27° Środa
19 Września


powiat.pruszkow.pl

Powiat pruszkowski z tytułem „Najlepszego Powiatu” w Polsce

Podczas odbywającego się w Krakowie IV Europejskiego Kongresu Samorządów starosta Maksym Gołoś odebrał nagrodę dla „Najlepszego Powiatu” przyznaną powiatowi pruszkowskiemu.

26 kwietnia w Krakowie odbył się IV Europejski Kongres Samorządów organizowany przez Forum Ekonomiczne. W jego ramach odbywa się blisko 80 paneli, podczas których eksperci z całego świata szukają odpowiedzi na pytania z dziedzin gospodarki, finansów, innowacji i polityki, w tym o rolę samorządu w systemie politycznym kraju.

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia była gala, podczas której wręczone zostały nagrody dla najlepszych samorządów. Przyznawane są one na podstawie szczegółowego Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce przygotowywanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Fundację Instytut Studiów Wschodnich.

Najlepszą wiejską gminą zostały Kobierzyce. Tytuł najlepszej miejsko-wiejskiej gminy trafił do gminy Dziwnów. Nagroda dla najlepszego powiatu trafiła do powiatu pruszkowskiego. Najlepszym miastem na prawach powiatu zostały Gliwice, a najlepszym miastem Legionowo.


Informacja Prasowa

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 47

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Jaka to pamięć ludzka krótka jest i ułomna - zapomnieliście jak Pan Gołoś z całą śitwą biegali po Pruszkowie chcąc włączyć Pruszków do Warszawy?? Nawet w siedzibie pisu był osobiście po ankiety dla mieszkańców w sprawie wielkiej Warszawy. Doliczcie mu to do rachunku....

Gość_666

Rankingi są po to żeby ktoś je wygrywał - to chyba jest jasne. Kryteria kazdy dobiera po swojemu. Jestem ciekawa szczegolowego uzasadnienia tej wygranej - tak jak dopytywalismy z uporem maniaka Kancelarię Prezydenta o uzasadnienie przyznania Maksymowi Golosiowi Srebrnego Krzyza Zaslugi za "wybitne osiągnięcia na rzecz polskiej samorządności". Odpowiedzi nie dostalismy do dzis - tzn oprocz tej że to uznaniowa decyzja Pana Prezydenta. Instytut Studiów Wschodnich ktory wspolorganizuje ten ranking, ogranizuje takze Forum w Krynicy na którym to przeciez Czlowiekiem Roku zostawali Wiktor Orban, Beata Szydlo itd itp... 7 milionow na szpital zalatwil nie Golos a minister Radziwill - który ma biuro poselskie na Koscielnej.

Gość

Widziałeś, ale jadą po pruszkowiakach broniąc pisowskiej miernoty z Kobyłki. Wstyd!!

Gość

pis to dno w Pruszkowie .spadochroniarz z kobyłki już podobno się spakował do kobyłki.

Taka uwaga

Jeszcze takie pytanie do entuzjasty władzy powiatowej, nazywającego uprawnioną krytykę hejtem i obrażaniem powiatu. Dlaczego mam się cieszyć z sukcesu politycznego p. Gołosia, skoro w moim odczuciu p. Gołoś słabo reprezentuje interes publiczny? Jeśli wierzyć wpisom innych internautów, powody do radości z prowadzonej przez obecnego starostę polityki zwieńczonej tytułem "Najlepszego powiatu", mogą mieć Panattoni czy firmy oferujące outsourcing dla szpitala, ale nie ja.

Martinez

Byłbym zapomniał. Jeszcze te lewoskręty. Szanowny Panie rozpaczający nad ich brakiem, otóż w cywilizowanych miastach nie ma lewoskrętów, a w lewo skręca się przez prawe ramię. Znasz Pan takie rozwiązanie bez psucia przestrzeni publicznej wykoślawianiem ulic za ciężkie miliony? Nawiasem mówiąc nawet wydzielone pasy do skrętu w lewo nie poprawiają bezpieczeństwa, bo pojazdy wzajemnie zasłaniają sobie widoczność. Z kolei na odrębną podfazę dla lewoskrętu na obciążonych ruchem skrzyżowaniach zwyczajnie brakuje miejsca w programach sygnalizacji świetlnej. Sygnalizacja z kierunkowym lewoskrętem powinna natomiast stanąć na Armii Krajowej przy sklepie z AGD, ale nie stanęła bo urzędnicy z najlepszego powiatu wiedzieli lepiej...

Martinez

@Gość 2018.05.02 10:02 Też odnoszę takie wrażenie. Może jeszcze należałoby używać terminu lobbyści w odniesieniu do części samorządowców drenujących publiczne środki w interesie różnych branż ze szczególnym naciskiem na branże budownictwa drogowego i produkcji środków transportu zbiorowego?

Martinez

@mak 2018.05.01 16:42 Czyli wiele wskazuje na to, że działa to tak jak przypuszczałem (wyrażając swoje obawy we wcześniejszym wpisie), przy czym według tej filozofii drogi to już nie "głupoty". To ważne w tej układance słupy do wyciągania unijnej kasy, klasyfikowane jako tzw. "inwestycje" - czyli wydatki nakręcające koniunkturę w branży budowlanej. To może tłumaczyć niechęć "bijącego się o złotą patelnię" starostwa do tanich i skutecznych rozwiązań, bo przecież "im on jest droższy ten miś, tym koniaczek ...". Czy nie dlatego starostwo serwuje pomysły typu kosztowna przebudowa Komorowskiej w celu wyznaczenia miejsc postojowych, miast wyznaczyć linią miejsca do parkowania równoległego na obecnej jezdni? @Gość 2018.05.01 10:43 Nie mogę zgodzić się z Pańską retoryką legitymizującą mechanizm, o którym napisałem wcześniej. Biorąc pod uwagę niską kulturę techniczną i jeszcze niższą świadomość zamawiających, należy tylko cieszyć się, że jeszcze nie zarzucono Pruszkowa całą masą kosztownej tandety dla zysku korporacji i nagrody samorządu. Bardzo dobrze, że nie zabudowano każdej działki w centrum, i że ocieplanie bloków według standardów dla krajów podbitych ekonomicznie idzie tak mozolnie. Czy widział Pan termomodernizację w Niemczech (ale nie bloków przewidzianych do rozbiórki w perspektywie 20 lat) lub w Norwegii. Demontuje się płytę elewacyjną, nakłada na płytę konstrukcyjną niepalną wełnę mineralną, a następnie po sprawdzeniu wieszaków montuje się ponownie płytę elewacyjną. W ten sposób budynki zachowują swoją architekturę. W Polsce poza wyjątkami okłada się bloki wyjątkowo palnym styropianem, pociąga nieoddychającym klejem co może sprzyjać rozwojowi zagrzybień i przyozdabia tfuu pastelozą. W zakresie komunikacji miejskiej również widzę jaskrawe przejawy braku profesjonalizmu; od układu komunikacyjnego (o którym już wielokrotnie pisałem), po tabor którym miasto zdaje się chwali, używając medialnego słowa-fetyszu "nowe". I znów to samo. Znowu zamiana lepszego na gorsze ku uciesze producenta i z sobie wiadomych przyczyn zamawiającego, bo w moim odczuciu tylko osoba głęboko nieroztropna lub słabo reprezentująca interes publiczny godzi się na zamianę minibusów ProCity o szerokim jak w dużym autobusie nadwoziu w części pasażerskiej i 3/4 miejsc dostępnych z niskiej podłogi, na audobusy midi o niewiele większej zdolności przewozowej - za to o większym zużyciu paliwa (co przewoźnik skrupulatnie wlicza w cenę wozokilometra) i tylko z kilkoma miejscami dostępnymi z niskiej podłogi.

Gość

zapamiętajcie raz na zawsze: tak jak nie ma "dziennikarzy", tylko sa politycy i ich PR-owcy, tak samo w Polsce nie ma: "instytutów", "kongresów", "ekspertów", "komentatorów", "prezesów", "członków rad nadzorczych", itp itd.

Gość

Do gościa z 20.15 , skąd ty jesteś ? , może zwolnij , zobacz co cię otacza , pomyśl samodzielnie !

Gość

Trzeba przyznać że Starosta powołał konwent gmin i zawsze starał się aby gminy dogadywały się w wielu kwestiach. Starosta patrzył szerzej i nikt jemu tego nie odbierze

Kikos

Sochaczewski powiat to nr1. Jest duzo lepszy!

Gość

Próbuję zrozumieć w czym nasz powiat był najlepszy i wiem tylko w jaki sposób był oceniany: "na podstawie szczegółowego Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce przygotowywanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Fundację Instytut Studiów Wschodnich" Być za czy przeciw?

mak

Przeczytajcie sobie jak tworzy się ten ranking. Nie chodzi w nim o przyjazność mieszkańcom, wygodę mieszkania, transportu, jakość edukacji czy służby zdrowia. Liczą się dochody własne, nadwyżki operacyjne, udział wydatków inwestycyjnych itp. To ranking neoliberalnych ekonomistów dla inwestorów. Pruszków wygrywa prawdopodobnie dzięki temu, że nie wydaje zbyt dużo pieniędzy na "głupoty" typu przedszkola, żłobki, szkoły, szpitale, drogi, parki. W tych kwestiach trzeba liczyć na niewidzialną rękę rynku.

Gość

parchy z SPP rwą sobie włosy z głowy bo Miasto musiało wydać 100 milionów żeby wygrać nagrodę za kulturę hehehe no prosze Panie Landowski. Niech Pan opowie jak liczona była nagroda. Gdyby nie wpisana kasa na Dom Pogrzebowy Kurzeli czyli CDK to byście nic nie dostali. Kawa z prezydentem i dni Pruszkowa to nie Kultura Panowie. To propaganda wyborcza.

Gość

Miasto musiało zapłacić za to że dostało nagrodę za wydawanie publicznej kasy na „kulturę” czyli w praktyce wydawanie publicznych pieniędzy na lansowanie Starzyńskiego, Kurzeli i tego poża się Boże „fachowca” Landowskiego. Dostali nagrodę i to tak strasznie boli te zera z Urzędu Miata że wylewają teraz żale w komentarzach. Najłatwiej jest całe pisowskie łajno próbować przlać na Gołosia bo z PIS. Zapominacie miernoty (mówie do Was: Kurzela, Landowski i psy na łańcuchu Kurzeli czyli Chlebiński i Wiśniewski i pozostała patologia z SPP) że Gołoś zrobił w te kilka lat więcej niż Wy przez lata. Oprócz sprzedawania się deweloperom bo w tym jesteście mistrzami. 7 milionów na szpital. Kiedy ostatnio pozyskaliscie coś dla miasta? Jeateście i będziecie zerami które przepadną po wyborach.

Gość

kaczor mu to załatwił a po za tym Panie golos spodnie na zdjęciu widać nie uprasowane wstyd .

@2018.04.30 20:15

To gdzie tak zaiwaniacie? W powiecie?

Gość

Przedzielone na pol ekranami akustycznymi miasto z jednym wiaduktem w poprzek torow, z jedna rozpadajaca sie kladka dla pieszych i przejsciem pod torami przy rurach, brudne, z taborem komunikacyjnym bez klimy, ktory pojawil sie po kilkudziesieciu latach blagan i prosb mieszkancow, z dojazdem do wezla A2 jednopasmowka, z torem kolarskim, basenem i CDK bez rozsadnego dojazdu, z brudnym centrum, gdzie na centralnej dzialce przy al. Wojska Polskiego strasza od 2004 roku betonowe slupy, z al. Wojska Polskiego bez lewoskretow, sciezkiami rowerowemi z kostki bauma porozrzucanymi randomowo po miescie, z urbanistyka rodem z Tarchomina (wszedzie wciskanie kiepskiej jakosci blokow), z najwiekszym osiedlem w miescie, gdzie ociepla i tynkuje jedynie boczne sciany, bez wielkiego marketu jak Carrefour czy Auchan, bez linii 7xx do jedynego miasta w okolicy, w ktorym jest i praca, i rzetelna edukacja. Najlepsze miasto i powiat w Polsce. Bez dwoch zdan.

Gość

Jak płaci tu podatki to jego święte prawo siedzieć przed kompem i krytykować. A tobie nic do tego.

@Pio

Przypuszczam, że nagroda kosztowała nas podatników tyle pieniądzy, ile starostwo wydało na wszelkie "inwestycje", zaś branża budownictwa odwdzięczyła się via lobby obecne w większości jednostek akademickich - co nawiasem mówiąc kłóci się z etosem nauki. Ale nawet wpółczesne czasopisma "naukowe" to zwykłe reklamówki produktów z danej branży.

Głos

Niech zgadnę,nagrodę ufundował Strabag?

Pacjentka

Moja prośba, aby władze Pruszkowa zadbali o Szpital Powiatowy na Wrzesinie, tam jest skrajna bieda, o toaletach lepiej nie wspominać. Lekarze na ginekologii są w porządku, ale ta skrajna bieda bije w pacjentki. Może jakaś dama z samorządu mogłaby położyć się na oddział, wtedy szybko środki na szpital by się znalazły.

Gość

Przecież Gołoś nic nie robi poza polityką historyczną. Mentalnie żyje w czasach rozbiorów. Wciąż odsłania kolejne pomniki. W ogóle nie myśli o przyszłości. No może o swojej myśli i kombinuje jak tu się prześlizgnąć na kolejną kadencję. Znany z tego, że jest znany i jest członkiem PiS.

Gość

podobno golos się już spakował do kobyłki sasinek mu załatwił stołek szatniarza w gminie

Marta

Poziom zenujscy 90% opinii Waszych. Szkoda pisac...

kpt. Rado

Wasze opnie Pajace to zenada !!!

Tom

A Ty dziwaku se kup Nervosol !

Kedar

I to prawda. Ja jezdze slubowo po calym kraju. Sypiam w roznych miejscach. I Pruszkow robi wrazenie! To zrozumiale nr1. Super sa tez Wroclaw i Zielona Gora !

Gość

Najlepszy powiat w Polsce... ignoruje swoje ustawowe obowiązki i w żaden sposób nie zajmuje się komunikacją na poziomie międzygminnym. To gminy (w szczególności Piastów i Pruszków) płacą miliony złotych rocznie za to, że jeździ SKM, 716, 717 i N85. Władze starostwa mają to gdzieś i zajmują się takimi rzeczami jak pomniki czy lansowanie się na Dniu Flagi. A cała ta sytuacja jest tym bardziej oburzająca, że specyfika położenia naszego powiatu jest taka a nie inna i zapewnienie sprawnej komunikacji z Warszawą dla bardzo wielu mieszkańców to codzienne "być albo nie być" w drodze do pracy czy szkoły. Tak naprawdę to Gołoś jako twarz pisowskich władz powiatu powinien się ze wstydu spalić za to jak wygląda polityka starostwa w kwestii komunikacji, a on jeszcze jeździ i się lansuje. Wstyd.

Gość

Innowacyjność - wprowadzenie Pruszkowa w struktury Wielkiej Warszawy wujka Sasina... jest czego gratulować!

Gość

hahahahahahahahahahahahaaaaaaa...............

cezar

Powiat Pruszkowski wprowadza konflikt społeczny w Piastowie i na pograniczu Pruszkowa, gdzie otwarcie mówi się o tym, ze powiat "sprzedał sie" firmie logistycznej Panattoni, która planuje jeździć tirami po osiedlach Piastowa w kierunku Pruszkowa. Dla niej powiat przekształca ciąg lokalnych ulic Oginskiego-Barcewicza-Skrajna w drogi powiatowe. Gratuluje najlepszemu powiatowi w Polsce siania fermentu w Piastowie. Powiat ten jest zacofany i rozumuje w mentalności XX wieku,kiedy najważniejsze były samochody i interesy urzędników. Ludzie się nie liczą jak w Rassiji.

Gość

uklady uklady pisowskie.

Gość

wiadomo kaczor to załatwił spadochroniorzu z kobyłki i sasinek wujek.

Gość

Oj se kupili tytuł i tyle chachachacha

Gość

Jaki Instytut, takie standardy oceny ;))

Gość

Znudzeni życiem zamiast sie cieszyć z sukcesu hejtują jak zwykle. Za dużo wolnego czasu macie. Jakbyście zaiwaniali tak jak niektórzy po naście godzin na dobe to by sie wam nie chciało hejtu siać po necie. Posiedzi taki pare godzin na stołku przy kompie i sie mundrzy. Wszystkie rozumy zjadł, najmundrzejszy jest. Internet ma i na forum sobie obraża ludzi i nasz powiat. O takie Panisko odważne. Żenada.

Pio

Ile ta nagroda kosztowała?

Martinez

Może nie rozumiem postmodernistycznej ekonomii (chyba jednak trochę rozumiem), ale na pewno nie zauważam jej związku z innowacją. W uproszczeniu szeroko otwarty kurek z unijnymi środkami, oznacza łatwość realizacji określonych zamierzeń. Zatem nie rozwija, ale zabija innowacyjność i uśmierca rozwój myśli technicznej. Boli mnie to jako inżyniera. Przykładowo: czy przy ogromnych środkach finansowych kanał Ostródzko-Elbląski miałby zmyślne pochylnie? Zapewne nie. Gdyby budowano go dzisiaj, pojawiłyby się gigantyczne środki unijne i morenowe wzgórza Warmii oraz Oberlandu zostałby szybko przekopane, a wzdłuż kanału zamiast widoków mielibyśmy w bonusie ekrany akustyczne (jako dopełnienie katastrofy, bo przecież wszystko co tragiczne musi być pełne i dokonane w całości). Odrębną kwestią jest nieefektywne gospodarowanie majątkiem - zwłaszcza publicznym. W ostatnim dziesięcioleciu nie mogę oprzeć się wrażeniu, że oszczędność przestała być cnotą - zwłaszcza w odniesieniu do wydatków szumnie nazywanych inwestycjami. Tnie się koszty eksploatacyjne ograniczając dostępność usług, stosując ich komercjalizację lub outsourcing, natomiast projekty twarde są realizowane z determinacją, co przy niskiej kulturze technicznej i małej świadomości zamawiających, skutkuje niemal zawsze zamianami na gorsze (niewygodne środki transportu zbiorowego, fatalne drogi dla rowerów, etc, etc.). Przy tym wszystkim zauważam swego rodzaju wyścig w tym marnotrawieniu kapitału z punktu widzenia społecznego. Czy zatem cała dzisiejsza cywilizacja jest zorientowana na zysk wytwórców coraz niższej jakości dóbr oraz kredytujących to instytucji finansowych? Dlaczego legitymizuje się uczestnictwo sektora publicznego w tym procederze, skoro interes konsumenta jest z założenia rozbieżny z interesem producenta? Czy rynek nie jest już grą o sumie zerowej? Od kiedy? Czy ten konkurs nie jest premiowaniem samorządowców "mających gest". Przecież każda racjonalizacja jest efektem realizacji potrzeb przy ograniczonych środkach. Tu też coś się zmieniło? A może chodzi o zwykłe nakręcanie koniunktury? Tylko czy taka jest rola samorządów???

Gość

Dobry Manager Powiatu to i wynik dobry. Gratulacje!

Łubudubu?

Pytanie najważniejsze: czy to próba naprawy nadszarpniętego w oczach wielu mieszkańców - wizerunku starostwa, zwłaszcza na polu drogownictwa i zarządzania szpitalem?

Gość

No! ten zdecydowanie lepiej dygał niż inni

Gość

Ha ha ha ha! Wyobrażacie sobie jaka będzie premia?

Kilka pytań.

Może trzeba było zaprosić ekspertów na rondo Kaczorowskiego w Piastowie? A ranking finansowy? Co było kryterium? Czy przypadkiem nie skala absorpcji środków unijnych oznaczająca duże wydatki? Czy nagroda ma związek z nakręcaniem popytu przez sektor publiczny?

Gość

To chyba jakiś żart to patologiczne miasto najlepszym powiatem w czym?

TOM_w_PASKI

NAJLEPSZY POWIAT CHYBA W KRĘCENIU LODÓW