30° Czwartek
21 Czerwca

Pią

Sob

NieSeweryn Dębiński

Pruszków to jeden wielki wykop

Tu kopią, tam frezują, a w jeszcze innym miejscu dopiero kładą nawierzchnię. Do końca wakacji zostały już niespełna dwa tygodnie, a Pruszków przypomina raczej teren wykopalisk archeologicznych, a nie miasto gotowe na zamknięcie linii kolejowej.

Wielu mieszkańców i kierowców obawia się, że liczne remonty drogowe odbiją się na nich przysłowiową czkawką. – Kto koordynował te remonty? Czy nie dało się tego wszystkiego zrobić wcześniej albo szybciej. Zaraz zamkną kolej, a większość dróg jest rozkopana. Może ktoś zasponsoruje mi helikopter – podkreśla Piotr. Takich głosów wśród naszych czytelników jest znacznie więcej. I nie ma się co dziwić.

Od września ruch samochodów w Pruszkowie znacznie się zwiększy i to nie tylko ze względu na koniec sezonu urlopowego. Wiele osób właśnie wtedy przesiądzie się z pociągów do aut, bowiem od 3 września na rok zamknięta zostanie linia kolejowa 447. Dodatkowo na lokalnych drogach pojawią się autobusy komunikacji zastępczej. Czy do tego czasu uda się zakończyć remonty drogowe w Pruszkowie? Drogowcy i zarządcy dróg zapewniają, że tak. Oby te zapewnienia się sprawdziły zwłaszcza, że chodzi tu o jedne z głównych dróg wyjazdowych z Pruszkowa: Al. Jerozolimskie, Warsztatową, Broniewskiego i Lipową. Warto dodać, że w połowie września ruszy remont wiaduktu nad torami kolejowymi w ciągu ul. Poznańskiej. 

Dla kierowców najważniejsze jest to kiedy zakończy się remont Al. Jerozolimskich. Wyłączenie fragmentu tej arterii z ruchu wywołało duże utrudnienia w ruchu. W ostatnim czasie remont przeszło skrzyżowanie u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Bohaterów Warszawy. Choć prace trwały tylko kilka dni, to wprowadził spory chaos na ulicach miasta. – Ruch odbywa się w tej chwili po nowo wybudowanej jezdni od wiaduktu do ul Bohaterów Warszawy. Istniejąca jezdnia jest rozbierana, niebawem wykonana zostanie nowa konstrukcja – poinformowała nas Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, zarządcy Al. Jerozolimskich. 

Okazuje się jednak, że MZDW ma również dwie inne wiadomości dla kierowców. Jedną dobrą: – W nocy z 26 na 27 sierpnia planowane jest całkowite przywrócenie ruchu na wyłączonym odcinku drogi od ul. Partyzantów do ul. Bohaterów Warszawy. Roboty drogowe będą jeszcze trwały do końca listopada – podkreśla Burdon.

I drugą złą, a dotyczącą wiaduktu w ciągu ul. Poznańskiej (DW 718). Chodzi o remont tej przeprawy. –  Remont wiaduktu będzie polegał przede wszystkim na poprawie i zabezpieczeniu obecnego stanu technicznego obiektu m.in. od spodu wiaduktu zostanie odbita powierzchnia betonu i ułożona nowa. W trakcie remontu ograniczenia w ruchu będą uzależnione od prowadzonych robót. Na czas remontu obiekt nie zostanie wyłączony z ruchu. Zgodnie z planem remont potrwa od połowy września do końca października – zaznacza rzeczniczka MZDW.

To jednak nie wszystko. W północnej części miasta trwają prace na ul. Warsztatowej, a w minioną środę (16 sierpnia) ruszył remont ul. Broniewskiego. W przypadku tej inwestycji inwestorem jest powiat pruszkowski. – Do 31 sierpnia na skrzyżowaniu ul. Warsztatowej i 3 Maja powstaną krawężniki, chodniki oraz nowa nawierzchnia drogi. Robimy wszystko, aby skrzyżowanie było gotowe i w pełni funkcjonalne na dzień 1 września. Ponadto zgodnie z zapisami umowy do 21 listopada ma być gotowy cały ciąg ulicy Warsztatowej na odcinku 530 metrów wyjaśnia nam Krzysztof Bukowski ze Starostwa Powiatowego w Pruszkowie. 

Natomiast remont ul. Broniewskiego został niejako wymuszony przez wspomniane wcześniej zamknięcie linii kolejowej nr 447. Nawierzchnia tej drogi była w tak złym stanie, że organizatorzy komunikacji zastępczej nie chcieli się zgodzić na puszczenie tędy linii autobusowych. Remont zostanie zatem wykonany w ekspresowym tempie. – Na ulicy Broniewskiego rozpoczęły się kolejne prace, które planowo zostaną zakończone 30 sierpnia. W tym czasie zostaną wymienione krawężniki i fragment chodnika. Nawierzchnia drogi zostanie wymieniona na długości ok. 640 metrów, a co najważniejsze nastąpi również korekta łuku przy „strażnicy”. Poszerzona w tym miejscu droga zapewni więcej bezpieczeństwa poruszającym się pojazdom i pozwoli sprawnie poruszać się autobusom linii zastępczej, które od nowego roku będą poruszały się tą drogą – podkreśla Bukowski. 

Z długiej listy remontowanych dróg pozostaje jeszcze Lipowa. Wielu kierowców to właśnie tędy dojeżdżało do ul. Armii Krajowej i wyjeżdżało z miasta przez Pęcice. Obecnie droga jest wyłączona z ruchu. Kłopot jednak w tym, że przy ulicy znajduje się szkoła podstawowa, do której wielu rodziców przywozi dzieci. Czy tu również uda się zakończyć prace na czas? – Remont ul. Lipowej dobiega końca. Termin zakończenia prac 14 września. W rejonie Szkoły Podstawowej nr 6 roboty budowlane będą ukończone do 3 września – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Czy te zapewnienia się spełnią? Przekonamy się niebawem.


Anna Sołtysiak
anna.soltysiak@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 31

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Ajka

Ciekawe jak się skończy sprawa z wiaduktem - najpierw miał być nowy po 2 pasy w każdym kierunku, potem węższy niż obecnie ale nowy a teraz renowacja starego trupa... ciekawe na ile wystarczy a może będzie powtórka z tunelu najpierw uciążliwy remont a potem po roku czy dwóch znów zamkną,zburzą przejście koło stacji - ciekawe kto płaci za takie nietrafione decyzje? chyba nawet wybory nie są w stanie nowej przeprawy nawet zapewnić... może przynajmniej ludzie zaczną wreszcie głosować inaczej niż dotychczas

Marcin

Inwestycje w drogi i ich modernizacja są jak najbardziej potrzebne. Tak jak reforma sądownictwa. Tylko nie wszystko od razu i tak chaotycznie. Miasto najpierw pozwala na stawianie bloków i przyciąganie coraz większej liczby ludzi do miasta, ale nie daje możliwości infrastrukturalnych . Te remonty drog, szczególnie wąskiego gardła można było rozpocząć kilka lat wcześniej. Teraz Pan Starzyński chce pokazać, że jest najlepszym prezydentem, bo inwestuje pieniądze w drogi. Jest kiepskim prezydentem i mam nadzieję, że to jego ostatnią kadencja.

Gość

Ja myślałam że ten wiadukt na Papierni to przyda się najbardziej. Temu co jest to za parę lat żaden remont nie pomoże temu w Piastowie też. I wtedy to będzie jedyną przeprawa przez tory dla obydwu miast. Parzniew to niestety nie Pruszków blisko Pruszkowa to fakt.O wiadukcie trzeba rozmawiać z Brwinowem

Barnab

Ale najważniejszego wykopu - tunelu pod torami kolejowymi na Działkowej w Pruszkowie nie wykonują. Może o tym byście coś napisali, bo to już zakrawa na żart. Miasto chce budować niezbyt potrzebny wiadukt na Papierni,a nic nie mówi o budowie tunelu na Gąsin z Działkowej oraz wiaduktu w Parzniewie, aby pracownicy i towary mogli dojechać na Gąsin, gdzie mieści się wielka dzielnica przemysłowa. Ludzie stoją tam w permanentnych korkach. Do pracy i z pracy nie można się dostać.

WPR

Go Gość 16.11: Mówię o tym filmie, w którym Pan Starosta Gołoś stał w kadrze nawet wtedy, gdy sprawę bezpośrednio do kamery komentował prezydent Starzyński. Tak - dokładnie o tym filmie mówię ;-)

Gość

Do WPR mówi pan radny o tym wiadukcie gdzie pan Starzyński nakręcił filmik jak to wszystko sam zrobił, podczas gdy Starosta nakręcił film ze wszystkimi? Pan Starzyński jest z tego znany że przypisuje sobie nie swoje zasługi ;)

Gość02

Do CH: Nie chcę się licytować na biurokrację, ale np PiS obiecywało w kampanii jej ograniczenie a tymczasem w rządzie Pani Premier Szydło jest najwięcej wiceministrów od lat! Ale, może najciemniej pod latarnią...

CH

w Polsce za czasów PO-PSL-SLD-NOWOCZESNA-KUKIZ15 - bo to jedna partia jest pod wieloma nazwami, - wzrosła biurokracja o kilkaset procent. Dla przykładu - ORLEN, wsześniej Petrochemia Płock był jeden dyrektor, dziś jest ponad stu ! Uwierzycie?! Tak PO realizowało obietnice wyborcze - zwalczymy biurokrację :), - to były ich hasła:)! - Pamiętacie???

WPR

Do Gość 2017.08.18 16:47: Z kolei Jaśnie Nam Panujący Starosta Maksym Gołoś lubi fotografować się i robić filmiki na tle inwestycji, których nawet jeszcze nie ma - przykładem jest (wirtualny) remont Alei Dąbrowskiego w Komorowie i słynny (acz nieistniejący jeszcze) wiadukt w Pruszkowie. Na obie okoliczności i "gospodarskie wizyty" mamy od Powiatu obszerne opisy i fotorelację. Z gościnnym udziałem głównego politycznego celebryty Pruszkowa, czyli Radnego Roszkowskiego.

Gość

zasypują nielegalnie staw w strone Pęcic to moze tamtędy objazd zrobią ...

Gość

A ja powiem tak: nie dla Jana i SPP za te wszystkie lata i nie dla PiSu i innych partii politycznych. Tylko lokalne komitety powinny wygrać nadchodzące wybory.

MIROSŁAW

Do gościa z godz.16:47 z dnia 18.08.br.Bądz spokojny od Pana mgr mec Jana Starzyńskiego Prezydenta Miasta Pruszków jak też o jego ugrupowanie.Tak jak dotychczas od kilkunastu lat to robiłem ponownie za rok Prezydentem Pruszkowa będzie nie kto inny jak Pan Jan Starzyński a w Radzie Miasta większość będzie miało jego ugrupowanie.Nie ma lepszego od Jana Starzyńskiego.Człowieku nie pomoże ci ciągłego opluwanie Władzy Miasta Pruszków jesteś cienkim jak igła do szycia.Mirosław Prawdziwy Rodowity Pruszkowiak

Gość

Ale tu się zleciało urzędników i radnych od prezydenta Pruszkowa. Jątrzą bo boją się o swoje stołki jak zmieni się władza. Dlatego przedłużają terminy odbioru inwestycji bo nie są w stanie normalnie wygrać wyborów. Jak widać najbardziej obawiają się starosty Gołosia i radnego Roszkowskiego. Co do PR to pragnę przypomnieć że 15 sierpnia nasz wicenaczelnik Pruszkowa Kurzela wizytował wśród radnych i lokalnych mediów postęp prac przy Al. Jerozolimskich (droga Wojewódzka) podczas gdy kilka tygodni wcześniej wspierał się tej inwestycji.... Warto też wspomnieć jak prezydent Starzyński wszystko sobie w tym mieście przypisuje np. Wiadukt przy Grunwaldzkiej, mieszkanie plus itd. No ale jak zwykle wszystko to wina tego obrzydliwego PiSu który używa PR ;)

Gość

Władze miasta to chyba miały coś do powiedzenia na temat terminów tych remontów bo jeżeli nie to trzeba zadać pytanie, Po co nam taką władza, która nie dba o meieszkańców? Cz leci z nami pilot?

Gość

A ja od rana piję i mam to gdzieś. Sklep mam na rogu.

Gość

Przepraszam ale zapytam - a kto to jest jakiś Pan Roszkowski?

Gość

Dawno już pisałem tu na forach, że sprawa przestojów z robotami budowlanymi na Alejach to sprawa finansowa między wykonawcą a Marszalkiem Struzikiem. Jak zwykle zleceniodawca kombinował, jak nie zapłacić - lub zapłacić mniej za roboty dodatkowe które Strabag musiał zrobić z tytułu błędów projektowych. Cieszymy się wszyscy ze kasa się znalazła u Pana Struzika. I to raczej nie jest zasługa starosty Golosia - choć pewnie bardzo by chciał się ogrzać przy jakimś lokalnym sukcesie.

Gość05

A propos szumu medialnego, tak sobie właśnie słucham sesji Rady Powiatu z maja 2017, gdzie Pan Starosta Gołoś wyraża zatroskanie remontem Alei Jerozolimskich odnośnie uruchomienia komunikacji zastępczej ZTM. Niestety, zapomniał że dwie ulice niezbędne do uruchomienia drugiej nitki komunikacji ZTM - należące do powiatu ulice Broniewskiego i Warsztatowa - były wówczas nie tknięte. Teraz mamy sprzeczne komunikatu - pan Chmielewski twierdził jeszcze niedawno, że "bypass" tymi ulicami może mieć opóźnienie, dziś słyszymy od pana Bukowskiego - że wszystko zgodnie z harmonogramem. Czekam tylko na kolejny naciągany PR news, że to nie rozwiązanie sporu finansowego na linii Strabag- Marszałek przyspieszył prace na Alejach (co zresztą widać) a przyspieszono dzięki monitom i listom intencyjnym Starosty Gołosia i (nieoficjalnym - jak rozumiem) naciskom Wojewody Sipiery, który jeździ Alejami do pracy z Pruszkowa. Cuda, panie, cuda.

Gość

Do gosc02 chyba Ci radny Roszkowski nadepna na odcisk albo za bardzo skuteczny jest w porównaniu z Tobą. Ponadto radny R. ma biuro w Pruszkowie a nie w Tworkach. Wracając do tematu to wszystko skumulowalo się bo za rok wybory, ile to będzie szumu medialnego i wstęga do przecięcia i w gazecie napiszą, reklama jak znalazł za free.

Gość

Koperty z ofertami w przetargu na remont wiaduktu zostały otwarte. Tam wpłynęła tylko jedna jedyna oferta. Nie są to ani Mosty Mazowieckie z Mińska Mazowieckiego, ani nie jest to Strabag.

Moher

I dlatego Jan przyplaci to zmiana

WPR

Pruszków ma sieć dróg należącą do różnych zarządców- od gminy, czyli Urzędu Miasta, poprzez drogi powiatowe, wojewódzkie - Marszałka Struzika, aż po drogi należące do GDDKiA. Nie wspominam o infrastrukturze kolejowej nawet... Każdy z zarządców planuje remonty wg swojego kalendarza i wg swojego budżetu., uzależnionego często od dotacji UE. Także niestety - nie wszystko na pewno uda się skoordynować tak, aby remonty odbyły się "bezkolizyjnie" Drogi to sieć, a nie zamknięte odcinki A-B. Trzymajcie kciuki żeby wszystkim się udało na czas zamiast bluźnić.

Gość02

Wiem natomiast, komu powinni w Tworkach odciąć internet- radnemu PiS, panu Roszkowskiemu. Czasem mam wrażenie, że pacjenci tamtejszego szpitala są bardziej ogarnięci od niego. ..

Gość

Już po listopadzie 2018 roku odetchniemy z ulgą jak nie będzie Prezydenta Jana i całego SPP. Czas na zmiany.

Gość

Jak to czytam poniżej typu "Takie rzeczy tylko w Pruszkowie ... pruszkowski układ..." itp to mnie pusty smiech ogarnia i zastanawiam się czy w Tworkach znowu podłączyli internet.

Łuki

Ciekawe kto z zawsze jojczących pochwali kiedy w Pruszkowie zakonczą się remonty, przebudowy itp.

promotos

Aż serce rośnie jak to się czyta.

robol

No cóż. Musi być gorzej, żeby było lepiej

Gość

Takie rzeczy tylko w Pruszkowie. Jak można zezwolić na tak ilość remontów w jednym czasie? Ale przecież to nie istotne, że ludzie nie mają jak dojeżdżać najważniejsze że hajs się zgadza

Gość

Chyba nie wykop, a wilka dziura ;)

Yolo

Podobno Sowe odspawano od stołka ? Może to początek zmian, może to te wybory usuną układ pruszkowski.