29° Sobota
18 Sierpnia

Nie

Anna Zwolińska

Remont dworca wystartował

Stało się! Wyczekiwany remont pruszkowskiego dworca kolejowego wreszcie wystartował. Budynek w nowej odsłonie będziemy mogli podziwiać za rok.

Pod koniec października informowaliśmy, że PKP S.A, do którego należy budynek dworca, wybrał firmę, która ma zająć się przeprowadzeniem prac remontowych. Spółka SBK z Warszawy ma rok na wykonanie generalnego remontu zabytkowego dworca. Prace już wystartowały, choć na ten moment nic spektakularnego się nie dzieje. Robotnicy skuli elewację na wysokość około metra.

W ramach prac budynek przejdzie kompleksowy remont. Piwnice mają zostać pogłębione, parter zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia znajdujące się na piętrach również przejdą generalny remont i zostaną dostosowane do funkcji biurowo-usługowej. Toalety i kasy zostaną przebudowane. Remont przejdzie również dach dworca, a sam budynek zyska nową elewację. Teren wokół budynku również zostanie uporządkowany.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 40

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

ciekawe też czy ten głąby zrobią to samo co w piastowie, czyli nie dość że remont będzie się przeciągał to jeszcze kasę biletową zabiorą, przez co obecnie budynek piastowskiego dworca jest jak dla mnie bezużyteczny

Gość

Zniszczą kolejny budynek kolejowy z klimatem i tyle

Gość123

Zaklejajcie chociaż tablicę rejestracyjne jak wjeżdżacie do Stolicy !

Gość

Styropian zakryje wszystko sztukaterie napis i ogolny zarys budynku. Konserwator ma gdzies ten budynek bo Niedasie z pkp nie ogarnol tematu. Zreszta nie pierwszy raz w pruszkowie. W ciagu niecalych 20 lat bycia Niedasie na sluzbie zniszczono wiekszosc pruszkowskuch zabytkow. Reszta oklejana jest styropianem. Dasie tylko wybudowac nowe osiedle np w okolicach urzedu skarbowego.

Gość123

A tak na poważnie, PO cholerę ten remont i ta linia kolejowa ? Jan buduje mieszkania bo liczy na wpływy z podatków. Ale miejsc pracy nie zapewnia, wysyła swoich podatników żeby okradali stolicę. Jak się z czegoś korzysta to należało by za to zapłacić. Korzystacie ze Stolicy a podatki płacicie we wsi.

Gość

I zakazać przyczepiania obrzydliwych reklamowych szyldów

Gość

Jak czytam, że ktoś liczy że w trakcie remontu zostanie zrobione zadaszenie nad całym peronem, to zastanawiam się czy nie widzi jak zrobiono NOWY peron w Ursusie stacja Niedźwiadek, zadaszenie jest krótsze niż w Pruszkowie. Podobnie Żyrardów. W Grodzisku wyburzono starą wiatę żeby odsłonić budynek, a że ludzie mokną, a kogo to. PKP PLK zrobi to po kosztach, tynk, kolor, szpachla.

Gość

@Gość2017.12.06 08:00: Czy wobec tego zostaną zachowane ozdobne elementy elewacji? Nie chodzi mi tylko o ozdobniki na szczytach dachu, ale też o (BIAŁE!) gzymsy, łukowate ramy wokół okien. Co z tablicą pamiątkową przy wejściu i charakterystycznym napisem "PRUSZKÓW" na ścianie szczytowej? Mam wrażenie, że kolej robi ten remont w pośpiechu, zanim budynek zostanie wpisany na listę zabytków - wtedy musieliby się konsultować z konserwatorem, a koszty remontu znacznie by wzrosły.

Gość

Z ostaniej chwili. Budynek dworca bedzie oklejony styropianem i pomalowany na zolto.

Gość

Ilekroć nie spojrzałem na dworzec to zawsze mnie zastanawiało co się znajduje na piętrze? a ktoś taką wiedzę co tam się mieściło? To, że budynek posiada piwnice to dowiedziałem się dopiero z artykułu. Również jestem ciekaw przeznaczenia tych piwnic. Czy to skład dokumentów czy jakaś rupieciarnia, a może coś innego?

martyn

Mam nadzieję, ze wraz z remontem wykonane zostanie podświetlenie dworca, żeby nocą wyglądał jeszcze piękniej. Do tego dołożyłbym przedłużenie tunelu dla pieszych pod ulicą Sienkiewicza. Byłoby i wygodniej i bezpieczniej, skończyłyby się dzikie spacery pieszych przez ulicę. Dodam że niebawem ruch tam diablo wzrośnie, jak oddadzą centrum handlowe nieopodal. Może warto pomyśleć zawczasu?

brwinowianin

Gość 13:32: A ja myślę że PKP poszło możliwie najniższym nakładem sił i dlatego modernizacja linii będzie zrobiona typowo po Polskiemu, czyli tak samo jak np."autostrada wolności", która już kilka lat po jej wybudowaniu okazuje się bublowata bo wiecznie jest zakorkowana. Już nawet same zjazdy z autostrady są tak zrobione, że czasami korkują samą autostradę.... a wracając do tematu - Dawne wiaty i poczekalnie dworcowe na linii Otwock- chyba aż do Skierniewic miały przypominać swym wyglądem dawne pociągi podmiejskie i rzeczywiście tak wyglądały pierwsze pociągi , były to wagoniki z drewnianymi ławeczkami w środku ,charakteryzowały się dużą ilością małych przedziałów, np. 16miejsc siedzących- potem pomost- i kolejny przedział... - Pamiętam te pociągi, ich kres nastąpił w latach 1985... Jak na tamte czasy to wszystko do siebie pasowało i było ok. Ale obecnie już nie da się przeprowadzić na tyle gruntownej modernizacji tych starych zadaszeń peronów bo one zwyczajnie siadają konstrukcyjnie, przeciekają, pękają....Naciąganie kolejnej warstwy kleju i warby niczego nie zmieni, a poczekalnie jak były zagrzybiałe i niedogrzane tak będa dalej...

Głos

Na otwarciu jasio z zenkiem martyniukiem!

Obserwator

jakie brawo panie prezydencie? czyżby prezydent sam to pisał? w dodatku jak mniemam rozpoczęta została kampania. Wierzę i trzymam kciuki że to jest ostatnia kadencja obecnej władzy. panowie moim zdaniem zbyt się zasiedzieli

Alabama

Jak to remont potrwa rok? Czyli we wrześniu 2018 zostanie otwarta stacja Pruszków, a Dworzec w grudniu 2018r.? Czyli teoretycznie przez 3 miesiące nie będzie ani Dworca ani kas biletowych, ani ciepłej poczekalni ... w grudniu? Jaki jest plan na te 3 miesiące? Czy też zakładacie państwo z góry że kolejarze się nie wyrobią z remontem do września 2018?

Gość

W czasie okupacji Niemcy urządzali tu łapanki i wywozili Polaków do obozów. Moja mama (wracała z rąbanką) dwa razy, cudem uniknęła wywózki. Może warto by było na dworcu poświęcić jakieś małe miejsce dla upamiętnienia tych tragicznych lat Niemieckiej okupacji? Może na elewacji umieścić jakieś zdjęcia przypominające pokoleniom te tragiczne dla całego narodu lata?

Gość

POWINNI ZACZĄĆ OD ZDJĘCIA DACHU TO NAJLEPSZY OKRES.

Gość

Juz widze jak Jasiu przypisze sobie remont dworca przed wyborami jako swoj sukces

Gość

@brwinowianin2017.12.05 11:50: Stare zadaszenie i poczekalnia zostają, bo są przykładem dobrej architektury modernistycznej okresu międzywojennego, którą należy zachować i o nią dbać. Takie same wiaty są na całej linii od Grodziska do Otwocka. Ale rozumiem, że można było nie dostrzegać wartości tych budynków, bo były przez lata zaniedbywane i wyglądały strasznie. Po starannym remoncie mogą nadal służyć. Ale kolej musi o nie STALE DBAĆ. Nowoczesne rozwiązania jakie proponujesz (lekkie konstrukcje ze szkła i stali) mają to do siebie, że wyglądają estetycznie przez parę lat, a potem kiepsko się starzeją. Są też bardzo wandalo-nieodporne.

Gość

Najważniejsze żeby zrobili zadaszenie na całym peronie.

StrażakSam

Do Gościa z 10.40. Prlowskie dziadostwo jest w Piastowie. W Pruszkowie po odpowiednim remoncie, może być piękny budynek, który będzie wizytówką miasta. Trzeba jednak przy okazji jego otoczenie też zmodernizować, bo jest tam syf z gilem. Natomiast Piastowski koszmarek, przestał notabene być nawet dworcem, gdyż nie ma już w nim kas, została tylko poczekalnia i parę punktów usługowych.

Gość

Brawo Władze Miasta!

Adas

Tylko stacji WKD nie remontujcie. Bo szkoda pieniazkow

ach

Długo oczekiwany przez mieszkańców remont dworca się zaczął . Żeby nie było tak jak z tym przejściem dla pieszych przez tory , które po otwarciu zostało zamknięte.Tutaj muszą dopilnować Prezydenci Pruszkowa tej inwestycji wykonywanej przez PKP, żeby zakończyła się zgodnie z harmonogramem. Tutaj jestem też ciekawy do czego się zobowiązał Urząd Miasta Pruszkowa i jakie koszty z tego powstały lub powstaną w stosunku do PKP ,żeby dany obiekt został wyremontowany.Oczywiście jestem zadowolony z tego remontu.

Gość

Nie ma wielu ładnych budynków w tym mieście, a ten może takim być! Oby go tylko na gładko nie ostyropianowali i nie zaklajstrowali tynkiem o tandetnym kolorze. I żeby nie zawisły na nim kiczowate banery i inne ohydne reklamy. Wtedy może być wizytówką miasta!

brwinowianin

a w Brwinowie wyburzyli już peron - no ale starej wiaty i poczekalni już nie wyburzyli , i mam wrażenie że to pozostanie . Poczekalnia była zagrzybiała i zimna, patologiczna . Więc będzie nowy peron i stare zadaszenie+stara poczekalnia??? A gdzie kolejne podziemne przejście z peronu na ul.Pruszkowską? Myślałem że zbudują całkiem nowe zadaszenie peronu ze szklaną ogrzewaną poczekalnią ze stali nierdzewnej, że zadaszenie peronu również będzie nowoczesne? I jak w Polsce rozwijać się mają biura architektoniczne, nowe technologie, skoro nasze Państwo nie daje takich możliwości do wdrażania takich technologi???

Marcel

Jedna uwaga. Dworzec to nie wszystko. Wokół dworca trzeba zrobić porządek. Recytuję; 1. Sygnalizacja świetlna 2. Nowe proste chodniki nie z kostki bauma. 3. Żywopłoty i drzewa (te ze szkółek leśnych z min. średnicą 15 cm) i trawa. 4. Porządek z parkowaniem.

Gość

Do gościa z 10.40. PRL w 1924? Naucz sie historii i chociaż podstaw historii architektury. Pozdr

Gość13

Dlaczego teren budowy zgodnie z przepisami BHP i Budowlanymi nie jest ogrodzony, brak jest tablicy informacyjnej. Jest ogólny dostęp. Co na to inspektor nadzoru budowlanego.

Sct

Mam nadzieję, że wreszcie będą słupki wzdłuż Sienkiewicza i rajdy chodnikowe się skończą.

leo

Nie Strabag?????? Rewelacja. Może wreszcie coś zostanie zrobione z sensem. Jeśli jednak z zlikwidują te dachowe lukarny, to będzie architektoniczna zbrodnia.

FD

Do Gość z 10:40 PRLowskie dziadostwo? Budynek powstał w 1924 r., a PRL w 1952 r. czyli prawie trzy dekady później. Poczytaj, zapytaj zanim zaczniesz pisać głupoty!

Gość

Do gościa z 10:40 Jaki PRL? Ten dworzec stał jeszcze przed II wojną światową!

Dobrze, że wreszcie ktoś się za to zabrał. Przykro patrzeć jak piękny, prawie 100 letni budynek tak się marnuje. Mam nadzieję, że po remoncie będzie na co popatrzeć.

Wp

Brawo Panie Prezydencie! Będzie pięknie!

loku

czyli nie dało się rozpocząć remontu w momencie gdy zamknęli skm, no nie dało się, otworzą skm a remont będzie trwać dalsze 6 miesięcy, no nie dało się, przypominam, że planowane jest zamknięcie średnicówki od zachodniego do wschodniego właśnie w momencie zakończenia remontu na naszym odcinku, i zapewniam, że nikt z tego powodu nie straci stołka

Gość

i czy te wszystkie remonty nie miały sie skończyć we wrześniu?

hoho

dziś prima aprilis? ;)

Lado

Super. Pruszkow bedzie wreszcie Metropolia z pieknym Dworcem !

Gość

Remont? To PRLowskie dziadostwo powinni zrównać z ziemią i wybudować nowe