29° Sobota
18 Sierpnia

Nie

mazovia.pl

Pruszków z dofinansowaniem na rewitalizację budynków mieszkalnych

Pruszkowski magistrat pozyskał ponad 2,3 mln zł wsparcia unijnego na zrealizowanie remontu w 10 budynków mieszkalnych. Oczywiście chodzi nieruchomości, które są własnością gminy. Sprawdźcie, które z nich doczekają się zmian.

Rewitalizacja dotyczy budynków zlokalizowanych przy ulicach: Bohaterów Warszawy 19, 3 Maja 19, Szkolnej 4, Partyzantów 26, Mickiewicza 5, Ołówkowej 15,  Stalowej 7, Daszyńskiego 9, 11 i 13. Możliwość wykonania prac pojawiła się z chwilą gdy miasto uzyskało tytuły własności do kamienic. – Mamy w tej chwili sporo tytułów prawnych do kamienic, których wcześniej nie można było poddawać różnego rodzaju remontom, właśnie ze względu na brak tytułów własności – mówi Jan Starzyński, prezydent Pruszkowa.

Remont obejmie części wspólne tych budynków m.in.: naprawę i modernizację ścian zewnętrznych i nośnych, fundamentów, dachów, stropów, strychów, klatek schodowych oraz balkonów. Poza tym wymienione będą okna, drzwi, domofony, a także przeprowadzona zostanie modernizacja instalacji elektrycznej oraz sposobu ogrzewania.– Musimy dbać o jakość powietrza, a przy okazji rewitalizacji zmienia się sposób ogrzewania. Przechodzimy na centralne ogrzewanie, likwidujemy w związku z tym kominy, w których spalane są bardzo różne dla zdrowia ludzkiego i powietrza niekorzystne substancje – wyjaśnia Starzyński.

Choć dotacja na wykonanie tych prac wydaję się znaczną sumą, to niestety kropla w morzu potrzeb. Gmina będzie musiała ponieść znacznie wyższe koszty, by przywrócić dawny blask zaniedbanych dziś kamienic oraz przystosować je do nowoczesnych standardów. Prezydent szacuje, że wykonanie prac w budynkach, które w pierwszym etapie zakwalifikowano do rewitalizacji będzie kosztować łącznie kilkanaście milionów.

Ponadto trudno znaleźć jest dobrą firmę, która za rozsądne kwoty wykonuje tego typu inwestycje. – Problem polega na tym, że dziś trudno znaleźć wykonawców na te zadania. Jest to związane z tym, że jest bardzo dużo zleceń różnego rodzaju w związku z korzystaniem ze środków unijnych, m.in. rewitalizację, ścieżki rowerowe, parkingi park&ride. Ogłosiliśmy przetarg na pięć budynków, ale  wyłoniliśmy wykonawców na dwa. To nie znaczy, że jest to program jednego roku, będziemy to rozkładać w latach i miarę możliwości poszukiwać wykonawców na następne budynki, żeby ta jakość powietrza w Pruszkowie, i nie tylko, poprawiała się – zaznacza prezydent Pruszkowa.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 20

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Sołtys znowu zarządzi tak , że skutek będzie opłakany , własnej siedziby nie jest w stanie wyremontować , to jakim cudem uda się tam gdzie mu nie zależy ? , to tylko element ratowania wizerunku

Gość

To po co ten artykuł skoro sprawa w sądzie zajmie co najmniej 3 lata? Do tego 10 budynków zmodernizować w kilka lat? Tyle powinniśmy robić rok w rok... Swiadczy to o tym że jest to materiał kampanijny...

Gość345

"a więc miasto inwestuje.." - inwestycja to jest ładowanie kasy w coś co przynosi zysk. "..w swoje a nie czyjeś.." - jak swoje? To będzie tam urząd lub jakieś miejsce publiczne ogólnodostępne czy prywatne mieszkania? Ja rozumiem, że są biedni ludzie i trzeba im pomóc aby nie wylądowali na bruku (już pomijając zasadność niektórych mieszkań) ale to żaden powód do dumy i robienia fotek, raczej do zastanowienia się z mopsem jak pomóc tym ludziom, aby nie musieli obciążać budżetu.

Gość

żyleta szkoda tylko, że taka tępa

Medrzec z Gorki Smie

I oto jak powiedzial Magister, tak tez zrobil, a lud radowal sie i wznosil Jego imie spiewem, kiedy grod rozkwitl tysiacem kolorow na zawsze pozostawiajac szarosc i znoj w tyle, a na wszystko spogladala Starzyzna z umilowaniem i spokojem, albowiem to Magister grodem po jesieni rzadzic bedzie.

Gość

Ja sie bardzo ciesze ze w Koncu wyremontuja moja kamienice meczy mnie palenie w piecu w czasie zimowym fajnie bedzie w zime wrocic do cieplego mieszkanka Co z tego ze placimy male czynsze skoro Po piewsze mieszkania I Tak nie sa nasza wlasnoscia tylko miasta a Po drugie w okresie zimowym wykladamy gruba kase na opal zeby nie zamarznac nie mamy Takiego konfortu jak osoby majace cebtralne ogrzewanie w mieszkaniach wiec darujcie Sobie te glupie komentarze skoro nie wiecie o Co chodzi

Gość

co to jest żyleta legii? pewnie sfrustrowany Mieczysław, który ma tak wielki autorytet na mieście taki jak to , że ja pewnie jestem księdzem

Gość

do ŻYLETA Legii mirosław (celowo z małej litery) klakierze my wiemy, że to znowu ty, pod innym nickiem, za to ,,z wielkim autorytetem,, buhhaaa

Gość

Do narzekaczy - miasto ma ustawowy obowiązek prowadzenia lokalowego zasobu gminy i ma obowiązek dbać o ten zasób. Mieszkania nie stanowią własności ludzi, którzy tam mieszkają tylko miasta, a więc miasto inwestuje w swoje a nie czyjeś. Dodajmy, że jeżeli budynek będący własnością miasta np. zawali się albo dojdzie do innej katastrofy budowlanej i uda się udowodnić że to z winy zaniedbań to sprawa będzie miała swój finał w sądzie karnym i będą wyroki. Dlatego należy się cieszyć, że miasto pozyskuje fundusze na ten cel. Naprawdę nie każde działanie Starzyńskiego trzeba krytykować.

Gość

Jakiż on ładny

Gość345

czyli odnowią mieszkania komunalne za pieniądze pracujących i płacących? Bo po 1. ue nie daje, tylko oddaje co najwyżej (jedni płacą podatki, inni je odzyskują), po 2. to jest dofinansowanie, czyli część musi zapłacić miasto. Jaka to część? Już pomijając, że 3 maja 19 to powinno się zburzyć i od nowa wybudować.

Gość

to te budynki ze zdjęcia będą rewitalizowane? :)

ŻYLETA Legii

Palancie odczep się od Mirosława raz na zawsze szczerze wiejski radzimy ci bo Mirosław ma wielki autorytetów w mieście jak też w powiecie wśród Władz jak też mieszkańców .

Gość

Wszystkie stare i rozlatujące się kamienice przy Stalowej i Ołówkowe powinny być wyburzone a w ich miejsce postawione nowe TBSy.

Gość

PSM - drogie czysze, opłaty za nic, bloki jak slamsy. Znajomi w Warszawie płacą mniej.

Gość

I Mirosław znowu puścił bąka

Gość

do mirosław Jeśli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć, Jak, pomożecie?

pyton

2 miliony można wydać na jedną kamienicę. To oczywiście niewiele w skali miasta. A co mają robić właściciele prywatnych kamienic ? Najczęściej jest ich po kilkoro. Te kamienice objęte szczególnym trybem najmu miały w komunie właścicieli "na niby". To państwo (miasto) decydowało o rozdziale lokali. Sam właściciel nie mógł zamieszkać we wlasnym domu. Musiał wystepować o przydział lokalu jak człowiek z ulicy. Humorystyczne czynsze ustalało państwo. W ten sposób szczególnie właśnie prywatne domy popadły w ruinę. Dopiero po 1989 właściciele zaczęli rządzić we własnych domach. Często starzy ludzie zamieszkali wreszcie we własnych lokalach, czasami bedąc najuboższymi lokatorami. W zniszczonym domu nie da się ustalić wysokiego czynszu. A skąd wziąć na remont czy modernizację ? Miasto powinno się poczuć współodpowiedzialne za stan takich domów. Niestety ustawa zakazuje dofinansowania z budżetu prywatnych własności. I należałoby z tym skończyć. Jeśli miasto korzystało to powinno dopomóc takim właścicielom. Co Pan, panie Prezydencie Pruszkowa o tym sądzi ?

Mirosław

Gratulacje dla Władz Miasta Pruszków składa prawdziwy Rodowity Pruszkowiak Mirosław.

Gość

a nie powinno być tak że remont sfinansować z czynszów lokatorów, płacą jakieś śmieszne czynsze ,a wszyscy mają się składać na remont de facto ich mieszkań