać mieszkanie bo jest ich dużo nie patrzą na to że w skarpetach maja poupychane pieniądze które spokojnie starczyły by na drugie własne mieszkanie albo przynajmniej na część kredytu .Jest ich dużo mają dziecko nie ważne że jego matka to awanturna alkoholiczka Zaczęli nawet chodzić do kościoła żeby pokazać się obecnym włodarzom jaka to bogobojna rodzina Taka obłuda zwycięża nad uczciwością oto cały NP

Gość

SŁOIKI dawno zaatakowały Piastów Teraz czekamy tylko na przejmowanie mieszkań

piastowiak

A co w związku z zanieczyszczeniem powietrza robi (nie)miłościwie nam panujący burmistrz Szuplewski? Wycina drzewa. Ostatnio z 10 dużych na Wojska Polskiego, żeby zrobić tam absurdalny chodnik przedzielony ścieżką rowerową. Kto w ogóle zatwierdził coś takiego?! Za chwilę wybory to nastąpiło nagłe wzmożenie robót i w Alei Tysiąclecia na odcinku między Orzeszkowej a Tesco zaczęli sadzić jakieś krzaczki. A z tydzień wcześniej po przeciwnej stronie drogi wycięli jakieś 3-4 spore klony jesionolistne. To co prawda chwasty drzewne, ale jednak dawały tlen. W biuletynie (dez)informacji miejskiej o smogu i o tym, że Piastów jest w czołowej 50-ce miast Polski ani słowa. Precz z teologiem Szuplewskim i Naszym Piastowem. do Edwarda - jak ktoś zadzwoni na policję i zapłacisz mandat to obawiam się, że ci się to przestanie kalkulować. Kara za palenie toksycznymi śmieciami (jak plastiki) w piecu to z tego co wiem 5000 zł. P.S. We wczorajszej debacie warszawskiej Korwin powiedział, że nie ma żadnego smogu, więc nie mamy się czym przejmować :)

Gość

co nas nie zabije, to nas wzmocni, to chyba kredo Naszego Piastowa i ich szefa, a może jest to układ z ZUS-em aby skrócić okres wypłacania emerytur w tak zaludnionym mieście, to znowu wrócimy do okręgów jednomandatowych co dla NP byłoby na rękę, przecież i ta tężnia chyba ma temu służyć bo naiwne staruszki siedzą i im się wydaje, że zdrowie wdychają a to smog wdychają, wszystko to jest sprytnie wymyślone aby obniżyć poniżej 20 tys populację miasta.....

Tubylec

Wynajdowanie dookoła trucicieli nie za bardzo ma sens jak przyjrzymy się wykresom zanieczyszczeń. Bo raczej nie samoloty i samochody a nawet ciecie z dmuchawami bo akurat miotłę diabli wzięli. Skoro w lecie jest w miarę dobrze to zapylenie wzrasta lawinowo jak tylko robi się chłodniej . Więc wniosek jest jeden, to kominy domów nie podłączonych do elektrociepłowni ! Zapewne władza o tym wie ale zamiast dofinansować ludziom "przejście na gaz" miga się od decyzji wydając kasę na głupoty ! Na prawdę chyba w magistracie już nikt nie myśli skoro przy takich zanieczyszczeniach PZP zezwala na stawianie dużych obiektów mieszkalnych. odsuwając problem na przyszłe pokolenia.

Tubylec

Aż prosi się o pozew zbiorowy wobec zarządu miasta, bo ilość zaniechań rządzących jest w tej materii olbrzymia. Tak właściwie to władza nie robi nic ! Zamiast sadzenia krzaczków i budowania ścieżek rowerowych tam gdzie one są zbędne trzeba było dofinansować wymianę pieców. Skoro burmistrz działał jak działał przyszła pora na nas obywateli Wybory za pasem !!!

Zatruty!!!

Spalarnia płyt meblowych, Piastów na ulicy Regulskiej 66!!! NIECH ZAMKNĄ TĘ SPALARNIE!!!

Zyczliwy

Marcin.W i jego...ze wsi tam powinien mieszkac! On kocha Piastow i Lodz !

SYF NAD PIASTOWEM

Gdzie, komu, w jakiej formie zglaszać jak na posesji, czy w firmie, gdzie trwa produkcja wywalają syf-całą tablicę mendelejewa kominem? CZY KTOŚ MA SPRAWDZONE INTERWENCJĘ? CZY POLICJA MA OBOWIAZEK INTERWENIOWAĆ?CZY LEPIEJ DZWONIĆ NA 112 I NIECH Z TAMTĄD ZGĹASZAJĄ, W KOŃCU TO TELEFON INTERWENCYJNY PROSZĘ O POMOC W TEJ SPRAWIE.

Gość

W Piastowie widać mierniki oczadziały, i stad ten cały galimatias..., nieprawdaż?

Gospodarz

A na Mrocznych Stronach i Biuletynie dezInformacji UM cisza znaczy cenzura partyjnej wspólnoty mazowieckiej.

Precz.z.układami

Urząd nic w tym zakresie nie robi wręcz nagradza trucicieli zamierza mieszkania budowane na Sulkowskiego rozdawać rodzinom nie potrzebującym mało zarabiającym ( jak obiecywał na antenie TVP3 Burmistrz) ale takim które mu sprzyjają nie ważne że dewastują i trują miasto Rodziny których sytuacja materialna jest na tyle dobra że stać ich na własne mieszkanie albo co najmniej na wynajęcie wracają do slamsów żeby tylko dostać nowe mieszkanie Nie jedna z tych osób ma swój dom albo mieszkanie które potem będzie wynajmować Zgłaszają się na zamianę cale rodziny gdzie większość z tych ludzi nie mieszkała latami a urząd z różnych powodów przymyka na to oczy .Zobaczymy ile osób niepełnosprawnych naprawdę potrzebujących dostanie mieszkania przystosowane do ich potrzeb ,czy nie będzie tak że dostanie chory np na astmę czy serce (przedstawiając lipne zaświadczenie) a nie ten chodzący o kulach czy jeżdzący na wózku Tak wygląda przydział lokali komunalnych w Piastowie Większość ludzi krytykujących budownictwo komunalne ma słuszne pretensje ze pod budynkami tymi stoją fury warte po kilkadziesiąt tysięcy złotych CZYJA TO WINA ?

Gość

W Piastowie można tylko zdechnąć.

Piastun

Po zmianie burmistrza atmosfera się oczyści ;-)

Gość

A nocne trucie przez ZAP

tak to ja

Ciepłownia Pruszków, samoloty, autostrada, aleje, gumówka, kilkadziesiąt zakładów produkujących wyroby z gumy lub plastyku, wewnętrzny brak nadzoru nad palącymi śmieci, sprzątanie chodników dmuchawami,...pewnie można znaleźć inne źródła zanieczyszczania miasta.

Gorset

Nie polecam Piastowa jako miejsca do zamieszkania

GośćAgata

ZAKLADY AKUMULATOROWE POWINNY PONIEŚĆ WSZYSTKIEGO KOSZTY ZWIĄZANE Z ZANIECZYSZCZENIEM MIASTA A WLODARZE MIASTA(20 LAT WSTECZ I OBECNI) ZA TO ODPOWIEDZIEĆ WIEDZIELI O TYM I NIC Z TYM NIKT NIE ROBIL

Piastun

Gratulacje śmierdziele piastowscy

Teraz K.... Nasz Pia

Co robią władze naszego Piastowa, gdy wiedzę, że powietrze w tym mieście należy do najbardziej zatrutych w Europie? Ci ludzie w odpowiedzi wycinają dziesiątki drzew. Dla mnie nie ma wątpliwości: na coś takiego powinna być przywrócona kara chłosty pod każdym z wyciętych drzew.

Edward

Ja mieszkam obok burmistrza Szuplewskiego i palę miałem węglowym, starymi meblami, odpadami. Jest taniej a powietrze mam w du...... oszczędzam miesięcznie 300 zł paląc tymi odpadami.

Olo

Obok szkoły podstawowej nr 1 codziennie wieczorem smród palnych plastików

Gość

Pisał nie pisał i tak g.......o wszystkich obchodzi co napiszecie. Wybierajcie dalej do rady starców dorabiających do emerytur, to będziecie mieć tylko procesje:):):):):):):) Na tych tężniach przy wiadukcie spływa tylko już smoła i cała tablica Mendelejewa.

Lord of PST

Wszyscy mówią że w Piastowie jest smog, ale walczyć z tym nie ma komu. Można dzwonić na Piastowską Policje że ludzie palą śmieciami a oni nic z tym nie robią nawet nie raczą przyjechać z interwencją.

Gość

Po co tężnia skoro mamy smog i znowu kasa poszła nie tam gdzie potrzeba .... tylko kto na tym skorzystał ?

Alik

Zapraszam na ul. Mochnackiego już w kolejnym domu palą śmieciami. Smród, że nie można wyjść z domu.

PiS

Polska wstaje z kolan i przewodzi we wszystkim.

Gość

I co Panie Szuplewski z tym zrobisz ?

Wanda

Szuplewski właśnie wyciął setki drzew w Piastowie! DOSYĆ TRUCIA MIESZKAŃCÓW! Nie głosujemy na tego truciciela!

Mieszkaniec

Piastów to syf. Ludzie masowo chorują na choroby górnych dróg oddechowych, astmę, choroby płuc. W tym zakresie zachorowalność jest jedna z wyższych w Polsce. Co na to lokalne władze? Zdrowie wasze, gardło nasze!

MP

Zapraszamy w Piastowie na ul. Regulską 66 do siedziby pĺyt TAM PALĄ RESZTKAMI PŁYT! TAM NIE MA JAK CHODZIĆ, DYM GRYZIE W GARDLACH I SZCZYPIE OCZY! N I E C H W K O Ń C U Z T Y M I T R U C I C I E L A M I O D P O W I E D N I E U R Z Ę D Y I O D P O W I E D N I E I N S T Y T U C J E Z R O B I Ą P O R Z Ą D E K !!!!!!!!

Gość

Dziękujemy za zachodnie wiatry

Gość

Gdzie zgłaszać palących w piecu śmieci? Na Żbikowskiej od kilku dni śmierdzi, a z kominów wszystkie kolory dymu. Nasze dzieci mają astmę , a nam wszystkim grozi demencja. Tak, z powodu smogu. Ludzie, reagujcie! Przed piastowskim smogiem nie uciekniemy, więc walczmy o czyste piwietrze!

Gość

Jeszcze tej obwodnicy tylko brakuje. Jej główny orędownik może jeszcze przed wyborami podpisze specyfikacje i uruchomi przetarg na budowę? Piastów będzie najgłośniejszym miastem w Polsce z najwyzszym stezeniem PM50. Precz z obecnym burmistrzem. Pamietajcie o tym przy urnach. A i nie zapomnijcie o rozdawanych wlasnie 40 mieszkaniach "komunalnych" bo jakby nie patrzec, powstaly one z Waszych pieniedzy drodzy podatnicy, mieszkancy Piastowa. Podobnie jak nic niewarte i nie wnoszace dla Was zagospodarowanie zieleni. A na koniec pytanie ... Co z kamieniem wykorzystanym na pomnik? Wroci do wlasciciela?

Gość

Ranking bazuje w Polsce tylko na czujnikach GIOŚ. Jeśli spojrzymy całościowo, np wraz z czujnikami firmy AIRLY to wyjdzie, że na przykład w Pruszkowie, a szczególnie na Żbikowie powietrze jest jeszcze gorsze. https://airly.eu/map/pl/#52.17829,20.79817,i2943 Wszelkie zmiany związane z minimalizacją smogu muszą być prowadzone całościowo. Smog nie zna granic i nawet jeśli w Piastowie wszystkie piece zostaną wymienione to i tak miasto dostanie smog z okolicznych gmin.

Leniwy radny

To niech nasz Piastów jeszcze więcej drzew wycina. Gratulacje....