27° Sobota
21 Lipca

Nie

Pon

Wt

Śr


Bolo Skoczylas

Powstanie muzeum przemysłu pruszkowskiego?

Historia Puszkowa oparta jest na przemyśle. To tu działały takie fabryki jak Mechanicy czy Porcelit. Władze Pruszkowa chcą w wyjątkowy sposób wyróżnić dawne zakłady i stworzyć muzeum.

Porcelit, „Ołówki”, Mechanicy – te nazwy młodym mieszkańcom miasta mówią niewiele. Ci starsi wspominają je natomiast z sentymentem. Tak potocznie mówiło się na fabryki i zakłady, które były  lub, jak w przypadków „Ołówków”, nadal są symbolem dawnej przemysłowej potęgi Pruszkowa. Wielu starszych mieszkańców albo pracowało, albo miało znajomych, którzy byli zatrudnieni w fabrykach.

Dziś próżno szukać fabrycznych hal. Pozostały jedynie „pamiątki” m.in. niszczejący Pałacyk „Porcelitu”. Mieszkańcy nie chcą jednak, by czasy świetności pruszkowskiego przemysłu odeszły w niepamięć. – Inicjatywa powołania Muzeum Przemysłu Pruszkowskiego i Ziem Pruszkowskich wyszła w bieżącym roku w lutym na posiedzeniu rady seniorów – mówił na wrześniowej sesji Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa.

Muzeum powstanie, ale póki co tylko... w internecie. – W naszych zasobach nie posiadamy takiego obiektu, który mógłby za chwilę rozpocząć funkcjonowanie w formie muzealnej. Dlatego postanowiliśmy utworzyć izbę pamięci, w której mieszkańcy Pruszkowa będą gromadzić te pamiątki i materiały, które dziś są niezwykle ważne historycznie. Chcemy je zgromadzić, a następnie stworzyć muzeum. Jednak to plan przyszłościowy – zaznaczył Landowski. – Dziś naszą propozycją jest oferta wchodząca w świat mediów. Zależy nam by wszystkie zgromadzone materiały, zarówno przez miasto Pruszków jak i osoby, które niekoniecznie będą chciały się rozstać z tymi pamiątkami, zostały zdigitalizowane. Zostanie utworzony portal internetowy, gdzie będzie można zapoznać się z materiałami i eksponatami – dodał.

Kiedy to wirtualne muzeum miałoby zacząć działać.? Tego jeszcze nie wiadomo. W pierwszej kolejności miasto musi znaleźć podmiot, którzy zająłby się katalogowaniem eksponatów oraz ich digitalizacją.


Anna Sołtysiak
anna.soltysiak@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 25

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Lepiej postawcie muzeum Aaronowi Balcerowiczowi , w sumie to m.in. jego zasługa że o przemyśle w Polsce mówi się obecnie wyłącznie w czasie przeszłym.

ddd

Ja to bym był za stworzeniem muzeum "mafii" ale z całej Polski, a nie tylko z Pruszkowa. Figury woskowe bossów i bardziej ważnych osób, oraz np. Gołoty, wstawić kilka merców i bmw. Dokumentacje pisemna i zdjeciowa z procesów sądowych, z egzekucji i porachunków. Zebrać prywatne zdjęcia i filmy gangsterów i osób związanych ze środowiskiem. Broń, która była zarekwirowana itp. Każdą dostepną książke o tematyce, filmy (np. Miasto Prywatne, Odwróceni itp) i dokumenty (Alfabet Mafii, Tajemnice Polskiej Mafii itp). Jeszcze pare fajnych pomysłów na ekspozycje by się znalazło. Jak może być muzeum Al Capone to i może być i "mafii" z Polski.

Gość

Zdjęcie i tytuł artykułu sugerują że muzeum powstanie w pałacyku...

mironiesław

Oddajcie "Jana i Andrzeja z Pruszkowa" !

Gość

Jestem ZA!!! zabytek trzeba ratować. Jest piękny...

Historyk

Muzemu w stylu a dawniej to było lepiej. A teraz same dewelopery, chińskie podróbki, dopalacze i księża pedofile.

Gość

Mirosław ty się tak za bardzo nie podniecaj nuu, ja bigosu i kartoflanki nagotowałam, ty tylko ochłoń i zjedz

co to za mecenas

mirosław ma nadzieje że pan MGR. MEC. obdaruje go nowym mieszkankiem komunalnym na Studziennej o wartości 300 000 za friko?

MIROSŁAW

do tego z dnia 03. X. 2017r . z godz. 21:56 szczura .Nie twoje doczekanie szczurze.Za rok wybory wygra Pan mgr mec Jan Starzyński i jego ugrupowanie.Nie ma lepszego od Pana Jana Starzyńskiego w Pruszkowie.Mirosław Prawdziwy Rodowity Pruszkowiak.

Gość

O ZGROZO Nie dawno wszystko zamykano, likwidowano ,niszczono,burzono a teraz przejawiający sie wielki patriotyzm poprzez tworzenie muzeum i zbieranie pamiątek.Trzeba było myśleć jak jeszcze jakiś obiekt przemysłowy związany z przemysłem Pruszkowa istniał i był w dobrym stanie/hale,maszyny itp./

Gość

a nie moga tam zrobić biedronki?

nexo

Fajna inicjatywa! Kultura techniczna w Polsce kuleje, a związane z nią zabytki są niszczone. Zupełnie inaczej jest np. w Czechach. Każda inicjatywa, która przyczyni się do krzewienia kultury technicznej i ratowania zabytków techniki jest dobra. Sztuka użytkowa jest moim zdaniem znacznie wyższą formą sztuki od sztuki artystycznej. Jej twórcy - inżynierowie, konstruktorzy muszą wykazać się znacznie większą wiedzą od artystów. Niestety sporadycznie bywa to należycie uhonorowane.

Gość

Ja to bym chciał aby ta władza była wirtualnym wspomnieniem.

Gość

Zamiast robić muzea przemysłu lepiej jest przyciągać nowe firmy. Gąsin Gąsinem, ale tutaj przydałby się jakiś biurowiec lub grupa biurowców.

Gość

jestem za muzeum mafii pruszkowskiej

kolo

RĘCE OPADAJĄ ! Muzeum przemysłu :)?! To chyba w Polsce tylko możliwe....to tak jakby wspominać sukcesy polskiej reprezentacji w piłce nożnej, z czego słyniemy !

Gość

Gość - 2017.10.03 21:40 Może warto dodać, kto pytał... http://pruszkowskiesp.pl/2017/08/16/czas-postawic-pytanie/ --- NO WŁAŚNIE! Ale to inna sprawa oddania prawdy, WAŻNE, że temat wraca a, że pomysł wirtualnego muzeum jest taki sobie to wiadomo, cóż charakterystycznego zapachu płynu chłodzącego na hali obrabiarek nikt kto przy nich pracował nie zapomni, pozostali wirtualnie tego nie poczują.

wpr'ek

Może lepiej wskrzesić przemysł w tym mieście a nie wbijać ostatni gwóźdź do jego trumny... Może jednak warto ściągnąć inwestorów z pomysłami na prawdziwy biznes a nie tylko deweloperka i jedna wielka rozjeżdżona samochodami sypialnia Warszawy?

Gość

A może lepiej żeby ponownie powstał przemysł.

Gość1

co za durny artykul,sugeruje,ze wreszcie ktoś wezmie się za pałacyk A tu będzie niszczał dalej...

Gość

Mam świetny pomysł, z czego w całej Polsce jest znany Pruszków? Z mafii więc może niech Pruszków otworzy takie muzeum naprwdę miasto by na tym zarobiło ogromne pieniądze. To właśnie tak historia jest ważna w historii Pruszkowa.

Gość

Proponuje termin zaraz przed wyborami w przyszłym roku. Chociaż to i tak nic wam nie da. Przegrana macie pewna. A tak swoją droga to szkoda ze nie pomyśleliście o tym wydając pieniądze i to takie na czarne dzieło króli CDK.

Gość

Może warto dodać, kto pytał... http://pruszkowskiesp.pl/2017/08/16/czas-postawic-pytanie/

Gość

Czy qurzela naprawdę myśli, że ludzie zapomną? Początkowo była mowa o obowiązku wyremontowania pałacyku za zgodę na budowę i zaległości. Po kilku latach poszła informacja, że pałacyk przejmie miasto w zamian za zmianę planu zagospodarowania i zgodę na dodatkowe kondygnacje. Pewne jest tylko jedno - kto weźmie hajs za remont.

Gość

o na zdjęciu pałacyk porcelitu który jak kukułcze jajo chciał oddać niegdyś miastu deweloper za jakieś ułatwienia za darmo , a za który miasto po kilku latach koniecznie chciało mu zapłacić