27° Niedziela
19 Sierpnia


Archiwum

Piastów wyemituje obligacje. Pożyczy 28 mln zł.

Władze Piastowa szykują się do emisji obligacji komunalnych. Chcą w ten sposób pozyskać aż 28 mln zł, które posłużą na spłatę poprzednich kredytów i realizację części inwestycji miejskich w nadchodzącym roku.

Możliwość emisji takich obligacji daje samorządom ustawa o finansach publicznych. Procedura nie jest skomplikowana. Na początek potrzebna jest uchwała rady miasta lub gminy, w której określane są m.in. wielkość emisji, wartość obligacji i zasady wykupu. Potem pozostaje uzyskanie pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej i wybranie banku, który wypuści tego typu papiery dłużne. Co istotne, w przypadku jednostek samorządu terytorialnego obligacje nie muszą mieć zabezpieczenia ani poręczenia. Gwarantem ich wartości jest samo to, że emituje je gmina lub miasto. W przeszłości z podobnego rozwiązania korzystały m.in. takie gminy jak Milanówek czy Ożarów Mazowiecki.

Jest to więc prosty i skuteczny sposób na podreperowanie budżetu. Pozyskane w ten sposób środki mogą zostać przeznaczone na spłatę zobowiązań lub współfinansowanie inwestycji, które mają przynieść zysk pozwalający na późniejszy wykup papierów. De facto są jednak zaciągnięciem długu.

Decyzję o emisji obligacji piastowscy radni podjęli jeszcze w zeszłym roku. Mają mieć one wartość 28 mln zł. Zostaną „wypuszczone” w dziesięciu seriach, a propozycję ich nabycia otrzymają indywidualni adresaci (w liczbie mniejszej niż 150 osób). Miasto ma odkupić papiery dłużne w latach 2020-2029.

Obecnie władze miasta poszukują agenta emisji, czyli podmiotu, który obsłuży całą operację finansową związaną z obligacjami. Na oferty od zainteresowanych tym zadaniem czeka do 7 lutego.


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 43

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Jesteś poddawany weryfikacji długu lub administracji? Czy jesteś na czarnej liście? Czy nie radzisz sobie z miesięcznymi płatnościami? Czy chcesz kupić kredyt na dom, samochód lub firmę, ale nie jesteś objęty przeglądem długów lub administracją? Jeśli odpowiedziałeś TAK na którekolwiek z moich pytań? Uprzejmie prosimy o kontakt poprzez e-mail: nortonfinance2017@gmail.com

Krystyna

Burmistrz obecny p. Szuplewski wraz z Radą Miasta Piastowa (nie wiem kto jak głosował, kto był na tak, kto na NIE), zdecydowali o stagnacji Naszego miasta Piastowa na lata, aż do 2029 roku, TO SKANDAL! O jakich inwestycjach, kto mówi? ZAPOMNIJCIE, NIC NIE BEDZIE! PROSZĘ SIĘ ZAPOZNAĆ Z BUDŻETEM W PDF na lata 2018-2029 roku! KTÓRZY RADNI GŁOSOWALI ZA PRZYJECIEM TAKIEGO BUDŻETU! JA CHCĘ WIEDZIEĆ, KTORZY TO SKAZUJĄ NASZ PIASTÓW NA WEGETACJE I JESZCZE TE OBLIGACJE!!! LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ, TE OBLIGACJE TRZEBA BEDZIE SPŁACAĆ ZE ŚRODKOW WŁASNYCH GMINY, A TE ŚRODKI TO JAK MYŚLICIE, CZYJE I OD KOGO?! Ktoś dobrze napisał i myślę, że ma rację, że tylko patrzeć jak PIASTÒW BĘDZIE W UPADŁOŚCI!!! I WYDAJE MI SIĘ, ŻE NA NASZĄ GMINĘ MA APETYT PRUSZKÒW, A W TEDY BĘDZIEMY MIEĆ I OBWODNICÈ I WSZYSTKO TO CZEGO SPOŁECZEŃSTWO W PRUSZKOWIE NIE CHCE MIEĆ U SIEBIE! OBUDŹCIE SIĘ I IDŹCIE NA WYBORY!!!

Piastowiak

W Piastowie rządzi lokalny układ. Rączka rączkę myje. Przecież ci radni są zblatowani. Chodzi im tylko o jedno, aby nachapać się.

Gość

Po takich wpisać wyraźnie widać kto kogo wspiera, Nasz Piastów z PiS-em idzie za pan brat w opozycji do PO. I nic dziwnego bo mentalność Naszego Piastowa niczym nie odbiega od PiS.

Gość

Piastów był bankrutem i zapyziałym miastem za kadencji Kubickiego!!! Pamiętajcie o tym przy wyborach!!!

Jola

Kiedy Piastów zostanie ogłoszony jako gmina BANKRUT? Coś mi się wydaje, że wszystkie działania do tego się sprowadzają i do tego, by Piastów został wchłonięry przez Pruszków...NIE DOBRZE, nie dobrze...OBY NIE DO PRUSZKOWA!

@Edmund

Jeżeli chodzi o ścisłość to wiekszośc w Radzie Miasta ma Wspólnota Samorzadowa "Nasz Piastow" 15 radnych, PiS ma 6 radnych, ogół wszystkich razem radnych o ile dobrze pamiętam jest chyba 23. WIĘC KTO MA WIĘKSZOŚĆ??? WIEKSZOŚĆ MA "NASZ PIASTÓW", WRAZ Z BURMISTRZEM SZUPLEWSKIM! WIEC CHYBA SAM "NASZ PIASTÓW" MOŻE WSZYSTKO PRZEGŁOSOWYWAĆ, TAK? CZY SIĘ JEDNAK MYLĘ?

warto wiedzieć

Chciałabym się dowiedzieć, którzy to radni zagłosowali na TAK, za wypuszczeniem tych obligacji, a ktòrzy zagłosowali przeciw. Przypomnę, że wiekszość radnych kadencji do 2018roku jest z Wspólnoty Samorzadowej "Nasz Piastów" w ilosci 15 radnych (obecny Burmistrz p Szuplewski jest z tej wspólnoty), 6 - jest z Prawa i Sprawiedliwości WIĘC KTO JAK GŁOSOWAŁ?

Dobra Zmiana=PiS

"Dobra Zmiana" to nic innego jak PiS w owczej skórze, na niczym się nie znają tylko wszystko niszczą co po 1989r. Polska zrobiła, a ich nawiedzony "guru" powinien wylądować w Escobar aby już więcej nie szkodził Polsce.

@Edmund

O czym ty piszesz, przecież większość w radzie miasta to NP i PiS, kto z tych radnych sprzeciwił się zadłużania miasta w postaci obligacji na 28 mln zł, które będą spłacane do 2029r. Kto mani mieszkańców jego rozwojem wbrew faktom wynikających z WPF na lata 2018-2029.

???

DRAMAT PIASTOWA TRWA W NAJLEPSZE BRAWO Burmistrz! BRAWO Radni! W CO NAS MIESZKANCÓW I NASZE MIASTO WCIĄGACIE, W CO I PO CO!!!

Edmund

Myślę, że jeżeli wygra ponownie obecny nam panujacy lub ktoś z tego kręgu lub z PO wraz z wiekszością radnych z Nasz Piastow wraz z PO to nic dobrego już Piastowa i jego mieszkańców nie czeka, zresztą jak to widać od kilkunastu lat, niestety...więc czas zmienic miejsce zamieszkania, bo będzie grzęzawisko...

Gość

Tubylcze baranki takich sobie wybrały kacyków, to takich mają. Jak baranki lubią być regularnie strzyżone po samej skórze, to są. Nikt im tego nie zabroni.

Gość

Przed co bardziej naiwnymi rozpościera się wspaniałe możliwości rozwoju miasta, a tak naprawdę chodzi o zwiększony obrót gotówką bo wówczas więcej zostanie dla władz do podziału pomiędzy siebie. To stary jak świat pomysł władców na napełnianie własnych kies.

Realista

wystarczy prześledzić budżet na 2018r. i WPF na 2018-2029 lata aby się zorientować co miastu chce sprokurować obecny burmistrz Szuplewski wraz z radnymi Naszego Piastowa. Obligacje na 28 mln zł pociągają za sobą implikacje finansowe dla miasta: 1/ spłata rat kapitałowych w latach 2019-2029 na sumę ponad 33 mln zł tj. koszty ponad 5 mln zł co stanowi 18% kapitału długu, 2/ wydatki na obsługę długu w latach 2019-2029 10.736.700,- zł tj. 38,4% wartości obligacji 3/ kwota długu na koniec 2018r. 33.955.252,84 zł tj. 59,06% w stosunku do dochodów własnych miasta, które są na poziomie 57 mln zł. czyli maksymalny poziom długu jaki dopuszcza ustawa o finansach publicznych (60%). 4/ poziom kwot wydatków majątkowych po 2019 roku jest na poziomie 6-7 mln zł co stanowi ok. 6% planowanych wydatków miasta, czyli totalna stagnacja miasta. Trzeba jeszcze pamiętać, że dotychczasowy poziom realizacji inwestycji w stosunku do planowanych obecnej ekipy jest na poziomie 76,8% czyli wychodzi na to, że ok, 6,5 mln zł nie zostanie skonsumowane na planowane zadania inwestycyjne. Szczególnie ta ostatnia poz. powinna mocno zainteresować mieszkańców oraz CBA.

Dla ZMIANY!!!

I jeszcze im mało??? NIE GODZĘ SIĘ NA WPROWADZANIE OBLIGACJI I TYM SAMYM ZADŁUŻANIE GMINY O KOLEJNE 28 MLN!!! MIESZKAŃCY IDŹCIE W KOŃCU NA WYBORY I WYBIERZCIE W KOŃCU LUDZI, KTÓRZY BĘDĄ SŁUŻYĆ DLA PIASTOWA I DLA NAS MIESZKAŃCÓW, A NIE DLA "SWOICH"!!! TE WYBORY SĄ OSTATECZNE DLA PIASTOWA I JEGO MIESZKAŃCÓW!

Teraz K.... Nasz Pia

Jak łatwo lokalnym kacykom zaciąga się wielomilionowe zobowiązania. A ludność tubylcza nich płaci na swoich panów.

IDŹ NA WYBORY!

Piastów potrzebuje, PILNIE, DOBREJ ZMIANY!!!

Gościówa

Piastów nie pożyczy tylko zaPOżyczy się na 28 mln. Jak ma to być dochodowa inwestycja to jakiś biznes plan od RABego poproszę.

Gość

A Sulejukowa powiedziała *jak się nie obrócić, to pufa zawsze będzie z tyłu * czyli co by nie zrobił zawsze będzie źle...

Ziemowit

...jakie obligacje??? Rok w rok słyszymy, że kasa w urzędzie w Piastowie świeci pustkami, rok w rok! Piastów dostaje janosikowe i zamiast te środki w całości inwestować w Piastowie to co robi burmistrz ze wspólnoty samorządowej wraz ze swoją świtą, wraz z radnymi ze swojego ugrupowania z wspólnoty samorządowej...WIECIE?! ODDAJĄ PIENIĄDZIE NA POMOC INNYM, JAK NIE PRUSZKOWOWI TO INNYM, W TYM ROKU INNEJ GMINIE! BIEDNY TEN PIASTÓW, ALE PRZY TAKIM ZARZĄDZANIU I RADNYM TO DOBRZE I LEPIEJ W PIASTOWIE NIE BĘDZIE! IDŹCIE LUDZIE DO WYBORÓW, WYBIERZCIE INNYCH PRZEDSTAWICIELI, GDZIE BĘDZIE PRZEJRZYSTOŚĆ, GOSPODARNOŚĆ, ŹYCZLIWOŚĆ I PRACA SAMORZADOWA DLA MIESZKAŃCÓW, WSZYSTKICH! W PIASTOWIE TRZEBA ZMIAN, w urzędzie miasta i na stanowisku burmistrza i jego ZASTEPCY jak i w RADZIE MIASTA! RADA MIASTA DO WYMIANY! CAŁA!!! PIASTÓW TRZEBA WYRWAĆ Z RĄK TYM OBECNYM I POPRZEDNIM SAMORZĄDOWCOM. JA CHCĘ ZMIAN, CHCĘ Piastowa dla mieszkańcòw WSZYSTKICH, a nie dzielenia na lepszych i gorszych, BRAK DZIELENIA NA MIESZKAŃCÓW WPŁYWOWYCH I NA NIEZNACZĄCYCH, CHCĘ jawności i przejrzystości w pracy samorzadowców i inwestycji! NAPRAWA PIASTOWA TYLKO PRZEZ WYBÓR CAŁKOWICIE NOWYCH LUDZI! WYMIANA URZEDNIKOW, GŁĘBOKA W URZĘDZIE MIASTA! LUB DĄŻENIE DO PRZYŁĄCZENIA PIASTOWA DO WARSZAWY, WARSZAWY! NIE DO PRUSZKOWA!!!

Cenzura WPR

ALE SITO NA TEJ WPR!!! NIE ZAMIESZCZAJĄ WPISÓW, NIE PRZYCHYLNYCH OBECNEMU BURMISTRZOWI I BYŁYM!!! A GDZIE WOLNOŚĆ SŁOWA I DEMOKRACJA W PIASTOWIE???

Madry przed wyborami

28 mln. Tyle będzie kosztowała kampania wyborcza burmistrza?! Ja nie wiem...oni chyba myślą, że społeczeństwo, mieszkańcy Piastowa są albo mało rozgarnięci i się nie zorientują o co tak naprawde chodzi! W mojej ocenie to niby obligacje, a to wyglada raczej na środki na kampanie. JA NIE MAM ZAMIARU FINANSOWAĆ WYBORÓW OBECNEGO BURMUSTRZA, ANI NIKOGO Z TEGO STOWARZYSZENIA, ANI Z PO. NIE ZE MNĄ TE NUMERY!

OJOJOJ

Obligacje są po to żeby spłacić kredyty potem dostać dofinansowanie z Unii na rewitalizację czyli remonty fikcyjne które wykonają zaprzyjaznione firmy przecie jak dają trza brać

Ekonom

Piastòw do Warszawy! Dopiero wtedy, bedzie Piastów na +!!!

Wyborcze kukułcze ja

Zaraz zaraz... Czytałem (w gazetce lokalnej), że budżet na ten rok to ok. 120 mln i byĺy wymienione tyke inwestycji...że szok! Nie napisane było, by przy tych inwestycjach potrzeba było dodatkowo pozyskać 28 mln... Wnioskuje, że te 28 mln. To chyba kampania wyborcza kondydata, obecnego burmistrza... No ten to się ceni... Dla mnie te obligacje jak i wydatki w roku wyborczym w Piastowie TRZEBA WYJATKOWO I DOKŁADNIE SPRAWDZIĆ! Coś tu...nie bardzo...

Tylko Piastòw

Dość w Piastowie budowania blokowisk! Kto na to pozwala! Nie ma dobre komunikacji ani infrastruktury, a wkadza pozwala na budowanie blokow, nie spełniających warunków środowiskowych! Piastów niszczeje, JEST CORAZ GORZEJ! NIE WYBIERAĆ TYCH CO NIE LICZĄ SIĘ Z MIESZKAŃCAMI I ZIMIA PIASTOWSKĄ! NIE WYBIERAĆ!!!

Do Warszawy!

Znów braknie kasy??? TO INWESTUJCIE DOBRZE I MADRZE? NIE ODDAWAĆ PIENIEDZY DO PRUSZKOWA! WYMIANA URZEDNIKÒW, ZA DRODZY W UTRZYMANIU! PRZYŁĄCZYĆ PIASTÒW DO WARSZAWY, OD RAZU BĘDZIE PRZEJRZYŚCIEJ, I TANIEJ WYJDZIE UTRZYMANIE PIASTOWA! SKOŃCZY SIĘ KOLESIOSTWO I INWESTYCJE WYKONYWANE PRZEZ ZNAJOMKÒW ZA BARDZO DUŻE PIENIĄDZE! REFERENDUM! PIASTÒW DO WARSZAWY!

Gość

Takie obligacje powinni masowo wykupić wszyscy piastowscy decydenci i urzędnicy miejscy. Pomysłodawcom sprzedać podwójną ilość akcji - dopiero wtedy wyglądałoby to sensownie.

Przyszły wyborca

Ooo, jak zwykle kasy brak w urzędzie??? Przecież to stara śpiewka, rok w rok! Teraz wymyślili obligacje! KPINA! Nie dość, że płacimy podatki to jeszcze mamy kupować puste obligacje?! Hmm...a może to nie dla mieszkańców tylko raczej dla wykupywania tych "papierow" przez biznesmenòw, ktorzy beda wspierać tego, ktòry ma zostać i być promowanym... Powiedzcie jak to jest, że biedny Piastów wspiera finansowo, co rok PRUSZKÓW! I NA TO POZWALAJĄ WŁADZE WRAZ Z GŁOSAMI RADNYCH! KOGO WY LUDZIE WYBIERACIE! POMYŚLCIE, ZANIM ODDACIE ZNOWU SWÓJ GŁOS! JA SWOJEGO GŁOSU NAPEWNO WIECEJ NIE ZMARNUJE! TRZEBA ZMIAN I TO GRUNTOWYCH!!!

Gość

jak będą oprocentowane te obligacje? to chyba kluczowa informacja.

Biznesmen

Jak wiadukt należy do Piastowa to mogę pożyczyć. Zawsze będzie można wprowadzić opłatę za przejazd niczym kulczykową autostradą.

Farouk Maroco

Gang Mutantów kompletnie zdeprawował te miasto. Nie żałuję, że wyniosłem się z tego bandyckiego kurwidołka.

Wyborca

O co to, TO NIE!!! NIE DAJCIE SIĘ NABIĆ W BUTELKĘ! TA CAŁA WSPÓLNOTA SAMORZADOWA Z TYMI WSZYSTKIMI BURMISTRZAMI + BURMISTRZ POPRZEDNI Z PO- TO LUDZIE NIEODPOWIEDNI NA STANOWISKACH! ONI NIC DLA MIESZKAŃCÓW TYLKO DLA "ELYT" PIASTOWSKICH I SWOICH RADNYCH (CO PRZEKLASKUJA WSZYSTKO JAK LECI I CO JAK MA BYĆ). ZERO SZACUNKU DLA MIESZKANCÓW, NIEGOSPODARNOŚĆ NA KAŻDYM KROKU, BYDOWA DRÓĢ DROGA...A JAKOSĆ KIEPSKA ALE CO TAM JAK BRYGADA MOSI ZAROBIĆ! NIE WYBIERAJCIE TYCH CO NIE SZANUJA MIESZKAŃCÓW CZY STARYCH CZY TO NOWYCH! TO DLA MIESZKAŃCÒW MAJA PRACOWAĆ I ICH BRONIĆ, A NIE DLA KOLESIOWYCH FIRM!!! BĹAGAM PIASTOWCZANIE! NIE WYBERAJCIE ANI BURMISTRZÒW ANI RADNYCH Z PO ANI Z NIBY "BEZPARTYJNEJ"...NAsz Piastów-Wspólnota Samorzadowa, proszę Was... I DO WYMIANY KADRA W URZĘDZIE PIASTOWA, WSZYSCY, BO ZA DŁUGO I ZA NIC! Tylko nowi, wierzę w Prawo i Sprawiedliwość NIECH SPRAWDZĄ INWESTYCJE W PIASTOWIE, PRZETARGI, CZY JAWNE, ZA ILE, KTO CZY OPUBLIKOWANE DO PUBLICZNEJ WIADOMOSCI, kto wygrywał! Te obligacje to zapchaj kasa! Nie mają pieniedzy! I TAK OD LAT!!! W KOŃCU OTWORZCIE OCZY I IDŹCIE ZAGŁOSOWAĆ NA LUDZI Z PO ZA TEGO...BAŁAGANU! W PUASTOWIE NIGDY NIE BEDZIE KASY I NIE BĘDZIE DOBRYCH, MADRYCH INWESTYCJI, KTÓRE NIE BĘDĄ SZKODZIĆ NAM MIESZKAŃCOM!!! GŁOSOWAĆ! GŁOSOWAĆ! GŁOSOWAĆ! DLA DOBRA NAS, NASZYCH DZIECI I NASZEGO MIASTA!

Kermit

Piastów to tragiczne miasto ..tonie jak w "Tragedii Posejdona"...jak nie Mutanci to Burmistrz rozwala to ledwo żyjace miasteczko, które nie oferuje nic oprócz Tesco i smogu

Gość

Ja bym w takie obligacje inwestować nie radził. Z czego ma zwrócić pożyczone pieniądze miasto które w ogóle się nie rozwija - o zysku już nie wspominając

Mirosława

I tu powinien wkroczyć naczelny Król. Ma 44 ekstra bańki. Wykupuje obligacje a później przejmuje Piastów i wciela go do Pruszkowa.

Gość

Nie ma nic gorszego, jak zadłużanie budżetu. Pan Burmistrz chyba postradał zmysły. Ale co tam, lizanie .... Pruszkowowi trwa w najlepsze. Pewnie dlatego, że tam po Panu Brzezińskim fotelik już czeka. Kolejną sprawą jest obwodnica Pruszkowa. Jest gotowy projekt. Każdy może go zobaczyć w geodezji u Jasińskiego. W tym roku nie ma mowy o obwodnicy, bo Wybory. Tak więc mieszkańcy Piastowa bądźcie czujni, bo jesteście okłamywani.

loku

znaczy się Piastów jest bankrutem, jeśli potrzebuje pożyczki na spłatę długów? W takiej lokalizacji i z mieszkańcami, których sytuacja materialna jest powyżej średniej krajowej, to zdecydowanie mistrzostwo świata.

Gość

Czyli ile kosztuje kampania wyborcza Burmistrza Szuplewskiego? Odpowiedź - 30 MILIONÓW!!!!!, a budżet roczny Piastowa ze wszystkimi subwencjami, które się rozchodzą na 500+ i inne programy centralne to KWOTA 90 mln zł. To jest dług, który miasto będzie rolować przez najbliższe 100 lat, bo przecież środki nie zostaną wydane na żadne inwestycje, które mogą przynieść zyski w przyszłości.

tubylec

"Jest to więc prosty i skuteczny sposób na podreperowanie budżetu" Ale to jest bardzo niepewna inwestycja. To działa tak . Miasto zarobi to wykupi obligacje , nie zarobi to nie wykupi. Inwestorom pozostanie wtedy oprawienie w ramki i powieszenie na ścianie piastowskiej obligacji Póki co to władze Piastowa zagęszczają miasto jak się da. Każdy metr terenu jest sprzedawany pod mieszkaniówkę. Infrastruktura nie wytrzymuje , oddychać nie ma czym ale po nas choćby potop. Najpierw to trzeba mieć pomysł na coś takiego jak Piastów a nie kombinować od wyborów do wyborów. A póki co pomysłu NIET !

Pio

Ale jaja. Radni to........ Na czele z......

Piastun

W Piastowie burmistrz robi za słupa, radni robią za pożytecznych idiotów do głosowania a rządzi Gruppenführer WOLF, sorry nie WOLF bo to tylko filmowy pierwowzór, a lichwiarski Gruppenführer RABe ;-)