17° Poniedziałek
15 Października

Wt

Śr

Czw

Pią

Sob

Archiwum

Podkowa i Nadarzyn na podium

Podkowa Leśna najlepsza na Mazowszu w rankingu zrównoważonego rozwoju, z kolei Nadarzyn zajął 2. miejsce wśród gmin wiejskich. Jak wypadły pozostałe samorządy?

Ranking Politechniki Warszawskiej JST Zrównoważonego Rozwoju obejmuje 2478 samorządów. Każda gmina oceniana jest na podstawie 15 wskaźników, które pochodzą z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wśród nich należy wymienić m.in. liczbę osób pracujących na 1 tys. mieszkańców, liczbę podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, saldo migracji, liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1 tys. mieszkańców.

Wśród gmin miejskich bardzo dobry wynik zanotowała Podkowa Leśna, która w zestawieniu ogólnopolskim uplasowała się na 26. miejscu, ale na Mazowszu okazała się numerem 1. Nieco dalej Pruszków, który w kraju zajął 33. pozycję, a w województwie mazowieckim czwartą. Warto wspomnieć również o Piastowie (148. lokata w kraju) i Milanówku (178).

Piąte miejsce na Mazowszu, a 27 w kraju – to wynik Grodziska Mazowieckiego w zestawieniu gmin miejsko-wiejskich. Brwinów na 71. lokacie w ujęciu ogólnopolskim. Z kolei wśród gmin wiejskich w czołówce znalazł się Nadarzyn, który na Mazowszu zajął 2. miejsce, a w kraju 10. Michałowice tuż za podium – 4. pozycja w województwie, z kolei w zestawieniu ogólnopolskim 16. Wysoko również Raszyn. Gmina uplasowała się na 6. pozycji na Mazowszu i 25. w kraju. Nieco dalej Jaktorów i Żabia Wola. W zestawieniu ogólnopolskim gminy zajmowały odpowiednio 48. i 67. miejsce. 

W rankingu triumfowali: Kleszczów (gmina wiejska), Polkowice (gmina miejsko-wiejska), Karpacz (gmina miejska) oraz Warszawa (miasto na prawach powiatu).


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 3

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Robik

Grodzisk to pomylka i wstyd tam mieszkac. UWAGA!!!

Yogibabu

Nadarzyn w czołówce a drogi w gminie jak za średniowiecza.hahahaaaa

Gość NAJ

Najlepszy jest Grodzisk Maz. który jest miastem przyszłości wg. gazety Brytyjskiej. Najwięcej tytułów mistrza posiada Burmistrz Grzegorz Beeenedykciński. Ilu Burmistrzów może się poszczycić praktyką w PGR ? Ilu Burmistrzów w Polsce jest inż. rolnikami ? Ilu włodarzy potrafi przez 6 kadencji budować obwodnicę ?