19° Sobota
22 Września


Maciej Bochnowski

Pomoc pilnie potrzebna

Mieszkańcy spalonej kamienicy przy ul. Narodowej w Pruszkowie powoli dochodzą do siebie i oswajają się z myślą, że stracili dorobek całego życia. Władze Pruszkowa jeszcze wczoraj zaoferowały im pomoc.

Poniedziałkowy pożar kamienicy postawił na nogi nie tylko służby ratunkowe. Na miejscu pojawili się również pruszkowscy włodarze, którzy zaoferowali pomoc pogorzelcom. – Część osób przebywa u swoich rodzin, pozostali zostali ulokowani w hotelu przy ul. Niecałej. Jutro spotkamy się z mieszkańcami. Otrzymają niezbędną pomoc i wsparcie psychologa – mówił nam „na gorąco” Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa, który był na miejscu pożaru.

Włodarze odbyli już spotkanie z mieszkańcami. Zadeklarowali też pomoc ze strony miasta. Na co mogą liczyć poszkodowani?  – W budynku było 15 mieszkań, z czego 14 zamieszkałych. Wiele osób straciło wszystko. Wyszli z domów tylko w tym co mieli na sobie. Znaczna część lokali jest doszczętnie zniszczona – opisuje sytuację wiceprezydent Kurzela. – Mieszkańcy zostali objęci opieką psychologa. Do swojej dyspozycji mają również pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. My szukamy już lokali, w których mogliby zamieszkać. Rozmawialiśmy już z prezesem Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Zieleń Miejska”, który ma przygotować lokale do zamieszkania – dodaje.

Pruszkowscy włodarze podkreślają, że pomoc ze strony miasta będzie dotyczyła nie tylko zagwarantowania nowych lokali, ale również ich wyposażenia. – Chcemy by w mieszkaniach znalazły się potrzebne sprzęty i akcesoria, potrzebne są nawet łyżki i widelce. Ci ludzie stracili dosłownie wszystko – zaznacza Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

W trudnych chwilach pogorzelcom chcą pomóc również inni mieszkańcy miasta. Na facebooku stworzyli wydarzenie i organizują zbiórkę darów dla pogorzelców. Wydarzenie dostępne jest tutaj.
 


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 18

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

romadur

Kiedy czytam niektóre z tych komentarzy to się zastanawiam, czy warto było w naszym pięknym kraju tak walczyć z analfabetyzmem? Bo cóż z tego, że ludzie potrafią stawiać literki...?

Gość

Ciekawa jestem czy osoby ktore tak bardzo neguja pomoc dla tych ludzi tak samo mowiliby gdyby to ich domy sie spaliły. To że to Żbików to wcale nie musi znaczyc ze mieszkały tam same żule i że ktoś to podpalił. Jakby ktos nie zauwazyl na dworze robi sie coraz zimniej i ludzie sie dogrzewaja wy BURAKI bez grosza współczucia...

Gość

Pamiętajmy, że póki co pogorzelcy nie mają jeszcze docelowych lokali i nie mają co zrobić z większością przedmiotów, które chcemy im ofiarować. Potrzebują artykuły pierwszej potrzeby. Mam tylko nadzieję, że chęć niesienie pomocy nie osłabnie, gdy naprawdę będą potrzebowali wsparcia - po otrzymaniu mieszkań!

siara siarzewski

no i wylądował w pi.......u, cały misterny plan w pi....u

Gość....

Ludzie ogarnijcie się bo jak się czyta te komentarze to ręce opadają osobiście mieszkam w centrum i nie wiem czy tu nie ma większej patologii to po pierwsze a po drugie czy patologia czy nie to pomagać sobie trzeba....

Lokator

Niektórym z was to już kompletnie odbiło! Ludzie tam mieszkali od lat! Może wy macie obsikane kanapy i od gapienia się w stary telewizor z programami jak za PRL-u mózgi wam się zlasowały. Mieszkania każdy remontował i urządzał na ile go było stać żeby sobie życie ułatwić i umilić bo większości nie stać na swoje, a na zamianę brak perspektyw. W tych mieszkaniach kiedyś były gołe ściany, pozdzierany gumolit, drewniane nieszczelne okna i stare piece kaflowe które sie pozapadały. Łazienka to była miska i kible na dole bo to budynek dawnej szkoły. Wszystko mieszkańcy sami odnawiali z nieba nikomu nic nie spadło. A wy twierdzicie ze nagle postanowili puścić wszystko z dymem bo nie wiadomo skąd miasto wyciągnie spod ziemi piękne lśniące nowe mieszkania z marmurami meblami na wymiar i kinem domowym? Weźcie się ogarnijcie! To jest jakaś ogólnospołeczna paranoja najlepiej walnąć komentarz pod stereotyp (tu akurat najprostszy patoli) i sie cieszyć ze mnie nie dotyczy. Zastanówcie sie następnym razem dwa albo więcej a najlepiej idzie zapytajcie i porozmawiajcie po ludzku jak było, no chyba ze utonęliście pod swoim dorobkiem w postaci szmat i przykleiliście sie do obsikanych kanap przez co nie możecie sie ruszyć. To faktycznie zostało puszczanie śmierdzących komentarzy w necie...

Gość

Czyli chu* można się nie ubezpieczać a opiekuńcze państwo i tak pomoże.

Gość

Brawo władze miasta Pruszkowa . Mieszkańcy dostali pełną pomoc . Nawet psychologa i lekarza . Dr. Chlebińska jak zawsze niezawodna. Czekamy teraz na obiecane mieszkania zastępcze.

Gość

skończcie ten cyrk z komunalnymi przybytkami , dzielnice cudów to i cuda się zdarzają- jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo ....

Gość

KAŻDY MIERZY WŁASNĄ MIARĄ. Niektórzy komentujący zrobiliby wszystko co niegodziwe by polepszyć swój los ? Gdzie dziesięć przykazań lub zwykła przyzwoitość ?

Gość

To na poddaszu było 15 mieszkań? Proszę o śledztwo w sprawie tego pożaru. W wielu mieszkaniach była obsikana wersalka, obdrapany stół, słoiki, szmaty i stary tv. Dorobek życia to się ma na koncie w banku a nie w kamienicy która pali się po raz kolejny.

Gość

Ludzie wy się zastanówcie co piszecie! Podpalić sobie mieszkanie żeby dostać nowe? Ci ludzie stracili wszystko co mieli.

Gość

A co jeśli sami to podpalili aby dostać mieszkanie? Czy ja też dostanę? Bardzo bym chcial jednak na wszystko musze zarobić sam i pomocy nie otrzymam.

Gość

Sami podpalili,aby móc trafic do lepszych lokali.Lepiej wyposazonych i nowoczesnych..

Gość

niech płaci ten kto podjarał i zainteresowani , tylko wariograf

Gość

Najlepiej podpalić i od razu nowe mieszkania będą Najlepszy sposob

Gość

Brawo !

Gość

Kurzela to niezłe ziółko współpracuje z mafią pruszkowską.