16° Wtorek
16 Października

Śr

Czw

Pią

Sob


brwinow.pl

Pomysł na ogród botaniczny w brwinowskim parku

Brwinowski urząd podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej ogrodu botanicznego, który miałby pojawić się w parku.

Przed ogłoszeniem przetargu na wykonanie projektu, gmina najpierw próbowała znaleźć wykonawcę, który zająłby się nie tylko projektem, ale i późniejszym przeprowadzeniem prac. Jednak nie udało się znaleźć nikogo kto chciałby podjąć się takiego kompleksowego zadania. Dlatego rozdzielono te dwie kwestie. Wykonawca wybrany w przetargu zaprojektuje ogród botaniczny, a także zajmie się późniejszym nadzorem autorskim podczas robót.

Tak naprawdę będzie to już kolejny etap rewitalizacji parku miejskiego w Brwinowie. Gmina pozyskała dofinansowanie – ponad 2,1 mln zl – na zrealizowanie prac. Co takiego się zmieni? Istniejąca zieleń zostanie uporządkowana, oprócz tego pojawi się też nowa. Planuje się nasadzenia drzew, krzewów, pnączy, bylin i traw, założenie trawników i roboty pielęgnacyjne, stworzenie systemu oświetlenia oraz monitoringu. Zostaną wykonane nasadzenia drzew z gatunków rodzimych w odmianach hodowlanych, nasadzenia niektórych rabat kwiatowych i traw dekoracyjnych. Powstaną pergole, pojawią się nowe elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, elementy ozdobne, a także nowe alejki i oświetlenie.

Wartość umowy to 40 500 zł. Zgodnie z podpisaną umową projektant Agata Kędzierawska ma przygotować projekt do 10 grudnia tego roku.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 9

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Szanowni Państwo, Gmina korzysta z dofinansowań na to na co akurat dają pieniądze, nie wymyśla sobie tego Burmistrz z palca. Są pieniądze na rewitalizacje, na tereny edukacji ekologicznej to trzeba brać a nie czekać aż będzie lub nie będzie na to co sobie wymarzymy. Tak to nigdy nic się nie zrobi. Nie wiedza ludzi jest straszna, łatwo krytykować jak się człowiek nie zna. Nie jestem w żaden sposób związany akurat z tą gminą. Proponuje najpierw trochę się dowiedzieć o pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych i dopiero się wypowiadać.

ZKań

do BRW24: rozumiem doskonale co czytam, a gmina mogła starać się i "pozyskać dofinansowanie" na modernizację ulic np. w Kaniach: ul Słoneczna, Nadarzyńska, Chopina vel Szopena itd. itp. Takie rzeczy jak parki i zieleńce proponuję zostawić na koniec, a nie od tego zaczynać!

BRW24

brwinowianin i ZKań - warto czytać ze zrozumieniem: "Gmina pozyskała dofinansowanie – ponad 2,1 mln zl – na zrealizowanie prac".

ogrodnik

Niestety, przeciwnicy parku mają tylko trochę racji dotyczącej wydawania pieniędzy. Ale tego nie da się ominąć. Natomiast, jeśli tak się złożyło, że społeczność Brwinowa otrzymała "w spadku" park dworski, należący do jednych z oryginalniejszych parków, to pytam - co z nim zrobić? Wyciąć? To już przerabialiśmy podczas rządów niemieckich, a potem po wojnie. Nic to nie dało, Natura zawsze się obroni. Wobec tego należy park uporządkować i trochę zainwestować, żeby był miejscem, chętnie odwiedzanym na co dzień i podczas imprez. Tak jest wszędzie w Europie. Tak było od zawsze w Polsce, by tylko przywołać przykład parków warszawskich. Dlaczego ma nie być w Brwinowie jakiegoś "Ogrodu Saskiego" czy "Parku Skaryszewskiego" w miniaturze? Park Skaryszewski zakładany był kilkanaście lat, dopiero teraz jest w pełnej krasie. My mamy o tyle lepiej, że nasz park jest, można powiedzieć, prawie gotowy. I na koniec zapytam - czy nie jest przyjemnie pójść do Zagrody po odnowieniu budynku i renowacji tamtejszego ogrodu? Też przecież były włożone niemałe pieniądze... Należy poprzeć ten projekt, bo chociaż w tym wypadku pieniądze nie zwracają się natychmiast, są jak najbardziej wydawane rozsądnie.

LUCK.Mc.KANE

Tak, pomysłów kosinski ma dużo...i one mają jeden wspólny mianownik, -ICH SIĘ NIE REALIZUJE.

ZKań

Tjaa... Już wszystko wszędzie w CAŁEJ GMNIE zostało zrobione. Brak jeszcze tylko ogrodu botanicznego...

@Piastów! z 18:54

Idealnie W PUNKT! BRAWO! Oby nigdy więcej Stowarzyszeń i platformensów! DOŚĆ!!! TRZEBA KONIECZNIE SPRAWDZIĆ TE ... "INWESTYCJE" W PIASTOWIE, K O N I E C Z N I E !!!

Brwinowianin

Panie Burmistrzu, Gmina Brwinów to nie tylko miasto Brwinow ale takze okoliczne wsie. Troche dziwnie wyglada to ze inwedtycje trwaja tylko w mieście. W okolicznych wsiach jesli tak mozna je nazwac nic sie nie dzieje tj. brak inwestycji chociazby rewitalizacji delikatnej parkow i obiektow zabytkowych w nich polozonych. W parku miejskim brakuje tylko klaunow chyba. Bo juz wszystko jest. Czas zastanowic sie czy inwestycje nie powinny byc skierowane w inne miejsca. Jesli sie myle prosze mnie poprawic. Daje do myslenia. Prosze sie zastanowic.

Piastów!

Brawo Brwinów! My w Piastowie też mamy już parki "botaniczne". Nasz Burmistrz obsadził wszystkie trawniki krzakami, egzotycznymi roślinami i trującym bluszczem. Bluszczu jest chyba najwięcej (zachęcam do lektury na temat bluszczu: dzieci i psy narażone na... odpukać.) Ba.. Nie tylko parki. Nawet górkę dzieciom obsadził krzaczkami, by lepiej się zjeżdżało zimą na saneczkach. 6.5 mln zł poszło, lekką ręką... "sóper gospodaż" A na super gospodarza zagłosujemy 21 Października.