18° Wtorek
24 Kwietnia

Śr

Czw

Pią

Sob

Nie

Pon
Archiwum

Rajd „Szlakiem Naszej Historii”

Historię można poznawać na wiele różnych, a przy tym i ciekawych sposobów. Najlepszym tego potwierdzeniem jest Rajd „Szlakiem Naszej Historii” im. por. hm. Jana Cierlińskiego, który w najbliższą sobotę (22 kwietnia) odbędzie się już po raz 32. Udział w nim wezmą mieszkańcy m.in. Pruszkowa, Raszyna i Piastowa.

Rajd pozwala dzieciom, młodzieży, ale i dorosłym poznać historię II wojny światowej. Dla wielu osób jest to fantastyczna przygoda. Uczestnicy mają szansę poczuć się niczym odkrywcy, którzy pielęgnują pamięć i docierają do ważnych miejsc. Hasło tegorocznego rajdu brzmi: „ Armia Krajowa - Zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego – Największa konspiracyjna armia w czasie II wojny światowej”.

W akcję angażuje się wiele miejscowości: Raszyn, Falenty, Sękocin, Lesznowola, Magdalenka, Walendów, Opacz, Pęcice, Pruszków, Piastów, Ożarów Mazowiecki, Ołtarzew, Pilaszków, a także warszawskie dzielnice Ursus i Włochu. Początek rajdu 22 kwietnia o 9.00. 

W Pruszkowie start zaplanowano na terenie Zespołu Szkół Sportowych i Ogólnokształcących przy ul. Gomulińskiego. Co najważniejsze, historię poznawać można wspólnie tworząc patrole piesze i rowerowe. – Do tegorocznej edycji rajdu zgłosiło się 1185 osób, które utworzą 146 patroli – podaje pwd. Karol Niciński z hufca ZHP Pruszków.

Należy podkreślić, że w Pruszkowie dokonano podziału na grupy. O 9.00 rajd rozpoczną uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i patrole rowerowe. Pół godziny później w trasę ruszą gimnazjaliści. Uczniowie szkół podstawowych rozpoczną historyczną przygodę o 10, z kolei patrole koleżeńskie i rodzinne o 10.30. Uczestnicy otrzymują listę punktów, do których muszą dotrzeć. Gdy osiągną cel, mają okazję poznać historię danego miejsca. – Od dwóch lat uczestnicy mogą korzystać z aplikacji mobilnej. Poza tym formuła rajdu nie uległa zmianie. To dobra metoda poznawania historii i odkrywania ważnych miejsc w mieście. Dzieci i młodzież codziennie mijają różne budynki czy pomniki, ale nie znają ich przeszłości. Rajd pozwala im ją odkryć – mówi Niciński.

Na starcie zameldują się również miłośnicy historii z terenu gminy Raszyn. Wystartują o godz. 9.00 spod szkoły podstawowej nr 2 przy ul. Szkolnej.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 3

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Przed rajdem wójt wygłosił orędzie - dla dzieci - dziękujemy wójcie bez tego nie dali byśmy rady ruszyć nogą - dziwne bo jak ma być refrendum o odwołanie to lata chłop gdzie popadnie i orędzia głosi szkoda że w rajdzie nie uczestniczył np. z żoną bliżej ludzi ... szkoda

Zapora

Gościu zrobimy rajd szlakiem - twoja droga do szkoły!

Gość

Zróbcie rajd szlakiem przyszłości. Ile można żyć przeszłością? Idźmy do przodu!