27° Niedziela
15 Lipca


Maciej Bochnowski

Plany powiatu związane z wykupieniem Szpitala Kolejowego

Pruszkowskie starostwo chciało wykupić Szpital Kolejowy. Jednak Samorząd Województwa Mazowieckiego odrzucił tę propozycję.

Szpital Kolejowy im. dr med. Włodzimierza Roeflera nadal zbiera podpisy mieszkańców i walczy o swój byt, czyli o wpisanie do tzw. sieci szpitali. Czy to się uda? Trudno teraz stwierdzić. Wszystko powinno wyjaśnić się już za kilka dni. Gdyby jednak starania te zakończyły się fiaskiem jest jeszcze inny wariant – połączenie pruszkowskiej placówki ze Spółką Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „Stocer” z siedzibą w Konstancinie-Jeziornie. 

Mieszkańcy mają różne zdanie o Szpitalu Kolejowym, ale faktem jest, że zmiany w jego działalności mogą mieć zły skutek dla pacjentów. Gdy szpital zostanie wpisany do sieci, problemy jakby same się rozwiążą. Natomiast gdy dojdzie do połączenia z placówką w Konstancinie, to może być różnie... Wtedy z pewnością trzeba przygotować się na zmiany. Trudno określić jakie. 

Powiat przedstawił Samorządowi Województwa Mazowieckiego konkretną propozycję, przejęcie Szpitala Kolejowego. Ale od pomysłu do realizacji niestety często prowadzi kręta droga... – W związku z nową ustawą o sieci szpitali postanowiliśmy wyjść z propozycją, żeby samorząd województwa mazowieckiego przekazał szpital powiatowi pruszkowskiemu. Rozmawialiśmy na ten temat z ministrem Radziwiłłem, który zainteresował się naszą inicjatywą i tym pomysłem. Zadeklarował pełne wsparcie. Natomiast ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego nie spotkało się to z przychylnym przyjęciem, w krótkiej perspektywie czasowej. Rozumiemy to. Natomiast bierzemy za dobrą monetę to, że piłka jest cały czas w grze i być może jak już „Stocer” wchłonie Szpital Kolejowy i będzie elementem większego organizmu spółki i dojdzie wtedy do rozmów na temat ewentualnego przekazania Szpitala Kolejowego w przyszłości – zaznaczył Maksym Gołoś.

Wówczas starostwo stałoby się właścicielem Szpitala Kolejowego. – My chcieliśmy przejąć tę spółkę z dobrodziejstwem inwentarza, czyli chcieliśmy wykupić udziały i zostać właścicielem tej spółki. Podczas sesji radni jednogłośnie zaakceptowali ten pomysł – wyjaśnia Ewa Borodzicz, członek zarządu powiatu pruszkowskiego.

Jak dokładnie miałoby wyglądać owe przejęcie placówki przy ul. Warsztatowej w Pruszkowie? 
– Szpital Kolejowy, czyli spółka z o.o. w kwietniu podpisała list intencyjny, który zakłada połączenie ze „Stocerem”. Dokument jest dostępy na stronie internetowej placówki (znajdziecie tutaj - przyp. red.). Wynika z niego, że wartość księgowa szpitala wynosi 3 mln zł. W związku z tym zaoferowaliśmy zarządowi konkretne korzyści. Albo przejmiemy te 100 proc. udziałów na tych samych zasadach na jakich przekazuje się spółce „Stocer”, albo jeśli to działanie nie satysfakcjonowałoby naszych partnerów zaproponowaliśmy pewnego rodzaju barter, ponieważ posiadamy atrakcyjne grunty na terenie gminy Brwinów, byliśmy gotowi dokonać wartościowej wymiany szpitala za nieruchomości. Niestety ta oferta praktycznie w ogóle nie została rozpatrywana. Zatem odrzucono nasze propozycje – odpowiada nam Krzysztof Rymuza, wicestarosta powiatu pruszkowskiego.

Podobne propozycje były składane już wcześniej. – Pierwsze takie propozycje skierowaliśmy do pana Marszałka dwa lata temu. Odpowiedz wówczas brzmiała w ten sposób, że Kolejowy jest spółką z .o.o, a Szpital Powiatowy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, wobec tego nie było możliwości połączenia tych zakładów w trybie prawnym. W międzyczasie nastąpiła zmiana ustawy. W tej chwili jest to możliwe. Chcieliśmy zaznaczyć, że przynajmniej od dwóch lat robimy wszystko żeby Kolejowy pozostał w strukturach organizacyjnych powiatu pruszkowskiego i w pełni wykorzystywał swój potencjał dla mieszkańców powiatu – podkreśla Krzysztof Rymuza.

Skontaktowaliśmy się też z zarządem Szpitala Kolejowego. Kiedy sprawa rozwiąże się? – Wszystko wyjaśni się 27 czerwca. Zobaczymy jaka będzie lista świadczeniodawców ogłoszona  przez dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia. To, że my robimy ścieżkę połączenia ze „Stocerem”, to wcale nie znaczy, że nie będziemy mogli z tego zrezygnować jeśli zostaniemy zakwalifikowani do sieci szpitali – mówi Elżbieta Kowalska-Kobus, członek zarządu Szpitala Kolejowego. – W moim odczuciu jeżeli starostwo chce i myśli o przejęciu Kolejowego, to w największym interesie starostwa byłoby działać na rzecz wpisania placówki jako samodzielnej jednostki przez ministra – dodaje. 

Dlaczego? – Jeśli doszłoby do połączenia ze „Stocerem”, wchłonąłby on nas w całości. A potem wyodrębniać to przedsiębiorstwo żeby ewentualnie sprzedać udziały, to o wiele bardziej skomplikowany proces, niż żeby Szpital Kolejowy został szpitalem samodzielnym – wyjaśnia Elżbieta Kowalska-Kobus.
Na tę chwilę pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać. Wkrótce dowiemy się czy Szpital Kolejowy został zakwalifikowany do sieci szpitali.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 34

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

brwinowianin

moim zdaniem szpital jesli chce przetrwać musi w siebie zainwestować, główne wejście jest przytłaczające, ciemne, posadzka w windzie zerwana, wejście od strony parkingu jak za dawnej komuny...Niezbyt miłe pierwsze wrażenia ! Kiedy wychodzisz z odwiedzin po 21 ze szpitala musisz wyjść tzw. tylnym wyjściem gdzie są zerwane płytki i rozebrany chodnik. Więc jesli chodzi o wizualne wrażenia to od razu przestajemy ufać takiej placówce... Kolejną kwestią jest personel ...to kolejny temat rzekaaaaa....

Gość02

Do Gość z 12.15. Bezkarni w czym? Może się pan wybierze do prokuratury i przekaże im swoją wiedzę nt "bezkarnych poczynań" PSL, bo ewidentnie pan ma wiedzę którą pan Prokurator chętnie pozna. Walczy pan o prawo i sprawiedliwość, to proszę zawalczyć realnie a nie na anonimowym forum.

Gość

STRUZIK o ta jego klika broni się jak może, ale o tak mam nadzieję że Starostwo przejmie szpital choćby dla zasady że te szuje ż PSL nie mogą być bezkarni w swoich poczynaniach.Szanuje Pana Rymuze jako specjalistę i dobrego managera więc mam nadzieję że pokaże Struzikowi gdzie jego miejsce przy najbliższych wyborach

Gość02

Powiązanie likwidacji oddziału chirurgii i argument przerzucania kasy z NFZ ma się tu tak jak pięść do oka - Marszałek przekształcił szpital w formę spółki (czy korzystnie czy nie - to mówi bilans), a Kolejowy jest i tak w lepszej kondycji niż szpital powiatowy. Nauczcie się w Powiecie zarządzać odpowiednio Wrzesinkiem, potem bierzcie na siebie nowe placówki.

Gość

Ale bzdury piszecie. Sam jasnie oświetlony marszałek Struzik ze stocerem wymyślił te 3 bańki gdyby połączyli oba szpitale. Wobec tego rozumiem że starosta chce zapłacić te 3 bańki Marszałkowski i przejąć kolejowy. Tylko marszałek tego nie odda bo gdzie jego ludzie będą rolowali kasę z NFZ. Struzik go przekształcił w spółkę i potem zlikwidowano chirurgie co spowodowało nie wejście do sieci. Trochę trzeba znać temat by coś pisać. A zatem brawo za pomysł starostwa.

Gość

Mają podobno umowę na leczenie w CDK,

Gość

Starostwo kombinuje jak może, mącą w DPS w Czubinie, teraz za szpital się zabierają...masakra

Gość1

Starosta Gołoś robi ruchy pozorowane i doskonale wie , że Marszałek Struzik nie odda szpitala kolejowego bo to synekura dla jego ludzi. Więc Starosty to nic nie kosztuje składanie takich obietnic które nie mają szans realizacji .Rozmawiał już o tym z marszałkiem i zna jego stanowisko. Nie jest w stanie oddłużyć szpitala powiatowego w którym jedna spokrewniona lekarka zarabia 34 400 zł miesięcznie nie jest w stanie wybudować liceum Kościuszki czy choćby jednej ulicy bez pomocy gmin ,zaniechał rozbudowy szpitala powiatowego i wielu innych inwestycji więc niech nie opowiada bajek że wykupi Szpital Kolejowy. To prymitywna propaganda.

Obserwator

popieram działania władz Pruszkowa w tym temacie, to bardzo ważne dla nas wszystkich

Gość

Elity żrą się między sobą a najwięcej traci zwykły pacjent. Już teraz wiele tzw. usług medycznych można uzyskać w sąsiednich placówkach lub za grube pieniądze, o terminach nie wspomnę. Taka działalność ze służbą niewiele ma wspólnego a zdrowie to trzeba mieć żeby to przetrwać.

Mogwai

Jak rozumiem Powiat probuje nam wmówić, że Starosta chce uratować szpital przed PiSem - czyli przed swoją własną partią. .. ? Hm, za jakich idiotów wy macie pacjentów, mieszkańców..? Nie wem jak tam w rodzinnych stronach pana Starosty - Kobylka, Wołomin i te sprawy - ale my tutaj patrzymy władzy na ręce. I widzimy gdy ktoś chce nas zrobić w przyslowiowe bambuko

Obserwator

A czy nie jest tak, ze Starosta obwieścił sukces bo któryś z jego doradców wpadł na pomysł wykupienia szpitala? Raczej nie Rymuza bo jest z obcej opozycji. I teraz Starosta nie wie co tym gorącym kartoflem zrobić bo i wycena podejrzanie niska i za bardzo nasz lokalny Supermen Golos nie moze sie chwalić ze uratował szpital przed swoją własną partią?

Gość

Sam rezonans kosztuje kilka mln zł. http://medicalonline.pl/a3295-rezonans-magnetyczny--kosztowna-inwestycja.html. Czy nie jest tak, że będący zastępcą starosty były dyrektor tego szpitala za grosze (tj 3 mln) chce przejąć ten szpital?

WPR

Panie radny powiatowy Nowak, prosimy tu nie wyciągać PSL i PO - rozumiem, że to próba odwrócenia uwagi od tego że to Wasz PiSowski minister zdrowia zamiast skonsultować dobrze te reformę wprowadza znów wszystko oby tylko wprowadzić. Bo wg PIS sama "reforma" jest ważniejsza niż jej sens i korzyść dla ludzi. Tak jak w edukacji, czy #WielkaWarszawa. PiS nie słucha ludzi.

Gość

co chłopcy z po/psl popsuli przez kilkanaście lat, z niezatapialnym struzikiem na czele ( od 2001 r. marszałek , od 2015 r. wiceprezes psl) to pis ma naprawić błyskawicznie, od razu , natychmiast a najlepiej to już na wczoraj, Rządził szpitalem- skutecznie- rymuza więc trzeba było go zwolnic

Gość

Czyli mamy wyłożyć kasę z naszego budżetu, żeby mieć taki sam lub gorszy szpital? Jeszcze musimy być wdzięczni pisowskiemu staroście, że taki troskliwy i zaradny ?

gosc

http://tatarka.salon24.pl/583463,marszalek-struzik-a-szpitale

Engelking

Trzymajcie mnie... "Pan Gołoś ratuje szpital"? To jakiś żart chyba? Przecież to PiS czyli zaplecze polityczne pana Starosty wprowadziło w życie plan sieci szpitali. Więc litości.... Pijecie piwo które sami nawarzyliście mając w głębokim poważaniu konsekwencje dla pacjentów!

Matylda

Proszę o informację który to ekspert ze starostwa robił wycenę, tak że wyszła mu taka podejrzanie niska kwota?

Gość

Do cor: służba zdrowia jest zadaniem powiatu więc cdk tu nie ma nic do rzeczy. To jak porownywanie jajecznicy z sernikiem, kompletnie bez sensu. PiS naważył tego piwa więc niech to teraz odkręci. Nie wyobrażam sobie, żeby cały powiat został tylko z wrzesinkiem bo tworek nie liczę. Powiat powinien już teraz zadziałać a nie oddawać stocerowi szpitala za marne grosze...

Gościówa

Też mi działanie, poczekajmy aż szpital przejmie stocer a później pogadamy... błagam. To PiS wprowadził durną ustawę o sieci szpitali i to przez PiS szpital jest teraz zagrożony. Więc nie wiem czemu teraz wszyscy pieją, że Gołoś ratuje sytuację, skoro jest taki boski to niech wpłynie na Radziwiłła żeby włączył kolejowy w sieć a nie oddawać stocerowi. dla mnie to tylko czcze gadanie.

Obserwator

Ciekawy pomysł ale coś cena jakaś taka podejrzanie mała...? Dziwne. Czyje to szacunki? Powiatu? Tam ktoś w ogóle się zna na wycenie takich spraw, czy jak zwykle bez pomyślunku - byle się przebiło do mediów ?

cor

zamiast na CDK-75 baniek można było przeznaczyć nawet część kasy na szpital

patryk VIII

do Henryk też bym się czegoś chętnie napił

Gość

W kolejowym, jak powiadają, najprężniej działa kostnica.

Gość

Z panem "niezatapialnym" Struzikiem to sobie możecie się dogadywać... W peezelu decyzje podejmują "koledzy" a wyborca liczy się tylko w kampanii. Za stołki podpiszą koalicję nawet z tzw. państwem islamskim.

Gość

Aleeeee tu mamy księgowych! Widać wiecie o wartości szpitala i samej formie ewentualnego jego ratowania więcej niż Gołosie, Struziki i inne ministry razem wzięte! Nie śmiem nawet podważać waszej eksperckiej wiedzy, ale tym co to czytają mówię jasno: lepiej, że ktoś podnosi rękawice i próbuje coś robić niż miałby siedzieć cicho i nic nie robić!

Obserwator

Szkoda, że sprawą nie zajmuje się mgr inż. A. Kurzela, on na pewno rozwiązałby problem!

Gość

3 mln złotych to warty jest pewnie sam sprzęt w szpitalu. A działka i duży budynek, gdzie byle kamienica chodzi po 1-2 mln złotych? Powiat niech się zajmie szpitalem na Wrzesinie bo póki co tego ogarnąć nie może.

Gość

Brawo Panie Gołoś! To jest prawdziwe ratowanie szpitala a nie pisanie apeli jak to robi Pan Starzyński....

Gość

I to jest konkretne działanie jakiego oczekiwałbym od władz. Brawo Gołoś.

Gość

Przekazanie prywatnej spółce Stocer za 3 mln szpitala gdzie wartość samego gruntu ze 20 -30 mln wynosi to korupcja. Proszę porównać koszt poszerzenia al. Jerozolimskich koło znicza to koszt blisko 60 mln zł a tu cały szpital za 3 mln

roman

3 miliony? Sam tomograf kosztuje więcej. Ja dam 30 mln. Generalnie przyjmuje się, że szpital wart jest 1 -2 mln za każde łóżko szpitalne. Nie wiem ile tam lózek jest ale n apewno nie dwa czy trzy/

Henryk

Podziękujcie wyborcom PiS u, tak kochają prezesa zadziornego kurdupla to niech teraz klękają przed nim i błagają o litość. Chcieliście PiS u i prezydenta Adriana Długopisa to teraz macie a zobaczycie co jeszcze przegłosują nocą. I jeszcze jedno chory na głowę św Antonio Smoleński jak tam ma się bomba smoleńska i wybuuuuch i kiedy będą te superoskie śmigłowce co pan obiecał- miały być w zeszłym roku i nic ale co tu się rozpisywać przecież ciemny lud kupi każdy kit co wciska im Kaczorek. Nie jestem z PO, KOD u, SLD, KUKIZ, PSL i Rydza toruńskiego. A nasza pani premier wszędzie ogłasza że polakom żyje się lepiej zarabiają coraz więcej itd jakoś tego nie odczuwam sory pensje urosły ale tym w rzundzie i spółkach państwowych takich jak PZU itp