27° Środa
19 Września


powiatpruszkow.pl

Powiat chce stworzyć pomnik i zachęca do współpracy miasto

Władze pruszkowskiego starostwa powiatowego wyszły z inicjatywą stworzenia na terenie Pruszkowa pomnika upamiętniającego odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Pruszkowskie obchody 11 listopada, czyli Święta Niepodległości obchodzone są pod pomnikiem Kościuszki na terenie Żbikowa. Organizacja uroczystości jest dość kłopotliwa, bowiem wymaga zamknięcia ważnego fragmentu ul. 3 Maja. Starosta pruszkowski Maksym Gołoś wyszedł z inicjatywą stworzenia w Pruszkowie miejsca, w którym wspomniane uroczystości mogłyby się odbywać. Tę ideę poparli radni powiatowi, a sam starosta przedstawił ją prezydentowi Pruszkowa i miejskim radnym.

Stosowną uchwałę popierającą ten pomysł uchwalili radni z powiatu. – W związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w przyszłym roku proszę radnych o wsparcie inicjatywy, tak żebyśmy mogli za rok w przestrzeni Pruszkowa, stolicy powiatu pruszkowskiego, świętować odzyskanie niepodległości w miejscu, które będzie dawać wyraz na przyszłe lata – mówił na listopadowej sesji rady powiatu Maksym Gołoś, starosta Pruszkowski. – Zapewniam państwa, że uzbrojony w taką uchwałę rozpocznę rozmowy z prezydentem Pruszkowa Janem Starzyńskim aby wspólnie, jak również przy współudziale innych samorządów z terenu powiatu pruszkowskiego, jak i stowarzyszeń pozarządowych, instytucji, środowisk i obywateli powiatu pruszkowskiego doprowadzić do realizacji tego ambitnego zadania. Zdajemy sobie sprawę że nie będzie to łatwe, bo jest mało czasu. Zdajemy sobie sprawę, że trzeba będzie wygenerować odpowiednie środki, ale takie wyzwania leżą w naturze Polaków i razem uda nam się to osiągnąć –dodał.

Powiatowi radni poparli tę inicjatywę. Starosta Maksym Gołoś zaprezentował pomysł władzom Pruszkowa i miejskim radnym w trakcie rady miasta. Przewodniczący Krzysztof Biskupski zapewnił, że miejscy radni wyrażą swoje stanowisko w tej sprawie na kolejnej sesji.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 53

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Siedzieliście ze strachu w lasach jak młodzi Warszawiacy ginęli w Powstaniu. A teraz najeżdżacie codziennie stolicę jak hitler i stalin.

Felus

Pominik niech golos postawi sobie w kobylce tam jest jedo miejsce.Starostwo do likwidacji niech zajma sie drogami powiatowymi i dziury oswietlenie i kupami po psach w gminach powiatowych.

Gość

Panie Pawle niestety starosta jest z PIS, co innego gdyby był fajnym chłopakiem z naszej psl/peo, nowośmiesznej czy tam sld, wtedy każdy jego pomysł kwitowany byłby okrzykami ,,och, ach, jakie to piękne,, co za wspaniały pomysł,, itd., itp.

ach

Panie Pawle słowo ,, Pomnik ,, może mieć różne znaczenie i też można je przyporządkować do różnych rzeczy.Dlatego jestem zwolennikiem powstawania ,,Pomników,, , które mogą służyć nam mieszkańcom w życiu codziennym i będą lepiej zapamiętane niż wszystkie obeliski , które będą wykorzystywane raz do roku politycznie.Środki pozyskane z naszych podatków powinny być wydawane zgodnie z wolą , ostatnio modne słowo -,,suwerena,,.Tutaj jak można zauważyć po wpisach mieszkańców , sprawa jest jasna w tej kwestii.Powinniśmy bardziej patrzeć w przyszłość a nie żyć przeszłością .Dla nas mieszkańców najważniejszy jest rozwój miasta i powstawanie inwestycji z naszych podatków , które będą dla nas udogodnieniem.

Gość

Ten pomnik Pana starosty powinien nazywać się - pomnik wyborów samorządowych a nie Niepodległości. Pełna erekacja będzie dopiero w przyszłym roku w listopadzie - to się będzie działo!

tubylec

Radnym jak widać się nudzi. Zamiast zająć się tym co ważne dla mieszkańców na co dzień, zajmują się pudrowaniem rzeczywistości ! A rzeczywistość to, komunikacja, jakość powietrza, służba zdrowia, woda dla miasta regionu, bezpieczeństwo etc, etc.

Głos

Pomnik ok,ale na litość boską są ważnjejsze rzeczy do zrobienia w tym biednym Pruszkowie! zamiast lewoskrętów sadzi się kwiatki wzdłuż WP...ludzie jak wy będziecie dalej tak "rozwijać" Pruszków to niedługo Miedzyborów nas wyprzedzi pod względem funkcjonalności i udogodnień dla mieszkańców!

Gość

@Mieszko: co Ty chcesz od Wawelu? I tak ostatnio zniszczono ten zabytek. Potrzebna jest natychmiastowa dekaczyzacja kraju.

Zygi

Największe poparcie PiS ma w Raszynie i Piastowie, może tam? Nie życzę sobie pomników z moich podatków. Komorowską może by np wyremontować, bo zaparkować się tam nie da, chociażby na odcinku AK - Ceramiczna po nieparzystej stronie. Powiatowa wszak to droga, nieprawdaż? Ale po co pracować, lepiej ankietę dla swojaków trzasnąć.

Mieszko

Staroście proponuję jako lokalizacje: Wołomin, Żoliborz, a najlepiej Wawel. Pomnika się zachciało człowiekowi, który szumnie zapowiadanej sygnalizacji świetlnej przy Armii Krajowej róg Komorowskiej w terminie oddać nie potrafi. Weź się, człowieku za proste prace.

PM

Czytam, czytam i nie wierze. Żyjemy w realiach ciągłej walki i rywalizacji miedzy powiatem, a miastem. Zaznaczam, ze nie jestem zwolennikiem Pana Gołosia i PiSu, nie jestem tez zwolennikiem Pana Jana i całego tego SPP, ale pomysł pomnika jest jak najbardziej godny rozpatrzenia. I nie może to byc pomnik w postaci szkoły, szpitala czy drogi rowerowej. Pomyślmy trochę na przyszłość. Zostawmy cos po sobie dla przyszłych pokoleń, tak aby mogli jak my korzystać z naszej spuścizny. Jak by nie nasi przodkowie, to by nie było pomnika Kościuszki przy ktorym świętujemy. Zbliża sie bardzo fajna okazja postawmy ten pomnik, a za 100 lat ktos powie ,,o ten obelisk wznieśli mieszkańcy naszego Pruszkowa z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości". Nie bedzie juz śladu po szkole, szpitalu czy drodze rowerowej bo takie budynki maja ograniczony czas uprzytkowania. Zreszta jaki jest koszt szpitala, szkoły, a jaki pomnika. Zostawmy cos po sobie, cos namacalnego. Smutne jest tylko to, ze nie ma gdzie go postawić. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Pruszkowa i powiatu. Paweł

Gość

Skoro pomnik w Pruszkowie to powinien nawiązywać do mieszkańców Pruszkowa...proponuję pomnik w formie wielkiej księgi gdzie byłyby wygrawetowane wszystkie Wasze durne komentarze spod tego artykułu. Starosta rzucił propozycje w kierunku miasta, która jest niezgodna z prawem, bo miasto nie może tego finansować. Równie dobrze mogłyby zaproponować centrum lotów kosmicznych w Parku Potulickich. Ludzie lepiej posprzatajcie w chalpach na święta a nie zajmujecie się propozycjami od czapy.

Gość

Pomnikami PRL stało. Powtórka z rozrywki? A poza tym, wszystkie wolne przestrzenie godne uwagi zostały oddane deweloperom.

Gość

Co tak Ostro dzisiaj pracują z Kraszewskiego Street? , już po 16.00 przecież a kompy rozgrzane, no no, jeszcze dyski padną trzeba uważać

ach

Sprawa jest prosta.Proponuję powstanie ,,pomnika,, w postaci ścieżki rowerowej wzdłuż której można ustawić tablice informacyjne , które będą pokazywać drogę Polski do Odzyskania Niepodległości. Wszyscy będziemy zadowoleni. My mieszkańcy z kolejnej inwestycji dla nas mieszkańców oraz Władze z możliwości przecięcia kokardy nożyczkami przed wyborami i ogrzanie się w blasku wyborców.

J 23

Jestem ZA ale za pomnikiem Antonio Smoleńskiego

Gość

Zdjęcie które miało być jedynie ilustracją do artykułu, sprawa że w zasadzie czytanie tekstu staje się zbyteczne. Podobno mowa ciała pokazuje więcej niż jakiekolwiek słowa.

Arletta

Czy nie lepiej postawić czegoś,co miałoby służyć wszystkim mieszkańcowm,a nie Gołosowi za arenę?Może być przecież Szkoła-Pomnik,Przedszkole-Pomnik,Przychodnia Specjalistyczna-Pomnik i wiele innych tak potrzebnych mieszkańcom miasta.

Gość

Gołoś do wołomina!! Bo do Warszawy to sie wujek Sasin nie załapie więc i dla ciebie fuchy nie będzie... przegrał ze Starzyńskim a mimo tego chce rządzić Pruszkowem...

Gość

pomniki a na co to komu? jest przecież czarny tytanic zwany ,,centrum kultury,, i to nam w zupełności wystarczy,

Jarek

Powinni zrobić pomnik Kaczyńskiego. I zmienić nazwę WP na aleje Kaczyńskich.

Gość

do wszystkich którzy sie tak podniecają że ci co przeciw pomysłowi to poplecznicy prezydenta.JEST MILION SPRAW PILNIEJSZYCH W POWIECIE NIŻ POMNIK.dziękuje

kobylarz

golos wołomin czeka albo też kobyłka a od Pruszkowa odczep się.dokończ muzeum.

Gość

do Gość 2017.12.04 11:07 ścieżke,? a może żeby było jeszcze taniej, bo miasto biedne proponuję umieścic tabliczke na ławce miejskiej w parku sokoła czy innym, wyjdzie jeszcze taniej a jaka to radocha, że dbamy o pamiątki przeszłości

Ja

Panie Prezydencie! Niech Pan nie zgadza się na ten pomnik w Pruszkowie! Pan Gołoś niech postawi gdzieś w powiecie. Powiat jest duźy. Nie głosujcie na ,,tak" na sesji. Dosyć lansowania się p. Gołosia w Pruszkowie! PiS i tak nie ma szansy na władzę w Pruszkowie. To nie jest podlasie ani małopolska.

precz z SPP

bo w Pruszkowie może być tylko jeden pomnik, dziadowskie centrum dziedzictwa kulturalnego, za 72 bańki, przepłacone

Gość

A na zdjęciu same leśne dziadki, z czego jeden wp***rza paluszki. Wszyscy do wymiany!

Gość

Kraszewscy trolle wściekli, przecież władze miasta POSTAWIŁY rok temu nowoczesny kibelek w centrum miasta w parku sokoła, i tyle, innych osiągnięć brak

goguś

Serio???? A nie lepiej wesprzeć/ odmalować jakiś dom dziecka za te pieniądze, z tabliczką -z okazji odzyskania 100 niepodległości. Niż kolejny bezwartościowy "kamien" stawiać

Jaro

Pomnik Kaczora powinni zrobic ;)

Gość

Pomniki stawia się po to aby coś/kogoś uczcić, a nie: "(...)Gołoś wyszedł z inicjatywą stworzenia w Pruszkowie miejsca, w którym wspomniane uroczystości mogłyby się odbywać." Bo co? Starosta potrzebuje dobrego tła, żeby dobrze na zdjęciach wyszedł, a na Żbikowie to odrapane kamienice wokoło? Niech powoła społeczny komitet budowy pomnika i niech zbierają datki. Co? Za mało czasu do końca kadencji? Obawa przed znikomą hojnością? Najpierw dajcie publiczne pieniądze szkołom, żeby miały na papier, drogi powiatowe remontujcie, a jak coś potem w budżecie zostanie, to stawiajcie pomniki!

najgorsi miejscowi l

właśnie wracam z objazdówki po okolicznych placówkach zdrowia.skierowanie do kardiologa(z adnotacją pilne).najszybszy termin połowa maja 2018 już sie szykuje żeby sie przypadkiem nie spóżnić.pozdrawiam wszystkich psipsiaków od dobrej zmiany.a swoją drogą co oni tam łykają że mają taką akcje na pomniki(jedne burzyć,inne stawiać),jakiś nowy rodzaj dewiacji czy co?

Gość

A może niekoniecznie w Pruszkowie Przecież Powiat Pruszkowski to nie tylko Miasto Pruszków

Gość

Zabawne. W Polsce łamie się konstytucję, a władza ludzi ma za nic. Rozmontowali Trybunał Konstytucyjny, rozmontowują Sąd Najwyższy a następna w kolejce Państwowa Komisja Wyborcza i majstrowanie przy ordynacji wyborczej. I co? I nic. Świętujmy wydarzenie sprzed 100 lat, udawajmy że wszyscy jesteśmy razem, dumni z naszego kraju. Ja tam obecnie dumny nie jestem i wolałbym żeby Gołoś obstawiając w odblaskowej kamizelce kolejną miesięcznicę zachęcił przedstawicieli władz to przestrzegania zasad demokratycznego państwa prawa. To byłaby o wiele większa korzyść, niż pomnik pod którym będzie jedno wydarzenie w roku używane przez władze do lansowania się.

Wolne Miasto WPR

No tak. Starzyński chce remontować pomniki Armii Czerwonej. Gołoś chce upamiętniać Polaków. No i kogo tu wspierać? Odpowiedź jest prosta.

Karol Chlebiński

Starosta to zwykła świnia. Nie mogę na niego patrzeć. Nie dajmy mu wygrać wyborów. TYLKO SPP!

Gość

Taka jazda w komentarzach świadczy tylko o tym, że to dobry pomysł. Budowane są nowe szkoły, drogi, boiska. Dlaczego w końcu nie miałoby być czegoś dla pamięci i kultury? Bardzo dobrze. A te komentarze oszołomów którzy skreślają ten pomysł tylko dlatego że to inicjatywa Gołosia chciałbym powiedzieć głośne: weźcie się do roboty!

Gość

Abstrahując od sensu stawiania pomnika - zwracam uwagę na komentarz prezydenta Starzyńskiego który wypowiedział na sesji. Mianowicie: jednoznacznie wyłożył panu Staroście Gołosiowi, że ze środków budżetowych miasta nie mogą być finansowane tego typu inicjatywy bo to naruszą dyscypilnę finansów publicznych. Może zanim pan Gołoś wrzuci na ruszt jakis pomysł może najpierw niech się skonsultuje z doradcami, jak od strony formalnej go zrealizować? Co to znaczy "zacheca do współpracy miasto"? Niech utworzy Komitet, zbierze środki na pomnik i niech stawia jeśłi jego zdaniem nie ma innych, pilniejszych potrzeb w Pruszkowie.

Morda

Proooooooosze jak mordeczki z SPP szaleją w komentarzach :)) Spokojnie bo wam tam na Kraszewskiego serwery padną :)))))

Gość

A może niech wybudują ścieżkę rowerową / spacerową wzdłuż wkd i niech ją nazwą ścieżka 100-lecia niepodległości ;-) To byłby piękny pomnik

Gość

Gołoś już wystawił sobie pomnik - pół roku temu chciał włączenia Pruszkowa do Warszawy - to dopiero byłby pomnik Pana Starosty na 100 lecie obchodów odzyskania niepodległości!

Gość

do Gość 2017.12.04 09:11 na fejsie jest bardzo fajna stronka pt.,,sram na unię europejską,,, polecam

Gość

Nie pomnikiem będzie inicjatywa dla społeczeństwa, a nie pomnik, przed którym władza będzie się pokazywała. Niech za pieniądze, które mają być przeznaczone na pomnik, wyposażą pracownie komputerowe, aby budować nowoczesne społeczeństwo.

Gość

"trzeba będzie wygenerować odpowiednie środki" -Czyli co, radni zrobią zrzutkę ?

Adam

Pomnik Kaczora? Ochyda !

mosiek

Pomysliliby o odsniezaniu drog, a nie o wydawaniu pieniędzy na pomniki. Dzisiaj na Zbikowie Dluga rano była jak lodowisko, a ponoc to droga powiatowa. No coz będziemy się ziman slizgac pod pomnikiem. Gratuluje pomysły "dobrej zmianie".

Gość

Przez 20 lat Niedało sie nic stworzyć.

Q

Czy głównym elementem tego pomnika nie okaże się Kaczyński jako zbawca narodu?

badura

Pomnik należy postawić wielki i w centrum Pruszkowa i powinien być przestrogą dla kolejnych władz jak nie należy rządzić- powinien przedstawiać '' TRZECH KRÓLI z Kraszewskiego i DWÓCH nieudaczników z Drzymały''

wołomin czeka

po jakiego funta gołoś chce w Pruszkowie POMNIK.niech starosta pilnuje powiatu a nie miasta i niech pomniki stawia za własne pieniądze w powiecie lub w kobyłce albo w wołominie tam jest jego miejsce.

Gość

Poproszę o pomnik upamiętniający wejście Polski do Unii Europejskiej z której PiS chce nas jak najszybciej wyprowadzić. Ciekawe z czego oddamy te wszystkie dotacje.

Gość

Mamy już Aleję Niepodległości. Po co nowy pomnik?

Gość

Po co pomnik, na dzieci by dali starosta nie ma rodziny to ma w dupie prawdziwe problemy. Sam dla siebie, gość jest oderwany od rzeczywistości. Pomnik buhahaha