30° Czwartek
21 Czerwca

Pią

Sob

Niewizualizacja

Przedłużono przetarg na budowę

Grodziski urząd zdecydował o wydłużeniu terminu składania ofert w postępowaniu przetargowym dotyczącym budowy Centrum Aktywizacji i Integracji Sportowej. Czy to ma związek z brakiem zainteresowania inwestycją przez firmy? Okazuje się, że nie. Gmina tłumaczy, że spadła na nich lawina pytań od wykonawców i potrzebują więcej czasu na odpowiedzi.

Na papierze budynek zapowiada się obiecująco. W skład hali widowiskowo-sportowej wejdzie m.in. skatepark, ścianka wspinaczkowa, a nawet wieża z obserwatorium astronomicznym – tzw. Mały Kopernik. Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej powstanie przy ul. Sportowej w Grodzisku Mazowieckim i co ciekawe, ma zostać połączone z podstawówką nr 6. 

Trzeba tutaj wspomnieć, że nie obyło się bez małych „zawirowań”, ponieważ inwestycja powinna być już od jakiegoś czasu w trakcie realizacji. Jednak musiała ustąpić innemu budynkowi – Mediatece. Ten z kolei już powstaje, na rogu ul. Bartniaka i 3 Maja. Pierwszy przetarg na „Małego Kopernika” nie przyniósł oczekiwanego efektu, oferty znacznie przekraczały kwotę wyliczoną przez gminę. Niecały miesiąc temu ogłoszono kolejne postępowanie, a teraz dowiadujemy się o jego przedłużeniu. Firmy mogą zgłaszać swoje propozycje do 25 września.

W związku z tym postanowiliśmy skontaktować się z grodziskim urzędem i spytać, czemu nastąpiła ta zmiana. Czy to problem z brakiem zainteresowania? A może ma to związek z innymi kłopotami? – Wręcz przeciwnie, zainteresowanie jest bardzo duże. Wykonawcy mają swoje taktyki, żeby otrzymać więcej czasu na przygotowanie ofert. Jedna z nich to lawina pytań. Zgodnie z prawem, w przypadkach gdy otrzymujemy ogromną ilość pytań musimy przedłużyć termin składania ofert, i to czynimy. Takie firmy jak Budimex, Strabag, Skanska mają wyćwiczone to do perfekcji. Otrzymujemy po 80 pytań jednorazowo, w sumie mamy ich teraz ponad 200. Siłą rzeczy na każde z nich musimy odpowiedzieć, a to trwa. I to jest powodem wydłużenia terminu składania ofert – wyjaśnia Urszula Chrzanowska, naczelnik Wydziału Przygotowywania Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych. 

Czy mieszkańcy powinni przejmować się tą zmianą w czasie? Czy wpłynie to na realizację inwestycji? – Nie ma się czym przejmować, wręcz cieszymy się tak dużym zainteresowaniem. Niewielkie przedłużenie nic tutaj nie zmieni, nie popsuje szyków w harmonogramie inwestycji. To dobry sygnał, bo jak już powiedziałam, duża ilość pytań równa się duże zainteresowanie – odpowiada Urszula Chrzanowska. – Interesuje się około 10 firm, a ile złoży oferty to dowiemy się po czasie – dodaje.

Dowiadujemy się też, że bardzo prawdopodobne jest rozpoczęcie budowy nawet w tym roku. Chrzanowska: – Myślę, że są realne szanse na podpisanie umowy jeszcze w listopadzie. Zatem wykonawca zacząłby przygotowanie placu budowy w tym roku, cięższe prace zapewne po nowym. Ewentualnie gdy zima nie będzie mroźna można byłoby rozpocząć tzw. palowanie. Fundament opiera się na palach, do zainstalowania ich jest kilkadziesiąt, a wiercenie w ziemi jest możliwe w okresie zimowym.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 5

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

miki

Na razie coś niedobrze to wygląda. Projektowano dlugo i podobno drogo a teraz od roku przetargi sie nie udają albo odwlekają. Poza tym kto nad tym pracuje , hala miała kosztować o polowe taniej a oferty na wykonanie kosmos. Miała być zbudowana do 2018 teraz 2 lata później. Grodzisk nie ma kasy poprostu!

Gość

Palowanie pod fundamenty? Szkoda pieniędzy wyrzucać w błoto. Przecież w Grodzisku buduje się bloki mieszkalne kilkukondygnacyjne na bagnach bez żadnego palowania. A jak wykonane badania geotechniczne wskazują, że trzeba by było palować, to też jest wyjście. Znając wynik badań poprzednich zamawia się badania uzupełniające, na mniejszą głębokość, które stwierdzają iż grunt wcale nie jest bagnisty. Tak jest zdecydowanie taniej.

Gość

Park Rozrywki to prywatna firma, tutaj na Sportowej to inwestycja miasta, więc spokojnie, kasa jest :) Fakt, jest dość skomplikowana, można więc zrozumieć te pytania chętnych do jej realizowania.

Gość

Dziadostwo w tym grodzisku4

Gość

Żeby nie było jak z tym parkiem rozrywki pod grodziskiem. Gruszki na wierzbie....