°


Seweryn Dębiński

Pierwsza niehandlowa niedziela. Puste parkingi pod sklepami

Dotychczas takie widoki były rzadkością. Teraz będzie tak przynajmniej dwa razy w miesiącu.

Słupki na termometrach pokazują 15 stopni Celsjusza. Jest to ciepła i tak piękna niedziela od dawna. Jej wyjątkowość polega też na tym, że to pierwsza niehandlowa niedziela. Na przykładzie Grodziska Mazowieckiego pokazujemy jak spokojnie jest w okolicach placówek handlowych. Sprawdziliśmy też czy w osiedlowych sklepikach jest większy ruch niż zwykle i... kolejek nie widać.

Jak jest Waszym zdaniem. Czy niehandlowe niedziele to dobry pomysł? Odpowiadajcie w poniższej sondzie.Poniższe zdjęcia przedstawiają placówki handlowe zlokalizowane wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 719 w Grodzisku Maz.:


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 42

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

a czym się różni kasjer z marketu od kasjera ze stacji benzynowej? a czemu restauracje mogą być otwarte? tym pracownikom wolna niedziela się nie należy? oni rodzin nie mają? a strażacy? lekarze? milicjanci? i wiele innych zawodów?

Gość

Moja koleżanka, która studiuje dziennie dorabia w weekendy w handlu. Wcześniej pracowała co drugi weekend zamiennie z drugim weekendem wolnym. Teraz musi pracować w każdą sobotę. Zgadnijcie czy jest zadowolona.

BS

Oby tak dalej. Niedziele wolne a soboty maks. do 14 tej! I normalne życie, spacery, zabawy z dziećmi, planszówki, wspólne obiady !!!

Gość

Bardzo interesujące zdjęcia. Prosimy o więcej.

Gość

#turirek : Bydło nie robi zakupów. Bydło przebywa w oborze albo na wybiegu, ewentualnie na pastwisku. Właściciel bydła zwykle robi zakupy, chyba, że coś się zmieniło.

Gość

Debilizm

turirek

Pracuje w jednym z CH w Ursusie i jestem ZA całkowitym zakazem handlu w niedziele. Zresztą 3/4 Europy nie ma handlu w niedziele - patrz: Niemcy, Belgia, Holandia, Austria, Włochy, Francja, Hiszpania, UK, więc czemu nie u nas ? Jak bedzie chciało bydło zrobić zakupy to zrobi w tygodniu albo w sobote - proste jak budowa cepa.

Gość

I bardzo dobrze, pierwsza właściwa koncepcja tych durni z pisu. Wreszcie coś się dzieje na mieście a nie wieczne latanie po promocjach i poszukiwanie kwadratowych jaj. Naprawdę jest życie poza marketem w niedzielę!

Gość

PIS! PIS! PIS! Nie żyje PIS!! Chcemy wszystkich wolnych niedziel i sobót! Kapitaliści won! Złodzieje podorabiali się na naszej krzywdzie! Niech żyje PIS!! Urrraaaa!!!! Urrraaaaaaaa!

Gość

Do gościa z 12:39. O jakiej produkcji ty mówisz. W okolicy same hurtownie,magazyny które zatrudniają zawsze na 3 mięsiące na próbę a potem won i następni.

Gość

No cóż, niedziela minęła i nikt z głodu nie umarł. Jak się ktoś nie dorobił pracując od poniedziałku do piątku to i pracując w niedzielę też się nie dorobi. Trzeba się starać, aby nasze pensje rosły systematycznie, to wtedy zacznie się nam polepszać finansowo. Wprowadzając te same zasady co w europie zachodniej zbliżamy się do ich sposobu , stylu życia. Nie każdemu się to podoba, bo chciałby w niedziele zakupy zrobić. No to powiem przewrotnie ( bo każdy może żądać ), chciałbym w niedzielę w urzędzie coś załatwić ! No dobrze, to chociaż w sobotę ! I co ? Może zrobić w co drugą niedzielę czynne sklepy, a w co drugą urzędy ( w pełnym wymiarze godzinowym ) ?

Gość

No i co? Świat się skończył, Apokalipsa?

Gość

A ja się pytam, dlaczego akurat ludzie pracujący w handlu? A dlaczego nie produkcja? To jakiś gorszy gatunek człowieka, że nie może zobaczyć się z rodzinami w niedzielę? Rozumiem, że szpitale, czy komisariaty nie mogą mieć wolnego (bo choroby ani przestępcy nie mają wolnego) ale dlaczego akurat wybiórczo tylko pracownicy handlu? Dlaczego nie produkcja i usługi?

Gość

Ludzie wypowiadający się tutaj za ręcznym sterowaniem gospodarką, nigdy nie przebudzili się ze snu z przed lat 90'. Zapewne nigdy nie umieli odnaleźć się w gospodarce rynkowej i nigdy nie podjęli ryzyka prowadzenia swojej firmy. Tęsknią za czasami wszelkich zasiłków i dopłat zakładowych, do wszystkiego co tylko możliwe. Nigdy też nie zrozumieją, czym kieruje się wolna gospodarka i w jaki sposób ten wielki żywy organizm potrafi regulować się sam. Nie potrafią też dostrzec, że Polskę gospodarczo prześcignęły już dawno kraje azjatyckie, gdzie jeszcze 15 lat temu, było tam biednie jak na najgorszym zadupiu. Mentalność Polaków, to jakoś tam będzie. Rządy o tym wiedzą i manipulują doskonale biednym intelektualnie narodem. Nie wszyscy jednak są tacy skrzywieni pokoleniowo przez komunę. Ludzie przedsiębiorczy, już dawno opuścili ten kraj, a inni swoje firmy przenieśli do krajów, gdzie dba się o przedsiębiorczych ludzi. Te wasze skomlenie o wolne niedziele, jest żałosne i strasznie niskie. Czy ktoś ci każe pracować w markecie? Nie podoba ci się pracująca niedziela, to zmień pracę. Tylko wiesz..., musisz podnieść swoje kwalifikacje. Np. j.angielski. Wiem, wiem.., to za wiele. Głowa cię rozbolała od samego myślenia, że czegoś musisz się nauczyć, by żyło ci się lepiej. I koło się zamyka. Zamiast wziąć swoje życie w swoje ręce i przestać narzekać, będziesz patrzeć w telewizorek, jaki ochłap dla ciebie mają rządzący. Jeszcze byłbym w stanie zrozumieć ludzi nie co starszych, którzy po przemianach gospodarczych już nie umieli się przestawić. Ale jak widzę 20-30 latków łapiących te ochłapy, to ręce opadają.

Gość

Wyszłam wczoraj na spacer, piękna pogoda więc czemu nie skorzystać. Na ulicach tłumy, place zabaw zapełnione, jedyn słowem szok. Nagle ludzie się pojawili. Jestem jak najbardziej za wolna niedziela od handlu, wyjść na spacer z dziećmi a nie wiecznie biegać po sklepach i snuć się bez sensu po galeriach. Za to w sobote i niedziele w sklepach koszmar... jeden dzień wolny a ludzie robią zapasy - i tak się zastanawiam czy to koniec świata, że trzeba robić zapasy na miesiąc...

Gość

Abadon, to, że parki i place zabaw się wypełniły to nie skutek zamkniętych sklepów tylko lepszej pogody, jakby mróz trzymał jak tydzień temu to nikt by tyłka nie ruszył

Gość szanuj bliznieg

Dawniej za PRl śpiewano, młoty do roboty, niebieskie ptaki do paki, do paki. Postkomuna wprowadziła niewolnictwo aby naród nie myślał - tylko pracował. Za PRL bito rekordy wykonywania pracy za "śledzia", dzisiaj naród ma pracować celem osiągnięcia dobrobytu wg. PO i PSL. Efekty tej pracy wyprowadzano za granicę na tzw. karuzele vat. ok 260 miliardów zł podatku który zapłacił każdy Polak. Przeciwnicy tej zmiany mogą przecież pracować nikt im tego nie zabrania, ale wrzask podnoszą ci którzy nie pracują w marketach. Wielu z rodzinami włóczy się po sklepie bez celu, można to nazwać wycieczkami rodzinnymi. Czy ci włóczący się po sklepie żałują tych którzy muszą dla nich przychodzić do pracy, zamiast spędzać czas z rodziną ? Polak Polaka nawet w łyżce wody utopi bez przyczyny.

Gość

Posiadamy 8 sklepów, zatrudnimy ekspedientki. Taki napis widnieje na witrynie sklepu. SKLEP był czynny.

brwinowianin

wspaniała inicjatywa rządu PIS - na to czekali POLACY od 27 lat ! Wczoraj będąc na spacerze spotkałem kilka osób , które już dawno uznałem za zmarłe ! A one... okazuje się że żyją !!! Tylko tego dnia nie mieli potrzebty wsiadania do swoich samochodów i zostali przymuszeni do wyjścia z rodziną na spacer ! CO ZA KARA DLA NARODU , CO MY TERAZ ZROBIMY, JAK ŻYĆ ?! A tak na poważnie to uważam że i soboty powinny być dniem wolnym od handlu tak jak jest na zachodzie , GDZIE SĄ OTWARTE TEGO DNIA SKLEPY ALE TYLKO DO POŁUDNIA 12-14 MAX !

Gośćolo

Niech biedota nie jeczy. Zrobić coś dla ludzi to im źle. A poszli won polaczki!

Marek

Kaczory wypad na Ukraine !!!

Gość

Czy nie zauważyliście, że 3/4 obsady pracowniczej w sieciach handlowych to sąsiedzi z Ukrainy? Idiotyczny pomysł PISu (socjalistycznej partii). Ukraińcy na paluszkach przyjdą do pracy, oraz nadgodziny im nie są straszne. Polskie rodziny natomiast w tygodniu harują i w niedziele chciałyby uzupełnić braki w lodówkach i wyskoczyć na inne zakupy czy rozrywkę. Robi się krzywdę w każdą stronę regulując ręcznie gospodarką. Jeszcze za to zapłacimy słono. Bo każdy urwany dzień takiego handlu musi się odbić w cenach. Dlatego, że firmy mają stałe opłaty, które nie są mniejsze ze względu na wolne niedziele. Skoro PIS zakazuje handlu w niedziele, to skoro jest taką uczciwą.. partią, powinien przedsiębiorcą pomniejszyć o te dni relatywnie i ZUS i podatki. A zrobił tak? Zrobił. Ale coś innego, podatki i ZUS zostały mocno podniesione. Cofamy się mocno wstecz. Ale jest pincet plus i jest fajnie :-). Przy kolejnych wyborach zrobią tysiąc plus i cofną Polskę w lata 80'.

K

A czym sie rózni praca kasjera na Orlenie czy Shellu od pracy kasjerki w Biedronce? No poza tym, ze w biedrze, mają zmiany po 8h, a na stacjach po 12, zmiany nocne i gorszy pieniądz? Albo w czym gorszy jest pracownik kina czy gastro, ze nie moze mieć ustawowo wolnej niedzieli? Podludzie czy ki czort? Oczywiście, nie wspomnę juz o pracownikasz sluzby zdrowia, sluzb mundurowych, czy pracowników transportu publicznego, bo Ci nawet w święta muszą za****ć Co dalej? Zakaz handlu mięsem w piątki?

Gość

Punkty gastronomiczne tez powinny byc zamkniete ! Bo to co dzialo sie dzis w Mc Donald's w Pruszkowie to przeszlo najsmielsze oczekiwania. Ekipo ktora pracowala w dzisiejsza NIEDZIELE ! JESTESCIE REWELACYJNI ! ;)

Ja

Brak albo ograniczony handel w niedzielę to standard w cywilizowanej Europie. Tak jest m.in w Niemczech, Austrii... Podobnie w Holandii czy we Francji.

na tak

Kiedys i w soboty tylko do 14 sklepy byly otwarte i było ok. Bardzo dobry pomysł. Zamiast snucia po galeriach handlowych można ciekawiej spędzić czas.

Gość

Dzień święty się święci nawet w zlaicyzowanych państwach a PO chciałoby zaorać zwykłych ludzi aby pracowali okrągły tydzień i harowali dla Niemców i Portugalczyków

Ted

Taka zagadka : "Kto lobbował kto był za wprowadzeniu zakazu handlu ? " . To bardzo proste : to chciały wprowadzić wielkie sieci handlowe. Dzięki temu bzdurnemu zakazowi raz na zawsze wielkie sieci pozbędą się konkurencji w postaci małych sklepów które dzięki temu zakazowi padną. Dzięki zakazowi sieci zwiększyły obroty a małe sklepy straciły :)

Gość

Można było sobie dorobić. Mieć uczciwie zarobione pieniądze. Pisiory zabrali mi pieniądze! To jest wolność? Że neokomuna(Pis) będzie decydowała za obywatela!

Gość

Jak auto niemieckie to dobrze, a jak zakaz handlu w niedziele jak w Niemczech, to źle. Warum?

Gość

Było do tej pory tak że Pan domu zawsze zaopatrywał się w niedziele w nowe skarpety, żona kupowała nowe gacie a dzieciaki napychały się śmieciowym jedzeniem. Teraz pozostają spacery, tylko gdyby nie ta grobowa atmosfera i świadomość że nie masz o czym z bliskimi rozmawiać. Cóż, zarobią terapeuci :).

Gość

Na złość bolszewikom zrobiłem dzisiaj zakupy.

Gość

żabki otwarte:)

Maniek

Szkoda tego miejsca na parkingach. Moze trzeba jakies bazarki niedzielne zorganizowac.

Marek

Róbmy na Niemców bo oni przyjeżdżają w niedzielę do nas ma zakupy takie argumenty słyszałem od tych z po chore chore i jeszcze te straszenie Polaków że jesteśmy jeszcze na dorobku od 25 lat jesteśmy na dorobku za 50 lat też będziemy na dorobku i tak ekonomisci karmią nas propaganda jak dawnej komunisci

Gość mm

Po pierwsze człowiek pracujący w markecie nie pracował każda niedziele, mieli wolne. Po drugie ogranicza się możliwości - prace studentom w weekendy. Po trzecie mamy wybór jak spędzamy czas z dzieckiem, sklepy mogą być otwarte a my z tego możemy nie korzystać. Po czwarte czym różni się człowiek na kasie od człowieka obsługującego w kinie czy restauracji oni nie mają rodzin?

Gość

PRL bis gdzie władza mówi ci co ma robić, kto głosuje na tych głąbów. Jak sie nie podobała praca w niedziele i na zmiany to zapraszam do pracy w biurze Ale to trzeba skończyć chociaż szkołę średnią

abadon

Wystarczyło wprowadzić zakaz handlu w niedziele , a parki i place zabaw zapełniły się ludźmi . Na ulicach mniej samochodów niż zwykle , kafejki i restauracje pełne po brzegi . W mojej ocenie właśnie tak mieszkańcy miast powinni spędzać wolny czas , z rodziną na świeżym powietrzu a nie w galeriach handlowych !!!

Gość

Szkoda , że zapchane są uliczki osiedlowe na osiedlu Kopernika w Grodzisku z powodu zawodów judo. Sport to zdrowie tylko co tu robią mieszkańcy Pruszkowa, Jaktorowa, Żyrardowa. Parking przy szkole pusty a mieszkańcy nie mają jak przejść przez ulice osiedlowe zastawione przez samochody. Może następnym razem niech zostawią te pojazdy przy markecie i przejdą na piechotę dla zdrowia

Gość

A wystarczyło posłuchać opozycji i wpisać dwie wolne niedziele do kodeksu pracy. Wtedy sklepy tak poustawiałyby grafiki, że każdy pracownik miałby wolne dwie niedziele w miesiącu a handel odbywałby się bez przeszkód. Wilk syty i owca cała. Ale po co słuchać opozycji? PiS sam wie co dla ludzi jest dobre.

Głos

Oczywiście że wolne niedziele dla Polskich rodzin to chory pomysł pisiorów! Poljaki powinni rabotać 7 dni w tygodniu na 3 zmiany! A skretyna i pierdu z budką powinni dostać podwyżki! haraszo tawariszcz?

Darek

To chory Pisowski pomysl. Oby bezrobocie nie wzroslo !