27° Środa
19 Września


brwinow.pl

Remont „Ściany śmierci” trzeba przełożyć

Gmina Brwinów liczyła, że w tym roku uda się przeprowadzić remont pomnika „Ściana śmierci” w parku miejskim. Na przeszkodzie stanęły jednak pieniądze. Wykonano za to modernizację kwater żołnierskich na miejscowym cmentarzu.

Odsłonięty w 1969 roku pomnik jest wyrazem pamięci o bitwie pod Brwinowem. Obecnie monument wymaga modernizacji ze względu na zły stan techniczny. Gmina planowała go rozebrać do poziomu fundamentu i wymurować w nieco zmienionej formie w oparciu o porozumienie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Warto wspomnieć, że na modernizację „Ściany śmierci” brwinowski magistrat pozyskał dofinansowanie w wysokości ponad 11 tys. zł.

Plany dotyczące remontu pomnika trzeba przełożyć. – Nie uda się w najbliższym czasie wyremontować pomnika „Ściana śmierci”, który znajduje się w parku miejskim. Złożona w przetargu oferta znacznie przekraczała kwotę, jaką gmina Brwinów przeznaczyła na ten cel – poinformował brwinowski magistrat.

Udało się za to przeprowadzić modernizację kwater żołnierskich na cmentarzu parafialnym w Brwinowie. Na odnowę dwóch mogił zbiorowych żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 roku gmina pozyskała 20 tys. zł od wojewody mazowieckiego. – W ramach przeprowadzonych robót wykonano demontaż ram betonowych, wylanie ław betonowych, wykonanie ram z granitu, wymianę 5 krzyży betonowych na granitowe. Łączny koszt remontu kwater to 26 499,99 zł – podaje Urząd Gminy Brwinów.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz