17° Piątek
27 Kwietnia

Sob

Nie

Pon

Wt

Śr

Czw
Archiwum/ Maciej Bochnowski

Rok sukcesów i tragedii

Mijający 2016 rok obfitował w ważne wydarzenia dla naszego regionu. Nie brakowało nagłych zwrotów w sprawie kluczowych inwestycji, dramatycznej nieraz walki z żywiołami, rozpoczęcia istotnych i długo oczekiwanych przedsięwzięć.

Ostatnie 12 miesięcy przyniosło wiele ważnych decyzji, które wpłyną na życie mieszkańców także w nadchodzącym 2017 roku. Jedną z nich jest ta dotycząca sposobu przeprowadzenia remontu podmiejskiej linii kolejowej na odcinku Warszawa Włochy-Grodzisk Mazowiecki. W czerwcu zapadła decyzja o całkowitym zamknięciu modernizowanego szlaku i jak najszybszym przeprowadzeniu robót, co odbiło się szerokim echem zarówno wśród mieszkańców, jak i samorządowców. O tym, czy nastąpi „komunikacyjny armagedon”, przekonamy się we wrześniu 2017 r., kiedy zgodnie z harmonogramem nastąpi zamknięcie podmiejskiej linii nr 447.

Miesiąc wcześniej ma zakończyć się kolejna ważna inwestycja w naszym regionie. Chodzi o poszerzenie „wąskiego gardła”, czyli zwężenia Al. Jerozolimskich na wysokości stadionu Znicza w Pruszkowie. Ten fragment drogi wojewódzkiej nr 719 wyłączono z ruchu 2 listopada. Choć wiązało się to wielkimi obawami o powstanie gigantycznych korków i paraliż miasta, trudne były tylko pierwsze dni. Potem sytuacja na drogach w Pruszkowie wróciła do normy. Głównie dzięki rozsądkowi kierowców, którzy na czas utrudnień postanowili wybrać alternatywne drogi.

Skuteczny opór
Do dużych sukcesów mijającego roku trzeba zaliczyć konsekwentny i skuteczny opór mieszkańców naszego regionu wobec budowy linii wysokiego napięcia, która miałaby przeciąć gminy Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów i Żabią Wolę.

Kilkutysięczne protesty w Warszawie, blokady newralgicznych dróg dojazdowych do stolicy, pukanie do wszystkich możliwych drzwi – przyniosły efekt. Spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne, odpowiedzialna za przeprowadzenie inwestycji, rozwiązała kontrakt w firmą, która miała przystąpić do budowy słupów 400 kV. Zapowiedziała również, że wszystkie kolejne decyzje w tej sprawie będą podejmowane przy udziale strony społecznej.

Sprzeciw mieszkańców naszego regionu pozwolił także uratować drzewa rosnące wzdłuż linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Po wielomiesięcznej walce o zachowanie naturalnej roślinności przy torach kolejki, w sierpniu tego roku zmieniono przepisy i wprowadzono furtkę, dzięki której wycinka ponad 2 tys. okazów nie jest już konieczna. Prawdopodobnie nie doszłoby do tego, gdyby nie alarm w obronie drzew, jaki podnieśli właśnie mieszkańcy.

Były też momenty tragiczne...
2016 rok to jednak nie tylko chwile radości. Były też momenty tragiczne, dramatycznej walki z żywiołami. Najbardziej niszczycielskie okazały się woda i ogień.

W czerwcu nad naszym regionem przetoczyła się wielka nawałnica, zalewając drogi, tunele, chodniki, piwnice, zrywając dachy, łamiąc drzewa. Kolejna, na nieco mniejszą skalę dała o sobie znać we wrześniu.
Mijający rok upłynął także pod znakiem niszczycielskich pożarów. W styczniu spłonęła kamienica przy ul. Pięknej w Pruszkowie. Jej lokatorzy w ciągu kilku godzin zostali pozbawienia dachu nad głową i dorobku życia. 20 marca podobny los spotkał mieszkańców zabytkowej willi Jolancin w Milanówku. W nocy z 29 na 30 listopada ogień wybuchł w jednym z domów w Komorowie. Dwóm osobom udało się uciec z płomieni, trzy zginęły...


Ewelina Latosek
ewelina.latosek@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 7

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Pisek dobrał się też do mafii pruszkowskiej. Z ponad 2000 ludzi z gangu siedzi obecnie 4. Jak Kaczy był prezydentem w Warszawie to mieliśmy tam regularną wojnę gangów. Obecnie mamy w kraju salony gier mafii idące w dziesiątki tysięcy i sklepy z dopalaczami. Syntetyczną kokainę kupimy na olx.pl Dilerzy przyjadą w każde miejsce. Państwo prawa jego mać...

Kazik

Nie zapomnij o tym ze PiSek dobrał sie do mafi paliwowej i uszczelnił system podatkowy, dzięki czemu wpływy do budżetu wzrosły o ok 11mld zł. to co przez 8 lat nie udało sie złodziejom i krętacza z PO-PSL.Osobiscie nie jestem zwolennikiem rządzących,nie głosowałem na nich ale juz wole ich przy władzy nich tych waszych wspaniałych wybrańców od Osmiorniczek.Wesolych świat!

Marek

Jak tacy wszyscy jestescie przeciw PISi wyglaszacie takie "madre " komentarze to miejcie odwage sie przedstawic z imienia i nazwiska. Nie rozumiem czego sie wstydzicie?

Zdrajca

Q pamiętaj że te pisowskie plemie żyje w innej rzeczywistości. PRL-bis jak ktoś przeciw pis to zdrajca, szabrownik i gorszy sort

Głos

Największą tragedią (niestety ciagnącą się od przeszło 16 lat) dla Pruszkowa to 'rządy' nieroba....

Gość

a przesunięcie praktycznie wszystkich startów z lotniska Chopina nad centrum Pruszkowa ? Warszawa ma szczęście, że Pruszków niedaleko. i ZTM zarobi, i samoloty można przesunąć.

Q

Tragedią to był rok rządów długo-PISa vel Maliniak i pisuarów na czele z kaczorem wielkim, misiewiczami i po prlowskimi kacykami. A dług wzrósł w rok rządu pis o 74 miliardy złotych (dane MF od końca listopada 2015 do listopada 2016) to dwa razy więcej niż rocznie zadłużała platforma. Raty kredytów o 10-15% w góre starych i nowych. OC w górę o 200 %. Paliwo w górę o 15%. Inwestycje w dół o ok 10 %. Spowalniająca gospodarka której wzrost nakręcany jest tylko konsumpcją dzięki rozdawaniu pieniędzy z helikoptera. Rachunek za ten nierząd będzie słony!!!