25° Wtorek
18 Września

Śr

mat. prasowe

Powiat Pruszkowski stawia na zdrowie młodzieży

Powiat Pruszkowski przy współpracy ze Stowarzyszeniem Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy rozpoczął edukację żywieniową młodzieży w szkołach średnich.

Polska zalicza się do krajów, w którym dzieci tyją najszybciej w Europie. Już co piąte dziecko w kraju ma problem z nieprawidłową masą ciała. Co raz bardziej otyłe społeczeństwo to wynik przede wszystkim braku świadomości żywieniowej i braku edukacji żywieniowej prowadzonej od najmłodszych lat. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że dzieci i młodzież spożywają obecnie zbyt duże ilości cukrów, tłuszczy i soli przy jednoczesnym niedoborze warzyw, owoców czy produktów pełnoziarnistych. Łatwość w dostępie do wysokoprzetworzonej żywności, uleganie modom i reklamom szczególnie zauważalne wśród młodych ludzi jednoznacznie wskazują na konieczność edukacji w zakresie prawidłowego żywienia.
Powiat Pruszkowski, mając na uwadze powyższe, umieścił działania skierowane na upowszechnienie zdrowego stylu życia ze szczególnym uwzględnieniem zdrowego sposobu odżywiania w zadaniach na rok 2017.

Stowarzyszenie ZDROWO JEMY, ZDROWO ROŚNIEMY, jako wykonawca projektu, od początku roku szkolnego realizuje w szkołach średnich warsztaty żywieniowe.

Do projektu z terenu powiatu przystąpiły dwie szkoły:  Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana oraz Zespół Szkół nr 1. im. Stanisława Staszica w Pruszkowie. Działania objęły swoim zasięgiem niemal 170 osób w wieku 15-18 lat.

Cykl spotkań obejmuje warsztaty żywieniowe, na których młodzież poszerza wiedzę jak dietą zwiększyć efektywność uczenia się, jak czytać etykiety i na jakie pułapki żywieniowe uważać. Młodzi ludzie samodzielnie komponują przykładowe zdrowe jadłospisy oraz tworzą plakat/reklamę diety dobrej dla mózgu. Całość realizowana jest pod okiem wykwalifikowanych dietetyków/edukatorów żywieniowych stowarzyszenia.

Warsztaty spotykają się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Formą odbiegają od tradycyjnej lekcji, co zdaniem edukatorów, stwarza dogodne pole do dyskusji.

Ostatnio opublikowany raport Najwyższej Izby Kontroli (wrzesień 2017r.) o zdrowym żywieniu w szkołach pokazał, że w ciągu czterech ostatnich lat (od 2012 do 2016 roku) odsetek dzieci z nadmierną masą ciała wzrósł o  ponad pięć punktów procentowych i wynosi około 22% populacji.

Projekt Powiatu Pruszkowskiego i Stowarzyszenia Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy to zatem ważny element aktywnej formy wspierania szkół w działalności edukacyjnej na temat zasad zdrowego żywienia.

Artykuł jest sponsorowany ze środków projektu "Warsztaty żywieniowe dla młodzieży szkół średnich".


Art. sponsorowany
kontak@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 4

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

16 łóżek na internie dla powiatu, który ma 160 tysięcy mieszkańców. To chyba dla młodzieży...

Gość

Mogą sobie "stawiać". Jak niemiłosiernie nam panujący PiS doprowadzi do tego, że lekarze wyjadą za chlebem za granicę tak jak życzy im posłanka z PiS, to raczej będą "kłaść". Więc niech już projektują nowe cmentarze albo powiększą krematorium.

lekarz

Szkoda, że Powiat nie zainteresował opinii publicznej rychłym kryzysem internistycznej opieki szpitalnej w naszym rejonie. Od 16. października dla dobra swojego i swoich najbliższych kierujcie się do szpitali warszawskich lub na zachód od powiatu. Macie wtedy większe szanse na przeżycie...

Gość

Hałas samolotów zabija