13° Poniedziałek
25 Czerwca

Wt

Śr

Czw

Pią


wpr24

Referendum w Pruszkowie już pewne

Pruszków jest kolejną gminą, w której przeprowadzone zostanie referendum w sprawie przyłączenia do Warszawy. Udało się zebrać wymagana liczbę podpisów pod wnioskiem o referendum, ale ścieżkę proceduralną chcą skrócić miejscy radni.

O planach przeprowadzenia w Pruszkowie referendum pisaliśmy już wielokrotnie. To reakcja na pomysł wcielenia Pruszkowa oraz 32 innych miejscowości w granice Warszawy. W ciągu tygodnia udało się zebrać wymagane 4500 podpisów pod wnioskiem o referendum. –  Listy wciąż napływają. Mamy już 5600 podpisów. Liczymy na to, że dojdziemy do 6000 – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Okazuje się jednak, że ścieżkę związaną z procedurami dotyczącymi organizacji referendum chcą skrócić miejscy radni. O pomoc w przyspieszeniu procedur poprosił ich pełnomocnik grupy inicjatywnej. – Do biura rady wpłynął już projekt uchwały w sprawie organizacji referendum. Zostanie on poddany pod głosowanie na kwietniowej sesji rady miasta (27 kwietnia) – mówi nam Kurzela. – Taka ścieżka umożliwi nam organizację referendum 4 czerwca, czyli teego samego dnia co w większości okolicznych gmin. Chyba, że uchwałę unieważni wojewoda mazowiecki. Wtedy w ręku będziemy mieli podpisy mieszkańców – dodaje.

Przypomnijmy. Wniosek o przeprowadzenie referendum to odpowiedź na projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Projekt ten zakłada powiększenie stolicy o 33 miejscowości. W jego myśl podwarszawskie miejscowości stałyby się niejako dzielnicami stolicy, a uchwały podejmowane przez rady musiałyby zostać zatwierdzone przez „dużą” radę Warszawy. To gremium mieliby tworzyć przedstawiciele miast-dzielnic. Po jednym na dane „miasto”.  Tak wyglądał pierwotny projekt ustawy, który wywołał burzę nie tylko wśród samorządowców, ale również wśród mieszkańców.

Według pomysłodawców projektu referenda nie są odpowiednią formą wyrażania opinii, bowiem do sejmu nie trafił jeszcze finalny projekt ustawy. Co więcej nawet sami przedstawiciele PiS nie są w stanie jednoznacznie wskazać miejscowości, które miałyby być częścią „metropolii”.


Anna Sołtysiak
anna.soltysiak@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 47

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Tak dla metropolii i nowoczesnej komunikacji. Nie dla Jasia i rozklekotanych ruskich busików

Gość

Pozostaje pytanie dlaczego PIS nie zgadza się na referendum - bo zna wynik

Gość

Trole z Gasina i Tworek wpadają w szał , nic nie pomoże referendum będzie bo chcą miszkańcy.

Mogwai

A wcześniej nie miał?

małga

A co to kogo obchodzi? To tylko platformerska hucpa. do głosowania nie idziemy bo i po co?

Gość

A teraz Kurzela ma wasze dane osobowe.... Ciekawe jak je wykorzysta i do czego?

WPR

O rety, czyli gorzej być nie może...: pan Marcel- aktywista, świadomy społecznik, wolontariusz, zaangażowany w pomoc bezdomnym zwierzętom - normalnie skandal że taki człowiek (JEDEN) się znalazł w Pruszkowie! Dajcie spokój i cieszcie się, że macie chociaż jednego takiego. Bierzcie z niego przykład.

Pruszkowianin23

Najgłośniej kwiczą świnie, które pchają się do koryta i tuż po tym jak się dopchały.

Gość

Przypisywanie sobie zasług niedokonanych to domena pana Siecińskiego i Mazura - jeden zrobił epitafium i składa pod nim kwiaty rok rocznie a drugi wybudował wszytskie mieszkania komunalne w Pruszkowie.

UM

Do WPR z 15:04 a caly ten pelnomocnik Marcel Piątkowski jest bardzo związany z miastem. Słyszałam że podobno ma wystartować z list SPP z okręgu na Gomulińskiego. Dodatkowo jest zaangażowany w stowarzyszeniu zajmującym się punktem adopcyjnym, które dostaje duże dotacje z Miasta.

Gość

Hahaha a Wy naiwni zbieraliście podpisy, a potem w czasie wyborów samorządowych usłyszycie że gdyby nie SPP, PO, Starzyński i Kurzela to nie odbyłoby się referendum. Tak właśnie sądziłem że wykorzystają mieszkańców a potem przejmą całą inicjatywę

Xiao7

Gość... 2017.04.19 13:42... A jest miejsce na te dodatkowe pasy ruchu? Zapominasz że takim referendum wiele ludzi mieszkających właśnie przy Jerozolimskich zostało by pokrzywdzonych bo musieli by przeprowadzać się w inne miejsce a nie każdy by tego chciał lub po prostu nie posiada odpowiednich funduszy na zmianę miejsca zamieszkania. Pomyśl zanim wpadniesz na podobny pomysł.

Gość

Zbierałem podpisy i co? Poczułem się zlekcewazony przez ten komitet i p wice, który jest w tym komitetu. Ciekawy jestem jak czują się inni którzy poświęcili swój czas chyba źle.

WPR

Skoro już czytasz ten artykuł, to czytaj go ze zrozumieniem. Może jeszcze raz: "O pomoc w przyspieszeniu procedur poprosił ich (radnych) pełnomocnik grupy inicjatywnej. – Do biura rady wpłynął już projekt uchwały w sprawie organizacji referendum. Zostanie on poddany pod głosowanie na kwietniowej sesji rady miasta (27 kwietnia) – mówi nam Kurzela. – Taka ścieżka umożliwi nam organizację referendum 4 czerwca, czyli tego samego dnia co w większości okolicznych gmin. Chyba, że uchwałę unieważni wojewoda mazowiecki. Wtedy w ręku będziemy mieli podpisy mieszkańców – dodaje.

Mirosław

DO GOŚCIA z godz. 14:16 może byś się przedstawił z imienia bo gość to dla mnie nic nie znaczy Co wstydzisz się a może rodzice Ci nie nadali imienia.Mirosław prawdziwy Rodowity Pruszkowiak.

Gość

Jak czytam ten artykuł to nóż w kieszeni się otwiera tyle wysiłku wyłożonego w zbieranie podpisów i co podpisy do szuflady? Ta taki jest szacunek włodarzy miasta do mieszkańców. W nosie mam taką władzę, która mnie ma gdzieś. Nie będę na Was głosować. Daje Wam czerwoną kartkę!!!

Gość

Mirosław, nie rób wstydu kolegom.

Gość

A MOŻE TAK REFERENCDUM W/S POSZERZENIA ALEI JEROZOLIMSKICH DO 3 PASÓW?!?!?! Q...A M...Ć!

Mirosław

do gościa z godz.11:11 -człowieku odczep się od mojego kolegi Marcela Piątkowskiego.Znam go dobrze -jest to porządny człowiek,pracuje on społecznie w mieście nie za pieniądze.Jest też on członkiem od powstania Zespołu d/s budżetu obywatelskiego, jak też z całym sercem do zwierząt w Pruszkowskim Stowarzyszeniu na Rzecz Zwierząt.Pytam a kim ty jesteś !!!! pewnie nikim potrafisz tylko opluwać i jadem siać na forum . Mirosław prawdziwy RODOWITY PRUSZKOWIAK.

WPR

Do @TROLL: Oj słabo, słabo... Nowy w branży? Pytam, bo z ortografią ojczystą też na bakier: "zdziwiłbyś się" piszemy razem, ignorancie. PS. Nie sądzę.

Gość

Pójdę z całą rodziną i zagłosuje za wielką metropolią !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gość

absolutnie kluczowy w całej tej wiadomości jest zwrot: "grupa mieszkańców Pruszkowa" :0)

TROLL

Tylko, drodzy, co to da? ZDZIWIŁ BYŚ SIĘ :)

WPR

Zastanawiam się, czy anonimowi komentatorzy (choć raczej wypadałoby powiedzieć "trole") wylewający tu swój hejt, rekompensują tym sobie jakieś braki? Towarzysko pewnie dno, skoro macie tyle wolnego czasu. Musze kiedyś spróbować jak to jest, siądę w kapciach przy kompie, otworzę zgrzewkę i pomyślę komu by tu klawiaturą wpierd... A co! Tylko, drodzy, co to da? FYI - NIC :) Ruszcie d... na wybory, wtedy porozmawiamy.

Gość

Ciekawe czy Marcel Piątkowski, inicjator referendum, pokryje koszty tego referendum z własnej kieszeni czy też urządza sobie kampanię samorządową za pub;liczne pieniądze. Przypomnę tylko, że startował w ostatnich wyborach z listy Pruszków 2.0, jednak z miernym skutkiem.

Gość

Czemu mnie to nie dziwi. Zobaczyli, że grupa mieszkańców zebrała podpisy to teraz chcą ukraść im inicjatywę i całe zasługi przypisać sobie. Nie ładnie Panie Starzyński....

Gość

PIS JEST JAKI JEST, ALE WIDOK TRZĘSĄCYCH D..Ą WIEPRZY Z PSL I STRUZIKA - BEZCENNY

Gość

Górą nasi z PO

tubylec

A Piastów ? Czy mieszkańców nie należy zapytać co sądzą o pomysłach PiS-u ?

Zgredzio

Oj słychać słodkie chrumkanie świnek które ktoś chce oderwać od korytka :)

Gość

Jak PiS zrobi pożądek ze spółdzielniami mieszkaniowymi to uwierzę w czystość jego intencji. Póki co - NIE WIERZĘ POLITYKOM

Gość

A jakie są plusy dla Pruszkowa z włączenia do warszawy poza ewentualnym zastąpieniem jednej siwy drugą?

Gość

No i co ludu Dulop władza pokazała środkowy palec Hehehe. Kampanię czas zacząć. Co tam wasze podpisy Hehehe.

Gość

My mieszkańcy Pruszkowa w najbliższych wyborach samorządowych powiemy zdecydowane NIE obecnemu prezydentowi i SPP. Dosyć tego ! I żadne ewentualne kandydowanie pana Kurzeli nie zamydli nam oczu. Czas na zmiany !!!!!

Gość

Ktoś posługuje się pisowskie trole, a ja myślę że w Pruszkowie są jeszcze jedne trole SPP i one dają czadu i wszyscy tolerują ich tyle lat. To ciekawe Nie!?

Gość123

Pojde i zaglosuje za.

Gość

To co nasze podpisy do kosza? Ale olewka.

Gość

Mówiłem że SPP to lokalna partyjka i ze grają jak nowoczesna i po zadecydują. Wasze podpisy olali jak wynika z tekstu powyżej. Wdroza własną procedurę, do czego obywatel jest im potrzebny - do zachowania stołów.

Gość

To co niektórzy radni chcą odlać podpisy zebrane obywateli i tak scedowac to na radnych.To po co ta cała szopka z podpisami?Chen królowie i wy jesteście a polityczni?Widać koalicja z PO kwitnie.No cóż strach ma wielkie oczy.Jak dojdzie do referendum i tak zagłosuje za metropolitą

Gość

A będzie referendum w Parzniewie? My też chcemy decydować o naszej małej ojczyźnie, naszym Nowym Radomiu

Lonek z Pruszkowa

Do Gościa z 21:06. A ty skąd? Z Suwałków czy Białegostoka? Nie pasuje w mieście? Bujaj do ojców! Tam głosuj. Na swoich. Dostaniesz 500+ i może jeszcze jakiś plus. A może jak dobrze pójdzie, zostaniesz doradcą, albo jakimś rzecznikiem dobrej zmiany w spółce skarbu państwa. S--aj buraku.

Gość

A jaka frekwencja jest wymagana, aby referendum było ważne? bo jeżeli 50%, to dwa króle i paź będą mieli nie lada problem, żeby zmobilizować mieszkańców...

Gość222

Projekt finalny ustawy nie jest gotowy, czyli referendum będzie w sprawie czegoś czego nie ma. Po budowie CDK (oczywiście tu mieszkańców o zdanie nie pytano) to kolejny przekład marnotrawienia publicznych pieniędzy. Dziękujemy

Poznaniak

Gdybym wierzył w czystość intencji władz Pruszkowa, to byłbym za referendum. W obecnej sytuacji jest to tylko "zasłona dymna" dla prawdziwych problemów w powiecie i mieście. Typowy temat zastępczy. Wiem, że wpiszę się w nurt negatywny, ale wydawanie po raz kolejny publicznych pieniędzy nie pomoże. Skoro władze są wybrane demokratycznie, to znają zdanie wyborców, a ono jest jasne skoro zebrano już tyle podpisów. Zwyczajnie czuć zbliżające się wybory samorządowe.

Igor

Dobrze! Pogonić tą pisowską sitwę raz na zawsze MISIE-PISIE

Gość

Powiedzmy zdecydowane nie obecnej władzy.

Gość

Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości że Starzyński i SPP są baaardzo polityczni? Podobno mają wystawić wspólną listę z PO w najbliższych wyborach samorządowych....